bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2013, 06:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur


Bilinçli tüketici olmak için kıyafet alışverişinden ayakkabıya Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur elektronik cihazlardan temizlik ürünlerin alımına kadar dikkat etmemiz gerekenler..

tuketici - Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Kışın soğuk günlerinde kilolarca limonu eksik etmemek en iyisi. Çorbadan salataya Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ıhlamurdan keke kadar her şeyin içine mis kokulu sulu limonlar gerek. Her ne kadar günümüz insanı 'nerede o 'eski limon'lar' dese ve 'Genetiği değiştirildi bu limonların' endişelerine kapılsa da içiniz ferah olsun.

Çünkü uzmanlara göre bu mevsimde tüketilen limonların hemen hepsi doğal ortamlarında yetişiyor. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çetiner'e göre ne limon Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ne portakal ne de elmanın genetiği değiştiriliyor. Bunların hepsi yüzde 100 doğal ortamlarda ve şartlarda yetiştiriliyor. Ama siz ille de o 'eski limon'un tatmak ve kokusunu almak isterseniz size ipucu verelim. Eskilerin 'eski limon' ya da 'yatak limon' dediği dalından koparılıp bekletilmiş sarı renkli Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ince kabuklu sulu limondur.

Malumunuz taze limonun suyundan çok posası olur. Şimdi bu limon meselesi de nereden çıktı demeyin! Aylık gelirimizin büyük bir kısmını mutfak harcamalarına ayırmaktayız. Bu sebeple yiyecek alırken bilinçli bir tüketici olmak hele ki şu günlerde büyük önem taşıyor. Nasıl ki taze Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur lezzetli ve makul fiyatta olması önemliyse Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur saklama şartları da aynı derece de önemli. Sadece yiyecek değil elbette Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur aile bütçesinin doğru kullanılması için kıyafet alışverişinden ayakkabıya Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur elektronik cihazlardan temizlik ürünlerin alımına kadar dikkat etmemiz ve uyanık olmamız gereken pek çok husus var. Bu hususların pek çoğu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesinden de tüketicilere sunuluyor. Şüphesiz ki alışverişte para kadar bilgi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur davranış ve zaman da önemli. Bu nedenle satın alınacak malların kalitesi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur fiyatı ve ne zaman alınacağı hakkında bilgi sahibi olursanız sonuç daha memnun edici olur. İşte size bütçenizi en doğru şekilde harcayabilmeniz için unutulmaması gereken gerçekler.

Ayakkabı alırken

Bir çift ayakkabının tekleri arasında görünüm Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur şekil Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur renk Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.

Yazın tabanı kösele Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur kışın ise sentetik ve derisi yumuşak ayakkabıları tercih edin.

Ayakkabı astarının boya verip vermediğini anlamak için parmağınızı ıslatıp astara sürün.

Elektronik eşya alırken

Elektronik ürünler teknolojiye bağlı olarak sürekli gelişiyor. Bunun için ihtiyacınız olan ürünü piyasayı iyice araştırın.

Ürünün kullanım kolaylığı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur evde kaplayacağı alan Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur bakım ve temizliği Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur modeli Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur dayanıklılığı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur servis kolaylığı ve firmanın güvenilir olup olmadığı açısından kontrol edin.

Yiyecek satın alırken

Alışverişine çıkmadan önce mutlaka bir liste hazırlayın.

Semt pazarlarında manav ve marketlerden daha ucuz ve taze ürünler bulabilirsiniz.

Ekmek Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur et ya da sütü günlük almak en iyisi.

Mevsiminde yenilen sebze ve meyveler hem daha lezzetli hem de daha ucuz olur.

Paketlenmiş ürün alırken katkı maddesiz Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur doğal ve taze olmasına özen gösterin. Son kullanma tarihine dikkat edin.

Bakliyatların taşlı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur böceklenmiş ve küflenmiş olmaması önemli. Bu yiyecekleri bez torbalarda saklayın.

Meyvelerin iri ve gösterişli olanları yerine düzgün Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur çürüksüz ve sulu olanlarını seçin.

Sebzelerin yaprağı bol olanı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur patatesin çillenmemiş ve fasulyenin gevrek-kılçıksız olanını almak en iyisi.

Kıyafet alırken

İhtiyacınız olan giysilerin listesini çıkarın.

Alışverişe harcayacağınız bütçeyi önceden belirleyin.

Fiyat ve kalitelerini karşılaştırabileceğiniz birkaç firmayı önceden gezin.

Alışverişi aceleye getirmeyin Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur vaktinizin bol olduğu bir zamanı tercih edin.

Almayı planladığınız giysileri mutlaka deneyin.

Beğendiğiniz kıyafetleri alın ve değiştirme veya iade ihtimaline karşı fişini saklayın.

İhtiyacınız acil değilse beğendiğiniz kıyafetleri sezon sonu indirimlerinden çok daha ucuza alabilirsiniz.

Temizlik ürünleri alırken

Güzel kokanı ve uygun bir ambalaja konanları alın.

Ambalajın üzerinde; okunaklı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur kolaylıkla silinmeyen Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur marka Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur seri no Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur net ağırlık Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur kullanım bilgisi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur koruyucu önlemler gibi bilgiler olmasına dikkat edin.

Temizlik maddelerini mümkün olduğunca kendi ambalajlarında saklayın.

Ambalajlarının kapağını açık bırakmayın.

Özellikle toz ve benzeri türdeki deterjanları nemden ve gıda maddelerinden uzak tutun.

Çamaşırda toz deterjan daha aktifken bulaşıkta sıvı veya krem olanları tercih edin.

Bir mal satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

1) Bir mal satın alırken gerçekten bu mala ihtiyacınız olup olmadığını düşününüz.
2) Satın alacağınız malın fiyatının bütçenize uygun olup olmadığına bakınız.
3) Malı teslim almadan sözleşmeyi imzalamayınız ve peşin ödemede bulunmayınız.
4) Alacağınız malın sağlam ve ayıplı olup olmadığına dikkat ediniz.
5) Taksitli olarak kapıdan ve kampanyalı mal satın alırken Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur hazırlanan sözleşme metnini imzalamadan önce mutlaka okuyunuz.
6) Sözleşme kağıdında aşağıdaki bilgilerin bulunmasına dikkat ediniz.
a) Satıcının adı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ünvanı ve adresi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur
b) Sözleşmenin düzenlendiği tarih (Sözleşmeye geçmiş tarih atılması cayma hakkını ortadan kaldırdığından geçmiş tarih atılmadığından emin olunuz.)
c) Satın alınan malın cinsi ve miktarı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur
d) Malın teslim tarihi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur (malı teslim almadan tarih atmayınız)
e) Malın peşin fiyatı Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur taksitli fiyatı ve faiz oranı.

YASAL HAKLARINIZ :

Yalnızca kapıdan Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur posta ve katalog yoluyla yapılan satışlarda; 1) Hiçbir gerekçe göstermeden bir malı teslim aldığınız tarihten itibaren ( 7 ) gün içinde kabul etmek veya reddetmek hakkına sahipsiniz.


2) Malı almaktan caydığınızı yani “Cayma Bildirimini” satıcıya 7 gün içinde iadeli taahhütlü mektupla Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur noter aracılığıyla gönderilen ihbarname ile veya bizzat elden teslim ederek ulaştırabilirsiniz.
3) Satın aldığınız malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur malın teslim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde satıcı firmaya başvurarak malın değiştirilmesi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ödediğiniz bedelin iade edilmesi Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur ücretsiz olarak onarılması veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesi haklarından birini talep edebilirsiniz.
4) Satıcı tercih ve talep ettiğiniz seçeneği yerine getirmekle yükümlüdür.
5) Satın alınan malın ayıbı gizli nitelikte ise Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur hakkınızı aramak için kanuni süre 2 yıldır. (Gizli ayııbnı ispat edilmesi gerekir.)

SORUNLARINIZ İÇİN BAŞVURU :
Satın alınan mal veya hizmetle ilgili olarak satıcılarla aranızda çıkabilecek sorunların çözümünde; Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine veya Tüketici Sorunlarına bakmakla görevli mahkemelere başvurabilirsiniz.
a. Başvurular Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur uyuşmazlık konusunu içeren dilekçe ve delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte Hakem Heyetlerine yapılır. Hakem Heyetleri Kaymakamlık ve Valilik bünyesinde bulunmaktadır.
b. Kapıdan satışlarla ilgili uyuşmazlıklarda tüketicinin bulunduğu yerdeki Hakem Heyetlerine Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur
c. Diğer uyuşmazlıklarda ise mal ve hizmeti satın aldığınız satıcının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlıklarına başvurulur.

ÖNERİLER :
1. Çocuklarınızı ve ailenizi bilinçli bir tüketici olarak yetiştiriniz.
2. Satın aldığınız dayanıklı tüketim malları için Garanti Belgesi almayı ve onaylatmayı unutmayınız.
3. Satıcıların aldatıcı ve yanıltıcı sözlerine kanmayınız.
4. Eğer bir mal satın almışsanız ve sorunlarınız varsa hiç zaman kaybetmeden yasal sürede ilgili hakem heyetine müracaat etmeyi ihmal etmeyiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır-Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilinçli bir tüketici nasıl olmalıdır ödev, bilinçli ekmek tüketimi nasıl olur, bilinçli tüketici ekmek, bilinçli bir tüketici nasıl olmalıdır, bilinçli tüketici nasıl olur, bilinçli tüketici nasıl olunur ödev, ekmek nasıl bilinçli tüketilir, bilinçli tüketici nasıl olmalıdır, bilinçli tüketici ekmeği nasıl kullanır, bilinçli tüketim aritmetiği nerelerde kullanılır, bilinçli ekmek tüketimi nasıl olmalıdır, bilinçli tüketici ekmeği nasıl kullanmalı, ekmek ile ilgili bilinçli tüketim, ekmeği nasıl bilinçli kullanırız, bilinçli tüketici ekmek nasıl kullanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilinçli Tüketici Nelere Dikkat Etmelidir ? Я Soru Cevap 1 21-11-2016 09:11
Bilinçli Tüketici Aritmetiği Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 1 25-03-2014 08:00
Bilinçli Tüketici Performans Ödevi elif Eğitim ve Öğretim 0 17-12-2011 03:17
Bilinçli Tüketici Slogan Sloganları elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 02:31
Bilinçli Tüketici Performans Ödevi elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 02:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats