Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Düğün Hazırlıkları Nasıl Yapılır (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111266-dugun-hazirliklari-nasil-yapilir.html)

elif 08-02-2013 03:38

Düğün Hazırlıkları Nasıl Yapılır
 
Düğün Hazırlıkları Nasıl Yapılır


Düğün hazırlıkları listesi
İşte değişmeyen geleneksel düğün organizasyonu ve yapılması gerekenler
Geçmişte düğünlerde güzel bir pasta kesimi ve tüm diğer düğünlerde olanlar yapılırdı. Düğün için çok fazla bir hazırlık yapılması gerekmezdi. Gelin saçıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelinlik ve birkaç hediye alışverişi yapmak yeterliydi. Şimdi ise moral desteğinden tırnak rengine kadar her konuda gelinin iyi bir desteğe ihtiyacı var. İşte geçmişten günümüze değişmeyen geleneksel düğün organizasyonu ve yapılması gerekenler

Eğer çiftlerden birini tanıyorsanız bir hediye ile nişana katılın.

Kokteyl ya da davetteki ilk buluşmada kaynaşma için zaman ayırın. Bu ilk buluşmalarda düğünde gelinin yanında kimin olacağı gibi ayrıntıların temeli atılır. Gelinin düğünü neredehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hangi mevsimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg stil ve formalitehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg temahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg büyüklük ve diğer tüm ayrıntıları öğrenmeniz gerekebilir.

Geline planlama ve özel görevler konusunda yardımcı olun.

Düğün aktiviteleri sırasında uçak ya da araçla seyahat etmek gerekiyorsa seyahat planları yapılmasını hatırlatın.

Düğünde diğer yakın arkadaşların ne giyeceğini öğrenin ve gardrobunuzu buna göre hazırlayın.

Gelin adayı isterse gelinlik ve diğer detaylarla ilgili alışverişine katılın.

Kuaför seçimihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg saç modeli gibi detayları planlayın.

Kuaför ile ilgili harcamaları diğer arkadaşlarıyla birlikte ya da yalnız geline hediye edebilirsiniz.

Hediye kabulünden temizliğehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çiçek seçiminden misafir ağırlamaya kadar düğün sahibinin yapması gerekenleri hatırlatın.

Geleneksel saç şekli varsa araştırın.

Geleneksel gelinlik ve elbisenizin hazırlıklarına yoğunlaşın.

Düğünde görev alacak yakın arkadaşları buluşturun ve herkesin tanışmasını sağlayın.

Gerekirse kına gecesi organize edinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ev sahipliği yapın.

Çift için düğün hediyesi seçinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg paket yapın ve dışına harika bir tebrik kartı koyun.

Düğün ve akşam yemeği provası yapın. Tam zamanında ve öğrenerek hazır olun. Bunlardan en önemlisi karşılama provasıdır.

Düğün günü sabahı saçhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg makyajhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuaförden salona gidişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düğün öncesi fotoğraf çekimi için tam zamanında orada olun.

Gerekirse hazırlanmadan önce son hazırlıklar için herşeyin hazır olup olmadığını kontrol edin.

Hazırlanırken geline yardım edin.

Son dakika ayak işleri ya da kasaklıklar için gönüllüler bulun.

Gelinin düğün seremonisindeki isteklerinihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg konuşmasını ya da müzikal performansı yönetin.

Takdim sırasında çok yakınında olun.

Düğün öncesi resimlerde yer alın.

Koktety ve resepsiyona odaklanınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg misafirleri dans etmeleri için piste çağırın. Gelin ve damadın ilk dansı sırasında onlarla birlikte dans edecek çiftleri önceden seçin.

Gelin çiçeğinin fırlatılmasıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg etnik dansların yapılması gibi özel anları planlayın.

Partinin sonunda sarhoş olan misafirlerin evlerine ulaştırılmasını organiza edinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelin ve damada gelen tüm hedilerin evlerine gönderilmesini sağlayın ve arkada birşey bırakmadığınızdan emin olun.

Gelin ve damat için mutlu ancak bir o kadar stresli bir günde size ne söylerse söylesin yanında olmaya devam edin.


Düğün Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

Evleneceğeniz tarihe karar verdikten sonra bütün yapmanız gereken isteklerinizi belirleyiphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nikah gününe kadar önünüzdeki zamanı planlı kullanmak. İşte size yardımcı olabilecek hazırlık listesi.

Planlamayı Kolaylaştırmak için
· Yapacaklarınızın bir listesini çıkartıp iş bölümü yapın. Herşeye tek başınıza yetişmeniz çok zor olacağı için yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin.
· Son anda sorun çıkmaması içinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yapılmasını isteyip istemediklerinizi ailenizle konuşup organize edin.
· Aileniz ve eşinizle bir bütçe çıkarıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg neyi ne zaman alabileceğinizi belirleyin.
· Evlilik listesi hazırlayarak bunu yakınlarınıza dağıtın.

Ev Hazırlığı
· Neyiniz var ve neler giyilebilir diye bir liste yapın.
· Eksikleri önem sırasına koyarak alışverişe başlayın.
· Bu arada evdeki dolapları karıştırmayı da ihmal etmeyin. Birçok eski ve kullanılmayan eşyayı tamir ederek yeniden kullanabilirsiniz. Örneğin eski bir bavul ya da sandık hoş bir sehpa olabilir.
· İlk önce çok pahalı şeyleri alıp paranızı bitirmek yerine daha ucuz ama gerekli şeylere önem verin.

Nikah Şekerleri
Nikahtan sonra davetlilere dağıtılmak üzere hazırlanan şekerler şimdi çok çeşitli. Klasik badem şekerlerinin yanı sıra kitap aralıklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuru çiçek ya da lavanta torbalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg midye kabuklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg minik kutuların yanı sıra büyük tepsilerde çikolata da dağıtabilirsiniz.

Davetiyeler
Davetiye seçimini sakın son ana bırakmayın. Bazen davetiyeyi seçmek bastırmaktan daha uzun zaman alabilir. Davetiyelerin basım süresihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sayısına bağlı olarak ve basım evinin yoğunluğuna göre değişir. En iyisi nikah gününüz belli olur olmaz davetiyelerinizi bastırın ve en az birkaç hafta önce yollayın.

Fotoğraf ve Video Çekimleri
Düğününüze çağıracağınız fotoğrafçıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sizin yakın arkadaşlarınızı tanımayacağı gibi fotoğraflarda istediğiniz herkesi görüntüleyemez. Bu yüzden hem arkadaşlarınızıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hem de ailenizle büyüklerinizi tanıyan biri düğün boyunca fotoğrafçıya yardımcı olursa istediğiniz resimlere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Gelinlik ve Diğer İhtiyaçlarınız
· Gelinliğinizin seçimini düğün tarihinden birkaç ay önce yapın. Terzinizle görüşüphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelinliğinizi nikah tarihinden bir iki gün önce vermesini isteyebilirsiniz.
· Ayakkabılarınızı düğünden önce bir iki kere giyip alışmaya çalışın. Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar düğününüzü acılar içinde geçirmenize neden olabilir.
· Saç modelinizin ve makyajınızın kararını son güne bırakmayın.
· Kuaförünüzden size birkaç örnek yapmasını rica edebilirsiniz. Son dakikada uzun hazırlanmış bir saçı beğenmezseniz değiştirecek vaktiniz kalmayabilir.
· Ayrıca ağır bir makyajdan da mutlaka kaçının.
· Gelin buketiniz için çiçekçi ile en az bir hafta önceden görüştün. İstediğiniz çiçekler hemen bulanamayabilir. Düşündüğünüz modeli de önceden anlatın. Aynı çiçeklerden salonda ve nikah masasında da olursa çok hoş görünebilir.

Küçük Ayrıntılar
· Bahşişler nikah günü başınıza dert açabilir. Bu yüzden küçük zarflara biraz bozuk para koyuphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir arkdaşınızın bununla ilgilenmesini sağlayın. Eğer otel gibi bir mekanda evleneceksinizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yöneticilerden biriyle görüşüphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg o gece hizmet verecek personel için toplu bir bahşiş bırakabilirsiniz.
· Düğün günü yanınıza mutlaka yedek bir çorap alın. Kaçmış bir çoraphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kıyafetinizin tüm güzelliğini yok eder.
· O gece kullandığınız makyaj malzemelerini yanınızda bulundurun. İlerleyen saatlerde ihtiyacınız olabilir.
· Gelecek kutlama telgrafları ve çiçeklerle ilgilenecek birini organize edin. Böylece hem telgrafların kaybolmalarını önlemiş olursunuz hem de düğün sonrası teşekkür cevabı vermeniz gereken kişileri unutamazsınız


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:27 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.