bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-02-2013, 04:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir


Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir


bir atom çekirdeğinin ışınımlar yayarak kendiliğinden parçalanıp başka bir elementin atomuna dönüşmesi olan radyoaktiflik konusundaki ilk çalışmaları gerçekleştirenler arasında seçkin bir yere sahiptir.

Polonyalı bir fizik ve matematik profesörünün kızı olan Marie Sklodowska Varşova'da doğdu. 1891'de Paris'e giderek Sorbonne Üniversitesi'nde fizik ve matematik eğitimi gördü. 1895'te Fransız fiziksel kimyacı Pierre Curie ile evlendi. Pierre Curie 16 yaşındayken Sorbonne'a girmiş Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir iki yılda diploma alarak aynı üniversitede asistan olmuştu. Kristallerin ısıyla elektriklenmesini (piroelektrik) araştıran ve kristallerin basınçla elektriklenmesi (piezoelektrik) olgusunu bulan Pierre Curie Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir magnetizma konusundaki teziyle 1895'te doktora derecesini almıştı. Pierre Curie'nin bazı kristallerin titreşince elektrik ürettiğini ve elektrik verilince titreştiğini bulması kristallerin radyolarda kullanılmasına yol açmıştır.

Marie ve Pierre Curie evlendikten sonra bilimsel araştırmalarını birlikte sürdürdüler; Fransız fizikçi Henri Becquerel'in 1896'da uranyum elementinde varlığını ortaya koyduğu ve sonradan radyoaktiflik olarak adlandırılan olguyu incelemeye başladılar. Marie Curie toryumun da uranyum gibi radyoaktif*lik özelliği gösterdiğini buldu; çeşitli maddelerin yaydığı radyasyonu karşılaştırmak için özel bir elektroskop geliştirdi. Uranyum elde etmekte kullanılan pekblend cevherinin uranyumdan daha radyoaktif olduğunu görerek Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu cevher içinde uranyumdan daha radyoaktif bir madde olması gerektiği sonucuna vardı. Curie'ler Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir uranyumu ayrılmış tonlarca pekblend artığı üzerinde araştırma yaparak Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bu çok radyoaktif maddeyi cevherden ayırmak için çalışmaya giriştiler. Eski bir barakada çok güç koşullarda yürüttükleri ve sık sık para sıkıntısıyla engellenen çalışmalarında Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir birçok kez yineledikleri kimyasal işlemler sonunda 1898'de cevherdeki çok radyoaktif maddeyi ayırmayı başardılar. Tonlarca pekblend kullanarak çok az miktarda elde edebildikleri ve radyoaktifliği uranyuma oranla binlerce kez fazla olan bu madde iki elementten oluşuyordu. Bunlardan birine Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Madam Curie'nin anavatanı Polonya'nın adını yüceltmek amacıyla polonyum adı verildi; öbürüyse radyum olarak adlandırıldı. Ama Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Madam Curie saf radyumu ancak 1910'da elde edebildi.
Bu çalışmanın yanı sıra Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Curie'ler radyumdan yayılan radyasyonu incelediler; magnetizmanın radyasyon üzerindeki etkisini ve radyasyonun ısıtma gücünü araştırdılar. Curie'lerin çalışmaları daha sonraki nükleer fizik araştırmalarının temelini oluşturdu.
Pierre Curie 1900'de Sorbonne'da öğretim üyesi oldu. Marie Curie Recherches sur les substances radioactives (Radyoaktif Maddeler Üzerine Araştırmalar) adlı teziyle 1903'te doktora derecesi aldı. Aynı yıl Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Pierre Curie ve Henri Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Üç yıl sonra Pierre Curie bir yük arabasının çarpması sonucu Paris'te ölünce Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Marie Curie kendini tümüyle araştırmalarına verdi. 1906'da Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Pierre'in ölümüyle boşalan Sorbonne Üniversitesi fizik kürsüsüne atandı ve Sorbonne'da ders veren ilk kadın oldu. 1908'de profesörlüğe yükseldi ve 1911'de Nobel Kimya Ödülü'nü de alarak iki kez Nobel Ödülü alan ilk kişi oldu. Marie Curie I. Dünya Savaşı sırasında Fransız hastanelerinde radyoloji servisleri kurulması için çalıştı. Daha sonra Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Paris Üniversitesi'nde kurulmasına öncülük ettiği Radyum Enstitüsü'nün araştırma bölümü başkanı oldu. 1922'de Tıp Akademisi üyeliğine seçilen Madam Curie radyoaktif maddelerin tıptaki kullanım olanakları konusunu araştırmaya yöneldi.

Bilimle uğraşan çok az kişi Curie'lerden daha güç koşullar altında çalışmıştır. Paralarının çoğunu gerekli aygıt ve gereçleri almak amacıyla harcadıkları için Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir yoksul mahallelerde yaşadılar; çoğu zaman yeterince yiyecek bulamadılar; rüzgâra ve yağmura karşı yeterince korunmamış bir barakayı laboratuvar olarak kullandılar. O günlerde radyoaktif maddelerin insan sağlığı için yarattığı tehlikeler hiç bilinmiyordu. Marie Curie radyum bileşikleri ile çalışırken oluşan yanıklar yüzünden çok acı çekti ve radyoaktif ışınımın neden olduğu kan kanserinden öldü.

Bu iki büyük öncünün anısına Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir bir radyoaktiflik birimine "curie" adı verilmiştir. Büyük kızları Irene Joliot-Curie de radyoaktiflik konusunda araştırmalar yapmış ve Nobel Kimya Ödülü'nü almıştır.

Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir
Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-12-2013, 06:03   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Adamlara Yanlış Bilgi Veriyorsunuz..


 

Alt 25-12-2013, 08:26   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun keşke madde halinde olsaydı :(((


 
Alt 26-12-2013, 04:15   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok kötü bir site :( :( :( :( :( :(


 
Alt 27-12-2013, 01:47   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

maddeler halinde siteciğim anlamıyor musunuz BİRAZ YORUMLARI OKUSAYDINIZ...


 
Alt 01-01-2014, 01:50   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok kötü bir site


 
Alt 01-01-2014, 11:23   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

MADDELER halinde olması lazım


 
Alt 02-01-2014, 10:17   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Keşke kısa olsaydı off


 
Alt 06-01-2014, 07:41   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya maddeler halinde olsaydı bir şey anlayamıyorum


 
Alt 11-01-2014, 10:55   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

keşke kısa olsaydı


 




Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: marie curie atom hakkında elde ettiği bilgiler, marie curie nin atom hakkındaki görüşleri kısaca, marie curie atom hakkında yaptığı çalışmalar, marie curie atom hakkında yaptığı çalışmalar kısaca, marie curie yaptığı çalışmalar kısa, marie curie atom ile ilgili yaptığı çalışmalar kısaca, marie curie nin atom ile ilgili yaptığı çalışmalar, marie curie nin atomla ilgili çalışmaları, marie curie nin atomla ilgili yaptığı çalışmalar, marie curie nin atomla ilgili yaptığı çalışmalar kısaca, marie curie atom ile ilgili çalışmaları kısaca, marie curie nin atom ile ilgili yaptığı çalışmalar nelerdir, marie curie atom icin yaptigi seyler, marie curie nin atomla ilgili çalışmaları kısaca, atomla,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün müzik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir ? Bkmlyz Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 95 10-05-2017 09:16
Robert Hooke'un yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 5 02-10-2016 06:41
Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri Я Soru Cevap 70 20-02-2014 01:18
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 08:05
Atatürk'ün Türk Müziğinin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? TheEnd Soru Cevap 6 16-05-2012 07:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats