bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2012, 06:12   #1 (permalink)
avril___
Avatar Yok
 
Face30 Hz Muhammed Mekkeden Medineye neden göç etmiştir ?

hz muhammed peygamber olduktan sonra mekkeden medineye neden göç etmiştir sebepleri
 

Alt 09-12-2012, 07:19   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Hicretin Nedenleri
  • Mekkelilerin Müslümanlara karşı baskılarını artırmaları ve İslâmiyet’in Mekke’de yaşanamaz hale gelmesi
  • Hz. Peygamberin İslâmiyet’i değişik yerlere yaymak istemesi
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-12-2012, 07:22   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Hicretin Sebepleri

Mekke şehir devletinin ve onun zâlim yöneticilerinin zulmünden ve baskısından dolayı Müslümanlar daha önce iki defa da Habeşistan’a hicret etmek zorunda kalmışlardı. Onlar Mekke’de âdi suç işleyen başkalarının malına veya ırzına tecâvüz eden başkasının canına kast eden kimseler değillerdi. Onların böyle bir suçu yoktu. Kimse onlara kötü şirret zararlı soyguncu haydut diyemezdi. Tam aksine onların Hz. Peygamberin dâvetine uyup müslüman olduktan sonra ahlâkları düzeliyor kötü huyları gidiyor önceden yaptıkları fenalıklardan iz kalmıyordu.

Onlar Mekke toplumunun huzurunu bozan âdi suçlular değillerdi ama daha büyük bir suçları vardı: Onlar ‘Lâ ilâhe illâllah Muhammedü’r Rasûlüllah -Allah’tan başka ilâh/tanrı yoktur Hz. Muhammed O’nun elçisidir-’ diyorlardı. Bu söz hem onu söyleyen için hem de Mekke devletinin oligarşik yönetimi için son derece önemliydi. Bu sözü söyleyen mü’minler eski inançlarını ahlâklarını hayata bakışlarını anlayışlarını daha doğrusu atalarının ve bilhassa Mekkelilerin sömürü aracı olan dinlerini terk ediyorlardı.
Eğer bu sıradan bir söz olsaydı Mekke yöneticileri seslerini çıkarmazlardı. Hem niçin çıkaracaklardı ki? Eninde sonunda sözlerden bir söz değil miydi? İnsanlar onu söylese ne olur söylemese ne olurdu? Fakat gerçek öyle değildi… Bu sözü söyleyen değişiyor başka insan oluyor Hz. Muhammed (s.a.s.)’e uyuyordu O’nun söylediklerini hayatına uyguluyordu. Mekke oligarşisinin çizdiği sınırın dışına çıkıyor dahası kontrol dışı kalıyordu. Böylece sorun oluyordu.

Muhammed (s.a.s.)’in getirip tebliğ ettiği vahyi kabul eden mü’minler günün birinde Mekkelilerin baskısına dayanamayıp bir iman yolculuğuna çıkmak zorunda kalmışlardı. İmanın hayatlaşmasına imkân tanıyan bir başka beldeye gitmeye mecbur olmuşlardı.

Bu yolculuk (hicret) sıradan bir göç değildi. Bu bir ekonomik nedene dayanan yer değiştirme daha rahat yaşam elde etmeye yöneliş ya da başka diyarların altınlarını veya başka zenginliklerinin çekici dâveti değildi. Bu hicret aydınlığa kurtuluşa İslâm’ın nûruna İslâmî tebliği en uzak yerlere kadar götürebilme imkânına Allah’a hakkıyla kulluk yapma fırsatına uzanan bir yolculuktu.

İslâm tarihinin açılma dal budak salma günüdür Hicret. İslâm hicretle toplumsal planda uygulanma imkânı buldu. Hicretle devletleşti kendi hâkimiyetini kurdu ayrı bir güç ve taraf olarak ortaya çıktı ve Medine’den diğer insanlara rahatlıkla ulaşabilme yolları açıldı. Bir başka deyişle diğer beldelerin insanları hicretten sonra İslâm nimetiyle ve onun nûruyla tanışma imkânına kavuştular.

Bu muazzam olayı hazırlayan sebepler oldukça önemlidir. İmanda samimi olmanın inanılan şeyin doğru olduğuna güvenmenin eşsiz örneğidir Mekke hayatı. Mekke ileri gelenleri Peygamberimize birkaç kişinin uymasına önceleri pek aldırmadılar. Ama müslümanların sayısı arttıkça onların tepkisi de arttı. Buna bağlı olarak hakaret alay sıkıştırma baskı fiilî işkence ve nihâyet korkunç ambargo yöntemleri de fazlalaştı. Bütün baskı işkence ve yıldırma metodlarına rağmen insanlar Peygamberimizi dinliyor ve O’nun getirdiği vahye inanıyorlardı. Hem her türlü tehlikeyi göze alarak. Mekkelilerin üç yıl boyunca uyguladıkları ambargo mü’minleri iktisadî ve sosyal açıdan perişan etse de bu gibi olaylar onların imanını ve sayılarını artırıyordu.
Birinci ve İkinci Akabe biatlarından sonra Mekkeli müslümanlar teker teker bazen açıktan bazen gizlice Medine’ye hicret ettiler. En sonunda da Peygamberimiz (s.a.s.) Hz. Ebû Bekr’le birlikte Medine’ye göç etti. O’nun hicretiyle Medineliler hayatlarının en büyük bayramını yaşadılar. O’nun gelişinin sevincini ‘Vedâ Tepesinden üzerimize ay doğdu” diye başlayan kasîdelerle ölümsüzleştirdiler.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hz Muhammed Mekkeden Medineye neden göç etmiştir ?

Hz Muhammed Mekkeden Medineye neden göç etmiştir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hz muhammed neden mekkeden medineye göç etmiştir kısaca, hz muhammed in peygamber olduktan sonra mekkeden medineye göç etmesinin sebepleri kısaca, hz muhammed peygamber olduktan sonra göç etme sebebi kısaca, hz muhammedin mekkeden medineye göç etmesinin sebebi, müslümanların mekkeden medineye hicret etmelerinin nedenleri nelerdir, hz muhammed mekkeden medineye göç etme sebebi, müslümanların mekkeden medineye hicret etmelerinin nedenleri kısaca, hz muhammed mekkeden medineye neden hicret etti, hz muhammed neden hicret etti kısaca, hicretin sebepleri, hz muhammed ve müslümanların mekkeden medine ye göç etmesinin nedenleri, hicretin sebepleri nelerdir, hz muhammedin mekkeden medineye hicretinin sebepleri, hz muhammed mekkeden medineye neden hicret etmiştir kısa yazı, muhammed peygamberin mekkeden medineye hicret etmesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hz. Muhammed neden Mekkeden medineye göç etmiştir? gizem Soru Cevap 0 28-02-2012 01:22
Muhammed Ali Clay biyografi-Muhammed Ali Clay kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 29-12-2008 01:12
Medineye Varamadim elif İlahiler 0 14-07-2008 04:10
Medineye elif İlahiler 0 14-07-2008 01:52
Medineye Varamadım elif İlahiler 0 13-07-2008 11:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.