bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-12-2012, 03:19   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mendel çalışmalarının günümüz toplumlarına etkisi

Mendel çalışmalarının günümüz toplumlarına etkisi ya da yararları - Mendelin bilim dünyasına katkıları - Mendelin çalışmalarının önemi

Modern genetik biliminin kökü Gregor Johann Mendel’in gözlemlerine dayanır.

Günümüzün bu popüler biliminin babası olarak kabul edilen Mendel bitkilerde kalıtım özellikleri üzerine ayrıntılı çalışmalar yapmıştır. Mendel 1856 yılından itibaren çeşitli bezelye (Pisum sativum) varyetelerine ait tohumları toplamaya ve onları manastır bahçesinde yetiştirerek aralarındaki farkları incelemeye başladı. 10 yıl süren gözlem ve deneylerinin ardından bu çalışmasının önemli bulgularını “Versuche Über Pflanzenhybriden” (“ Bitki melezleri üzerinde denemeler”) adlı ünlü inceleme yazısıyla yayımladı ve bu yazıyı 1865’de Brunn Doğa Tarihi Derneği’ne sundu. Mendel bezelye bitkilerindeki bazı özelliklerin kalıtımsal tekrarını izlemiş ve bunların matematiksel olarak tanımlanabileceklerini göstermiştir. Mendel'in çalışması kalıtımın edinilmiş değil tanecikli olduğunu ve pek çok özelliğin kalıtımının basit kural ve orantılar ile açıklanabileceğini öne sürmüştür.

O tarihlerde DNA kromozom mayoz bölünme gibi kavramların henüz ortaya konmamış olduğu ve bilinmediği göz önüne alınırsa Mendel’in sadece fenotipik (gözlenebilen) karakter ayrılıklarına göre yapmış olduğu değerlendirmelerin son derece başarılı oldukları söylenebilir.

Mendel'in ölümünden sonra gelen 1890'lara kadar onun çalışmasının önemi geniş çaplı olarak anlaşılamadı. O dönemde benzer problemler üzerinde çalışan başka bilimciler onun çalışmalarını tekrar keşfettiler. Ölümünden 16 yıl sonra Hollanda’da Hugo De Vries Almanya’da Correns ve Avusturya’da E. Von Tschermak adlı üç biyolog çeşitli bitki türlerinde birbirlerinden habersiz yaptıkları araştırmalarda Mendel yasalarının geçerliliğini gösterdiler ve tüm sonuçları "Mendel yasaları" adı altında toparladılar. Mendel'in çalışması aynı zamanda kalıtım çalışmalarında istatistik yönteminin kullanımını önermekteydi.

"Genetik" terimi 1905’de Mendel’in çalışmasının önemli savunucularından William Bateson tarafından Adam Sedgwick’e gönderilen bir mektupta ortaya atılmıştır. Bateson 1906’da Londra’da yapılan Üçüncü Uluslararası Bitki Melezleri Konferansı’nda yaptığı açılış konuşmasında kalıtım çalışmasını tanımlarken “genetik” terimini kullanarak bu terimin yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Mendel’in çalışmasının yeniden keşfinin ve popüler hale gelişinin ardından DNA moleküler temelini gün ışığına çıkarmaya yönelik birçok deney yapılmıştır. Beyaz gözlü Drosophila (meyve sineği) üzerindeki gözlemlerinden yola çıkan Thomas Hunt Morgan 1910’da genlerin kromozomlarda yer aldığını ileri sürmüş ve 1911’de mutasyonların varlığını ortaya koymuştur. Morgan'ın öğrencisi Alfred Sturtevant ise genetik bağlantı fenomenini kullanmış ve 1913’de genlerin kromozom boyunca birbirini izleyen dizilişi ve düzenini gösteren ilk “genetik harita”yı yayımlamıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2012, 03:20   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Mendelin Bezelyeler Üzerinde Yaptığı Çalışmaların Bilime Katkısı Nelerdir ?

Mendel bezelyeler üzerindeki deneylerine öyle bir açıklama bulmak için koyulmuştu. Çalışmasını bu amaçla seçtiği 22 çeşit bezelyenin boylu-bodur sarı-yeşil yuvarlak-buruşuk … gibi 7 çift karşıt özellikleri üzerinde yoğunlaştırır. Örneğin boylu ve bodur çeşitlerini çapraz döllediğinde ilk kuşak melez ürünün tümüyle boylu olduğunu saptar. Melez ürünü kendi içinde dölleyerek elde ettiği ikinci kuşak ürünün büyük bir bölümünün boylu küçük bir bölümünün ise bodur olduğunu görür. Mendel iki çeşit arasındaki oranı hesaplar: 1064 bitkinin yaklaşık ¾’ü boylu ¼’ü bodurdur. Örneklem büyüklüğünden kaynaklanan olası hatayı göz önüne alan Mendel oranı 3:1 olarak belirler.

“Mendel’in bağımsız çeşitler” diye bilinen bu yasası yavruların kimi kez ana ve babaya değil geçmişteki atalarına benzeme olayını da açıklamaktadır. Şöyle ki kuşaktan kuşağa gizli kalan çekinik faktörlerin birbiriyle birleşip ortaya çıkma olanağı vardır. Aynı şekilde yavrunun ana babadan birine daha çok benzemesi de başat ve çekinik faktörlerle açıklanan bir olaydır (Bağımsız çeşitler yasasını kısaca şöyle dile getirebiliriz: Döllenmede iki cinsiyetin her birinden gelen tek faktörler birbiriyle bağımsız ve rasgele birleşirler).

Mendel başka bitkiler üzerinde yaptığı deneylerden de aynı sonucu almıştır. Daha sonra biyologların böcek balık kuş ve memeliler üzerinde yürüttükleri deneyler de onun genetik teorisini doğrulamıştır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mendel çalışmalarının günümüz toplumlarına etkisi

Mendel çalışmalarının günümüz toplumlarına etkisi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gregor mendel yaptığı çalışmaların topluma kattıkları kısacası, gregor mendel in biyolojiye katkisi, menderinin kalitim icin calismalarinin onemi, mendel in buluşlarının ve çalışmalarının topluma katkıları, mendelin çalışmalarının bilime katkıları, gregor mendel biyolojiye katkıları, mendel in buluşlarının kalıtım açısından önemi, mendelin biyolojiye katkıları, gregor mendel çalışmalarınin onemi, anything, gregor mendel in kalıtım açısından önemi, gregor mendel bilim dünyasına katkıları, mendelin çalışmalarının sonuçları, grepar mendel biyolojiye yaraları, mendel in bezelye çaprazlaması nın bilime katkısı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mendel çalışması hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:39
Çaprazlamalar Ve Mendel Kuralları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:26
Kitapçı Mendel - Stefan ZWEIG nimlahza Kütüphanemiz 0 25-01-2011 12:31
Günümüz çocukları incitanesi Karikatürler 0 27-09-2010 05:17
Johann Gregor MENDEL ada44 Felsefe Bilimi 0 01-04-2009 09:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats