bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 04:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir

Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir


Insanlik tarihinin en yaraticimzekâlarindan oldugu daha sagliginda kabul edilen Alman asilli ABD’li fizikçi. 20. Yüzyilin baslarinda gelistirdigi kuramlariyla ilk kez kütle ile enerjinin esdegerliligini kanitlamis Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir ayrica uzay Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir zaman ve kütleçekimi üzerine tümüyle yeni düsünme yollari önermistir. Özellikle görelilik ve kütle çekimi kuramlari Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Newtondan sonra fizik alaninda yeni bir çigir açmis Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bilimsel ve felsefi arastirmalari bastan asagi degistirmistir.

1921’de Nobel Fizik Ödülü’nü almistir.

BILIME KATKILARI

Einstein’in 1905’te Annalen der Physic’te yayimladigi “ Über die von der molekularkinetinhen Theorie der Wärme geforderte Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiten suspendierten Teilchen” ( Duragan bir sivi içindeki asilti parçaciklarinin Moleküler kinetik kurami çerçevesindeki hareketleri üzerine ) baslikli makalesi Brown hareketi üzerineydi. 1827’de Iskoçyali Robert Brown Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir su içinde asili haldeki çiçektozlarini mikroskop altinda incelemis ve sivinin durgun olmasina karsin çiçektozlarinin sürekli ve rastgele biçimde devindigini gözlemisti. 1879’da ise Ingiliz kimyaci Sir William Ramsay Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bu hareketlerin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir sivi moleküllerinin bombardimanindan kaynaklandigini ileir sürmüstü. Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir istatistiksel yöntemle gerçeklestirdigi çalismalarinin soncunda Brown hareketi yapan bir parçacigin katedecegi uzakligin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bu aradaki zamanin kareköküyle ters orantili oldugunu belirledi ve birim hacimdeki sivi moleküllerinin sayisinin hesaplanabilecegini gösterdi.

Einstein’in kuvantum fizigi alanindaki ilk önemli çalismasi ise Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir fotoelektrik etkiyi inceledigi ve 1905’te Annalen der Physic’te yayimladigi “ Über einen die Erzeugung und Verwandlung des Lichtes betreffenden heuristischen Gesichtspunkt” ( Isigin olusumu ve dönüsümü üzerine bir görüs ) baslikli makalesidir. Kara cisim asinmasi üzerine çalisan Alman fizikçi Max Planck Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir enerjinin süreksiz oldugu varsayimini ortaya atmis Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir ve atomlar arasindaki enerji alisverisinin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir isimanin frekansiyla dogru orantili olarak ve kuvantum adini verdigi enerji paketleri biçiminde gerçeklestigini öne sürmüstü. Einstein ise isigin dalga ve parçacik özelligindeki ikili yapisini vurgulayarak Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bu kesikli enerji alisverisinin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir isigin maddeyle etkilesime girdigi her durumda geçerli oldugunu savundu. Fotoelektrik olayinda Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir üzerine isik düsen bazi cisimlerin elektron salmasi olgusunu da Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir daha sonralari foton olarak adlandirilan bu isik enerjisi kuvantumlariyla açikladi.

Einstein’in gene 1905’te yayimladigi özel görelilik kuramina iliskin “ Zur Elektrodynamik bewegter Körper” ( Hareketli Cisimlerin Elektrodinamigi) adli makalesi Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir elektro magnetik olgulari açiklayan Maxwell yasalarina yeni bir bakis açisi getiriyordu. 19. Yüzyilin sonlarinda isigin elektromagnetik bir dalga özelligi tasidigi ve uzaydaki hizinin da saniyede yaklasik 300 Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir000 km oldugu görüsü agirlik kazanmisti. Bu dalgalarin boslukta ilerleyebilmesini saglayan ve madde disindaki tüm boslugu dolduran “esir” ya da “eter” adli agirliksiz esnek bir ortamin da var oldugu kabul ediliyordu. Ama Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir esirin varligini kanitlamak için yapilan tüm deneyler ve yeni varsayimlara dayali olarak gerçeklestirilen tüm deneyler olumsuz sonuç veriyordu. Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir fizikte devrim yapan makalesinde iki nokta arasinda yol alan isigin hizinin nasil belirlenecegi sorunundan yola çikti. Bu amaca yönelik olarak postula niteliginde iki temel ilke gelistirdi. Bunlardan birincisine göre Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir mekanik denklemlerin geçerli oldugu her basvuru sisteminde Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir elektrodinamik ve optik için de ayni yasalar geçerliydi. Öteki ilke ise Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir isigin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir kendisini yayan cismin hareketinden bagimsiz olarak boslukta her zaman ayni hizla yol aldigi niteligindeydi. Bu ilkelerden de Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir birbirine göre hareket halinde olan iki gözlemcinin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir hizlari sabitse Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir iki ayri yerde gerçeklesen iki olay arasindaki süreyi ayni biçimde degerlendiremeyecekleri sonucunu çikardi. Gözlemcilerden biri Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bu iki olayi ayni anda yani es zamanli olarak gördügünde Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir ötekinin olaylari belirli bir zaman araligiyla gözlemesi gerekiyordu. Eszamanlarin göreliligi denilen bu olgunun nedeni Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir olaylarin gerçeklestigine iliskin en hizli belirti olan isigin hizinin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir her iki gözlemci içinde ayni ve sonlu olmasiydi.

Einstein’in gene 1905’te Annalen der Physic’de yayimlanan “Ist die Trägheit eines Körpers vonseinem Energieinhalt aphängig?” ( Bir Cismin Eylemsizligi Enerji Içerigine Bagli midir? ) baslikli makalesi Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir özel görelilik kuramina düstügü matematiksel bir dipnoy özelligi tasiyordu. Bu yazisinda Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bir cismin kütlesi ile enerjisinin esdegerli oldugunu ve bu enerjinin (E) cismin kütlesi (m) ile isik hizini (c) karesinin çarpimina (E=m.c²) esit oldugunu belirtiyordu. Buna göre bir cismin hizi arttikça kütlesinin artmasinin nedeni Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir o cismin kazandigi kinetik enerji idi. Her enerjinin bir kütlesi vardi ve kütle ya da madde bir enerji biçimiydi. Bu nedenle de kütle ve enerji Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir ayni seyin iki degisik biçimde ortaya çikisini simgeleyen esdegerli iki kavramdi.

Einstein’in özel görelilik kurami Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir deneyle ve gözlemle saptanmamis ve yalnizca amaca uygun olarak gelistirilen Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir mutlak uzay Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir mutlak zaman esir ve eszamanlilik gibi kavramlarin fizikten çikartilmasina yol açmisti. Özel görelilik kuramiyla varilan uzunluk kisalmasi Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir saat yavaslamasi ve kütle artmasi gibi sonuçlar Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir önce sag duyuya aykiri bulunduysasda Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir daha sonraki arastirmalar bu kuramin geçerliligini kanitladi.

Einstein 1907 ve 1911’de özgül isilar üzerine gerçeklestirdigi çalismalarla Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bir kitadaki tüm moleküllerin özdes frekansla titresim yaptigini ve bu titresimlerin kuvantumlu oldugunu varsayarak Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir düsük sicakliklarda özgül isinin sicaklikla nasil degistigini açikladi. 1912’de ise Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir isik indüklenen bir kimyasal tepkimede yer alan her molekülün Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir tepkimeye yol açan isinimdan bir kuvantum sogurdugunu belirledi.

Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir çalismalarinin asil agirligini Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir görelilik kuramini daha genel bir çerçeveye yerlestirme çabasi üzerinde yogunlastirmisti. Bu amaca yönelik olarak Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir gözlemcilerin birbirlerine göre sabit degil Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir degisen hizlarda yani ivmekli olarak hareket ettikleri durumda ortaya çikan olaylari arastirmaya giristi ve elde ettigi kuramsal bulgulari 1916’da Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Annalen der Physic’te “Die Gurundlagen der allgemeinen Relativitätstheorie” (Genel Görelilik Kuraminin Temelleri) baslikli makalesinde yayimladi. Bu kurama göre Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir uzaydaki herhangi bir noktada kütle çekimi ile hizlanma hareketinin etkileri esdegerdir ve birbirinden ayirt edilmez. Bu postula Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir kütle çekiminin bir kuvvet degil Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir uzay-zaman süreyinde Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bir kütlenin etkisiyle olusan egrilmis bir alan oldugunu öngörür. Bu nedenle Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir büyük kütlelerin yakinindan geçen kuvantumlu isik isinlarinin dogrultusunda bir sapma ortaya çikar. Genel görelilik kurami yalniz Newton’un fiziginden degil eukleidesçi geometriden de kopusu simgeliyordu ve dört boyutlu uzay-zaman yerine “egri” bir uzay-zaman tanimi getiriyordu. Einstein’in yeni denklemleriyle Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Merkür gezegeninin günberi noktasinda ortaya çikan sasirtici düzensizlikleri ve daha güçlü kütle çekimi alanlarinda bulunan yildizlarin Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir tayfin kirmizi ucuna daha yakin isik yaymalarinin nedenini açiklamak olanakli duruma geldi.

Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir genel görelilik kuramini everenin bütününe uygulayarak sonlu ve sinirsiz bir evren modeli kurdu ve bunun matematiksel yapisini gelistirdi. Ama 1929’da ABD astrononom Edwin Powell Hubbule Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir gerçeklestirdigi gözlemlerle Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir uzak gökadalarin isiginin kirmiziya kaydigini Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir buradan kalkarak da bunlarin Yer’den uzaklastigini ortaya koydu. Böylece Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir genisleyen evren modeli Einstein’in duragan modelini geçersiz kildi.

Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir yasaminin sonuna degin elektromagnetik alan ile kütle çekimi alanini bir tek denklemler kümesinde birlestirerek bir birlesik alan kurami gelistirmeye çalistiysada Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bunda basarili olamadi.

Einstein Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir gençlik yillarinda Avusturyali fizikçi ve filozof Ernst Mach’in etkisindee kalmistir. Fizigin matefizikten arindirilmasi gerektigine Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir doganin anlasilabilir olduguna Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir rastlantisal olgularin daha derin ve kapsayici kurumlar çerçevesinde belirlenimci (determinist) yorumlarla açiklanabilecegine inaniyordu. 1925’e degin kuvantum mekaniginin en yaratici sonuçlarini ortaya çikaran kendisi oldugu halde Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir özellikle Heisenberg’in belirsizlik ilkesini öne sürmesinden sonra bu alandaki gelismelere karsit bir tutum içine girdi. Schrödinger’in dalga denkleminin neyi temsil ettigi üzerine Bohr Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Heisenberg Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Born gibi bilginlerle yaptigi tartismalar bir uzlasmayla sonuçlanmadi ve Einstein yeni akimin disinda yalniz kalarak kendi çalismalarini yürüttü. Bu tartismalarindan birinde söyle yazmisti: “ Bilimden beklediklerimiz açisindan birbirimize karsit kutuplarda toplandik. Siz (Bohr) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir zar atan bir tanriya Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir bense gerçek nesneler olarak var olan seyler dünyasindaki yetkin yasalara inaniyorum”…

Einstein’in 1905’te Annalen der Physic’te yayinladigi bes makalesinin disindaki baslica yapitlari Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir gene ayni dergide yayimlanan
“Zur Theorie der Brownischen Bewegung” (1906; Brown Hareketi Kurami Üzerine) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir
”Zur Theorie der Lichterzeugung und Lichtabsorption” (1906; Isik Salimi ve Sogurumu Kurami Üzerine) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir
“Plancksche Theorie der Strahlung und die Theorie der spezifischen Wärme” (1907; Isinimin Planck Kurami ve Özgül Isi Kurami) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir
”Grundlagen der allgemeinen Relativitätstheorie” (1916;Genel Görelilik Kuraminin Temelleri) ile Zeitschrift für Mathematik und Pyhysic’te (Matematik ve Fizik Kurami) yayimlanan “Entwurf einer verallegemeinerten Relativitätstheorie und einer Theorie der Gravitation” (1913; Bir Kütle Çekimi Kurami ve Genellestirilmis Görelilik Kuramina Bir Gönderme ) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir
Hysikalische Zeitscerift’te “Quantentheorie der Strahlung” (1917; Isinimin Kuantum Kurami) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir Sitzungsberichte der Preussischen Akademie der Wissenschaften’de (Prusya Bilimler Akademisi Oturum Tutanaklari) Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir
“Quantentheorie des einatomigel idealen Gases” tir. ( 1924; Tek Atomlu Ideal Gazlarin Kuvantum Kurami ).
Ayrica relativity Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir the Special and the General Theory : A Popular Exposition ( 1920; Izafiyet Teorisi Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir 1976) ve L. Infield ile birlikte The Evolution of Physics ( 1938; Fizigin Evrimi Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir 1972) adli yaptlarini yayimlamistir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir

Aynştaynın Bilime Katkıları Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: einstein bilime katkıları kısaca, william astronomiye katkısı nedir, aynştayn bilime katkısı vikipedi, albert einstein in bilime katkıları, enısten in bilim dünyasındaki katkıları nelerdir, albert einstein bilime katkıları nelerdir kısaca, albert einstein bilime katkıları nelerdir, albert einstein in kimya bilimine katkilari nelerdir, einstein kisaca bilime katkilari, einsteinin matematiğe katkilari ozet, einstein in bilim dünyasındaki katkıları nelerdir, einstein nın fiziğe katkıları nedir, aynstayn bilime katkilari, max planck fizige katkisi nelerdir, zaman göreliliği fiziğe katkıları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ali Kuşçunun Matematiğe Katkıları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 4 05-04-2015 03:02
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 11:42
Farabinin Kimyaya Katkıları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:52
Farabinin Kimya Bilimine Katkıları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:26
Türklerin Bilime Katkıları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats