bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 03:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir

Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri NelerdirEn sonunda ders verme amacı güden Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.

Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.
Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri NelerdirJean de La Fontaine ve Beydeba’dır. Ezop’un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD’li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hititlerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.

Özellikleri
* İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ahlak ve ibret dersi vermek Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir örnek göstermek ya da bir düşünceye güç kazandırmak isteyen bir çeşit masaldır.
* Teşhis ve intak sanatları üzerine kurulmuştur.
* Dünya edebiyatında ilk ve önemli fabllar Hint yazarı Beydeba’ya aittir. Beydeba’nın fablları Kelile ve Dimne adlı bir eserde toplanmıştır.
* Türkçedeki ilk örneği Şeyhi tarafından yazılan Harname’dir.
* Fabllar manzum(şiir) veya nesir(düz yazı) biçiminde yazılabilirler.
* Fabldaki olay serim-düğüm-çözüm planına uygun olarak yaşanır
* Ve insanların hayal gücünü arttırır.

Ezop’un masallarını gerçekten yazdığı yolunda hiçbir kanıt yoktur. Ona mal edilmiş masalların bilinen en eski derlemesi Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir İsa-dan Önce IV. yy’da Phaleros’lu Demetrios tarafından hazırlanmış Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir bu derleme daha sonra Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir İ.S. I. yy’da Latince olarak Phaedrus Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir Yunanca olarak Babrios tarafından yeniden kaleme alınmıştır. Ezop Masalları daha sonra XVII. yüzyıl. Fransız yazarı Jean de la Fontaine’in fabıllarına esin kaynağı olmuştur. Ezop fabl denen öyküleriyle ünlüdür. Anlattığı öyküler yaşama ilişkin bir öğüt ya da ders verir. Kahramanları ise hayvanlardır. Ezop’un öykülerinde hayvanlar konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. Öyküden çıkarılacak ders Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir sonunda okura öğüt biçiminde verilir. Ezop’un yaşamına ilişkin çok az şey bilinir. İsadan Öönce 20′de doğduğu ve Fabl insanlar arasında geçmekte olan ibret verici olayların Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir hayvanlar arasında geçen olaylar haline dönüştürülerek anlatılmasıdır. Fabl Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir hem didaktik Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir hem de dramatik bir türdür. Latince Fabula kelimesinden gelir; masal Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir hikaye demektir.Eski Yunan’da zengin bir adamın kölesi olduğu sanılmaktadır. Adının Eski Yunan terimi Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir Yunanca “Helias”tan dolayı Helenler de denen Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir Yunanistan Yarımadasında yaşayan kavimler ve onların kurduğu eski devlet ve uygarlıkları anlatmak için kullanılır.

Çiftçi bir halk olan Helenler ya da Eski Yunanlılar Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir tarihlerinin başlangıcında çok sade bir yaşam sürerler Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir sırtlarına kendilerinin dokuduğu yünden bir gömlek Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir ayaklarına sığır derisinden çarık giyerlerdi. Köylüler tek bir odadan ibaret olan kulübelerde oturur Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir evcil hayvanlarla birarada yatarlardı.Yunanca biçimi Aisopos’tur. Öykülerini insanlara hoşça vakit geçirtmek için anlattığı söylenir. Ezop’un öyküleri İsadan Önce 300 dolayında derlenerek yazıya geçirilmiştir. Tilki ile Üzümler ve “Çoban ile Kurt” bunların en ünlüleri arasındadır.Yunan dili. 3000 yıllık bir geçmişi olan Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. Antik Yunanca Klasik Yunan uygarlığının dili olarak kullanılmıştır. Modern Yunanca Antik Yunancadan oldukça farklı olmakla beraber köken olarak ona dayanır. Yunanca Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir Yunan alfabesi kullanılarak yazılır. Modern Yunanca dünyada Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir çoğu Yunanistan’da yaşayan yaklaşık oniki milyon kişinin anadilidir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir

Ezop ve Ezop Masallarının Genel Özellikleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ezop masallarının kahramanlarının özellikleri, öğüt verici fabl örnekleri, ezop masallari ozellikler, content, ezop masallari cikarilacak ders, ezop masallarının genel özellikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ezop Fabl Örnekleri elif Türkçe ve Edebiyat 28 01-04-2017 10:01
Gazların Genel Özellikleri nelerdir? elif Kimya 1 20-12-2016 09:13
Ege Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 23 15-04-2015 10:39
Afyonun Genel Özellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 18-02-2012 06:39
Metaller Ve Genel Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.