bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir?

Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir?


Sovyetler Birliği döneminde en büyük pamuk üreticisi olan Özbekistan ekonomide yeniden yapılanma çalışmalarını sürdürüyor. Yatırım ortamını iyileştirme yönünde adımlar atan Özbekler...
Türk işadamlarını da ülkelerine yatırıma davet ediyor.

Bağımsızlığını 16 yıl önce 1 Eylül 1991'de ilan eden Özbekistan'da ekonominin yeniden yapılanması çalışmaları sürdürülüyor. Bu kapsamda özel sektörün oluşması ve yerleşmesine uğraşan Özbekler Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? yatırım ortamını iyileştirme yönünde reformlar yürütüyorlar. Özbekistan bu çalışmalarını sürdürürken Türk işadamlarına da işbirliği çağrısı yapıyor. Ülkeye yatırım yapan bir Türk işadamı da Özbekistan'ın kendisine bugünün Avrupa Birliği (AB) ülkesi Romanya'nın 10 yıl önceki halini hatırlattığını belirtiyor. İşadamı Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? "Özbekistan’da şu anda aynen geçmişte Romanya’da olduğu gibi yatırımlarda yüksek kârlılık sağlanabilmekte. Ancak önümüzdeki 2-3 yıl içinde ülke piyasasına girmek daha maliyetli hale gelecek. Son 2 yılda bile ekonomideki aktivitenin ciddi şekilde arttığını Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? büyümenin süreklilik kazandığını ve fiyatların yükselmekte olduğunu gözlemlemek mümkün" diye konuşuyor.Sovyetler Birliği'nin en büyük pamuk üreticisi olarak bilenen ülkede Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tekstilin yanı sıra makine Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? madencilik ve müteahhitlik alanlarında iş ve yatırım potansiyeli bulunuyor. Ülkede başta tarım ve gıda makinelerinde olmak üzere Sovyet teknolojisine sahip makine parkının yenilenmesi için ithalat kolaylığı sağlanıyor Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? altın madenleri başta olmak üzere yeraltı zenginliği dikkat çekiyor ve otel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tesis ile özellikle kaliteli konaklama yeri sıkıntısının yaşandığı biliniyor. Ancak ticari ilişkilere yine vize prosedürü engel oluyor Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? işadamlarının Özbekistan'dan vize almada yaşadıkları güçlüklere döviz sisteminde oluşan dönüştürme sorunu ekleniyor.

Dış ticaret dengesi Özbekistan'dan yana

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret rakamlarına bakıldığında son yıllarda Türkiye'nin ithalatında yaşanan artış dikkat çekiyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) hazırladığı "Türkiye-Özbekistan Ticari ve Ekonomik İlişkileri" adlı çalışmada Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bu durum Özbekistan'dan bakır ve bakır ürünleri alımındaki yüksek artış ile açıklanıyor. Çalışmaya göre 2005 yılı itibariyle Türkiye'nin bu alanda ülkeden yaptığı ithalatı yaklaşık 136 milyon dolar. Aynı yıl itibariyle 2 ülke arasındaki ticaret hacmi ise 408 milyon dolar. Bu rakamın 257 milyon dolarını ülkeden yapılan ithalat oluştururken bakır ve ürünlerini 83.7 milyon dolarla pamuk alımı izliyor. Türkiye'nin ülkeye ihracatında ise ilk sıraları kazanlar Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? plastikler ve halılar alıyor. Komşu ve çevre ülkelere olduğu gibi Özbekistan'a da Türk inşaat şirketlerinin ilgisi yoğun. DEİK'in raporunda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? 2004 yılı itibariyle ülkedeki Türk müteahhitlik firmalarının yatırımlarına da değinilirken Türk firmaların ülkede toplam 1 milyar 589 milyon dolarlık 63 proje üstlendiği ifade ediliyor. Aralarında Alarko Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Gama Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Yüksel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Makimsan ve Tekfen'in de bulunduğu pek çok büyük firma ülkede faaliyet gösteriyor.

Pamuk üretimi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? yabancı tekstilciyi çekiyor

İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi'nin (İGEME) 2005 yılında hazırladığı "Özbekistan Ülke Profili" adlı çalışmada ise ülkedeki ekim alanlarının yüzde 45'ten fazlasında pamuk üretimi yapıldığı ve iplik ile dokuma sektörünün ön plana çıktığına dikkat çekiliyor. Özbekistan'da yıllık pamuk üretiminde telaffuz edilen rakam 250 bin ton ve bu rakamın da mevcut kapasitenin ancak yüzde 10'unu teşkil ettiği belirtiliyor. Çalışmada Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Özbek hükümetinin mevcut teknolojiyi yükseltmek amacıyla özellikle hasat ekipmanı ile pamuk Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tütün ve gıda işleme alanlarında olmak üzere makine ithalatına kolaylık gösterdiği belirtilirken çok miktarda meyve-sebze üreten ülkede depolama ve gıda işlemedeki yetersizliğe de işaret ediliyor. Hükümetin kalkınmada öncelik verdiği alanlar arasında tarıma dayalı sanayinin yanında uçak Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? otomobil Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ağır makineler Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? elektronik eşya ve ilaç üretimi de bulunuyor. İGEME'nin raporunda ayrıca Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Özbekistan'da otomotiv sanayinin oluşturulması Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? enerjide kendine yetebilirliğin sağlanması ve tüketim mallarına ithal ikameci yatırımların öncelikli olduğu belirtilirken doğalgaz Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? petrol ve kömür yatakları başta olmak üzere yeraltı hammadde kaynakları açısından ülkenin dünyanın önemli ülkelerinden olduğu da vurgulanıyor.

Piyasaya girişte avantajlar var

Ülkede standart Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? etiketleme ve sertifikasyon konusunda ise Türk ürünlerinin bir sıkıntı yaşamadığı Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Türkiye'den ithal ürünlerde TSE belgesinin yeterli görüldüğü belirtiliyor. İGEME'nin çalışmasında Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? sermayesinin yüzde 30'dan fazlası yabancılara ait olan ve tarımsal ürün veya hammadde işleyen Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tüketim maddesi veya gıda üreten işletmelerin ilk kâr ettikleri yıldan itibaren 2 yıl Gelir Vergisi'nden muaf tutulduğu ifade ediliyor. Raporda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? yabancı firmaların gelirinden tekrar yatırım olarak kullanılan kısmın da vergiden muaf tutulduğu belirtilirken tarımsal makine ve yedek parça ithalatında da KDV indirimine gidildiği ifade ediliyor.

Sorunların başında yine vize var

Ülkeyle ticari ilişkilerdeki engel ve sıkıntılar ise yok değil. Vize almadaki güçlüklerin yanında bankacılık sisteminin yetersizliği Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? gümrük işlemlerinin ağırlığı sorunların başlıcaları. İGEME'nin raporunda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? yapılan yatırımlara devlet güvencesinin verilmemesi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? çalışma vizelerinin 3 ay gibi kısa süreli olması Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? işadamları ve TIR şoförlerine verilen vizelerdeki 15-30 gün arasındaki uzun araştırma süreci sorunlar arasında sıralanıyor. Çalışmada; firmaların para transferine kota uygulanmasından da şikâyet edilirken Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Özbek ithalatçıların ihracat bedellerini bankaya Özbek para birimi olarak yatırmış olmalarına rağmen bankaların döviz alım-satımı ile yurtdışına para transferi yapamadığı için tahsilatta sorunların yaşandığı vurgulanıyor.

Kazakistan'la liderlik çatışması

Ülkenin bölgedeki siyasi konumuna bakıldığında ise Kazakistan'la bir bölgesel liderlik mücadelesi yaşandığı dikkat çekiyor. Avrasya ülkelerinin onlarca yıllık "tek bir siyasi ve ekonomik çatı altında birleşme" hayalinin önünde özellikle Kazakistan ve Özbekistan arasında ciddi bir liderlik sorununun bulunduğuna işaret eden ASAM Uzmanı Mehmet Erol Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bu sorunun yanı sıra bölgenin sınır Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? güvenlik Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? mevcut rejimlerini koruma ve su sorunlarının da çözüm beklediğini aktarıyor. Bölgedeki ABD ve Rusya etkisi ile politik oyunlarının da bugünden çok 20-30 sene içinde zenginleşecek olan Avrasya pazarı için yaşandığına dikkat çekiliyor. "Örneğin Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? 90'lı yıllardan bu yana Japonya'nın Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? Türkmenistan ve Azerbaycan'da finans merkezleri oluşturma çalışamaları var" diye konuşan Erol Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? özellikle enerji konusunda bölgede zenginliğin kaçınılmaz olduğunu ve ucuz işgücü faktörüyle de bölgenin cazibe merkezi olabileceğini vurguluyor.

Ucuz pamuk teşviğinde problem yaşanıyor

Yüksel İnşaat'ın Özbekistan'daki Proje Koordinatörü Haluk Kişisel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? firmanın geçtiğimiz 15 yılda Özbekistan'da 40'ın üzerinde çeşitli boyutlarda projeye imza attığını söylerken Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bunlar arasında çok sayıda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? otel ve fabrika ile bakanlık binaları bulunduğunu da bildirdi. Önümüzdeki dönemde de Özbekistan'da yeni işler üstleneceklerini ifade eden Kişisel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ülkede gelir Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? gümrük ve katma değer vergisinde çeşitli muafiyetler uygulanarak iş ve yatırım ortamına destek verildiğine dikkat çekti. Kişisel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bu alanlardaki vergi teşviklerinin 1-5 yıl arasında değiştiğini ve yatırım miktarına bağlı olarak verildiğini de ifade etti. Kişisel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? "Türk firmaları tekstil alanında da bu muafiyetlerden yararlanmaya çalışıyor. Ayrıca bu alanda firmalara ucuz pamuk verilerek iplik üretimi destekleniyor. Ancak bugunlerde bu teoride kalıyor Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? pamuk tesliminde problemler yaşanıyor" dedi. Ülkeye özellikle Avrupalı yatırımcı ve iş çevrelerinin fazla ilgi göstermediğini ifade eden Kişisel Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ülke kaynaklarının limitli olduğunu ve bu durumun da kendileri gibi müteahhitlik hizmeti veren firmaların faaliyet alanını sınırlandırdığını belirtti.

Bursel Holding Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tekstilde en büyük yatırımcı

DEİK'in "Türk-Özbekistan Ticari ve Ekonomik İlişkileri" adlı çalışmasında Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ülkenin bağımsızlığını izleyen ilk yıllarda Özbekistan'a daha çok küçük ve orta ölçekli firmalar girse de son 10 yılda büyük ölçekli Türk şirketlerinin de Özbek piyasasına girmeye başladığına işaret edildi. Çalışmada Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bu çerçevede Bursel Holding'in Özbek tekstil endüstrisindeki en büyük yatırımcı konumunda olduğu belirtilirken Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? holdingin ülkenin yüksek kaliteli pamuğunu işleyebilmek amacıyla 12 fabrika kurduğu ifade edildi. Öte yandan Koç Holding'in ülkede otomotiv sektöründe faaliyet gösterdiğine de değinilen raporda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? holdingin Özbek firması Uzatozlash ile oratkılk kurarak yedek parça ve servis ikanı veren Tashkochavto firmasını kurduğu da belirtildi. Koç Holding'e ait ülkedeki diğer yatırım ise Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? otobüs ve kamyon üretimine ağırlık veren Samkoçauto fabrikası oldu.

Çalışmada Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ülkedeki diğer Türk yatırımcıları ise şöyle sıralandı: Yünlü iplik Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? kumaş ve battaniye üreten Kansay-Tekmen; iplik fabrikası kuran Tekfen İnşaat; iplik üreten Asnam Tekstil; perakende zinciriyle birlikte gıda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tekstil Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? mobilya Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? elektronik eşya Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? fotoğraf ve inşaat malzemeleri Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? fast food alanlarında faaliyet gösteren Demir Holding; çay üretimi yapan Beta Algoritm A.Ş; otelcilikte faaliyet gösteren Dedeman ve inşaatını yaptığı Radisson SAS'a ortak olan Aysel İnşaat. DEİK'in raporunda Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? bu başlıca Türk firmaların yanında Türklerin; inşaat malzemeleri Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? ilaç Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? sağlık Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? gıda ve menkul kıymetler gibi çok çeşitli alanlarda yatırımlarının olduğuna da değinildi.

İnşaat malzemelerine gümrük muafiyeti var

2003 yılında Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyonu 2'nci dönem toplantısında ortak girişimler kurulması öngörülen alanlar şu şekilde belirlendi: Gıda sanayi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tekstil sanayi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tüketim malları üretimi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? inşaat malzemeleri üretimi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? makina sanayi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? otomotiv sanayi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? tarıma dayalı sanayiler Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? telekomüniskasyon Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? kimya ve petro-kimya sanayi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? eczacılık ürünleri ve tıbbi malzeme üretimi Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? turizm sektörü. Bunun yanı sıra pak çok alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de bazı dönüşümler geçiren Özbekistan'da Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? 'inşaat sektörü reformu' kapsamında 2008 yılı itibariyle inşaat malzemesi üretimi için kullanılmak üzere ithal edilecek ekipmanlara gümrük muafiyeti uygulanması da yer alıyor.

Öte yandan Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? DEİK'in raporuna göre; ülkede pamuğun yüzde 80'inin 3 Kore şirketi tarafından kurulan fabrikada Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? geri kalan bölümü ise küçük Türk işletmeleri tarafından işleniyor. Bu kapsamda Özbek hükümeti tarafından kabul edilen programa göre; yıllık 500 bin ton pamuk işleyecek fabrikalar kurulması da amaçlanıyor. Bunun 250 bin tonu yeni kurulacak işletmelerle Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? geri kalanı ise eski teknolojiye sahip işletmelirn yenilenmesiyle gerçekleşecek. Türk firmalarının da özellikle büyük ölçekli konfeksiyon ve ayakkabı üretimi ile ilgili projelerde yer alabileceği vurgulanıyor.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir?

Özbekistan'da Devam Eden İnşaat Projeleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bursel holding, özbekistan daki bursel tekstil, bursel holding tekstil,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rönesans’a etki eden düşünceler nelerdir? Я Soru Cevap 0 01-02-2013 09:23
Çözünürlüğe etki eden faktörler nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 12:09
Kadınları Rezil Eden Hatalar Nelerdir ? nurküllü Moda Hakkında Herşey 4 03-12-2009 01:49
İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? - İnşaat Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:34
İnşaat Bölümü Nedir? - İnşaat Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 04:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.