Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111314-karatay-medresesi-osmanli-devletinin-balkanlarda-birakmis-oldugu-mimari-eserler.html)

elif 08-02-2013 04:29

Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler
 
Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari EserlerKonya Alaeddin Tepesi eteğindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Sultan II.Kılıçarslan Köşkü’nün karşısında bulunan Karatay Medresesi’ni Sultan II.Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay 1251-1252 yıllarında yaptırmıştır. Medresenin kitabeleri bulunmasına rağmen bunların içerisinde mimarının ismi yazılı değildir. Günümüzde anıtsal giriş kapısının ön yüzühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kubbeli orta avluhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ana eyvan ve revaklardaki kubbeli hücreler iyi bir durumdadır.

Selçuklu döneminin önemli bir eğitim kurumu olan Karatay Medresesi mimari düzenihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg planı ve zengin bezemesi ile Selçukluların en önemli eserleri arasındadır. Bu medrese orta avlunun üzerinin örtülmesiyle kendine özgü bir gelişme gösteren medrese tipleri arasında yer almaktadır. Kaynaklardan öğrenildiğine göre Mevlana Celaleddin-i Rumi döneminde dervişlerin ve fakihlerin buluşma yeridir. XIX.yüzyıl sonlarında medrese terk edilmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 1954 yılında onarılmış ve Karatay Çini Eserleri Müzesi olmuştur.

Karatay Medresesi kesme taşhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sırlı ve sırsız tuğlahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mermer ve çini süslemeleri bir arada ve uyumlu biçimde kullanılmıştır. Giriş kapısının eksende olmayıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yana kaydırılmış olmasına karşılık mekân düzenlemeleri son derece yerindedir. Giriş kapısı 7.50x8.25 m. Ölçüsünde oluphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mukarnaslı kısımları ve yan bezemeleri ile burada Selçuklular yeni bir üslubu denemişlerdir. Düzgün taş hatıllı dikdörtgen bir çerçeve içerisindeki portal geometrikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bitkisel motif ve kitabelerle bezenmiştir. Altı sıra halinde mukarnaslarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dolgun niş biçimindeki ana girişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bitkisel bezeme ve yazı kuşakları tümüyle portali çerçevelemiştir. Bunların dışında kalan alanlar akantus başlıklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg burma sütunlar ile kapıya daha görkemli bir görünüm kazandırmıştır. Burmalı sütunların yanlarında zikzak motifleri ile bezenmiş dikdörtgen panolara da yer verilmiştir. Buradaki mukarnasların üzerinde yuvarlak geçmelerden oluşan siyah ve mavi mermerden kemerin ortasınahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg köşelerinehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg oymalı topuzlar yerleştirilmiştir. Portal ile saçak altı ise tamamen sülüs yazılı bir friz ile doldurulmuştur.

Giriş kapısından kubbeli kare bir mekâna geçilmektedir. Bu bölümde kubbeye geçiş yelpaze biçiminde Türk üçgenleri ile sağlanmıştır. Buradaki küçük bir kapıdan büyük kubbelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg revaksız orta avluya ulaşılmaktadır. Medresenin en önemli bölümünü oluşturan 12.00x12.10 m. ölçüsündeki orta mekânın kubbesi ve duvarları tümüyle çini kaplıdır. Burada da kubbeye geçişi üçgenler sağlamıştır. Bu üçgenler diğerlerinden farklı olarak beşli gruplar halindedir. Kubbenin altında büyük bir havuza yer verilmiştir. Avlunun sağ ve solunda beşik tonozlu üçer oda bulunmaktadır. Ortada ince uzun beşik tonozlu iki oda ile kuzeydoğu köşesinde kubbelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kare bir mekân bulunmaktadır. Ancak bu mekânın çok az bir kalıntısı günümüze ulaşabilmiştir. Girişin karşısındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ortada yer alan ana eyvanın duvarları ve beşik tonoz kemerleri çinilerle kaplıdır. Bu eyvanın solundaki kubbeli oda Celaleddin Karatay’ın türbesidir. Ancakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu türbeyi kaplayan çiniler dökülmüş ve balık kılçığı şeklinde tuğla örgüler ortaya çıkmıştır.
Medresenin bir birinden farklı motifli firuzehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg laciverthttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mor çini mozaikleri Selçuklu çini sanatının en önemli örneklerini burada bir araya getirmiştir. Medresenin bezemeleri kubbeli avlu ve ana eyvandan diğer bölümlere göre daha yoğunluk kazanmıştır. Geometrik bitkisel motifli ve kitabeli çini mozaikler Selçuklu çini sanatının teknik üstünlüğünü ve yaratıcı gücünü ortaya koymaktadır. Geniş alanlarda daha çok geometrik motifler kullanılmışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bordürler ile yazı frizlerinin altında bitkisel bezeme ön plana çıkmıştır. Örgü ve geometrik kûfi ve nesih yazılar medresedeki bezemeye daha da zenginlik kazandırmıştır. Eyvan kemerinin iç dolgusundaki kabartmalı geometrik geçmeler gölge ışık oyunları ile daha da etkili bir görünüm kazanmıştır. Orta kubbe firuze ve mavi rengin çeşitli tonlarındaki oldukça iri yıldızlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg geçmeler ile adeta gökyüzünü andırmaktadır. Böylesine yoğun ve zengin çini bezeme yapının mimarisini bozmamaktadır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:54 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.