bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-12-2012, 12:03   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sözlü Halk Kültürü Ürünleri Nelerdir ?

Sözlü Halk Kültürü Ürünleri Nelerdir ?

Sözlü kültür sözlü gelenek veya geleneksel kültür kavramlarıyla da karşılanan sözlü anlatımlar kuşaktan kuşağa veya aynı kuşak içinde aktarılan edebî niteliği olan veya olmayan ve bütün halk tarafından davranış tutum norm ve inançların dayandığı referanslar olarak belirlenen bu bağlamda göndermeler içeren çeşitli anlatım biçimlerini içermektedir. Mitler efsaneler destanlar halk hikâyeleri fıkralar deyimler atasözleri küfürler ve argo sözler yeminler selamlaşma şekillerine ilişkin ifadeler ad ve lakaplar sözlü tarih halk şiiri bilinen sözlü anlatım biçimleridir.

Sözlü anlatımlar folklorun en önemli öğelerini içerir. Sözlü kültür ürünleri antropoloji ve folklor gibi disiplinlerin katkısıyla büyük ölçüde kayda geçirilmiş ve giderek ulusal kültürün temeli olarak kabul edilmişlerdir. Öte yandan her halkın sözlü anlatım biçimleri genel insanlık birikiminin önemli bir parçası sayılarak Unesco gibi uluslararası kültür kuruluşları tarafından soyut kültürel miras içinde korunması gereken insanlık değeri haline getirilmiştir. Ayrıca sözlü anlatım biçimleri ait oldukları topluluğun tarihi için de bir kaynak niteliği kazanmış ve üzerlerinde yapılan çalışmalara tarih boyutu da eklenmiştir. Tarihsel kaynak değerinin yanında sözlü anlatım biçimleri söylem incelemeleri yoluyla ait oldukları topluluğun dil özelliklerinin ve söylem biçimlerinin de incelenebildiği zeminler haline gelmiş; böylelikle sadece folklor ve antropolojinin değil edebiyat araştırmaları ve dilbilimin de zengin malzemeleri arasında yer almıştır.

Türkiye’de sözlü anlatım biçimleri üzerindeki ilk incelemeler sözlü halk edebiyatı unsurlarının derlenmesi ve yazıya aktarılması biçiminde başlamıştır. Özellikle Hamit Zübeyir Koşay Pertev Naili Boratav Eflâtun Cem Güney Ahmet Caferoğlu Ali Rıza Yalgın gibi araştırmacıların sözlü gelenek derlemeleri 1940’lardan itibaren yayımlanmaya başlamış ve zengin Türk halk kültürünün kanıtları olarak kayda geçmiştir. Bu öncülerin kurumsallaştırdığı akademik ortam giderek gelişmiş ve özellikle Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde kurulmuş bulunan kürsülerde yetişen araştırmacılar Türkiye’nin her bölgesinden zengin derlemeler yaparak sözlü anlatım biçimleri üzerine büyük bir literatürün oluşmasına katkıda bulunmuşlardır.

Daha sonra buna Anadolu Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar da eklenmiştir. Öte yandan Kültür Bakanlığı içinde yer alan Milli Folklor Dairesi ve daha sonra kurulan Halk Kültürü Araştırma ve Geliştirme Merkezi kendi bünyesindeki araştırmacılar eliyle sistematik derlemelere girişmiş ve büyük bir envanter oluşturmuştur. Bu büyük envanter üzerinden bugün Türkiye halk kültürünün sahip olduğu sözlü gelenek büyük ölçüde kayıt altına alınmış ve araştırmacıların dikkatine sunulmuş bulunmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-05-2015, 02:08   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Mendil aldım 15'e
Onu serdim güneşe
Gitti yarim gelmedi
Beni aldı telaşe
(Mani)


 

Alt 11-05-2016, 06:12   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sözlü kültür ürünlerine örnek verir misiniz madde halinde olması lazım


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sözlü Halk Kültürü Ürünleri Nelerdir ?

Sözlü Halk Kültürü Ürünleri Nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sözlü kültür ürünleri nelerdir, sözlü kültür ürünleri, sözlü kültür ürünlerimiz nelerdir, sözlü gelenek ürünlerimiz nelerdir, sözlü kültür unsurları nelerdir, sözlü kültür ürünlerimiz, sözlü kültür öğelerimiz nelerdir, sözlü kültür nedir, halk kültürü ürünleri nelerdir, sözlü kültür öğeleri, sözlü kültür ürünleri örnekleri, sözlü kültür öğeleri nelerdir, sözlü kültür ürünleri nedir, sözlü kültür unsurları, sözlü kültür öğelerimiz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk Kültürünün Yazılı Ve Sözlü Kaynakları Nelerdir? gizem Soru Cevap 9 24-11-2016 12:29
Sözlü Anlatımın Genel Kuralları Nelerdir?Sözlü Anlatım Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 29-05-2016 07:15
Halk Kültürü Milli Kültüre Nasıl Kaynaklık Etmiştir? Я Soru Cevap 0 05-12-2012 12:00
Sözlü Destanlar ve Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 04-02-2011 05:46
Halk Gülmeceleri Nelerdir?-Halk Gülmecelerinin Kaynağı elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats