bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-01-2013, 03:43   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face25 Malatya'nın Folklörü

Malatya'nın folklörü hakkında bilgi verebilirmisiniz?


 

Alt 18-01-2013, 12:54   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Malatya'nın Folklörü

Malatya halay bölgesinde yer alır. Ancak halay dışında oyunlara da rastlanmaktadır. Diğer illerde yapılan kültür alışverişi sonucu oyun çeşitleri artmıştır. Örneğin Elazığ'da delilo Adıyaman'da beşayak papurinin ise Bitlis'te oynandığı görülür. Halaylar davul-zurna eşliğinde oynanır. Yörede halay çekmeye "Dillân Çekme" denilir. Beş kişiyle oynanan halayın başını çeken oyuncuya "halay başı" sonundaki oyuncuya "Pöççü" denilir. Her ikisi de elinde mendil bulundurur. Çalgı olarak; davul zurna kaval başta olmak üzere bağlama cümbüş ve darbuka çalınmaktadır. Arapgir ilçesinde klarnet daha yaygındır. Diğer taraftan halayların yanısıra toplu oynanan ve törensel bir karakter arzeden semahlar vardır. Malatya ve çevresinde Hızır Semahı Bozok Semahı Demdem Semahı Arguvan Semahı Kırat Semahı oynanmaktadır. Kına havası olarak bilinen "Yüksek Ayvanlarda Bülbüller Öter" türküsü genç kızlar ve kadınlar tarafından kına yakılırken oynanır.

Malatya'da oynanan oyunlarda giysiler bu yöreyi tamamen yansıtmaz. İlçeler arasında değişik giysilere rastlanır. Genellikle halk oyunlarında erkekler başlarına "Küm" denilen ak işlemeli "Papak" takarlar Ancak zaman zaman oyunlarda erkeklerin başı açıktır. Bayanlarda başta "Küllük" adı verilen etrafı altın liralarla çevrili fes fesin üstüne "Pusu" takılır. En üstü ise dolak ya da yazma bağlanır. "Şalvar" "Üç etek" ve üç eteğin üzerine bernavile denilen önlük giyilir. Bele sarılan renkli şalın kenarına beyaz ve kırmızı renkli mendil takılır. Ayakta ise nakışlı çorap ve siyah renkli yemeni bulunur.

Malatya Oyunlarının başlıcaları şunlardır;

Ağırlama (Grani Ağır Ağır Malatya)/Alkışta (Arkuşta Yarkutta Halkuşta Harkuşta)/. Aşırma Halayı / Arapgir Halayı/Bapuri (Papuri Papori Pagpuri)/Berde/Başayak Halayı/Çarşı Su Halayı/Cezayir
Oyunu/Çeçer/Dillan/Değirmenci Halayı/Delilo Halayı/ Gelin Halayı (Yüksek Ayvanlarda Bülbüller Öter)/Gerzani Halayı/Gezinti/Güvenk (Kevenkj/Güzeller (Nâri)/Hem Hime (Hımhime)/Heyhat/Hoplama/Halayı/Hoşgeldin/ Karahisar Halayı/Keçike (Koçike) Keçikey Lorke (Lorki) Halayı/ Kemaliye Tamzarası/Kırıkhan/Kol


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-01-2013, 12:55   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Malatya'nın Folklörü

Malatya folkloru canlı dinamik kuşaktan kuşağa aktarılan ve bugün de hala otantik şekliyle hayatın her kesiminde gözlenen bir yapıya sahiptir.

Giyim-kuşamdan yemek kültürüne halk ozanlarından türküye el sanatlarından gelenek göreneklerine efsanelerine deyimlerine renkli bir kültür bütünlüğü arzeder.

Malatya doğu ile batıyı eski ile yeniyi velhasıl güzel olan herşeyi bünyesinde barındırır yeşertir ve kendi rengine boyar. Malatya kültürünün bu zengin birikiminden üç örneği; aşıkları giyim-kuşamı ve halk oyunlarını sunuyoruz.

Halk Aşıkları : Türkü bir köprüdür insanı insana köyü köye gurbeti sılaya bağlar.
Halk şairleri aslında Hak aşıklarıdır. Her ne kadar halka mal olsalarda bir yönleri Hakk’a dönüktür. Gurbet bu dünya dediğimiz bekleme salonudur. Birkaç günlüğüne konaklanan handır. Asıl sıla hakiki memleket ahiret alemidir.

Türküler bizim hatıralarımız önce gençlik sevdamız sonra pişmanlıklarımız ve ahir ömrümüzde sığındığımız inzivalarımız.

Malatya güzel aşıkların şu yalan dünyayı harmanladıkları türkünün diyarı. Malatyalı aşıklar orta Anadolu aşıklık geleneğinin özelliklerini taşırlar. Özellikle 20. Yüzyılda güçlü aşıklar yetişmiştir Malatya’da.

Türk tarihinin kader çizgisinde önemli aktörler olan siyasi ve askeri şahsiyetlerin yanında ilmi ve ebedi şahsiyetlerde yetişmiştir bereketli Malatya toprağında.

Mehmet Niyaz-i Mısri (ö. 1693) Hekimhanlı Sadık (1771-1837) Usuli (ö. 1538) Rengi (1817-1890) Remzi (1848-1907) Pervane (ö. 1919) ... Darende Arguvan ve Arapgirli aşıkların dışında günümüz aşıklarından Hektimhanlı Aşık Kadim Barak Yaylası’ndan Mahmut Coşkuner aklımıza ilk gelen isimlerdir.

1953’de dünyaya merhaba diyen Hekimhan’ın Hacılar köyünden Aşık Kadim Mahlaslı Yusuf Kenan Gözcü’yü hatırlarken rahmete kavuşan Aşık Mahmut Coşkuner’i de unutmak olmaz.

Doğaçlama (irticali) söyleyen ve dünyayı gönül gözüyle gören Fehmi Gür “Zamana Göre” de şöyle seslenir :

Deniz ulu deniz dikkat edelim
Dümen bozulursa gemi yan gider
Mesafe uzaktır tezce varalım;
Elimizden saat gider gün gider...

Malatyalı; babadır amcadır kirvedir ağadır haladır bacıdır. Yeni güne çıkmış bebedir. Ne olursa olsun türkü söyler türkü dinler aşıkların dilinden.

Malatya’da aşık türkülerle analı-babalı türkülerle öksüz ve yetimdir. Bir güvercin yüreği kadar kıpır kıpırdır yüreği. Türküsünde deyişinde hüzünü Allah’adır önce sevgiliye sonra..... kemaliyle hakiki sevgiliye kavuşmadıkça gönlünün kavgası dinmez. Hep bir çocuk kadar katışıksız ve arı hayata çağırır insanı.

Kalkın Halaya Samaha : Türküyü söyleyen halayı da çeker. Malatya halayın merkezi karışık oyunların oynandığı bir memlektettir. Oyunları da türküleri gibi çeşitli ve zengindir.
Malatya halk oyunları samah ve halay olmak üzere iki gruptur.

Malatya çevresinde Hızır Samahı Bozok Samahı (Kırklar Samahı) Demdem Samahı (Dem Geldi Samahı) Arguvan Samahı Kırat Samahı gibi samahlar oynanır.

Halaylar Malatya yöresinde davul ve zurna eşliğinde oynanan hareketli canlı ve cıvıl cıvıl oyunlardır. Bölge’de “Halay çeke” “Dillan çekme” olarak anılır. 7 9 ve 11 kişiyle oynanabilen Halayın başını tutana “Halay Başı” sonrakine “Pöçcü” derler.

Halaya davul zurna kaval bağlama tef darbuka klarnet saz ve cura gibi çalgılar ses verir.

Halk oyunlarının bazıları ise şunlardır : Ağırlama Alkışta Aşırma Halayı Arapgir Halayı Bapuri Berde Beşayak Çarşı Halayı Çeçer Cezayir Oyunu Dillan Değirmenci Halayı Gelin Halayı Gerzani Halayı ...


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18-01-2013, 01:01   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Malatya yöresinin kadın ve erkek giysilerini Malatya'nın Yöresel Kıyafetleri başlığında bulabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Malatya'nın Folklörü

Malatya'nın Folklörü konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: malatyanın folklörü, malatya halk oyunları nasıl oynanır, malatyanın cezayir oyunu, malatya folklörü, malatya halayı nasıl oynanır, malatyanın folklörleri, malatya folkloru, malatyahalayinasiloynanir, malatya halay çeşitleri, malatya malatya halayı nasıl oynanır, malatya folklor nasıl oynanıyor, malatya folklor kayıt, halay cesitleri nasil oynanir, ağır malatya halayı, malatya malatya nasıl oynanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin Folklörü gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 02:33
Akdeniz Bölgesinin Folklörü Nasıldır? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats