bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi

Nükleer Enerji Santralleri Hakkında BilgiGünümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli gereksinimi enerjidir. Her ne kadar tam bir ölçüt olmasa da ülkelerin gelişmişlik düzeyleri Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi üretip tükettikleri enerji ile ölçülür. Bazı ülkeler ürettikleri enerjiyi çok verimli bir şekilde kullanırlarken Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi bazıları bu konuda o denli başarılı olamazlar. Bazı ülkeler de kendileri kullanmadıkları halde çok miktarda enerji hammaddesi üretirler. Enerji üretim ve tüketiminin çok farklı yöntemleri olsa da Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi tüm ülkelerin ucuz Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi bol ve temiz enerji kaynaklarına gereksinimleri vardır.


Endüstrileşme ile baş gösteren buhar gücü gereksinimi dolayısıyla Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi kömür kullanımı büyük bir hızla artmıştır. Daha sonraları elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ve içten yanmalı motorların kullanım alanının genişlemesi ile elektrik üretiminde kömür ve petrol Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi çok büyük bir hızla artmıştır. Sonunda endüstri ve çağdaş yaşam için en önemli hammadde Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi fosil yakıtlar olmuştur.

Fosil yakıtların kullanımı Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi çözümü çok zor sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların ilki Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi tükenen hammadde kaynaklarıdır. Fosil yakıtlar milyonlarca yılda oluşmuş Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi doğanın bizlere Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi daha doğrusu bizden sonraki nesillere bir armağanıdır ve sentetik olarak yapılanmaları son derece zordur. Çok sayıdaki petro-kimya ürünleri spektrumunu inceleyerek petrol ve bazen de kömürün nedenli vazgeçilemez birer doğa harikası olduklarını rahatlıkla algılayabiliriz. Kömür petrol kadar bir kimyasal değere sahip değildir. Kalitesiz kömürlerin yakılmasının neden olacağı sorunlar ortadadır.

Fosil yakıtların içerdiği maddelerin büyük bir yüzdesini karbon ve hidrojen oluşturur. İçlerinde az da olsa kükürt Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi yanmayan maddeler ve radyoaktif maddeler de bulunur. Petrol Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi kömüre kıyasla daha az kirliliğe yol açar. Fosil yakıtlar yakıldığında ortaya doğal olarak CO2 ve SO2 gazlarının yanı sıra Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi radyoaktif maddeler ve kül çıkar. Ortaya çıkan CO2 gazı sera etkisine Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi SO2 gazı ise asit yağmurlarına neden olur. Sera etkisinin neden olduğu atmosfer sıcaklığı artışı yıllardır gözlenmektedir. Asit yağmurları bitki örtüsüne ve canlılara zarar verir. İngiltere’de yakılan kömür yüzünden Finlandiya’nın göllerindeki balıklar asit yağmuru nedeni ile ölmektedirler.

Kömür dışındaki fosil yakıtların Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi stratejik önemleri de vardır. petrol ambargolarının dünya ekonomisine yaptığı etki ve doğal gaz boru hattının geçtiği ülkelerin politik şantajları Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi bilinen birer gerçektirler.

İşte yukarıda sayılan nedenlerden dolayı (çevre Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi hava kirliliği Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgiambargolar Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi enerji hammaddelerinin sınırlı olması….gibi) ve teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak ülkelerin enerji tüketimleri gün geçtikçe artmaktadır. Ülkeler ortaya çıkan bu enerji açığını kapatabilmek için fosil yakıtların dışında hidroelektrik Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi güneş enerjisi Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi rüzgar Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi dalgalar ve nükleer enerjiden yararlanma yoluna gitmişlerdir. Özellikle gelişmiş ülkeler hidroelektrik kapasitelerinin hemen hemen tamamını kullanmışlardır. Güneş ve rüzgar enerjileri gibi alternatif enerjilerin de kullanımı sınırlı olduğu için nükleer enerjiye yönelmişlerdir. Çünkü nükleer enerji maliyet Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi çevre kirliliği ve hammadde bakımından diğer enerji kaynaklarına göre daha avantajlıdır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi

Nükleer Enerji Santralleri Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nükleer enerji santralleri hakkında bilgi, petrol ve nukleer enerji hakkinda komposizyon, elektrik santralleri hakkında bilgi, nukleer enerji santralleri hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nükleer enerji nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 11:57
Potansiyel Enerji Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:21
Enerji Çeşitleri Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:37
Enerji Dönüşümleri Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:28
Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.