bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-12-2012, 05:43   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bir kuşun yaşan döngüsü

Bir kuşun yaşam döngüsü - Kuşların hayat döngüsü

Bir kuşun yaşan döngüsü

Kuşyılankertenkele ve timsah gibi hayvanlar yumurtayla ürer. Bu canlıların yavruları yumurta içerisinde gelişerek dünyaya gelir. Çevremizde gördüğümüz pek çok hayvan ise yavrularını doğurarak ürer. Yavrular anne karnında gelişimlerini tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Koyunkaplanaslanatkedi ve köpek gibi hayvanlar yavrularını doğurarak ürer.

Bir annenin bebeğini doğurduktan sonra onunla ne kadar yakından ilgilendiğinibebeği büyüyene kadar onun tüm bakımını üstlendiğini biliriz. Her canlı annemizin bize gösterdiği şefkatli bakımı göstermez. Tüm canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru kuşlar belli bir zamana kadar anneleri tarafından korunur ve bakılırlar. Fakat belli bir zamandan sonra yavru kuşlar hayatlarını yalnız devam ettirirler.

Gelişim dönemlerinde yavrular büyüyerek yetişkin bireyler haline gelir. Yeni doğmuş bir kedi yavrusunu gördüğümüzde onun büyüdüğünde nasıl görüneceğini rahatlıkla tahmin ederiz. Ancak bazı hayvanlar gelişim dönemlerinde görünüşlerini tamamen değiştirirler.

Kuşlar Hakkında Bilgiler

Yeryüzünde 100 milyardan fazla kuşun yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunlar değişik davranış ve görüntüsü olan 8000'i aşkın türe ayrılır.

Baykuş ve Atmaca yırtıcı kuşlardır; ancak biri gece diğeri gündüz avlanır. Göz kamaştırıcı bir kuş olan İbibik'in aksine Bülbül sade görünüşlüdür ama ötüşü güzeldir.

Gugukkuşu başka tür kuşların yuvalarına yumurtalar çıkan yavruları da yuvanın asıl sahipleri besler. Başka kuşlar; örneğin kazlar iyi birer ana-babadır; yavrularını aylarca gözetirler.

Karasağan gibi bazı bazı kuşlar iyi uçucudurlar; oysa Mezgeldek gibiler koşmada Küçük batağan gibiler yüzme ve dalmada ustalaşmışladır.

Kuşların Temel Özellikleri

Kuş tüyü birbirinin içine girmiş küçük parçalardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Tüylerin sağlıklı olması kuşun bunları gagasıyla düzenli olarak taramasına bağlıdır.

Canlılar dünyasında sadece kuşların tüyü vardır. En dıştaki tüyler uçmaya yarar ve gövdenin ıslanmasına engel olur. Daha içtekiler ise vücudu sıcak tutar.

Kuşların uçarken gösterdikleri çeviklik ve hız kanat biçimlerine göre değişir. Hızlı uçuşlar için uzun ve sivri kanatlar gerekirken havada uzun süre kalabilmek için geniş olanlar yararlıdır.

Kuşlar çiftleşmeden önce birbirlerine kur yaparlar. Leyleklerin gagalarını takırdatmaları buna güzel bir örnektir.

Yeni doğan yavrular genellikle çıplak ve tüysüzdür. Tüyler çıkıp da uçma öğrenilene kadar ana ve babalar yavruları yuvada besler.

Bazı kuşların yuvaları karmaşık bir yapı özelliği gösterirken kimi kuşlar hiç yuva yapmaz. bazı sukuşları yumurtalarını kumsallardaki çakılların üzerine bırakır. Dişi tüm yumurtalarını yumurtlayınca üzerlerine oturarak kuluçkaya yatar; böylece yumurtaları sıcak kalır ve civcivleri gelişebilir.

Kuşların Çevreye Uyumu

Bütün Kuşlar en iyi yararlanabilecekleri şekilde çevreleirne uyum gösterirler. Özellikle gaga ve pençeleri bu uyumun iyi birer göstergesidir.

Sağanlar zamanlarının çoğunu havada geçirirler. Uzun kanatları ve kısa bacakları vardır. Küçük kısa gagalarıyla uçan böcekleri yakalarlar.

Ağaçkakanlar ağaçlardaki böcekleri bulmak için kuvvetli gagalarını keski gibi kullanırlar. Önce iki arkada iki parmak olacak şekilde gelişen pençeleri de ağaç gövdelerine tutunmalarına yarar.

Florya'nın tohum yemeye uygun gagası kısa ve kalındır. bütün öteki tüneyen kuşlar gibi ayakları konduğu dalı kendiliğinden sıkıca kavrar böylece rüzgarda ya da uyurken aşağıya düşmez.

Ördekler perdeli ayaklarıyla yüzer ve beslenmek için dalarlar. Çulluklar ise ince gagalarını çamurlara daldırıp besin ararlar.

Yırtıcı kuşların pençelerinde avlarını yakalayıp taşıyabilecekleri kanca gibi tırnaklar vardır. Gagaları da etleri koparabilecek kadar güçlüdür.

Kuşların Göçü

Bazı kuşlar sonbaharda çevre koşullarının mevsimlik değişimleirne uyum sağlamak için daha bol besin bulabilecekleri ılıman bölgelere doğru yola çıkarlar. türkiye bazı önemli göç yollarının yer aldığı bir ülkedir.
Kırlangıçlar Güney Afrika'dan dönüşlerinde eski yuvalarını bularak tekrar kullanırlar.

Turna gibi bazı kuşlar göç ederken düzenli genellikle "V" şeklinde göç katarları oluştururlar.

Bilim adamları kuşların yönlerini nasıl böylesine doğru saptayarak göç ettiklerini araştırmaktadır. kuşların yön bulmak için güneşi ayı ve yıldızları kullandıkları bilinmekte ayrıca dünyanın manyetik alanına karşı da duyarlı oldukları sanılmaktadır.

Göç kuşlar için tehlikeli bir olaydır. kuvvetli rüzgarlar onları yollarından saptırır sis yön bulmalarını güçleştirir şiddetli kar ise kuşların soğuğa yenik düşmelerine yol açar.

Kuşların Doğadaki Yeri

Kuşların doğadaki dengenin korunmasına büyük önemi vardır. Örneğin yırtıcı kuşlar fare tavşan gibi kemirgen hayvanları avlayarak çoğalmalarına ve ekinlere zarar vermeleirne engel olurlar. Pek çok böcekçil kuş da (Sinekkapan Kırlangıç vb.) böceklerin aşırı çoğalmalarını önler.

İnsanın beslenmesinde önemli bir yeri olan tavuk anavatanı Güneydoğu asya olan Kırmız Orman tavuğu'ndan türemiştir.

Tohum ve meyvelerle beslenen kuşlar yedikleri bitki tohumlarını uzak yerlerde dışkılarıyla birlikte atarak bitkilerin çoğalmalarına ve yayılmalarına neden olurlar.

Kuşlar ayrıca çevremize çeşitliklik ve güzellik katar; şair fotoğrafçı müzisyen ve diğer sanatçılara esin kaynağı olarak bilim adamlarına da doğanın sırlarını çözmeye yardımcı canlılar olarak faydalıdırlar.

Kuşların Karşılaştığı Tehlikeler

Her kuşun yaşamak ve neslini devam ettirebilmek için bazı temel gereksinimleri vardır. bunların başında uygun yuva kurma yerleri yeterli yiyecek ve su bulabilecekleri doğal çevre ve güvenli bir ortam gelir. Özellikle yuva kurma sırasında rahatsız edilmemeleri göçler sırasında da öldürülmeden gidecekleri yere varabilmeleri gerekir.

Kuşlar yiyeceklerine karışan zehirli sanayi atıkları ve tarım ilaçları yüzünden ölmekte tankerlerden denize dökülen petrole bulanarak uçamaz hale gelmektedir.

Ancak pek çok kuş türü bu temel gereksinimlerini karşılayamamış son 300 yılda 70-80 kuş türü bir daha geri gelmemek üzere yok olmuştur. Bu yokoluşun en büyük sorumlusu insandır. günümüzde kuşlara ve genel olarak doğal yaşama yönelik en önemli tehlike doğal çevrenin yaşama ortamlarının yok edilişidir. Ormanlar kesilmekte ve yakılmakta sulakalanlar kurutulmakta bu ortamlardan başka yerlere uyum sağlayamayacak kuş türleri yaşama alanlarının bozulması yüzünden giderek azalmaktadır.

Binlerce kuş insanlar tarafından avlanarak yakalanarak bilinçli bir şekilde katledilmektedir. belirli ölçüler ve kurallar içinde yapılan avcılığın yaban yaşamına fazla bir zararı yokken katliam boyutuna ulaşan avcılık sonucu doğanın kendinş yenileme gücü aşılmakta av hayvanları her geçen gün azalmaktadır.

Afrika ve Asya'nın ender kuşlarından olan Yılanboyun (Anhinga rufa) yakın zamana kadar ülkemizde de yaşamaktaydı. Fakat Amik Gölü'nün kurutlmasından sonra yok oldu.

Dünyada sadece Fas ve Türkiye'de bulunan Kelaynak (Geronticus eremita) Urfa ilimizin Birecik ilçesinde kuluçkaya yatmaktadır. 1950'lerde sayıları yaklaşık 1200 olan kelaynaklar 1958'de yapılan yüksek dozda DDT ilaçlaması sonucu hızla azalmıştır. 1990 yılında göçmen popülasyon tükenmiştir. Geri kalan kuşlar üretim istasyonuna bağımlı olarak yaşamaktadırlar.

Kuşların İncelenmesi
Kuşları daha iyi tanımak ancak onları doğada gözlemekle olur. Başarılı bir gözlem için ilk kural sessiz ve sabırlı olmaktır. Ayrıca kuşları daha yakından görebilmek için bir dürbün kullanabilirsiniz.

Gözlem yaparken tanımadığınız kuşların özelliklerini bir deftere yazıp sonradan araştırabilirsiniz. çevrenizdeki kuş türlerinin adlarını ve sayılarını düzenli olarak kaydederseniz kısa zamanda hangilerinin göçmen hangilerinin yerli olduğunu anlayabilirsiniz.

Tanıdıkça kuşların ilginç değişik yönlerini keşfedecek onları sevecek ve dünyada yaşamaya hakkı olan tek canlı türünün insan olmadığını düşüneceksiniz.


kaynak: Kuşları Tanıyalım DHKD Yayınları Şubat 1986


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-03-2015, 11:18   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

lütfen yardım fotoğraftaki bölümlerin adı ne sırasıyla?


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bir kuşun yaşan döngüsü

Bir kuşun yaşan döngüsü konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuşun hayat döngüsü, kedinin hayat döngüsü, kopegin yasan dongusu, hayvanlarda hayat döngüsü, kedi döngüsü, köpeklerın hayat döngüs, kedinin yaşam döngüsü, kedilerin hayat döngüsü, http wwwbakimliyizcom soru cevap 110103 bir kusun yasan dongusuhtml, bir bitkinin hayat döngüsü, hayvanların hayat döngüsü, hayat döngüsü, bir kuşun yaşam döngüsü daha fazla resimleri daha daha daha daha fazla, hayvanların yaşam döngüsü, yaşam döngüsü,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deli Kuşun Öttüğü - Fazıl Hüsnü DAĞLARCA nimlahza Şiir 0 22-10-2012 09:50
Su Döngüsü elif Eğitim ve Öğretim 1 13-06-2011 06:38
Karınca ve kuşun harika işbirliği nurküllü Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 0 26-04-2011 03:13
Karbon Dongusu mormavi Coğrafya 0 26-04-2010 03:31
Saç Döngüsü salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 03:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats