bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-01-2013, 04:29   #1 (permalink)
ALA058
Avatar Yok
 
Face0 Bakara suresinin fazileti

Bakara suresinin faziletini istiyorummmm
 

Alt 17-01-2013, 10:46   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Bakara suresinin fazileti nedir?

Bakara Sûresi Kur'an-ı Kerim'in en uzun sûresi ve Fatiha'dan sonra en faziletli sûre olarak kabul edilmekte olup Kur'an'ın ayrıntılı bir özetidir.
Bakara Sûresi Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine'ye hicret etmelerinden sonra inen ilk sûredir. Hicretten hemen sonra nâzil olmaya başlamış ve takrîben on yıla yayılan vahiy parçaları halinde devam etmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Hacim itibarıyla Kur'ân'ın 1/12’sini teşkil eder. Fatiha Sûresi Kur'an'ın mefhumunu kısaca özetle kapsadığı gibi Bakara Sûresi de Kur'an'ın hükümlerinin çoğunu açıklamaktadır. Kur'ân'ın ayrıntılı bir özeti durumundadır. Bu özelliğinden dolayı Fatiha Sûresi’nden sonra en faziletli sûre kabul edilmiştir. Bu yüce sûrenin Türkçe'de genellikle en meşhur ismi "Baş elif lâm mim" yahut "Büyük elif lâm mim"dir. Asıl özel ismi iki tanedir. Sûretü'l-Bakara Sûretü'l-Kürsî.

İsrailoğullarının inek hikâyesi yalnız bu sûrede anlatılmış olduğundan dolayı bu isimlendirmeye sebep olmuştur ki isimlendirmede inek hikâyesinin önemine özel bir uyarı vardır. el-Kürsî Allah'ın kürsüsü demektir. Bu isim de en yüce âyetlerden olan "Âyetü'l-Kürsî"nin bu sûrede bulunmasındandır. Bunlardan başka bu sûrenin biri özel biri ortak iki de lakabı vardır. Birincisi "Senâmü'l-Kur'ân"(Kur'ân'ın hörgücü) ikincisi "ez-Zehrâ"dır.

Bu sûre Medine'de inen diğer sûreler gibi teşri (hukuk) yönü ağır basan sûrelerdendir. Sûrenin genel muhtevâsı şöyledir: Namaz hac Ramazan orucu zekât ve bütün sadakalar ve nafakalar; cihad gibi ibadetlerin prensiplerine fitne adam öldürme içki kumar zina ve diğer bu gibi büyük günahları yerme ve yasaklamasına; kısas ve misillemenin meşru olduğuna yetimler ve yetimlerin mallarına; evlenme aybaşı gibi kadınların durumlarına boşanma iddet nafaka gibi aile hukukuna gerek ilim ve gerek silah ile savunmaya ve genel cihada ait hükümleri ihtiva eder. Ayrıca; hukukla ilgili esas prensipleri belirtmiş hikmet ve iktisadî yardımlaşma hakkında teşviklerde bulunmuş fâizi yermiş karşılıklı borçlanma adaletli kâtip (noter) şahitlik rehin ve diğer muamelelerin prensiplerinden bahsetmiştir.
Fatiha "Bizi doğru yola ilet" duasıyla bitiyordu. Bakara ise "Bu bir kitaptır ve hidayettir" diye başlıyor.

Bakara Suresi’ni Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) nasıl anlatıyor?

1. Rasûlullah'tan (sallallahu aleyhi ve sellem) "Kim herhangi bir gecede Bakara Suresi’ni okursa o sâyede kendisine cennette tâc giydirilir."

2. "Kur'an'ın en fazîletli suresi Bakara’dır."

3. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Bakara Sûresi hakkında şöyle buyurmuşlardır: "Her şeyin bir senâmı -bir hörgücü bir zirvesi- vardır. Kur'ân'ın zirvesi de el-Bakara Sûresi’dir".

4. Ebu Ümâme el-Bâhilî'den rivâyete göre kendisi; Rasûlullah'ı (sallallahu aleyhi ve sellem) işittim şöyle buyuruyordu demiştir: "Kur'an okumaya devam ediniz. Çünkü Kur'ân kıyamet günü okuyucularına şefaatçi olarak gelecektir. İki Zehrâyı (ay gibi parlak ve nurlu el-Bakara ile Âl-i İmrân sûrelerini) okumaya devam ediniz. Çünkü bu iki sure kıyâmet gününde iki bulut kümesi yahut iki gölgeleyici yahut da gökyüzünde kanatlarını açmış saf saf iki alay kuş gibi gelecekler ve kendilerini okuyan kişileri hararetten ateşten koruyacaklar şefaat edeceklerdir. Bakara Sûresi’ni okuyunuz. Çünkü onu okumak bereket terk etmek ise pişmanlıktır. Sihirbazlar ona güç yetiremezler."

5. Rasûlullah’a (sallallahu aleyhi ve selem) bir gün bir melek geldiği sırada "Müjde sana iki nur verildi ki senden önce hiçbir peygambere verilmemişti. Bunlar Fâtiha Sûresi ve Bakara Sûresi’nin son âyetleri." diye müjdelenmiştir.

6."Kim Bakara Sûresi’nin son iki ayetini geceleyin okursa bunlar kendisine yeter."

7. Kur'an âyetlerinin en yücesi olan Âyetü'l- Kürsî'nin bu surede yer almış olması da onun faziletini gösterir.

8. "Her şeyin bir şerefi var. Kur'ân-ı Kerîm'in şerefesi de Bakara Sûresi’dir. Bu surede bir âyet vardır ki Kur'ân âyetlerinin efendisidir : "Âyetü'l-Kürsî".
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bakara suresinin fazileti

Bakara suresinin fazileti konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mülk sûresinin fazîleti nurküllü Duaların Esrarı 0 01-06-2012 03:08
Mülk sûresinin fazîleti nurküllü Duaların Esrarı 0 04-04-2011 07:30
Bekara suresinin fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:39
İhlas suresinin fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:12
Fatiha suresinin fazileti gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.