bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16-12-2012, 08:36   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atomla Uğraşan Bilim Adamları

Atomla Uğraşan Bilim Adamlarının İsimleri
  • Aristoteles
  • Democritus
  • Empedokles
  • Sir Joseph John Thomson
  • James Chadwick
  • John Dalton
  • Ernest Rutherford
  • Marie Curie
  • Niels Bohr


Arkadaşlar konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Atomun gelişimine katkısı olan kimyacılar başlığına bakabilirsiniz.

Atomla Uğraşan Bilim Adamları


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2012, 08:40   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bugün kullandığımız anlamda atom kavramını ilk kez ortaya atan düşünürler Leukippos ve Demokritos’dur Bu düşünürler doğada mevcut her maddenin fiziksel olarak bölünmeyen atomlardan oluştuğunu ifade etmişler ayrıca atomlar arasında boş uzay bulunduğunu ve devinim halinde olduklarını belirtmişlerdir

Aristotales’in (MÖ 384-322) maddeye bakışı kendinden önce yaşamış olan filozoflara olan tepkisini ifade eder O Empedocles’in düşüncesine katılmış ve her şeyin dört ana maddeden yapıldığını savunmuştur.

JOHN DALTON

John Dalton 6 Eylül 1766 – Manchester 27 Temmuz 1844) İngiliz kimyager ve fizikçi Cumberland Cockermouth yakınlarındaki Eaglesfield'de doğdu. En çok atom teorisi'ni savunması kendi adı verilen atom modeli ve onuruna bazen Daltonizm de denen renk körlüğü hakkında yaptığı araştırmalarla tanınır.
19. yüzyılın başlarında atom konusunda ilk bilimsel yaklaşımı yapan atomcudur.Ona göre atomlar içleri dolu ve parçalanamayan berk kürelere benzemektedir. John Dalton maddeleri çok küçük yapı taşlarının topluluğu halinde bulunduğu fikrini ileri sürdü .Dalton'un atomla ilgili görüşleri şöyle özetlenebilir:
1. Elementler atom adı verilen son derece küçük taneciklerden oluşur.
2. Belli bir elementin bütün atomları birbirinin aynıdır; yani
bu atomların boyutları eşittir aynı kütleye sahiptir ve kimyasal özellikleri aynıdır. Ancak bir elementin atomları diğer bütün elementlerin atomlarından farklıdır
3. Bileşikler birden çok elementin atomlarından oluşmuştur. Herhangi bir bileşikteki iki elementin atom sayılarının oranı bir tam sayı ya da basit tam sayılı bir kesirdir.
4. Kimyasal tepkimeler yalnızca atomların birbirinden ayrılması birbirleri ile birleşmesi ya da yeniden düzenlenmesinden ibarettir; atomların yok olmasına ya da oluşmasına yol açmaz.

J.J. THOMSON

Sir Joseph John Thomson (bilinen adıyla J. J. Thomson) (d. 18 Aralık 1856 – ö. 30 Ağustos 1940). İngiliz fizikçi. Elektronu izotopları ve kütle spektrometresini keşfetmiştir.
Joseph John Thomson İskoç bir aileden 1856'da Cheetham Hill Manchester'da dünyaya geldi.
1940'ta vefat etti ve Westminster Abbey'de Isaac Newton'a yakın bir yere gömüldü.
Thomson Atom Teorisi:Elektronların e/m oranı üzerine yaptığıdeneyler sonucunda J.J.Thomsonatomun ;içinde negatif yüklü elektronların yüzen pozitif yüklü elektrikten meydana gelmiş küreye benzediğini ve atomun kütlesinin büyük kısmının bu pozitif yüklü elektriklerden oluştuğunu ileri sürdü. Thomson tasarladığı atom modelini üzümlü keke; kekteki üzümleri elektrona kekin hamurunu ise protona benzetmiştir.

Thomson'a göre
1. Nötr bir atomda - yükü dengeleyen+ yükler bulunmalıdır.
2. Atomdaki pozitif (+) yükler bulut şeklinde olmalıdır. Elektronlar bu pozitif yük bulutu içinde yüzmelidir.
3. Atomun 10-10 m çapında içinde pozitif yüklü küre olup + yük atomun kütlesi içinde dağılmaldır.

ERNEST RUTHERFORD

Ernest Rutherford (30 Ağustos 1871 - 19 Ekim 1937) Yeni Zelandalı-İngiliz nükleer fizikçi. 1908 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi.
Yeni Zelanda'ya göç etmiş İskoçya'lı bir ailenin 12 çocuğundan dördüncüsüydü. Babası tekerlek yapımcısıydı. Liseyi burslu olarak okudu. Yine burslu olarak devam ettiği Christchurch'teki Canterbury College'tan 1892'de lisans ertesi yılda üstün başarıyla yüksek lisans derecelerini aldı. Bir yıl daha okulda kalarak demirin yüksek frekanslı manyetik alanlardaki mıknatıslanma özellikleri üzerinde araştırmalar yaptı. Hertz'in yalnızca birkaç yıl önce bulmuş olduğu elektromanyetik dalgaları sezebilen bir dedektör yapmayı başardı.19. yüzyılın sonuna gelinirken pek çok bilim adamı artık fizikte gerçekleştirilecek bir yenilik kalmadığı kanısındaydı. Ama Rutherford üç yıl gibi kısa bir süre içinde tümüyle yeni bir fizik dalı ortaya çıkardı: Radyoaktiflik. Radyoaktifliğin bir elementin atomlarının başka bir elementin atomlarına kendiliğinden dönüşme süreci olduğu sonucuna vardı. Maddenin değişmezliği kavramına sıkı sıkıya bağlı birçok bilim adamı bu görüşe karşı çıkacak ama Rutherford'un görüşlerinin doğruluğu kısa sürede anlaşılacaktı.Rutherford'un 1911'de geliştirdiği "Atom Modeli" onun bilime en büyük katkısıdır. Alfa parçacıklarının ince metal levhalardan geçişini inceleyen Rutherford alfa parçacığı artı yüklü olduğundan levhadan geçişi sırasında metal atomlarındaki artı yüklerin banal etkisiyle sapmaya uğrayacağını ama parçacığın kütlesi çok büyük olduğu iç bu sapmaların çok küçük olacağını düşünüyordu. .

NİELS DAVİD BOHR

Niels Henrik David Bohr (7 Ekim 1885 Kopenhag - 18 Kasım 1962 Kopenhag) Danimarkalı ünlü fizikçi.Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez kendi adıyla anılan atom modelini oluşturdu. Kuantum fiziğinin gelişmesinde 50 yıla yakın bir süre öncü rol oynadı. Ayrıca atom çekirdeğinin "sıvı damlacığı modeli"ni geliştirdi.
Bohr çalışma yaşamında sergilediği istenç gücünün yanı sıra neşe ve mizahıyla gönülleri fethetmesini de biliyordu. Bir teori üzerine tartışırken sözlerini şöyle bağlamıştı: "Bu teorinin çılgınca bir şey olduğunu biliyoruz. Ama ayrıldığımız nokta teorinin doğru olması için yeterince çılgınca olup olmadığıdır."Son önemli çalışmasını 1939'da yaptı. Yeni keşfedilmiş olan çekirdek bölünmesinin neden bazı çekirdeklerde olup diğerlerinde olmadığını açıklamak için bir büyük çekirdek ile bir sıvı damlası arasındaki benzerliği kullanmıştı. II. Dünya Savaşı sırasında Bohr New Mexico'daki Los Alamos'ta (ABD) atom bombasının geliştirilmesine katkıda bulundu. Savaştan sonra Kopenhag'a döndü ve burada 1962'de öldü.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-12-2012, 06:22   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Şuanki atom hakkında çalışmaları kim yapıyor ve düşünceleri neler?


 
Alt 03-01-2013, 05:12   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi olmuş çok teşekkür ediyorum


 
Alt 23-02-2013, 02:12   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Iyi olmuş


 
Alt 04-12-2013, 06:32   #6 (permalink)
şerry
Avatar Yok
 
Face42 İİİİİ

fena olmamışş


 
Alt 12-12-2013, 08:07   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel başka kişileride koyarsanız çok güzel olur


 
Alt 16-12-2013, 09:59   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

daha fazla


 
Alt 16-12-2013, 02:27   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Biraz daha bilim insanı


 
Alt 25-12-2013, 07:37   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Niye democritus yok?


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atomla Uğraşan Bilim Adamları

Atomla Uğraşan Bilim Adamları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atomla uğraşan bilim adamları, atomla ilgilenen bilim adamları, atomla ilgili bilim adamları, günümüzde atomla ilgilenen bilim adamları, atomla uğraşan bilim insanları, atomla ugraşan bilim adamları, atom ile ilgilenen bilim adamları, atomun mucitleri, atom ile uğraşan bilim adamları, democritustan günümüze atom ile ilgili çalışmalar yapan bilim insanları, atomla uğraşan bilim adamlarının isimleri, günümüzde atom ile ilgili çalışmalar yapan bilim adamları, atom ile ilgilenen bilim adamlarının isimleri, atomun bilim adamlarının isimleri, atom la uğraşmış bilim adamları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk İslam Devletlerinde Bilim ve Bilim Adamları Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 08-03-2017 04:26
kadın bilim adamları Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 19-02-2017 07:51
Atomla İlgilenen Türk Bilim Adamları Kimlerdir? elif Soru Cevap 2 21-12-2012 03:48
Bilim adamları ve aşıları gizem Soru Cevap 0 28-02-2012 01:57
atomla ilgili çalışma yapan bilim adamları Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 09-02-2012 05:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats