bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır

Dilekçe Nasıl Yazılmalıdırdilekçe yazmak çok kolay tek yapmanız gereken aşşağıdaki açıklamalı anlatımları dikkatlice okumanız ve neyi nerede nasıl yazmanız gerektiğine dikkat etmeniz hepsi bu

BAŞLIK – RESMÎ KURUM ADI

Kâğıt kalemi elimize aldık Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır yazı yazmaya başlayacağız. Bir yazıda öncelikle ne gerekir? Tabi ki “başlık”. Konu ne olursa olsun bir yazı yazacağımız zaman öncelikle bunun bir başlığı olmalıdır. Peki dilekçenin başlığı ne olur? İstek ve şikayetinizi bildiren dilekçenizi vereceğiniz resmî kurumun adı Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır dilekçenin başlığı olur. Kısaca dilekçenizi hangi kuruma verecekseniz Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır o kurumun adını büyük harflerle yazacaksınız. Soruyorum şimdi size Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır bir kâğıda resmi bir kurumun adını yazmak çok mu zor? Elbetteki değil.

İstek – Şikâyet

Başlığınızı attıktan Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır yani kurum adını yazdıktan sonra sıra geldi derdinize. Bir paragraf halinde Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır dilekçeyi vereceğiniz kurumdan isteğiniz ya da şikâyetçi olduğunuz durum neyse kısa ve öz bir şekilde yazacaksınız. Örneğin “…’nın yapılmasını istiyorum.” yahut “…’dan şikâyetçiyim diyeceksiniz.”

Saygı Sözü – “Gereğini arz ederim.”

İsteğinizi ya da şikâyetinizi yazdığınız paragraftan sonra Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır satır başı yaparak şu cümleyi yazacaksınız: “Gereğini arz ederim.” Bana göre bu bölüm Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır çok önemli. Çünkü aradan yıllar geçse de bir dilekçe için başlık Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır yani kurum adı ezberlemenize gerek yok. Çünkü hayatınızın hangi döneminde Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır nerede Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır hangi kuruma dilekçe vermeniz gerekeceğini şimdiden tespit etmeniz olanaksız. İstek ya da şikâyet paragrafı da öyle. Kısaca bir dilekçede kurum adı değişir Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır istek veya şikayetler değişir Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır fakat saygı sözü “Gereğini arz ederim.” değişmez. Öyle ki bir dilekçede ezberlemeniz gereken tek cümle bu. “Gereğini arz ederim.” Sözü bir dilekçenin olmazsa olmazıdır Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır bu bir gelenek olmuştur. Yıllar sonra dilekçe yazmanız gerektiğinde Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır hatırlamanız gereken tek cümle bu.

Tarih – Ad-Soyadınız - İMZA

Saygı sözünden sonra Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır metnin sağ alt köşesine alt alta gelecek şekilde Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır önce tarihi yazacaksınız Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır sonra ad-soyadınızı yazacaksınız ve altına imzanızı atacaksınız. Bu bölüm de gerçekten kolay. İnsanın dilekçeyi yazdığı günün tarihini bilmesi çok zor değil. Ad-soyadı derseniz Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır daha kolay. Eh imzayı da atarsınız artık. Burada en çok karıştırılan şey Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır tarihin yazının üstüne mi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır yoksa altına mı atılacağıdır. Bunu öğrenelim. Önce yazı Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır sonra yazının altına tarih.

Adres

Evet şu an dilekçeniz hazır. Ancak karşı tarafın gerektiğinde bize ulaşabilmesi için yazınızın sol alt köşesine kendi adresinizi yazacaksınız. Adressiz dilekçe olmaz. Adres yazmayı unutmayacaksınız. Yıllar sonra hatırlamanız gereken şey Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır dilekçeye adresin de yazıldığıdır.

(EK)

Şunu da hatırlatayım Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır bazen dilekçeyle birlikte kimlik fotokopisi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır tecil belgesi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır diploma gibi başka belgeler de vermeniz gerekebilir. Bu durumda Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır sol alt köşeye EK yazarak bu belgelerin adlarını 1. Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır 2. Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır 3… diye alt alta yazarsınız. Bu Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır verdiğiniz belgelerin kaybolmaması içindir.

Tebrik ederim Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır artık dilekçe yazmayı biliyorsunuz. Nasıl Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır hiç de korktuğunuz gibi değilmiş değil mi? Hâlâ şüpheniz varsa Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır yukarıdaki başlıkları birkaç kez sırasıyla tekrar edin.

Şimdi dilekçe yazmayı bilen kişiler olarak gelin isterseniz Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır dilekçe konusunu adamakıllı pekiştirelim. Ne dersiniz?

DİLEKÇE

Bir istek veya şikayeti bildirmek amacıyla resmi ya da özel kurumlara verilmek üzere yazılan yazılara “dilekçe” denir. Dilekçeler de iş mektubu olarak kabul edilir.

Kişi çevresinde gördüğü birtakım yanlışlık ve eksikliklerden rahatsız olduğunda Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır bu durumu çözüme kavuşturmak için resmi ya da özel kurumlardan yazılı talepte bulunur. Dilekçe Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır kişinin bir yasal hakkıdır. Dilekçenin sunulduğu kurum Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır kişiye yasal süre içerisinde mutlaka bir cevap vermek zorundadır.

Dilekçeye eskiden “istida” Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır “arzuhal” denirdi.

Dilekçe Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır konusuna göre uzun veya kısa yazılabilir. Ayrıntıya inilmemeli Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır kısa ve özlü bir anlatım benimsenmelidir. Dilekçede resmî ve ciddî bir üslûp kullanılır. Lâubali ve yapmacık ifadeler Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır gereksiz süslemeler Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır abartılı anlatımlar dilekçenin ciddiyetini bozar.

Dilekçe Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır A4 boyutundaki çizgisiz beyaz kâğıda Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır siyah veya mavi mürekkepli kalemle Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır gayet okunaklı ve düzgün bir el yazısıyla yazılır. Dilekçe elle yazılabildiği gibi daktilo veya bilgisayarda da yazılabilir. Dilekçe yazarken kâğıdın üst Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır sol Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır sağ ve alt taraflarında belli bir boşluk bırakılmalıdır.

Dilekçe Planı

a) Kurum Adı: Dilekçenin sunulacağı kurumun adı Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır kâğıdın üst tarafına satırı ortalayacak şekilde yazılır. Kurum adının tamamı ya da adı oluşturan sözcüklerin ilk harfleri büyük yazılır.

Kurum adının sonuna gelecek şekilde bir alt satıra kurumun bulunduğu il ve ilçe adı yazılır.

b) Dilekçe Metni: Dilekçeyi yazan kişi kendisini kısaca tanıtır. İstek veya şikâyetini kısa ve öz bir anlatımla dile getirir.

c) Saygı Sözü: İstek veya şikayetin dile getirildiği paragraftan sonra satırbaşı yapılır. “Gereğini arz ederim.” Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır “Gereğini rica ederim.” Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır “Gereğini bilgilerinize sunarım.” gibi saygı sözlerinden biri yazılır.

Alt makamdaki bir kişi üst makama yazıyorsa “Gereğini arz ederim.” Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır üst makamdaki biri alt makama yazıyorsa “Gereğini rica ederim.” sözünü kullanır.

ç) Tarih: Saygı sözünden sonra Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır metnin sağ alt köşesine tarih Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır gün/ay/yıl olarak yazılır.

d) Ad-Soyad Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır İmza: Tarihin hemen altına dilekçeyi yazan kişi adını Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır soyadını yazar Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır hemen altına imzasını atar.

e) EK: Eğer dilekçe ile birlikte başka belgeler de sunulacaksa Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır metnin sol alt köşesine “EK” yazılıp altına bu belgelerin adları numara verilerek sıralanır.

f) Adres: Sol alt köşeye dilekçeyi yazan kişinin adresi yazılır.


Dilekçe Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır tablo1:Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır

Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sabıka Kaydı Dilekçe elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 10:17
Dilekçe nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-10-2011 11:45
Şiir Nasıl Yazılmalıdır? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:17
ÖSYM ye Dilekçe Örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 03:56
Dilekçe Nasıl Yazılır? - Diekçe Yazmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 09:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.