bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-12-2012, 06:51   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Maupassant Tarzı Hikaye Örneği

Maupassant Tarzı Hikaye Örneği

Pembe İncili Kaftan

Osmanlı devletinin başında bu dönemde Şah İsmail adında bir bela vardır.Vezirler bu deli adama elçi göndermek için toplanmışlardı.gönderilecek elçi cesurölümden korkmayandevletin şanına yakışacak bir kişi olmalıydı.Sarayda Enderunda divanda böyle bir kişi yoktur.Vezirlerden biri Muhsin Çelebi’nin adını ortaya atar.Bunun üzerine sadrazam Muhsin Çelebinin çağrılmasını ister.Peki kimdi bu Muhsin Çelebi.

Muhsin Çelebi: Cesur doğruluktan ayrılmayan ölümden korkmayan akıllı bilgili Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyen hali vakti yerinde garibi zayıfı gözeten bir baba yiğittir.Muhsin Çelebi sadrazamın emri üzerine huzura gelir.Sadrazam ondan el etek öpmesini beklerken o eğilmez.Sadrazam onun bu hareketine kızmasına karşın ona elçilik teklifinde bulunur.Muhsin Çelebi bu görevi devleti için kabul eder.Elbette ki bu büyük devletin elçisi;atlarıhademeleri ve giysileriyle ihtişamlı olmalıydı.Muhsin Çelebi bu giderleri sadrazamın ısrarına karşın kendisinin karşılayacağını söyler. Çünkü o fedakarlığın karşılıksız olacağına inanıyordu.Giderler için bütün varlığını rehin vererek tüccarlardan on bin altın alır.Bu parayla ihtiyaçları karşılar. Bir de Sırmakeş Toroğlu’ndaki: Kumaşı Hint’ten incileri Venedik’ten gelme Şah İsmail’in hayatında göremeyeceği pembe incili kaftanı sekiz bin altına alır.Bu kaftanı padişaha hediye etmek için herkes sıraya girmektedir. Muhsin Çelebi hazırlıklarını tamamlar.Yüz Temel Eser Özetleri Kitap

Karısını iki çocuğunu akrabalarına bırakarak yola koyulur. Muhsin Çelebi Tebriz’e vardığında halk ve şah onu şaşkınlıkla karşılar. O her zamanki gibi başı dik göğsü ilerde Şah İsmail’in huzuruna varır. Padişahın mektubunu öperek Şaha uzatır.Ayağı öpülmeyen Şah sapsarı kesilir. Muhsin Çelebi sağına soluna bakar ve oturacak bir şeyin olmadığını görür. Bunun ayakta beklemeye mecbur bırakmak için yapılmış bir davranış düşünerek o göz kamaştıran kaftanını tahtın önüne serer ve üzerine oturur.Şahvezirleri komutanları ¤¤¤¤¤laşmıştır.Muhsin Çelebi gür sesiyle:Padişahının hiçbir ecnebi padişah karşısında eğilmeyeceğini ve dünyada Türk Padişahı kadar asil bir padişahın olmadığını söyleyerek huzurdan izin istemeden ayrılır.Kapıdan çıkarken Şah’ın askeri kaftanı arkasından getirir.Muhsin Çelebi sesini yükselterek ‘bir Türk asla yere serdiği şeyi sırtına koymaz.’diyerek oradan ayrılır.

Muhsin Çelebi sağ salim ülkesine döner.Herkes pembe incili kaftana ne olduğunu merak eder. Fakat o bu yaptığını anlatacak kadar küçük bir insan değildir. Muhsin Çelebi elçilikten kalan malzemelerini satarak küçük bir bahçe alır.Üsküdar pazarında sebze meyve satarak geçimini sağlamaya başlar.Düştüğü bu acı durum karşısında o hiçbir zaman yaptığı fedakarlıkla övünmemiştir.

KİTAPTAKİ KİŞİLER

Muhsin Çelebi: Hikayenin baş kahramanıdır. Muhsin Çelebi 40 yaşlarında namerde muhtaç olmayacak kadar servete sahip akıllı bir insandı. Tek ülküsü “Allah’tan başkasına secde etmemek kula kul olmamaktı.” Aynı zamanda savaş zamanlarında Kuba bölüklerinde kumandanlık yapardı. Doğruluktan ayrılmayan ölümden korkmayan bir yiğitti.
Vezirler: Kubbe altı vezirleridir.
Sadrazam: Başbakandır. Vezirlerin başıdır.
Şah İsmail: Kurnaz zalim gaddar bir adamdır. İran devletinin şahıdır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Maupassant Tarzı Hikaye Örneği

Maupassant Tarzı Hikaye Örneği konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: maupassant tarzı hikaye örnekleri, maupassant tarzı hikaye, maupassant hikaye örnekleri, çehov tarzı hikaye örnekleri, maupassant tarzı hikaye örnekleri kısa, maupassant tarzı hikaye örneği, maupassant tarzı kısa hikaye örnekleri, maupassant tarzı hikaye nedir, çehov tarzı hikaye örneği, maupassant tarzı öyküler, maupassant tarzı hikaye örneği kısa, mopasan tarzı hikaye örnekleri, hikaye örnekleri, maupassant tarzı öykü örnekleri, mopasan tarzı hikaye,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dengeli ve düzenli beslenme ile ilgili Hikaye Örneği elif Eğitim ve Öğretim 4 13-12-2015 06:13
Hikaye Nedir? Hikaye Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 15 21-11-2015 09:54
Çehov Tarzı Hikaye Nedir? Я Soru Cevap 0 16-12-2012 06:46
Çehov tarzı hikaye örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:25
Maupassant tarzı hikayenin özellikleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.