bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2013, 07:50   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Konuşma bozukluğu - R harfini nasıl söyleyebilirim

R harfini nasıl söyleyebilirim....
 

Alt 11-02-2013, 09:04   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

R’leri söyleyememe tedavisi

Her ses o sesi üretebilmek için gereken dil dudak damak ve çene koordinasyonu geliştikçe repertuara katılır. /R/ sesinin genel olarak 6 yaş civarına doğru üretilebilmesi beklenir.

Terapiye başlamak için de 6 yaşı beklemek uygundur. Ancak eğer çocuk bu durumun farkında ve söyleyemediği için rahatsız oluyorsa o zaman biraz daha erken terapiye başlanabilir.

Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin 6 yaşını geçmiş bir çocuk hala /R/ sesini doğru üretemiyorsa konuşma terapisi ile müdahale etmenin önemli olduğunu yanlış dil alışkanlığı devam ettikçe bu alışkanlığı kırmanın da daha zor olacağını söylüyor ve r'leri söyleyememe sorunuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Anne ve babaların kulağına R’leri söyleyemeyen bir çocuğun konuşması sevimli gelse de akranları bu konuda çocukla alay edebilir ve zor zamanlar yaşatabilirler. 6 yaşını geçmiş çocuklarda kendiliğinden geçmesini beklemek yerine terapiye başlayıp kısa sürede sesi doğru çıkarmayı öğretmek uzun vadede birçok olası problemin yaşanmamasını sağlar. Okuma yazma öğrenildiği zaman /R/ yerine başka bir ses üreten çocuk okurken ve yazarken de bu iki sesi karıştırabilir. Dolayısıyla bu akademik performası da etkileyebilecek bir problem olabilir.

R'leri söyleyememe nasıl tedavi edilir?
Bu konuda danışılması gereken kişi dil ve konuşma bozuklukları uzmanıdır. /R/ sesini üretebilmek için doğru dil hareketini yapabilmek gerekir.

Konuşma terapisi ile /R/ derken yapılması gereken doğru dil hareketi öğretilir. Eğer çocuk /r/ yerine başka bir ses çıkarıyorsa (ör: /Y/) bu seslerin farkını anlatmak da önemlidir. /R/ sesini doğru söylemeyi öğrendikten sonra bile çocuk konuşmasında eski hataları yapmaya devam edebilir. Doğru dil hareketini yapabilmek kadar bu hareketi kelimeler ve cümleler içinde tekrarlayıp egzersiz yapmak da önemlidir. Terapide çocuk için egzersizler hazılanır ve terapi esnasında yoğun olarak pratik yapılır. Çalışılan egzersizler eve ödev verilir ve bir sonraki terapi seansına kadar pekiştirilmesi istenir.

Aileler R'leri söyleyemeyen çocuğa nasıl yardımcı olabilir?
Ailelerin dil ve konuşma bozuklukları uzmanı ile işbirliği içinde olması çok önemlidir. Uzman aileye de sesin nasıl üretildiğini ve evde bunu çocuklarına nasıl çalıştırabileceklerini öğretir. Terapide çalışılan egzersizler eve ödev verilir. Aileye bu egzersizleri nasıl yaptıracakları anlatılır. Evde terapide yapılanların pekiştirilmesi çocuğun doğru sesi daha çabuk genellemesini ve terapinin daha kısa sürmesini sağlar.

Çocuklar hangi nedenlerle r'leri söyleyemez?
Dil bağının kısa olmasının R’leri söyleyememenin nedeni olduğu düşünülse de aslında dil bağı nedeniyle bu sesin yanlış söylenmesine nadir rastlanır. En sık rastlanılan neden yanlış dil alışkanlığıdır. Sesleri doğru üretememeye artikülasyon ve fonolojik bozukluk denir. Bu durum konuşma terapisi ile düzeltilir.

Çocukların en çok sıkıntı çektikleri harf neden "R"?
Örneğin /B/ veya /M/ gibi sesler dudak sesleri olduklarından rahatlıkla görülür ve çocuğa görsel olarak anlatılabilir. Ancak /R/ sesi ağzımızın arkasında üretilen bir ses olduğu için gerekli dil pozisyonu rahatlıkla görülemez. Çocuğa doğru dil pozisyonunu anlatmak ve yapabilmesini sağlamak biraz zaman alabilir. Ayrıca /R/ sesi önce ve sonrasındaki seslerden etkilenerek pozisyonu değiştiren bir sestir. Yani etrafındaki seslere göre değişir. Bu nedenle de diğer seslere göre biraz daha zorlanılan bir sestir.

Ergenler veya yetişkinler için de R’leri doğru söylemeyi öğrenmek mümkün müdür?
Sesi doğru üretmeyi öğrenmek her yaş için mümkündür. Yaygın inanışın aksine ergenler veya yetişkinler de konuşma terapisi ile r’leri doğru üretebilirler. Yanlış dil alışkanlığı yerleşmiş olduğu için daha fazla efor gerektirse de sesi doğru üretmeyi öğrenmek mümkündür.

Çocuklar başka hangi sesleri doğru söylemekte zorlanırlar?
Çocuklar birçok sesi doğru üretmekte zorlanabilirler. En sık rastlanılan hatalar /K/ yerine /T/ (kapı yerine tapı gibi) /G/ yerine /D/ (gel yerine del gibi) /Ş/ yerine /S/ (kuş yerine kus gibi) ve konuşma peltekliğine sebep olan /S/ ve /Z/ seslerini yanlış üretmektir. Bunlar ve diğer ses üretim bozuklukları konuşma terapisi ile tedavi edilir."

kaynak: Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-02-2013, 09:07   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

R’leri söyleyememe tedavisi

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin konuşma terapisinde çocuklara doğru dil hareketini yapması öğretildiğini söylemektedir. Doğru dil hareketini yapmayı öğrenen çocuk zamanla daha rahat ve kolay bir şekilde sorunsuz olarak R’leri söyleyebilir. Bu zamana kadar R harfi yerine çıkarmış olduğu başka sesinde farkına varır ve eski hatalarını yapmaması gerektiğinin bilincinde olur.
Konuşma terapisinde çocuklara konuşma egzersizleri hazırlanır. Yoğun olarak uygulanan konuşma egzersizleri çocuğun R’leri daha çabuk sürede öğrenmesini söylemek amacıyla yapılır. Çalışılan egzersizler ev ödevi olarak verilir ve bir sonraki terapiye kadar ailelerinde yardımı ile çocuk her geçen gün kendini geliştirir.
Uzmanlar R’leri söyleyemeyen çocuklara ebeveynlerin yardımcı olmalarınıçocuğa asla kızmamalarını ve terapiye birlikte çalışmalarını önermekteler. Ev terapilerinin düzenli bir şekilde yapılması çocukların terapisinin daha kısa sürmesini sağlayacağı için ebeveynlerin bu konuda bilinçli olmaları istenir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Konuşma bozukluğu - R harfini nasıl söyleyebilirim

Konuşma bozukluğu - R harfini nasıl söyleyebilirim konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: r harfini nasıl söyleyebilirim, r harfini nasıl söylerim, r leri nasıl söyleyebilirim, r harfini nasil soylerim, r harfini nasıl söyleriz, r harfini nasil soyleyebilirim, r leri nasıl söylerim, r harfini nasil soyleyebiliriz, r yi nasıl söylerim, r leri nasil soyleyebiliriz, r harfini soyleyemeyenler nasil soyleyebilir, r harfini nasıl soylerim, r harfini söyleyebilmek için, r harfini nasil soyleriz, r leri nasil soylerim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
hazırlıklı konuşma ile hazırlıksız konuşma arasındaki fark nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 02:03
Kudüs Koydum Yokluğunun Baş Harfini SÜKÛT Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 16-07-2011 03:18
Afazi Konuşma Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 03:23
Konuşma Bozukluğu Çeşitleri elif Sağlığımız 0 20-06-2009 08:40
Çocuklarda Akıcı Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 0 03-05-2009 11:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.