bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 02:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir

Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir


Tohum genellikle bazı depolanmış gıdalar ile tohum kabuğu denilen bir örtü içine küçük bir embriyonik bitki parçasıdır. Ana bitkinin uygun gübreleme ve yetiştirilmesinden sonra meydana gelen gymnosperm ve angiospermin olgunlaşmış ovul ürünüdür. Tohum oluşumu(çiçek ve döllenme gelişimi ile başlayan oluşum süreci) ovulde oluşan zigot ve tohum kabuğunun embriyo ile gelişmeşiyle tamamlanır.
Tohum ve tohum çeşitlerinin yayılmasında en önemli etkenler çiçekli bitkilerin yayılmaları ve çoğaltılmalarıdır. Karayosunları Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir eğrelti otları gibi daha ilkel primitif bitkiler tohum oluşturamadığından daha az yayılmışlardır. Bunun örneğini sıcak ve soğuk iklimlerde tohumlu olan bitkilerden oluşan ormanlıkların yayılmasına bakarakta görebiliriz.
Genel olarak sezonluk tohumlarda yukarda bahsettiklerimizden önce oluşur – Ekildiği bitkiden o sezon alınabilir tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir örneğin : patates tohumu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir mısır veya ayçiçeği tohumu gibi. Patates yumru iken Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ayçiçeği ve mısır "tohum" durumunda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ekilebilir.

İçindekiler
1 Tohum yapısı
1.1 Tohumların çeşitleri
2. Tohumluk üretimi
2.1 Tohum gelişimi
2.2 Tohum büyüklüğü ve tohum seti
3. Tohum fonksiyonları
3.1 Embriyo beslenme
3.2 Tohum dağılımı
3.2.1 Rüzgar yoluyla (anemochory)
3.2.2 Su yoluyla (hydrochory)
3.2.3 Hayvanlar yoluyla (zoochory)
3.3 Çimlenme engeli (tohumda dormansi)
3.4 Tohum devamlılığı ve tohum bankaları
4 Tohum çimlenmesi
4.1 Çimlenme gücünü arttırma
5 Kökeni ve Evrimi
6 Ekonomik önemi
6.1 Yenilebilir tohumlar
6.2 Zehir ve gıda güvenliği
6.3 Diğer kullanımları
7 Tohum kayıtları
8 Ayrıca bakınız
9 Referanslar
10 Dış bağlantılar
Tohum yapısı
Tipik bir tohum üç temel bölümden içerir.
(1) embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (2) embriyo için besin sağlayıcı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ve (3) bir tohum kabuğuTohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir

Resim : Tohum kabuğu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir endosperm ve embriyo gösteren bir avokado tohumu (bir dikotil) bölümleri.

Embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir uygun koşulları bulduğunda büyüyecek olan olgunlaşmamış yeni bir bitki parçasıdır. Embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Monocotyledonlarda: bir kotiledon veya tohum yaprağına Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Dicotyledonlarda hemen hemen tümünde iki kotiledon ve açık tohumlularda ise iki ya da daha fazla kotiledona sahiptir. Radikula embriyonik bir köktür . Plumule embriyonik sürgündür. Kotiledon eklenme noktasını üzerinde embriyonik sap (lar) epicotyl vardır. Hipokotilin bağlanma noktasının altında embriyonik kök vardır.
Tohum içinde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir orada genellikle embriyodan büyüyecek fide için besin deposu bulunur. Depolanmış beslenme formu bitkinin türüne bağlı olarak değişir. Bir doku çift döllenme yoluyla ana bitkiden elde edilir endosperm denilen gibi tohumlu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir saklı gıda başlar. Genellikle triploid endosperm yağ veya nişasta ve protein bakımından zengindir. Böyle kozalaklı ağaçlar gibi açıktohumluların Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir in Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir gıda depolama dokusu (aynı zamanda endosperm olarak da adlandırılır) dişi gametofit Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir doku haploid bir parçasıdır. Bazı türlerde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir embriyo fide germination.In başkalarına kullanacak endosperm ya da erkek gametofit Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir gömülü Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir endosperm ikincisi gelişmekte olan tohum içinde büyüdükçe embriyo tarafından emilir ve embriyo kotiledon dolu hale edilir Bu saklanan gıda ile. Olgunluk Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu türlerin tohumları hiçbir endosperm var ve exalbuminous tohum denir. Bazı exalbuminous tohumları fasulye Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bezelye Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir meşe Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ceviz Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kabak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ayçiçeği ve turp vardır. Vadesi bir Endospermalı Tohumlar albüminli tohum denir. En biçeneklilerin (örneğin otlar ve avuç içi) ve birçok ikiçeneklilerin (örneğin brezilya fıstığı ve hint fasulye) albüminli tohumları var. Bütün gymnosperm tohumu albüminli vardır.
Tohum kabuğu (ya da testa) başlangıçta ovul çevreleyen doku Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir deri Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir gelişir. Olgun tohum tohum kaplama Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kağıt-ince bir tabaka olması (örneğin yerfıstığı) veya daha fazla önemli bir şey (örneğin kalın ve sert bal keçiboynuzu ve hindistan cevizi olarak). Yapabilirsiniz Tohum kaplama mekanik yaralanma ve kuruması embriyo korunmasına yardımcı olur.
Üç temel tohumu parça ek olarak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı tohumu gibi bir aril (yew ve hindistan cevizi gibi) veya bir elaiosome (Corydalis gibi) veya tüy (pamuk gibi) Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum kabuğu bir kulakçığın sahiptir. Ayrıca hilusu adlandırılan tohum kabuğu bir yara izi var Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir olabilir; tohum kordon tarafından over duvara bağlı olduğu yerdir.

Tohum çeşitleri
Genelde "tohum" olarak adlandırılan yapıların gerçekte çok kuru meyvelerdir. Hala tohum ulaşmak için yarıldığını gerekir meyve Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sabit duvarla çevrili iken Ayçiçeği tohumu ticari olarak satılmaktadır. Bitkilerin farklı gruplara ve gerçek tohumu çevreleyen kaynaşmış bir sertleşmiş meyve katman (endocarp) sahip diğer değişiklikler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sözde çekirdekli meyveler (örneğin şeftali gibi) var. Fındık gibi bir meşe palamudu veya fındık gibi bir indehiscent tohum Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı bitkilerin bir numaralı seribaşı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sert kabuklu meyveler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir vardır.


Tohumluk üretimi


Olgunlaşmamış Elm tohumları.

Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir

Tohumlar birkaç bitki ilgili grup üretilen ve üretim onların şekilde açıktohumluların gelen tohumlu ("kapalı tohum") ("çıplak tohum") ayırt edilir. Angiosperm tohum tohum Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir adından da kapsayan bir meyve olarak adlandırılan bir sabit ya da etli yapıda üretilmektedir. (Bazı meyveler sert ve etli hem de malzeme katmanları var). Açıktohumluların Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hiçbir özel yapısı koni bracts kendi kalkınma "çıplak" başlar tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir içine geliştirir. Ancak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohumların kozalaklı bazı türlerde geliştirmek gibi koni ölçekler kapsamında olabilirim.
Doğal bitki nüfus Tohumluk üretim tesisleri kendi içlerinde hava değişkenler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir böcekler ve hastalıklar ve iç döngüleri yanıt olarak yılbaşından yıl büyük ölçüde değişmektedir. 20 yıllık bir dönemde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir örneğin Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ormanlar 0 hektar başına yaklaşık 5 milyon ses çam tohumu için üretilen Loblolly çam ve shortleaf çam oluşmaktadır. [1] Bu dönemde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir altı tampon tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir beş kötü tohum bitkileri Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ve vardı doğal orman üreme için yeterli fidan üretimi açısından değerlendirildiğinde dokuz iyi tohum bitkileri Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir.Tohum gelişimi


Iyi gelişmiş bir embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir besi dokusu (megagametophyte) ve çevresindeki tohum kabuğu bir bit gösteren bir Ginkgo tohum içimde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir.


Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir
Bir dikotil tohum ve embriyo iç yapısı Diyagramı. (A) tohum kaplama Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (b) endosperm Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (c) kotiledon Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (d) hipokotil.


Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir
Büyümenin iki nokta (biri diğer kökleri kaynaklanıyor oluşturan) ile embriyo değildir tohumu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı gıda rezervi olan bir tohum kabuğu içine alınır. Angiosperm tohumların üç genetik olarak farklı bileşenleri içerir: (1) zygote oluşan embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (2) dokudan normal triploid olduğu endosperm Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (3) tohum kaplama ovul maternal dokudan türetilmiş. Angiospermlerde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum geliştirme sürecini çift döllenme ile başlar ve zigot içine yumurta ve sperm çekirdeklerinin füzyon içerir. Bu sürecin ikinci bölümü böylece birincil endosperm oluşturan Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ikinci bir sperm hücre çekirdeğine sahip kutup çekirdeklerinin füzyon. Sağ Döllenmeden sonra Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir zigot çok etkin ancak birincil endosperm endosperm dokusu oluşturma hızla böler. Bu doku kökleri çimlenme sonrası gelişen veya sert bir tohum kabuğu içine geliştirir kadar genç bitki tüketir yiyecek haline gelir. İki ya da integuments annenin bitkisinden doku türetmek ovul Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hücrelerin dış tabakadan tohum kaplama formları Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir iç kabuk Teğmenden ve dış formları testa oluşturur. Tohum kaplama sadece tek bir katmandan meydana zaman da testa denir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ancak bu tür tüm testa sonraki bir türden gelen homolog değildir.
Açıktohumluların olarak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir polen transfer iki sperm hücresi çift döllenme ile tohum geliştirmek değil ama bir sperm çekirdeğinin yumurta çekirdeği ile birleştiren ve diğer sperm kullanılmaz. [2] Bazen her Sperm bir yumurta hücresi döller ve bir zigot daha sonra ise gelişimin erken dönemlerinde kesilmesi veya emilir. [3] Embriyo tohumu (döllenme sonucu) ve ayrıca Çam ve Ladin gibi kozalaklı bitkilerde tohumun çevresinde bir koni oluşturacak anne bitki doku oluşur.
Ovül Döllenmeden sonra tohum haline; ovul ana parçalar göbek bağı vardır; plasenta Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum nüvesi için ovül atfetmektedir ki; ovul ana bölgeye kese gelişen embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir micropyle vardı; küçük bir boşluk veya açıklık polen tüp genellikle döllenme işlemi sırasında girer ovul ve iç göbek içerisinde;. derisine ve tohum nüvesi birleştirilir micropyle Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ters ovul tabanı [4]
Bunlar geliştikçe ovül şekli genellikle tohumların final şekli de etkiler. Bitkiler genellikle dört şekillerin ovül üretmek: en yaygın şekli kavisli bir şekle sahip Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir anatropous olarak adlandırılır. Orthotropous ovül bir uncurved tohum üreten Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir uzun bir sıra olarak dizilmiş ovul tüm parçaları ile düz. Campylotropous ovül genellikle tohum sıkı bir "c" şekil veren kavisli bir embriyo kesesi var. Son ovul şekli ovul kısmen ters olduğu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir amphitropous olarak adlandırılır ve geri onun sapı veya kordon 90 derece açıktır.
Çiçekli bitkilerin çoğunda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir zigot ilk bölümü uzun eksenine göre enine odaklı ve bu embriyonun polarite kurar. Düşük veya mikropiler kutup micropyle verdiği sap gibi suspensor üretir iken üst veya chalazal kutuplu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir embriyonun büyüme ana alanı olur. Suspensor embriyolar büyüme sırasında kullanılmaktadır endospermden emer ve üreticileri besin. [5]
Embriyo farklı bölümden oluşmaktadır; epicotyle sürgün içine büyüyecek Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir radikula primer kök içine büyür Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hipokotil epicotyle ve radikula bağlayan Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kotiledon testa veya tohum kılıfının dış kaplama oluşturur Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum yaprakları oluşturacak tohum. Mısır gibi tek çenekli bitkiler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir diğer yapılar var; yerine hypocotyle-epicotyle nedeniyle Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ilk yaprağı oluşturan koleoptil sahiptir ve iki birincil kök ve köklere formu bağlanır coleorhiza bağlanır. Mısır tohumları bu yapılar ile inşa edilir; perikarp Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kalkan gibi organ (tek büyük kotiledon) endosperm Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir endosperm Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir plumule Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir radikula Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir koleoptil ve coleorhiza besinlerin emer ki - bu son iki yapı kılıf-gibi ve plumule ve radikula içine vardır Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir koruyucu bir kaplama olarak hareket. Biçeneklilerin ve ikiçeneklilerin hem testa veya tohum kabukları genellikle desen ve dokulu işaretler ile işaretlenmiş veya saç kanatları veya tutamlar var.


Tohum büyüklüğü ve tohum seti


Çeşitli sebze ve ot tohumları koleksiyonu
Tohumlar boyutu çok çeşitlidir. Orkide tohum gibi toz gram başına yaklaşık bir milyon tohum küçük Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir onlar olgunlaşmamış embriyo ve önemli enerji rezervlerine sahip genellikle embriyonik tohumlardır. Orkide ve bitkilerin birkaç diğer gruplar çimlenmesi esnasında beslenme ve fide erken büyümesi için mikorizal fungusların bağlıdır myco-heterotrof vardır. Bazı karasal Orkide fide Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir aslında Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir mantar enerji kaynaklanan hayatlarının ilk birkaç yıl geçirmek ve yeşil yaprak yoktur. [6] üzerinde 20 kg ağırlığında Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir büyük tohum Coco de mer olduğunu. Büyük tohum bitkilerinden o tohumlar içine daha çok yatırım ve normalde daha az tohum üretirken küçük tohum üretmek bitkiler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çiçek başına çok daha fazla tohum oluşturabilir. Küçük tohumlar olgunlaşmaya daha hızlı ve çabuk dağınık olabilir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu yüzden bitkiler genellikle küçük tohumları çiçeklenme düşer. Pek çok yıllık bitkiler küçük tohumların büyük miktarlarda üretmek Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu en azından birkaç büyüme için elverişli bir yerde sona erecek sağlamaya yardımcı olur. Uzun ömürlü Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir otsu ve odunsu bitkilerin çoğu zaman uzun yıllar boyunca tohum üretebilir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir daha büyük tohumlar var Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ve daha büyük tohum çimlenmesi ve fide büyümesi için daha fazla enerji rezervlerine sahip ve çimlenme sonrası daha büyük Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir daha kuruldu fidan üretmek. [7] [8]

Tohum fonksiyonları
Tohumlar bunları üretmek bitkiler için birkaç işlev sunar. Bu fonksiyonlar arasında Key elverişsiz koşullarında embriyonun beslenme Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir yeni bir yere yayılma ve dinlenme vardır. Tohumlar temelde üreme aracı olan ve en tohumlar genetik materyal ve doğal seleksiyon hareket ettiğini fenotip değişkenliğinin bir Remixing üreten cinsel üreme ürünüdür.
Embriyo besin
Tohumlar korumak ve embriyo veya genç bitki besler. Tohumlar genellikle çünkü tohum büyük gıda rezervleri ve kapalı embriyonun multicellularity Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir spor bir sporeling daha hızlı bir başlangıç bir fide verir.
Tohum dağılımı
Ana madde: Tohum dağılımı
Hayvanların aksine Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bitki yaşam ve büyüme için uygun koşulları ararlar yeteneği sınırlıdır. Sonuç olarak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bitkiler (ayrıca vejetatif üreme bakınız) tohumlarını dağıtarak yavrularına dağıtmak için pek çok yolları geliştirmişlerdir. Bir tohum nasılsa bir yerde "varmak" ve çimlenme ve büyüme için olumlu bir anda olmalıdır. Meyve açmak ve düzenli bir şekilde tohumlarını bıraktığınızda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu bitki ile ilgili grupları için genellikle farklı olduğunu açılır Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir denir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu meyveler arasında; Kapsüller Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir foliküller Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir baklagiller Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir silicles ve siliques. Meyve açmak ve düzenli bir şekilde tohumlarını bırakmayın ettiklerinde meyve achenes caryopsis Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir fındık Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Samaras ve utricles dahil indehiscent Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir denir. [9]
Tohum dağılımı meyve en açık görülür; kendi yayılma bununla birlikte çok sayıda tohum yardımı. Tohum Bazı türlü sonra açılır veya tohumları serbest bırakmak için parçalanan bir meyve veya koni içinde iken halen dağınık. Diğer tohumlar dağılma öncesi meyve ihraç veya serbest bırakılır. Örneğin Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir milkweeds bir kökü olarak bilinen bir meyve tipi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir üretmek Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir [10] tohumların serbest bırakmak için bir tarafı boyunca açık böler. İris kapsül tohumlarını çıkarmak için üç "vanalar" ayrılır. [11]
Rüzgar By [değiştir] (anemochory)
Karahindiba tohumlarını rüzgarla uzun mesafelere taşınabilir achenes Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir içinde yer alır.
Sütlü özsuyu olan bir bitki tohumu bakla (Asclepias syriaca)
Bazı tohumlar (örneğin çam) rüzgar dağılımı yardımcı olduğu bir kanat var.
Orkide dustlike tohumlarını rüzgarla verimli yapılmaktadır.
Bazı tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (örneğin sütlü özsuyu olan bir bitki Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kavak) kıllar var rüzgar dağılma yardım. [12]
Diğer tohumlar benzer yollarla yardımın rüzgar dağılımı meyve yapıları içine alınır:
Karahindiba achenes kıllar var.
Maple Samaras iki kanat var.
Su By [değiştir] (hydrochory)
Böyle Mucuna ve Dioclea gibi bazı bitkilerde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir okyanuslara nehirler uçuyorlar ve plajlarda yıkamak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çünkü deniz-fasulye veya sürüklenme tohum olarak adlandırdığı batmaz tohumları üretmek. [13]
Hayvanlar kadar [değiştir] (zoochory)
Hayvan kürk Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tüy takmak ve daha sonra düşüyorlar barbuslar kanca veya (örneğin acaena Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir dulavratotu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir dock) ile tohumlar (çapak).
Bir etli kaplama (örneğin elma Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kiraz Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ardıç) ile tohumlar daha sonra dışkıları bu tohumları dağıtmak hayvanlar (kuşlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir memeliler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sürüngenler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir balıklar) tarafından yenilmektedir.
Tohumlar ebeveyn bitki biraz uzakta saklanır ve hayvan bunları unutursa bazı kaçış yenen; hayvanlar için cazip bir uzun vadeli depolanabilir gıda kaynağı (örneğin meşe palamudu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir fındık Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ceviz) olan tohumlar (fındık).
Myrmecochory karıncalar tarafından tohumların dağılması olduğunu. Toplayıcılık karıncalar elaiosomes [14] (örneğin bloodroot Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir trilliums Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Acacias ve Proteaceae birçok türü) uzantıları çağırdım tohumları dağıttı. Elaiosomes onları yemek hayvanlar için besin içeren yumuşak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir etli yapılardır. Karıncalar elaiosomes yenir yuvalarını Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir geri Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu tohumlar taşır. Sert ve karıncalar yenilmeyen olan tohum Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir geri kalanı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir o yuva içinde veya tohum karıncalar tarafından iptal edildi bir kaldırma yerinde ya filizlenir. [15] Bu dağılma ilişki yana karşılıkçılığın bir örnektir karıncalar yiyecek bitkilerin tohumları bağlıdır ise bitki Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum dağıtmak için karıncalar bağlıdır. Bunun sonucu olarak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir ortak sayısında bir damla diğer başarısını azaltabilir. Güney Afrika Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Arjantin karıncası (Linepithema humile) işgal etti ve karıncalar yerli türlerin yerini almıştır. Yerli karınca türlerinin aksine Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Arjantin karıncaları Mimetes cucullatus tohumlarını toplamak veya elaiosomes yemezler. Bu karıncalar işgal bölgelerinde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Mimetes fidan sayıları düştü. [16]

Katlama
Ana madde: Çimlenme engeli
Çimlenme engeli iki ana işlevi vardır: İlk çıkan fide hayatta kalmak için optimal koşullarda çimlenme eşitliyor Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ikinci böylece zamanla tohum toplu çimlenmesi yayılıyor çimlenme sonrası bir felaket (örneğin geç donları Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kuraklık Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir herbivory) bir bitki (bahis-hedging) tüm yavruların ölümüne neden olmaz. [17] Katlama ortamının uygun toprak ile uygun bir sıcaklıkta normalde olduğunda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenme için en uygun çevre koşulları altında çimlenmeye başarısız bir tohum olarak tanımlanır nem. Bu doğru dinlenmesi veya doğuştan dinlenmesi nedenle çimlenme önlemek tohum içinde koşullarından kaynaklanır. Dış çevre koşullarından çok karanlık olması çoğunlukla koşulları karşısında Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenmesi için uygun değildir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çünkü bir tohum çimlenmeye başarısız olduğunda Böylece dinlenme değil çevre Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum bir durumdur. [18] İsteyerek dinlenmesi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir zorla dinlenmesi veya tohum sessizliğini oluşur ya da çok soğuk veya sıcak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ışık Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ya da çok kuru.
Çimlenme engeli Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir toprak ya da bitki tohum kalıcılık aynı olsa bile bilimsel yayın dinlenmesi ve sebat içinde sıkça karıştırılan ya da eşanlamlı olarak kullanılır değildir. [19]
Genellikle tohum dinlenmesi dört ana kategoriye ayrılır: eksojen; endojen Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kombinasyonel ve ikincil. . Morfolojik Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir fizyolojik Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir morphophysiological Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir fiziksel ve birleşimsel dinlenmesi [20]: daha yeni bir sistem dormansi beş sınıfa ayırır
Eksojen dormancy dahil embriyonun dış koşullar nedeniyle oluşur:
Tohumlar su geçirmez olduğunuzda Fiziksel engeli veya sabit tohum kabukları oluşur. Dinlenmesi azından bir özel yapı kırmak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir 'su boşluğu' Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir özellikle sıcaklığı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çevresel kuyrukları yanıt olarak bozulur Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir böylece su girebilir ve tohum çimlenmesi oluşabilir. Fiziksel engeli oluşur Bitki aileler Anacardiaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Cannaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Convulvulaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Fabaceae ve Malvaceae sayılabilir. [21]
Kimyasal dinlenmesi fizyolojik dormansi yoksun türler dikkate alır Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ancak kimyasal bir çimlenme engeller nerede. Bu kimyasal yağmur veya kar. [22] yağmur suyu ile tohumdan kimyasal inhibitör liçi genellikle Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çöl bitkileri tohumları dormansi sürümü önemli bir nedeni olarak gösterilen ancak çok az erir veya bir şekilde devre dışı bırakılabilir tarafından tohum süzülen edilebilir kanıtlar bu iddiayı desteklemek için vardır. [23]
Endojen dinlenmesi dahil olmak üzere Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir embriyo kendi içinde koşullar neden olmaktadır:
Çimlenme embriyonun morfolojik özellikleri nedeniyle engellenmektedir Morfolojik dinlenmesi. Tohumlar dağınık olduğunda embriyonun sadece bir hücre kitlesi olan bazı türler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu farklılık değil. Çimlenme yer alabilir önce farklılaşma ve embriyonun büyüme hem de meydana zorunda. Çimlenme oluşabilir önce diğer türlerde embriyo ayrılır ancak tam kadar bir türün belirli uzunlukta dağılma ve embriyonun büyüme de (az gelişmiş) yetiştirilmemiş gereklidir. Morfolojik dormancy oluşur bitki ailelerinin örnekleri Apiaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Cycadaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Liliaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Magnoliaceae ve Ranunculaceae vardır. [24] [25]
Ek olarak gelişmemiş embriyo ve hangi ile Morphophysiological dinlenmesi tohum dinlenmesi için fizyolojik bileşenleri var. Bu tohumlar bu nedenle dinlenmesi kıran uygulamalarının yanı sıra tam olarak gelişmiş bir embriyo geliştirmek için bir süre gerektirir. Diğer plumule etkiler ise morphophysiological dinlenmesi include Apiaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Aquifoliaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Liliaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Magnoliaceae Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir Papaveraceae ve Asarum veya Trillium türleri gibi morphophysiological dinlenmesi ile Ranunculaceae. [24] Bazı bitkiler oluşur Bitki ailelerin dinlenmesi çok tip var Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir radikula (kök) büyüme etkiler (ateş) büyüme. Terimleri "çift dinlenmesi" ve "2-yıl tohumu" olan tohumların çimlenmesini tamamlanması ya da en az iki kış ve bir yaz için iki yıl gerekir türler için kullanılır. Sürgün tomurcuk dormansi ikinci kış aylarında kırık ise radikula dormansi (fide kök) dağılması sonrası ilk kış aylarında bozuldu. [24]
Fizyolojik dinlenme embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir fizyolojik nedenlere bağlı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum kabuğu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir endosperm veya diğer kapsayan yapıları kırmak için yeterli güç üretmek anlamına gelir. Dormansi genellikle serin Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ıslak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sıcak ıslak veya sıcak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kuru koşullarda bozuldu. Absisik asit genellikle tohumların büyümesini önleyici ve üretim hafif etkilenebilir.
Kurutma; otlar ve mevsim kurak bölgelerinden gelenler de dahil olmak üzere bazı bitkiler de çimlenmeye vermeden önce kuruma bir süre gerekir. Tohumları serbest bırakıldı ancak çimlenme başlamadan önce daha düşük bir nem içeriğine sahip ihtiyacımız var. Tohumların dağılması sonrasında nemli kalırsa Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenme aylarca hatta yıllarca gecikebilir. Ilıman iklim bölgelerinde çok sayıda otsu bitki tohumlarının kurutulması ile kaybolur fizyolojik dormansi var. Diğer türler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sadece çok dar sıcaklık aralıklarında altında dağılma sonra çimlenmeye Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ancak tohumları kuru olarak daha geniş bir sıcaklık aralığında çimlenmeye edebiliyoruz. [26]
Kombinasyonel dormancy tohum veya meyve kat tohumları Birleşimsel dinlenmesi su geçirmez ve embriyonun fizyolojik dinlenmesi vardır. Türlerin fiziksel dinlenmesi bağlı olarak bozuldu önce veya fizyolojik dormansi sonra kırılabilir. [25]
Olmayan atıl tohum çok sık çimlenme için elverişli olmayan koşullarda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında tohumu dağıtılmış ve bazı tohumlar oluşur sonra İkincil dinlenmesi * koşullarından kaynaklanır. İkincil dormansi mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılmış değildir ama plazma membranında reseptör duyarlılığı kaybına neden olabilir. [27]
Tohum dinlenmesi aşağıdaki şekillerde kesinlikle çimlenme eksikliği değil tohum kendisi (Çimlenme bakınız) özelliklerine göre çevre tarafından engellendiğinden söz dinlenmesi tohum içermeyen:
Photodormancy veya ışık hassasiyeti Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı tohumların çimlenmesi etkiler. Bu photoblastic tohumlar karanlıkta veya çimlenmeye ışık bir süre gerekir. Ince tohum kabukları ile türlerde Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hafif uykuda embriyo nüfuz etmek mümkün olabilir. Işık veya ışık yokluğu varlığı çimlenme süreci tetikleyebilir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı tohumların çimlenmesi inhibe çok derin veya toprağa gömülü değil başkaları gömüldü.
Thermodormancy sıcak ya da soğuğa tohum hassasiyetidir. Toprak sıcaklığı ılık olduğu zaman pıtrağı ve amaranth yüksek sıcaklıklarda (30C veya 86F) yaz ortalarında erken filizlenmeye o tohum var birçok bitkinin sadece çimlenmeye dahil olmak üzere bazı tohumlar thermodormancy ve çimlenme var. Kereviz gibi diğerleri toprak sıcaklıkları çok sıcak olduğunda inhibe ederken diğer tohumlar çimlenmeye serin topraklarda gerekir. Genellikle thermodormancy gereksinimleri tohum veya yaşı kurudukça kaybolur.
Tüm tohumların dormansi bir süre geçmektedir. Bazı mangrov tohumları vivipardır Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hala üst takılıyken çimlenmeye başlar. Büyük Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ağır kökü düştüğünde tohum toprağa nüfuz sağlar. Birçok bahçe bitkileri de su var ve onların yabani ataları bu kültür bitkilerinin tohum dinlenmesi eksikliği Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir dinlenmesi olmuş olabilir ama Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir yeterince sıcak kısa sürede kolayca çimlenir edecek tohumları var. Bitki yetiştiricileri ve bahçıvanlar tarafından seçici basınç nesiller sonra dinlenmesi dışarı seçilmiştir.
Yıllıklar için Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kuru ya da soğuk mevsimlerde hayatta kalmak için türler için bir yoldur. Kısa ömürlü bitkiler genellikle tohumdan kadar az altı hafta içinde tohum gidebilirsiniz yıllıkları vardır. [28]
[Değiştir] Tohum kalıcılık ve tohum bankaları
Ayrıntılı bilgi için: Tohum uyku
[Değiştir] Tohum çimlenme
Ayçiçeği fidelerinin Çimlenmesi.
Ana maddeler: Fide ve Çimlenme
Çimlenme bir tohum embriyo bir fide halinde geliştiği bir süreçtir. Bu büyüme ve radikula veya tohum kök ve plumule veya sürgün ortaya çıkmasına yol açan metabolik yolların reaktivasyonu içerir. Toprak yüzeyinden fide çıkışı bitki büyüme bir sonraki aşaması olan ve fide kurulması denir. [29]
Çimlenme oluşabilir önce üç temel koşulların geçerli olması gerekir. (1) embriyo canlı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sözde tohum canlılığı olmalıdır. (2) çimlenmeyi engelleyen her türlü dinlenme gereksinimlerini aşılmalı. (3) uygun çevre koşullarını çimlenme için mevcut olması gerekir.
Tohum canlılığı çimlenmeye embriyonun yeteneği ve farklı bir dizi koşul etkilenir. Bazı bitkiler fonksiyonel tam embriyo varsa veya tohum çoğunlukla boş tohumları denilen Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hiç embriyo olabilir tohum üretmek değil. O meyve ya da dağınık sonra hala sıcakken predatör ve patojen tohum zarar veya öldürebilir. Sel ya da ısı gibi olumsuz çevresel şartlara çimlenme sırasında veya daha önce tohum öldürebilir. Tohum yaşı sağlığı ve çimlenme yeteneğini etkiler: tohum hücreleri ölür zaman içinde yaşayan bir embriyo Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir vardır ve değiştirilemez yana. Ölmeden önce Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir diğerleri sadece dağılması sonrasında kısa bir süre için yaşayabilir Bazı tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenme öncesi uzun süre yaşayabilir.
Tohum gücü tohum kalitesinin bir ölçüsüdür ve tohum canlılığı içerir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenme yüzdesi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çimlenme oranı ve fidan gücü üretilir. [30]
Çimlenme yüzdesi sadece büyüme için uygun koşulları tabi tüm tohumları filizlenmeye tohumların oranıdır. Çimlenme oranı da çimlenmeye tohumları için gereken zaman uzunluğudur. Çimlenme yüzdeler ve oranlar tohum canlılığı Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum ve fide o etki dinlenmesi ve çevresel etkiler etkilenir. Tarım ve bahçecilik kaliteli tohum çimlenme yüzdesi artı çimlenme oranı ile ölçülen yüksek canlılığı var. Bu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir zaman belirli bir miktar içinde çimlenmesi yüzdesi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir 20 gün içinde% 90 çimlenmesi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir örneğin olarak verilir. 'Dormansi' yukarıdaki kaplıdır; birçok bitki dormansi değişen derecelerde tohum üreten ve aynı meyve farklı tohumların dormansi farklı derecelerde olabilir [31] Onlar hemen dağılmış olması halinde herhangi dinlenmesi ile tohum olması mümkündür ve yapılacak. değil kuru (tohumlar kurumaya eğer onlar fizyolojik dormansi gider). Orada bitkiler arasında büyük farklılıklar ve sönmüş bir tohum çimlenme oranı hala çok düşük de olsa uygun bir tohum olduğunu.
Tohum çimlenmesini etkileyen çevre koşulları arasında; su Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir oksijen Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sıcaklık ve ışık.
Tohum çimlenmesi üç farklı aşamadan oluşur: Su emme; lag fazı ve radikula ortaya çıkması.
Bölünmüş tohum kaplama için için Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir embriyo hangi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir yarma tohum kabuğu şişmeye neden olur Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir (su banyosu) içine çekmek olduğunu gerekir. Ancak Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum kaplama doğası su nüfuz ve daha sonra çimlenme başlatabilir ne kadar hızlı belirler. Emme oranı tohum kaplama Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ortamda su miktarı ve tohum su kaynağına sahip temas alanının geçirgenliği bağlıdır. Bazı tohumlar için Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir çok hızlı çok fazla su imbibing tohum öldürebilir. Bazı tohumlar için Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir su çimlenme süreci imbibed durdurulur ve sonra kurutulmasıyla ölümcül olur edilemez. Diğer tohumlar içine çekmek olduğunu ve su kaybetmek birkaç kez kötü etkilere neden olmadan Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ancak kurutma ikincil dinlenmesi neden olabilir.
İndükleyici çimlenme
Farklı stratejilerin bir dizi bahçıvanlar ve tohum dinlenmesi kırmak için bahçıvanlar tarafından kullanılır.
Su ve gazlar tohum içine nüfuz sağlar çizerek Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir hangi fiziksel sabit tohum kabukları kırmak ya da kimyasalların onları yumuşatmak yöntemleri içerir. Kazıma araçları sıcak su çekerek veya bir iğne ile tohum delik alay veya zımpara bunları sürtünme veya bir basın ya da çekiç ile çatlama vardır. Çözücü veya asitler tohumların Islanma da birçok tohumu için etkilidir. Tohumları hala olgunlaşmamış ve tohum kabuğu geçirimsiz hale gelmeden tohum kabuğu tamamen gelişmiş ve hemen ekilen değilken Bazen meyve hasat edilir. Doğal koşullar altında tohum kabukları tohum çiğneme kemirgenler tarafından aşınmışsa Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir dondurma geçiren ve yüzey su çözülme Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ya da bir hayvanın sindirim yolu geçerek kayalar (tohum rüzgar ya da su akıntıları ile taşınır) Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sürtünerek tohumları. Genellikle embriyonun bu çok ebeveyn bitkiden (gübre biraz ile birlikte) tevdi aldığında filiz hazır olduğu gibi tohum kabuğu zayıflatırken İkinci durumda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohum kabuğu Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sindirim gelen tohum korur. Mikroorganizmalar genellikle sabit tohum kabukları kırmada etkili olduğunu ve bazen bir tedavi olarak insanlar tarafından kullanılan Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tohumları steril olmayan şartlarda birkaç ay için nemli sıcak kumlu ortamda saklanır.
Ayrıca Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir nemli-soğutma denir Tabakalaşma fizyolojik dormansi kırmak için bir yöntem olduğunu ve suyun içine çekmek olduğunu ve daha sonra tohumlar nemli sonrası olgunlaştırmak için embriyo ürpertici bir süre tabidir yüzden tohumlar nem ek içerir. Yaz sonu ve sonbaharda ve serin koşullarda dışında kışlamak için izin dışında ekim tohumları sınıflandırmaktı etkili bir yoldur Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bazı tohumların doğal çevrenin bir parçası olan sıcaklıklar salınan dönemleri daha olumlu cevap verir.
Su sızdırma ya da iliklerine çimlenmesini engeller bazı tohumların kimyasal inhibitörleri kaldırır. Yağmur ve eriyen kar doğal olarak bu görevi başarmak. Bahçelerde ekilen tohumların için Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir akan su en iyi - bir konteyner içinde sırılsıklam eğer Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir iliklerine 12 ila 24 saat yeterlidir. Özellikle değişmez durgun suda Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir uzun iliklerine oksijen açlığı ve tohum ölümle sonuçlanabilir. Sert tohum kabukları ile çekirdekleri su alımı önlemek geçirimsiz hücre katmanları açık kırmak için sıcak su ile ıslatılmış olabilir.
Dormansi var tohumların çimlenme yardımcı olmak için kullanılan diğer yöntemler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir prechilling Ön kurutma Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sıcaklık günlük değişim Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir ışığa maruz kalma Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir potasyum nitrat Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir gibberellinler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sitokininler Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir etilen Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir tiyoüre Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sodyum hipoklorit artı diğerleri gibi bitki büyüme düzenleyicilerinin kullanımını içerir. [ 32] diğer tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir kimyasal dormansi duman varlığına tepki olarak kırık ise bazı tohumların yangın sabit tohum kabukları çatlaklar için bazı tohumlar Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bir yangından sonra iyi çimlenir Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir sıvı duman genellikle bu türlerin çimlenme yardımcı bahçıvanlar tarafından kullanılır. [33]
Kökeni ve Evrim
Tohumlu bitkilerin kökeni hala çözülmemiş kalan bir sorundur. Bununla birlikte Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir daha fazla veri orta Devoniyen bu kökenli yerleştirmek eğilimindedir. Belçika Givetiyen içinde proto-tohum Runcaria heinzelinii 2004 yılında açıklamasına tohum bitkilerinin bu antik kökenli bir göstergesidir. Modern eğrelti otları gibi Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir en çok kara bitkileri havaya sporlar göndererek çoğaltılamaz bu süreden önce Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir bu tamamen yeni bitki ve arazi olacak.
Ilk "gerçek" tohum muhtemelen gerçek ilk evrimsel radyasyon tiyatrosu üst Devoniyen gelen açıklanmıştır. Tohumlu bitkiler giderek neredeyse tüm ekosistemlerin en önemli unsurlarından biri haline geldi.


Ekonomik önemi
Fasulyesi tohumu çeşitli.
[Değiştir] Yenilebilir tohumları
Ayrıntılı bilgi için: yenilebilir tohumları Listesi
Birçok tohum yenilebilir ve insan kalori çoğunluğu tohum geliyor Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir [34] özellikle hububat Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir baklagiller ve fındık
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-03-2016, 03:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tohumlarla ilgili ilginç bilgiler
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir

Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tohum çeşitleri nelerdir, tohum çeşitleri ve özellikleri, tohum nedir çeşitleri nelerdir, tohum çeşitleri kısaca, angiospermin yaşam döngüsü, tohumlar nelerdir, tohum örnekleri, tohum türleri nelerdir, tohumun büyümesi ile ilgili kısa bilgi, tohum örnekleri nelerdir, çeşitli tohum örnekleri, tohum çeşitleri örnekler nelerdir, tohum tipleri, kara tohum nedir türleri nelerdir, dormancy nedir tipleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sanat nedir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir? gizem Soru Cevap 2 08-01-2017 11:19
Karikatür Nedir Çeşitleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 25-09-2016 02:02
tohum ve meyveyi bitkinin hangi kısmı oluşturur? ykhh Soru Cevap 5 17-10-2012 05:19
Kanser nedir? Çeşitleri nelerdir? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 04-12-2010 11:07
Kulluge Dusen Tohum Masali mormavi Çocuk Masalları 0 01-10-2010 02:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.