bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 04:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler


Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

Konya Alaeddin Tepesi eteğinde Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler Sultan II.Kılıçarslan Köşkü’nün karşısında bulunan Karatay Medresesi’ni Sultan II.Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay 1251-1252 yıllarında yaptırmıştır. Medresenin kitabeleri bulunmasına rağmen bunların içerisinde mimarının ismi yazılı değildir. Günümüzde anıtsal giriş kapısının ön yüzü Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler kubbeli orta avlu Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler ana eyvan ve revaklardaki kubbeli hücreler iyi bir durumdadır.

Selçuklu döneminin önemli bir eğitim kurumu olan Karatay Medresesi mimari düzeni Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler planı ve zengin bezemesi ile Selçukluların en önemli eserleri arasındadır. Bu medrese orta avlunun üzerinin örtülmesiyle kendine özgü bir gelişme gösteren medrese tipleri arasında yer almaktadır. Kaynaklardan öğrenildiğine göre Mevlana Celaleddin-i Rumi döneminde dervişlerin ve fakihlerin buluşma yeridir. XIX.yüzyıl sonlarında medrese terk edilmiş Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler 1954 yılında onarılmış ve Karatay Çini Eserleri Müzesi olmuştur.

Karatay Medresesi kesme taş Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler sırlı ve sırsız tuğla Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler mermer ve çini süslemeleri bir arada ve uyumlu biçimde kullanılmıştır. Giriş kapısının eksende olmayıp Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler yana kaydırılmış olmasına karşılık mekân düzenlemeleri son derece yerindedir. Giriş kapısı 7.50x8.25 m. Ölçüsünde olup Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler mukarnaslı kısımları ve yan bezemeleri ile burada Selçuklular yeni bir üslubu denemişlerdir. Düzgün taş hatıllı dikdörtgen bir çerçeve içerisindeki portal geometrik Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler bitkisel motif ve kitabelerle bezenmiştir. Altı sıra halinde mukarnaslar Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler dolgun niş biçimindeki ana giriş Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler bitkisel bezeme ve yazı kuşakları tümüyle portali çerçevelemiştir. Bunların dışında kalan alanlar akantus başlıkları Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler burma sütunlar ile kapıya daha görkemli bir görünüm kazandırmıştır. Burmalı sütunların yanlarında zikzak motifleri ile bezenmiş dikdörtgen panolara da yer verilmiştir. Buradaki mukarnasların üzerinde yuvarlak geçmelerden oluşan siyah ve mavi mermerden kemerin ortasına Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler köşelerine Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler oymalı topuzlar yerleştirilmiştir. Portal ile saçak altı ise tamamen sülüs yazılı bir friz ile doldurulmuştur.

Giriş kapısından kubbeli kare bir mekâna geçilmektedir. Bu bölümde kubbeye geçiş yelpaze biçiminde Türk üçgenleri ile sağlanmıştır. Buradaki küçük bir kapıdan büyük kubbeli Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler revaksız orta avluya ulaşılmaktadır. Medresenin en önemli bölümünü oluşturan 12.00x12.10 m. ölçüsündeki orta mekânın kubbesi ve duvarları tümüyle çini kaplıdır. Burada da kubbeye geçişi üçgenler sağlamıştır. Bu üçgenler diğerlerinden farklı olarak beşli gruplar halindedir. Kubbenin altında büyük bir havuza yer verilmiştir. Avlunun sağ ve solunda beşik tonozlu üçer oda bulunmaktadır. Ortada ince uzun beşik tonozlu iki oda ile kuzeydoğu köşesinde kubbeli Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler kare bir mekân bulunmaktadır. Ancak bu mekânın çok az bir kalıntısı günümüze ulaşabilmiştir. Girişin karşısında Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler ortada yer alan ana eyvanın duvarları ve beşik tonoz kemerleri çinilerle kaplıdır. Bu eyvanın solundaki kubbeli oda Celaleddin Karatay’ın türbesidir. Ancak Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler bu türbeyi kaplayan çiniler dökülmüş ve balık kılçığı şeklinde tuğla örgüler ortaya çıkmıştır.
Medresenin bir birinden farklı motifli firuze Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler lacivert Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler mor çini mozaikleri Selçuklu çini sanatının en önemli örneklerini burada bir araya getirmiştir. Medresenin bezemeleri kubbeli avlu ve ana eyvandan diğer bölümlere göre daha yoğunluk kazanmıştır. Geometrik bitkisel motifli ve kitabeli çini mozaikler Selçuklu çini sanatının teknik üstünlüğünü ve yaratıcı gücünü ortaya koymaktadır. Geniş alanlarda daha çok geometrik motifler kullanılmış Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler bordürler ile yazı frizlerinin altında bitkisel bezeme ön plana çıkmıştır. Örgü ve geometrik kûfi ve nesih yazılar medresedeki bezemeye daha da zenginlik kazandırmıştır. Eyvan kemerinin iç dolgusundaki kabartmalı geometrik geçmeler gölge ışık oyunları ile daha da etkili bir görünüm kazanmıştır. Orta kubbe firuze ve mavi rengin çeşitli tonlarındaki oldukça iri yıldızlar Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler geçmeler ile adeta gökyüzünü andırmaktadır. Böylesine yoğun ve zengin çini bezeme yapının mimarisini bozmamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

Karatay Medresesi Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: balkanlardaki önemli osmanlı mimari eserleri, osmanlı devletinin balkanlardaki önemli mimari eserleri, balkanlardaki osmanlı mimari eserleri, balkanlardaki önemli osmanlı mimari eserler, balkanlardaki önemli mimari eserler, osmanlı devletinin balkanlardaki medreseleri, balkanlardaki medreseler, balkanlardaki osmanli medreseleri, osmanlar balkanlar medreseler, balkanlardaki osmanlı medreseleri, osmanlı devletinin balkanlardaki medreseler, osmanlının balkanlardaki medreseleri, osmanlıda balkanlarda medrese, osmanlı devletinin mimarisinde avlu, yeni balkanlarda osmanlı medreseleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devleti Kurulduğu Dönemde Balkanlarda Durum Nasıldı? Я Tarih 10 12-03-2016 11:46
Harika mimari eserler...dolmabahçe sarayı nurküllü Adım adım Türkiye 1 25-02-2016 12:37
Harika mimari eserler... Ankara kales nurküllü Adım adım Türkiye 1 24-04-2011 03:11
Harika mimari eserler... nurküllü Adım adım Türkiye 0 14-04-2011 10:57
Harika mimari eserler... Anıtkabir nurküllü Adım adım Türkiye 0 14-04-2011 09:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats