bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-12-2012, 06:46   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Çehov Tarzı Hikaye Nedir?

Çehov Tarzı Hikaye Nedir?

Çehov tarzı hikâyeler ise romandan bağımsız bir kuruluşa sahiptirler. hikâyenin başlangıcı ve sonu bir düğüm hâlinde olay örgüsü dahilinde verilmez. okuyucunun ufkunu geliştirmesine yöneliktir. kişiler hakkında fazla bilgi verilmeden anlatılmak istenen mesaj okuyucuya aktarılır. maupassant tarzı hikâyeler daha çok klasik tazdadır.çehov tarzı hikâye anlatıma dayalı olduğu için modern tarz hikâyenin ortaya çıkışını hazırlamıştır. zaman mekan kişilerin tanıtılması gibi konularda romanda bağımsız olarak yazılan çehov tarzı hikâyede gerçek yaşam daha soyuttur. türk edebiyatında hikâye bugün anladığımız manâda hikâye bizde 1870lerden beri görülmeye başlamıştır. fransızcadan tercüme edilen romanlarda hikâye zannedildiği bu dönemde roman ve hikâye terimleri yeni yeni anlaşılmaya başlanıyordu. daha sonraları; hacimce çok olanlara roman az olanlara da hikâye denilmeye başlanmış...


MEMUR'UN ÖLÜMÜ

Bir gece mümeyyiz İvan Dimitriç Çerviakov ikinci sıra koltuklardan birine oturmuş dürbünle "Kornevil Çanları"nı seyrediyordu. Çerviakov seyrediyor saadetin en yükseklerine ulaştığını duyuyordu. Derken birdenbire yüzü buruştu. Gözleri kaydı soluğu kesildi. Dürbünü gözünden ayırdı eğildi ve ...HapşuuuL. diye aksırdı. Bildiğiniz gibi aksırık hiçbir yerde hiç kimseye yasak edilmemiştir. Köylüler de aksırır emniyet âmirleri de ak-sırır hatta bazen müşavirlerin bile aksırdığı olur. Herkes aksırır. Çerviakov hiç de bozulmadı mendili ile ağzını burnunu sildi nazik bir insan gibi kimseyi rahatsız edip etmediğini anlamak için çıralına bakındı. Ve derhal mahcup olmak zorunda kaldı. Önünde birinci sıra koltuklardan birinde oturmakla olan yaştı bir zatın dazlak kafasını ensesini eldiveni ile dikkatle silmekle olduğunu bir şeyler mırıldandığını gördü. Çerviakov ihtiyarın ulaştırma bakanlığında çalışan sivil generallerden Brizialov olduğunu tanımakta gecikmedi;

—Adamın üstünü başını berbat etlim diye düşündü. Gerçi benim âmirim değil yabancı ama ne de olsa hoş bir şey değil. Özür dilemeliyim. Çerviakov öksürdü gövdesini biraz daha ileri doğru verdi. Generalin kulağına:
—Af buyurun efendimiz diye fısıldadı üstünüzü başınızı berbat ettim istemeyerek oldu.
—Zararı yok zararı yok!
—Allah rızası için af buyurun! Ama ben... Böyle olmasını istemezdim.
—Fakat oturunuz rica ederim. Bırakın da dinleyeyim! Çerviakov utandı alık alık sırıttı sahneye bakmaya başladı. Tiyatroyu seyrediyor ama zevk almıyordu. İçini bir kurt kemirmeğe başlamıştı. Perde arasında Brizjalov'a yaklaştı yanı başın-da yürüdü ürkekliğini yenerek mırıldandı:
—Efendimiz üstünüzü başınızı berbat ettim. Af buyurun! Hâlbuki ben... hiç de böyle olmasını istemiyordum. General:
—Yeter artık canım ben onu unutmuştum bile hâlbuki siz boyuna tekrarlayıp duruyorsunuz diye söylendi alt dudağını da hızlı hızlı oynatmaya başladı.
Çerviakov şüpheli şüpheli generale bakarak: "Unutmuş ama gözleri hain hain bakıyor konuşmak bile istemiyor" diye düşündü. Bunun bir tabiat kanunu olduğunu kendisine anlatmalı idim. Yoksa herif tükürmek istediğimi sanabilir. Şimdi sanmasa bile sonra sanabilir."Çerviakov evine gelince ettiği kabalığı karısına anlattı. Karısı görünüşe göre olup bileni pek de umursamadı. Yalnız korktu ama Brizjalov'un bir "Yabancı" olduğunu öğrenince rahat bir nefes aldı:
— Neyse sen yine gidip ondan özür dile dedi. Sosyete hayatında nasıl hareket edileceğini bilmediğini sanabilir.

—Bütün mesele işte burada ya! Ben özür diledim ama o biraz tuhaf davrandı. Akla yakın bir tek söz söylemedi. Hoş konuşmaya da vakti yoktu ya.
Ertesi gün Çerviakov yeni üniformasını giydi traş oldu meseleyi Brizjalov'a anlatmaya gitti. Brizjalov'un bekleme odasına girince orada birçok ricacılar bunların arasında da ricacıların dertlerini dinlemeğe başlamış olan Brizjalov'u gördü. General birkaç ricacının derdini dinledikten sonra gözlerini Çerviakov' a kaldırdı. Mümeyyiz:
— Dün gece "Arkadi" de diye anlatmaya başladı eğer hatırlarsanız efendim aksırdım ve istemeyerek üstünüzü başınızı berbat etmiştim. Af.
Sivil general:
—Ne saçma şey. Aman Yarabbi! diye mırıldandı ve bir başka ziyaretçiye dönerek; Siz ne istiyorsunuz? diye sordu. Çerviakov sarararak: "Konuşmak istemiyor diye düşündü. Demek ki kızıyor Hayır bunu böyle bırakmamalıyım ona anlatmalıyım. "
Sivil general son ricacı ile konuşmasını bitirip çalışma odasına doğru yürüyünce Çerviakov da arkasından yürüdü.
—Efendimiz diye mırıldandı efendimizi rahatsız etmek cesaretinde bulunuyorsam bu sadece içimdeki pişmanlık duygusundan ileri geliyor. Siz de bilirsiniz ki efendimiz isteyerek yapmadım. Sivil general ağlamaklı suratını astı elini sallayarak:
—Fakat efendim siz benimle düpedüz alay ediyorsunuz! dedi kapının arkasında kayboldu.

Çerviakov evine giderken böyle düşünüyordu. Generale mektup yazmalı. Düşündü taşındı ama bu mektubu bir türlü toparlayıp yazamadı. Ertesi gün kendisinin gidip işi anlatması lâzım geldi. General sorgu dolu gözlerini ona diktiği zaman Çerviakov:
—Dün efendimizi buyurduğunuz gibi alay etmek için rahatsız etmeğe gelmemiştim. Aksırırken üstünüzü başınızı berbat ettiğim için özür dilemeğe gelmiştim. Alay etmek benim ne haddime? Bizler alay etmeğe kalkarsak o zaman efendime söyleyeyim insanlara saygı kalır mı?

Mosmor kesilen sapır sapır titreyen general birdenbire: —Defol! diye bağırdı.
Dehşetinden kireç gibi olan Çerviakov bir fısıltı hâlinde: —Ne buyurdunuz? diye sordu. General ayaklarını yere vurarak:
—Defol! diye tekrarladı.

Çerviakov'un karnında bir şeyler koptu. Hiçbir şey görmeden geri geri kapıya gitti sokağa çıktı yürüdü bir makine gibi evine gelince üniformasını çıkarmadan kanepeye uzandı ve öldü.

Anton Çehov
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çehov Tarzı Hikaye Nedir?

Çehov Tarzı Hikaye Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çehov tarzı hikaye, çehov tarzı hikaye nedir, çehov tarzı, hikaye nedir, çehov nedir, çehov tarzı nedir, maupassant tarzı hikaye nedir, cehov tarzi hikaye, çehov tarzi hikaye, çehov tarzı hikayenin özellikleri, çehov tarzı hikaye özellikleri, çehov tarzı hikaye vikipedi, çehov ve maupassant tarzı hikaye nedir, cehov tarzı hikaye, çehov tarzı hikayeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hikaye Nedir? Hikaye Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 15 21-11-2015 09:54
Çehov tarzı hikaye örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:25
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52
Hikaye nedir? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 28-11-2010 04:52
Öykü-Hikaye Nedir? Öykü-Hikaye Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.