bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2012, 08:13   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Feodalizmin ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir?

Feodalizmin ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir?

Feodalizmin ortaya çıkmasındaki en önemli sebep Roma İmparatorluğu'nun düzeninin karşılaştığı büyük ekonomik bunalımdır.

Roma İmparatorluğu'nda özellikle İtalya Yarımadası'nda tarımsal üretim toprak sahibi özgür Roma vatandaşlarının geniş çiftliklerinde ağırlıklı olarak köle emeği kullanılarak ve imparatorluğun ticaret hatlarındaki hâkimiyeti sayesinde çeşitli pazarlara yönelik olarak yapılıyordu. İyi işleyen ticaret sayesinde gelişmiş bir işbölümü sağlanmıştı ve tarımsal üretim kırsal alanlarda zanaatlar ise ticari merkez durumundaki kentlerde sürdürülüyordu. Kentler kırsal kesim için gerekli üretim araçlarını ve lüks malzemeleri kırsal kesim ise kentlerin gıda ihtiyacını sağlıyordu. Bu şekilde canlı bir kent-kır ticareti oluşmuştu.

Fetihler boyunca Roma yeni vergi kaynakları yaratıyor ve savaşlardan gelen yağma gelirleriyle besleniyordu. Ancak fetihlerin durması ve savaşların kısır savunma savaşlarına dönmesinin ardından Roma maliyesi zor duruma düştü. Bunu dengelemek amacıyla vergilerin artırılması yoluna gidilmiştir. Vergilerin artırılması köylüyü çok zor durumda bırakıp alım gücünü azalttığı gibi köyden kente göçü de tetiklemiştir.

Bu durum ilk etkilerini ticaret üzerinde göstermiştir. Köylünün alım gücünün azalması köy-kent ticaretini zayıflatmış kentli zanaatkârlar pazar bulmakta zorlandıklarından iflasa sürüklenmiş kentle ticaret yapamayan latifundialar (köle emeğiyle üretim yapan tarımsal işletmeler) zor duruma düşmüştür. Bu Roma dönemindeki ekonomik düzeni yok edecek bir kısır döngüdür.
Ürünlerin pazarlamasında sorunlar yaşanmaya başlandığında kölelerin üretim dönemleri dışında da beslenmesi zorunluluğu katlanılması olanaksız bir maliyet unsuru haline gelmiştir. Bu tür işletmeler kölelerin bir kısmını azat ederek belirli bir toprak kirası karşılığında geçimlik toprakları işleme hakkı tanıdılar.

Azat edilmiş bu yeni küçük çiftçiler tümüyle özgür değillerdi kendilerine tahsis edilen toprakları terk etmeleri durumunda toprak sahibinin gelir kaynağı da ortadan kalkacaktı. Dolayısıyla bu topraklardan ayrılmama koşuluyla azat edilmişlerdir. Böylece verilen toprağı işleyerek geçimini sağlayan karşılık olarak efendisine toprak kullanım kirası ödeyen bu çiftçilerle yeni bir sınıf doğmuş oldu. Bu sınıf feodal ekonominin ana üretici gücü olan serfler sınıfıdır.

Buna ek olarak kent-köy ticaretinin azalması latifundiaları kendi ihtiyaçlarını karşılamaya itti. Daha önce kentten aldıkları malları aynı kalitede olmasa bile üretmeye başladılar. Bu durum pazara dönük üretimi durdurduğu gibi ekonomik bütünlüğü yok ederek yerelliğe yol açtı.

Görüldüğü gibi ekonomik koşulları daha Roma düzeninin son günlerinde oluşan feodal yapı Roma İmparatorluğu'nun Cermen istilaları ile yıkılmasının ardından ortaya çıktı. Roma mirası üzerine kurulan Cermen krallıklar Roma gibi merkeziyetçi devletler olamadılar. Daha önce Roma'dan yönetilen topraklarda her biri kendine yeter ekonomiye sahip sayısız feodal beylik kuruldu.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Feodalizmin ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir?

Feodalizmin ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Enzim Eksikliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 1 27-11-2014 11:02
Boy Kısalığının Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 02-05-2011 09:56
Ayak Bileği Çıkmasının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:33
Anal Kaşıntının Nedenleri Nelerdir? - Makat Bölgesindeki Kaşıntının Nedenleri elif Sağlığımız 0 23-04-2011 05:50
Aft Nedir? - Aft Hakkında - Aft Çıkmasının Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.