bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir

Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir


Doğal unsurların genel olarak insan hayatına ve yaşantısına oldukça fazla etkisi vardır ancak bu durumda her bir doğal unsur için farklı açıklama yapılması gerekir. M.E.B. 9. sınıf etkinlik kitabından alıntı yapıyorum:

SICAKLIK: İnsanların normal yaşantısını sürdürebilmesi için normal bir sıcaklık gerekir. Aşırı sıcak ve soğuk insan hayatını olumsuz etkiler. Giyim farklılıklarına neden olur. İnsan sağlığını etkiler. Tarım Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir hayvancılık Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir turizm Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ulaşım Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ticaret gibi ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler.

YAĞMUR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Tarım için en önemli unsurlardan biridir. Gerek tarım ürünleri gerekse diğer bitkilerin yetişmesini kolaylaştırır. Turizmi olumsuz etkiler (Karadeniz’deki deniz turizminin gelişmemiş olması)

KAR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyim tarzımızı ve sağlığımızı etkiler. Tarım için önemlidir. Tarım ürünleri soğuğa karşı koruduğu gibi toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar. Deniz turizmine olumsuz etki yaparken kış turizmine (kayak) imkân sağlar.

DENİZ DALGALARI: Deniz kirliliğine ya da denizlerin temizlenmesine etki eder. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacığını olumsuz etkiler. Tsunami bir doğal afettir. Kıyılarda çeşitli aşınma ve biriktirme şekilleri oluşumunu sağlar. Balıkçılığı da etkiler. Bazı yerlerde deniz dalgalarından enerji üretiminde yararlanılır.

RÜZGÂR: Sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Giyimimizi Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir yağış durumunu etkiler. Deniz turizmi için olumsuzluktur. Çok şiddetli rüzgârlar (Fırtına) doğal afetlere neden olabilir. Bazı yerlerde rüzgâr santralleri ile enerji üretilir. Ayrıca geçmiş asırlarda ve günümüzde de taşımacılıkta rüzgâr gücünden faydalanılmaktadır.

TOPRAK: Bir yaşam alanıdır. Milyonlarca canlıya barınma imkânı sağladığı gibi tarımın üzerinde yapıldığı alan olması sayesinde her türlü besinin de ana kaynağıdır. Ayrıca toprağın verim gücü topraktan faydalanmayı etkilemektedir. Verimli alanlarda nüfus daha yoğun verim azaldıkça nüfus ve yerleşme sayısı azalmaktadır.

KAYAÇLAR: Yer kabuğunun ana malzemesidir. Ayrışarak toprak malzemesi olur. Tüm canlı hayatın beslenmesi ve barınması için gerekli ana malzemedir. Hayatımızın her anında olan bir unsurdur. Özellikle yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca süs eşyası yapımında Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir enerji kaynağı olarak da kullanılır. Birçok sanayi dalının ham maddesidir. Bünyelerindeki birçok element veya mineraller değerli maden leri oluşturmaktadır.

BİTKİLER: Doğal güzelliktir. Doğanın ve insanların süsüdür. Birçok ilacın hammaddesi ve besin kaynaklarımızdandır. Şifa kaynağıdır. İklim ve toprak özelliklerine göre yetişen bitki örtüsü Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir insanların faaliyetlerini değişik şekilde etkiler. Ormanların yakının¬da bulunan insanlar Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ormanların çeşitli doğal güzellikleri yanında ke¬restesinden de yararlanır. Orman ürünlerine dayalı çeşitli sanayi faaliyetlerinde bulunurlar. Buna karşılık bozkırlarda yaşayan in¬sanlar Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ancak buraları mera olarak değerlendirebilir.

HAYVANLAR: Doğal dengenin önemli unsurlarından biridir. Besin kaynağıdır. Evcil hayvanlar sayesinde insanlar için büyük bir nimettir. Bazen de insanlar için ölümdür (Vahşi hayvanlar) Avcılık açısından da önemlidir.

NEM: Yağışı ve sıcaklığı etkiler. Bunların etkilediklerine de dolaylı da olsa etki eder. Nemin ve yağışın bol olduğu alanlar bitki örtülerinin gür ve sık olduğu Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ılıman iklim şartlarının yaşandığı alanlardır.Nemin az olduğu alanlar kuraklık şartlarının arttığı ve ekonomik faaliyetlerin çeşidinin az olduğu alanlardır.

DAĞ: Yüksektir Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir soğuktur Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir genelde güzel manzaralıdır. Genelde karlıdır. Bu da kış turizmine imkân sağlar. Bitkisel ve hayvansal zenginliğin fazla olduğu alanlardır. Dağlar yüksek ve engebeli yapısıyla tarıma elverişli arazilerin az olduğu Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir gerek eğimli ve sarp yer şekilleri gerekse aşırı kar yağışları ile ulaşımın zor olduğu Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir geçim kaynaklarının az olması nedeni ile de nüfus ve yerleşmelerin seyrek olduğu alanlardır.

AKARSU: Su hayattır. Tarım Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir sulama Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir balıkçılık Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir turizm (rafting Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir piknik) Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdiryüzmek Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir serinlemek Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir enerji üretimi ve daha pek çok alanda insanlığa imkan sağlar.

MAĞARA: Doğal güzelliktir. Turistik önemi vardır. Geçmişteki ilk yerleşim alanlarından olduğu için günümüz ile geçmiş arasındaki köprünün kurulmasında Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir soru işaretlerinin aydınlatılmasında arkeolojik açıdan da büyük önem taşır.

OVA: Düz alanlardır. Tarıma elverişli olması nedeniyle bir geçim alanıdır. Nüfusun Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir yerleşmelerin Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir sanayi Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir ticaret ve ulaşımın geliştiği ve yoğunlaştığı alanlardır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir

Doğal unsurların canlılar üzerindeki etkileri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğal ve insan kaynaklı etkilerin bazı özel yaşam alanlarında bulunan canlılar üzerine etkileri, doğal ve insan kaynaklı etkilerin canlılar üzerindeki etkileri, doğal ve insan kaynaklı etkilerin bazı özel yaşam alanlarında bulunan canlılar üzerindeki etkileri, http wwwbakimliyizcom soru cevap 111255 dogal unsurlarin canlilar uzerindeki etkileri nelerdirhtml, 3sınıf iklimin canlılar üzerindeki etkileri nelerdir, doğal ve insan kaynaklı etkilerin bazı özel yasam alanlarında bulunan canlılar üzerine etkileri, doğal kaynaklı etkilerin canlılar üzerindeki etkileri, dogalveinsan kaynakli etkilerin bazi ozel yasam alanlarinda bulunan canlılar üzerine etkileri nelerdir, doğal unsurların canlılar için önemi nedir, iklimin canlılar üzerindeki etkisi, tsunaminin canlılar üzerindeki, dogal ve ınsan kaynakli etkilerin ozel yasam alanlarinda bulunan canlilar uzerine etkisi, sadece insan kaynaklı etkilerin canlılar üzerindeki etkileri, dogal ve insan kaynakli etkilerin canlilar uzerindeki, insan ve dogal kaynaklarin canlilar ozel yasam uzerindeki,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İklimin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? elif Biyoloji 21 14-11-2016 06:23
Ses kirliliği, insan üzerindeki etkileri nelerdir? Я Soru Cevap 1 16-03-2016 04:53
Doğal Unsurların Canlı Hayatına Etkileri Nelerdir? Я Eğitim ve Öğretim 0 26-11-2011 05:17
Mevsimlerin iklimlerin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:33
Radyasyonun canlılar üzerindeki etkileri nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-10-2010 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.