bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa

Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkında


Beşeri ve Ekonomik Coğrafya; insanın ortam üzerindeki hertürlü etkinliklerini ve iktisadi faaliyetlerini araştırır; bunların yeryüzündeki dağılışını ve bunda etkili olan tüm faktörleri inceler. Sosyo-ekonomik ya da beşerî ve iktisadi coğrafyanın kapsamına giren başlıca konular ile bunların bazılarının içerikleri şöyledir:
Beşerî coğrafya


Nüfus coğrafyası: Nüfus sayımları Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa nüfus artışı Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa nüfusun sanayi Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa tarım ve hizmet gibi sektörlere göre dağılışı Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa nüfus dağılışındaki faktörleri ele alır. Ayrıca insan topluluklarının kültürel etkinlikleri olan dinler Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa diller Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa eğitim ile göç olgularını ayrı ayrı ele alarak değerlendirir.
Yerleşme coğrafyası: Kır Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa kent gibi yerleşme tipleri ile bunların bölgelere göre özelliklerini araştırır; yerleşmenin doğal ortamla ilişkilerini ve dağılışını ele alır. Yerleşmelerin sorunları ve gelecekle ilgili planlamaları üzerinde durur.
Ekonomik (İktisadî) Coğrafya

İnsanın geçiminde ve ekonomisinde etkili olan tarım Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa ormancık Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa hayvancılık Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa maden yatakları ve enerji kaynaklarının önemini ele alır. Bunların bölge Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa ülke ve dünya genelindeki dağılışını inceler. Doğal kaynakların işlenme durumunu etkile*yen faktörleri değerlendirir. Ekonomik coğrafyanın kapsamındaki konular şunlardır:

Tarım coğrafyası: Tarımın önemi Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa tarımı etkileyen fizikî faktörler (iklim Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa arazi şekli Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa toprak Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa drenaj Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa doğal vejetasyon Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa hayvan ve hastalıklar) ile kültürel etkenleri inceler. Ayrıca geçime dayalı tarım Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa ticarî tarım gibi tarım tipleri Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa belli başlı tarımsal ürünler Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa bunların yetişme şartları ve dağılışı üzerinde durur.

Sanayi Coğrafyası: Sanayiyi etkileyen faktörleri (sanayi ham maddeleri Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa enerji Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa pazar Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa ulaşım-taşıma Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa işçi Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa sermaye ve diğer faktörler) inceler; sanayi kollarının kuruluşundaki doğal etkenleri ele alır; sanayi bölgelerinin dağılışını değerlendirir.

Enerji coğrafyası: Belli başlı enerji kaynaklarını (hidrolik Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa termik Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa nükleer) ele alarak bunların dağılışını Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa enerjinin insan etkinlikleri üzerindeki önemini açıklar.

Ulaşım coğrafyası: Kara Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa hava ve deniz ulaşımını ele alarak bunların doğal etkenlerle olan ilişkilerini Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa ulaşımın ekonomik faaliyetler üzerindeki etkisini inceler.

Ticaret coğrafyası: Ticaretin yeri ve önemi Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa belli başlı ticaret yolları üzerinde durur. Üretim ve tüketim merkezleri arasındaki ilişkileri ele alır.

Siyasî coğrafya: Coğrafî konumun ülkelerin izleyeceği politika üzerindeki etki*sini belirterek bunun uluslararası ilişkilerdeki önemini vurgular. Ülkelerin jeopolitik önemine göre uygulayacağı siyasî ve ekonomik hedefleri belirtir.

Turizm Coğrafyası: Turizmde etkili olan doğa! çekicilikler Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa turizmin doğal çevre içindeki yeri ve önemi ile başlıca turizm kollan üzerinde durur.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa

Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Nedir-Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Hakkındaa konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: beserı faktor nedır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Beşeri faktör ne demektir? - Beşeri Unsur nedir? Я Soru Cevap 0 04-12-2012 10:28
Beşeri unsur nedir? gizem Soru Cevap 0 09-03-2012 05:20
Nüfus Dağılışını Etkileyen Beşeri ve Ekonomik faktörler Nelerdir? elif Coğrafya 0 04-02-2011 04:01
Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? - Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:43
Coğrafya Bölümü Nedir? - Coğrafya Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.