bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir?

Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir?Hz. Muhammed (s.a.s)'in Mekke'den Medine'ye hicreti sırasında Hz. Ebu Bekir ile birlikte müşriklerden gizlendikleri ve üç gün süreyle kaldıkları mağara.

Sevr dağı Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Mekke'nin güney tarafında ve 5 km. uzaklıktadır. Sevr Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? bir çok tepeden oluşan bir dağdır. Bu dağda pek çok irili ufaklı mağara vardır. Bu mağaralar dağın değişik yerlerine dağılmıştı. Hz. Peygamber (s.a.s)'in Hicret sırasında Hz. Ebu Bekir (r.a) ile birlikte sığındıkları mağaranın bazı özellikleri vardır. Öncelikle gizlenmeye elverişli olup Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? kayadan yontularak yapılmış bir mağarayı andırır. Ön ve arkasında delikleri vardır. Bunlar mağaranın alt kısmındadır. Bu sebeple mağaraya ancak sürünerek veya eğilerek girmek mümkündür. Mağaranın çevresinde Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? dışarıda dolaşan kimsenin içeriyi görebileceği başka delikler yoktur. Mağara içinde bulunanlar Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? dışarıda dolaşanların ayaklarını görebilir Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? fakat dışarıda olanlar mağara içindekileri göremezler. Görebilmeleri için eğilip Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? başlarını ayaklarının hizasına getirmeleri gerekir. Öte yandan Hicret esnasında Sevr mağarasında gizlenmenin bir başka avantajı daha vardı. Hemen dağın eteğinde Âmir b. Füheyre'nin koyunları otlattığı ve geceleri sütünü Hz. Peygamber ile Hz. Ebu Bekir'e ikram edeceği bir otlak vardı. Yeri gelmişken Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? bu iki dostu Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? bu mağaraya getiren olayları ve mağarada yaşadıkları anlara kısaca değinmek uygun olacaktır.

sevr dağı
Müşriklerin bitmez tükenmez baskı ve işkenceleri üzerine Hz. Peygamber Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? müslümanlara İslam için uygun bir ortam olan Medine'ye hicret etmelerini emretti. Bu emir üzerine hicret başladı. Ancak Kureyşliler bu durumdan son derece rahatsız oldu. Buna sebep Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Hz. Muhammed (s.a.s)'in de hicret edip Medine'de bir güç ve merkez oluşturması korkusu idi. Kureyş korkmakta haklıydı; çünkü Medine Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Mekke ile Şam yolu üzerinde bulunuyordu. Bu da Mekke'nin iktisâdi durumunu tehlikeye düşürmeye yeterliydi. O halde putları ve ticari faaliyetleri için önemli bir tehlike olan bu İslâm dini daha şimdiden ortadan kaldırılmalıydı. Takip edecekleri politikayı belirlemek için Kureyş'in ileri gelenleri bir araya geldiler. Bu hususa Kur'an şöyle değinir:

"Ey Muhammed! Hatırla Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? bir zaman kâfirler seni tutup bağlamak veya öldürmek Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? yahut sürüp çıkarmak için tuzaklar kuruyorlardı. Onlar sana tuzak kurarlarken; Allah da onların tuzaklarını boşa çıkarıyordu. Allah tuzakları bozanların en hayırlısıdır" (el-Enfal Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 8/30).

Kureyş âyette belirtilen hapis Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? sürgün ve öldürme yollarından en kötüsünü yürürlüğe koymayı kararlaştırdı. Bütün kabilelerden kuvvetli gençlerin seçilerek bir çete oluşturulması en uygun yol olarak benimsendi. Nihayet Hz. Peygamber'in evinde olduğu bir gece saldırıya geçilecekti. Ancak Allah Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? müşriklerin toplantısını ve aldıkları kararı elçisine bildirdi ve Medine'ye hicret imi verdi. Hz. Ebu Bekir'i haberdar etti. O da yol hazırlıklarına başladı. Hz. Muhammed (s.a.s) akşam olunca Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? müşriklerin yatakta kendisinin yattığını zannetmeleri ve bir süre oyalanmaları için Hz. Ali (r.a)'yi yatağına yatırdı. Evden çıkarken eline aldığı bir avuç toprağı suikastçilerin üzerine saçtı. O sırada şu anlama gelen âyeti okumaktaydı:

"Önlerine ve arkalarına sed çekmişizdir. Gözlerini perdelediğimizden artık görmezler" (Yâsin Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 36/9).

Gerçekten de müşriklerin gözleri bir an perdelendi. Hz. Peygamber de oradan ayrılıp Hz. Ebû Bekir'in evine geldi. Beraberce Mekke'yi terkedip Sevr dağına doğru yola koyuldular. Sonunda Sevr mağarasına ulaştılar. İlkin Hz. Ebu Bekir Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? zararlı hayvan olup olmadığını araştırmak ve içerisini temizlemek için mağaraya girdi. M. Hamidullah hadislere dayanarak olayları şöyle aktarır: "Hz. Ebu Bekir mağaraya girince orada gördüğü delikleri Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? yılan vb. zararlı hayvanların girmesine engel olabilmek için üzerindeki örtüyü yırtarak delikleri tıkadı. Sonra Rasûlüllah (s.a.s)'ı içeri çağırdı. Ancak delikleri kapamada kullandığı bez Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? son deliği kapatmaya yetmemişti. O deliği de ayak topuğu ile kapamıştı. Gerçekten de bu delikten gelen bir yılan Hz. Ebu Bekir'i acı bir biçimde ısırmıştı. Hz. Peygamber Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? son derece yorgun olması hasebiyle dostunun dizine başını dayayarak uyuyakalmıştı. Hz. Ebu Bekir Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? topuğunda hissettiği acıya rağmen hiç kımıldamadı Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? fakat çektiği acı gözlerinden yaşların boşalmasına yol açmıştı. Rasûlüllah (s.a.s)'ın yüzüne bu yaşlar dökülünce hemen uyandı. Durumu öğrenince Hz. Muhammed (s.a.s) Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? kendi tükrüğünü ilaç olarak ısırılan yere sürdü. Bir süre sonra ayağı tamamen iyileşmişti" (M. Hamidullah Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? İslâm Peygamberi Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? I Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 174-175).


Yine kaynaklarda verilen bilgilere göre Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? mağarada iken bir örümcek mağaranın giriş kısmına ağ örmüş Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? ayrıca iki güvercin de hemen yanıbaşında bir çalı bitkisi üzerinde bir yuva yapmışlardı (İbn Sad Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Tabakâtül-Kübrâ Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Beyrut t.y. Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? I Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 228 vd.). Hz. Muhammed (s.a.s) ile Hz. Ebu Bekir'i takip eden grup mağaraya ulaşmadan önce Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? bu iki kuş bir de yumurtlamışlardı.

Bu sırada Kureyş müşrikleri Hz. Peygamber'in Mekke dışına çıktığını anlamada fazla gecikmediler. Sabah olunca yatakta yatanın Hz. Ali (r.a) olduğunu anladılar. Medine'ye gidebileceğini tahmin ederek yola koyulup araştırmaya başladılar. Kureyş'in ileri gelenleri Hz. Muhammed (s.a.s)'i kendilerine ölü veya diri olarak getirene yüz deve ödül vereceklerini her tarafa duyurdular. Gerçekten de O'nu yakalamak için Medine yolu didik didik arandı. Bu arada Sevr mağarasına da geldiler. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir hayli endişelenmişti; ancak bu endişesi kendisi için değil Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Âlemlerin Efendisi içindi. Rasûlüllah (s.a.s) ona;

"Ey Ebu Bekir! İki kişinin üçüncüsü Allah olursa sen ne olacağını zannediyorsun?" diyerek teskin etti. Allah Teâlâ bu durumu Kur'ân-ı Kerim'de şu meâldeki âyette açıklar:

"Siz Peygamber'e yardım etmeseniz de Allah ona yardım etti. Hani bir zaman Peygamber Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? iki kişiden biri iken kâfirler O'nu Mekke'den çıkardılar. Onlar mağarada iken arkadaşına Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 'Üzülme Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Allah bizimle beraberdir' diyordu. Böylece Allah Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? peygamberin üzerine emniyet indirdi ve O'nu görmediğiniz askerlerle destekledi" (et-Tevbe Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? 9/40)

Hz. Peygamber (s.a.s) ve Hz. Ebu Bekir (r.a) mağarada kaldıkları üç gün süreyle Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Hz. Ebu Bekir'in oğlu Abdullah Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? şehirdeki konuşmaları ve gelişmeleri Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? gece mağaraya gelerek aktarıyordu. Âmir b. Füheyre de koyunları mağara çevresinde otlatarak geceleri süt içmelerine imkân veriyordu.

Sonunda Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? dördüncü günün sabahı Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Âmir ile kılavuzluk yapması için kiralanan Abdullah b. Ureykıt Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? beraberlerinde iki deve ile mağaraya geldiler. Böylece dört kişiden oluşan küçük kervan Medine'ye doğru yola koyuldu. İşte Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? Hicret olayında en zor anlar Sevr mağarasında yaşanmıştı.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir?

Hz Muhammed mağaradayken gelen ünlü eşkiyanın adı nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ünlü Düşmesi Nedir?-Ünlü Düşmesi Nasıl Yapılır? elif Türkçe ve Edebiyat 1 26-03-2014 11:24
Ünlü Daralması Nedir?Ünlü Daralması Nerelerde Görülür? elif Türkçe ve Edebiyat 1 12-11-2012 09:01
Ünlü Birleşmesi Nedir?-Ünlü Birleşmesi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:41
Muhammed Ali Clay biyografi-Muhammed Ali Clay kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 29-12-2008 01:12
Dünyanın önde gelen moda devleri ve ünlü tasarımcılarının birbirinden güzel çanta mod Bkmlyz Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 2 24-09-2008 10:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.