bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19-12-2012, 05:10   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım - Kelebeklerin Hayat Döngüsü

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeklerin (ve güveler) yaşam döngüsü 4 aşamadan oluşur. Dişi ile erkek kelebek çiftleştikten sonra;

1. Yumurta Dönemi (Egg): Yaşam döngüsün ilk aşaması yumurtadır. Dişi kelebek yumurtalarını bir yaprağa bırakır. Yumurtaların büyüklüğü bir iğne başı kadardır. Dişi kelebeğin yumurtalarını bir yaprağa bırakma sebebi tırtılların sürekli yemeğe ihtiyaçları olmasındandır. Yumurtalar birkaç gün içinde kırılmaya başlar.

2. Tırtıl Dönemi (Larva): İkinci aşama tırtıl dönemidir. Yumurtalardan çıkan tırtıllar yaşamlarını yaprak yiyerek geçirirler. 12-14 gün içinde büyürler. Büyümeleri sırasında birkaç kez deri değiştirirler.

3. Krizalit Dönemi (Pupa): Üçüncü aşama krizalit dönemidir. Bu dönemde tırtılların derisi kalınlaşır. Tırtıl kendisini bir yaprağın sapına baş aşağı asarak krizalit (koza) denen bir kabuk oluşturur. Kelebek olmadan önceki bu üçüncü aşamayı bu kabuğun içinde geçirir. Bu aşama 1 hafta kadar sürer.

4. Kelebek Dönemi : Yaşam döngüsünün son aşamasında artık yetişkin bir kelebek olmuştur. Kelebek kozadan çıktığında nemli ve buruşuktur. Kozasından aşağı sarkık vaziyette durarak kanatlarına kan pompalar. Kuruyup uçabilmesi için iki saate ihtiyacı vardır.

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-12-2012, 05:11   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kelebekler Hakkında Bilgiler

Kelebekler pullu kanatlarıyla güzel görünümleri olan uçabilen böceklerdir. Dünyada 20.000 kelebek ve 150.000 güve türünün olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 360 civarında kelebek 4000 civarında güve türü olduğu tesbid edilmiştir.

Kelebekler ve güveler kanatları pullu olan tek böcek türüdür. Kelebekler çiçekten çiçeğe konarak çiçek tozlarını taşıyıp tozlaşmayı sağlarlar. Doğada besin zincirinin önemi bir halkası olan kelebekler diğer böceklere kuşlara farelere kurbağalara kertenkelelere yem olurlar.

Bütün böceklerde olduğu gibi kelebeklerin de altı eklemli bacağı bir çift anteni vardır. Bileşik gözleri dış kabukları ve üç bölümden oluşan vücudu (baş göğüs karın) ile omurgasız hayvanlar grubundandır.

Kelebeğin vücudu küçük duyusal (sensörlü) kıllarla kaplıdır. Kelebeğin 4 kanadı ve 6 eklemli bacağı göğüs kısmına bağlıdır. Vücudun göğüs kısmı kanatları ve bacakları hareket ettirebilecek kaslardan oluşmuştur. Göğüs kısmındaki damarlar kanatları kanla besler.

Kelebekler vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamaz. Uçabilmek için vücut ısılarının 28 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Serin havalarda kanatlarını güneşe doğru çevirerek güneşlenir ve ısınırılar. Kelebekler yaşlandıkça kanatlarının rengi solar bakımsızlaşır ve kenarları yırtılır. Kelebeklerin cinslerine göre farklı uçma hızları vardır. En hızlıları saatte 50 km ye yakın hızla uçabilirler.

Bazı kelebekler düzenli bir şekilde göç ederler. Göç bazen kıtalar arası mesafelere olur. Kanada’nın güneyinde yaşayan Monark kelebeği kış aylarında güney Amerika’ya göç eder. 5-6 hafta gibi kısacık ömrü olan bu kelebeğin bir yıl içinde 4 nesli oluşur. Dolayısıyla göçü gerçekleştiren 4. nesil sonbaharda önceki nesillerden daha uzun (6 ay) yaşayarak sürüler halinde güneye göç eder ve bahar aylarında kuzeye geri dönerler. Turkiye’de Diken kelebeği (Cynthia cardui) ve Alıç kelebeği (Aporia crataegi) sürüler şeklinde kuzeyden güneye göç ederler.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-12-2012, 05:12   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Kelebeklerle ilgili en ilginç şeylerden biri de benzersiz yaşam döngüleridir Bir kelebek ağır-hareketli şişman bir tırtıldan rengarenk kanatlı güzel bir uçan böceğe dönüşürken doğanın en olağanüstü olaylarından biri gerçekleşir Bu başkalaşım başka bir çok böcekte de gerçekleştiği halde kelebekteki kadar olağanüstü değildir


Kelebeğin başkalaşımı dört aşamada gerçekleşir Her kelebeğin yaşamı yumurta olarak başlar Çiftleşmeden sonra dişi küçük yığınlar halinde seçtiği belli yaprakların üzerine yumurtlar (gerçekte yumurtaları yaprağa “yapıştırır”) Her tür kendine ait bitkiyi seçer ve her türün yumurtası birbirinden farklı şekle sahiptir Bir çok türde dişi yumurtlamadan hemen sonra ölür Yumurta kırıldığında içinden larva çıkar Aslında larva önce yumurtanın içini yiyerek kabuğa ulaşır sonra da kabuğu yiyerek yumurtadan dışarıya çıkar Gerçek bir yemek yeme makinesi olan bu tırtıl üzerinde bulunduğu yaprağı yer Tırtılların bir hedefi vardır: Yiyebildiği kadar yemek Kısa yaşamları boyunca tırtıllar ağırlıklarının 20 katı kadar yemek yerler Doğal olarak bu kadar çok beslenen tırtıllar hızla büyür ve derileri aynı hızla genişleyemediği için parçalanır ve dökülür Deri değiştirme olarak adlandırılan bu süreç tırtıllar şişmanladıkça birkaç kez tekrarlanır İşte bu yavaş-hareketli evrelerinde tırtılların bir çoğu aç bir kuş tarafından yok edilir Yine bir çoğu renklerini çevreye uydurarak korunurlar Bazı türlerin vücutlarındaki keskin dikenler veya dikenimsi tüyler yırtıcıları kendilerinden uzak tutar Bazı tırtılların derisi üzerinde bulunan dairesel lekeler tırıtılı olduğundan daha büyük göstererek yırtıcıları uzak tutar


Tırtıldan krisalize krisalizden kelebeğe başkalaşım

Tırtıl hayatta kalır ve tam büyüklüğe erişebilirse kendini bir yaprağın sapına baş aşağıya asar Ardından son kez deri değiştirir ve eski deri hemen sertleşerek krisaliz ismi verilen dayanıklı bir kabuk haline gelir Tırtıl krisalizin içerisinde pupaya dönüşür Tırtılın vücut parçaları içinde bulunan özel ön-programlanmış hücreleri besleyen kıvamlı bir sıvıya dönüşür Bu hücre yığınları kanatlar bacaklar ve göz gibi yeni bir yaratığın özelleşmiş vücut kısımlarını oluşturmaya başlar Bu süreç oluşacak kelebek türüne göre günler haftalar hatta bazen aylar boyunca sürer Son aşama başlangıçtaki tırtıl haline hiç benzemeyen kelebeğin krisaliz kabuğunu parçalayarak içinden çıkmasıdır Artık yumuşamış kabuktan çıkan kelebeğin kanatları henüz ıslak ve buruşuktur Kanatlar düzelinceye ve içleri kan ile doluncaya kadar kelebeğin beklemesi gerekmektedir Sürekli kanat çırparak kanatlarını güçlendiren kelebek artık uçmaya ve yeni bir yaşam döngüsüne baştan başlamak için eş aramaya hazırdır


Her erişkin kelebek vücut sıcaklığını kontrol etmeye yarayan milyonlarca küçük pullarla kaplıdır Bu pullar ayrıca kolaylıkla döküldüklerinden kelebeğin yırtıcıdan kurtulmasına yararlar Kelebekler bu pullar sayesinde farklı ve güzel renklere sahiptirler


Bir kelebeğin vücudu üç kısımdan oluşmaktadır: baş göğüs (toraks) ve karın (abdomen) Kelebeğin başının üzerinde nesneleri hissetmek ve koku almak amacıyla kullandığı iki uzun anten vardır Kelebeklerin iki büyük birleşik gözü vardır Yani her göz binlerce küçük gözün bir araya gelmesinden oluşmuştur Bu yapı kelebeğin aynı anda her yönü görmesini sağlar Kelebeklerin bir de çiçekli bitkilerin ürettiği enerji-kaynağı şekerli nektarı emebilmelerini sağlayan pipet gibi kullandıkları probossis adı verilen ince uzun bir hortumları vardır


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-12-2012, 05:18   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 24-10-2013, 09:44   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya sizdenn bi ricam var lutfen biraz büüyükk yazınn.. :) yazarrsanızz sevinirim.. :D


 
Alt 27-10-2013, 02:52   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok uzun


 
Alt 29-10-2013, 08:03   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Süper yhaaa


 
Alt 03-11-2013, 04:48   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Harıkasınız sayenızde 95 aldım


 
Alt 09-11-2013, 04:56   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok saolun çok iyi site destekliyorum. yardımcı oldu :)


 
Alt 07-12-2013, 03:22   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tşk slaytım sayenizde çok güzel oldu


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım

Kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kelebeğin yaşam döngüsü, kelebeğin hayat döngüsü, kelebeklerin yaşam döngüsü, kelebeklerin hayat döngüsü, kelebek yumurtası, kelebek hayat döngüsü, kelebek yaşam döngüsü, kelebeğin döngüsü, kelebek döngüsü, kelebeğin yaşam döngüsü resimli, kelebegin yasam dongusu, kelebeğin yumurta dönemi, kelebeğin başkalaşımı, kelebeğin yaşam döngüsü resimli anlatım, kelebeğin yaşam döngüsü hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kelebeklerin yaşam döngüsü nasıldır elif Soru Cevap 3 19-12-2012 04:56
İnsanların Yaşam Döngüsü Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:41
Oklava işi resimli anlatım incitanesi Örgü Teknikleri 1 30-01-2010 09:21
Saçın Yaşam Döngüsü salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:08
Saçın Yaşam Döngüsü - Saç Bakımı Bkmlyz Saç Bakımı 0 21-06-2008 10:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats