bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 03:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular

Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular


1. Programın ortaya koyduğu temel yaklaşım nedir?
Programın amacı öğrencileri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular “içinde yaşadığı toplumun yarınını daha yaşanabilir hale getirmeye çalışan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yaşadığı çevreyi geliştirmeye çalışan ve bu amaçla gözlem yapan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular inceleyen Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorgulayan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorunların farkına varan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular çözümler üreten Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yaratıcı ve hayal gücü gelişmiş Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular estetik kaygılar taşıyan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular düşüncelerini kurgulayarak ifade edebilen Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular girişimci Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular değişim ve gelişime açık Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorumluluk bilinci gelişmiş Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kendine güvenen” bireyler olarak topluma kazandırmaktır.


2. Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programını diğer derslerin öğretim programlarından ayıran hangi özellikleridir?
Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programında temel bir konu öğretimi yoktur. Öğretim belirlenen odak noktalarına yönelik etkinliklerle yapılacaktır. Yazılı sınav yapılmayacaktır. Konu sınırlaması yapılmayacak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bireysel etkinlikler öğrencilerin kendi istek ve merakları doğrultusunda yapılacaktır. Programda yaratıcı düşünceleri uyaran etkinliklere Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bilim insanlarının biyografilerine Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tasarım ve buluş hikâyelerine yer verilmiştir.


3. Programın yapısı nasıl?
Program ”Düzen” Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular “Kurgu” ve “Yapım” olmak üzere üç kuşaktan oluşmaktadır. Kuşaklar her yıl tekrarlanmaktadır. Kuşaklar içinde her yıla özgü odak noktaları belirlenmiştir. Bu odak noktalarında belirlenen kazanımlara yönelik grup ve bireysel etkinliklere yer verilmiştir. Her kuşak içinde sarmal bir yapı vardır.


4. Programda hangi sınırlılıklar var Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öğrencileri nelerle sınırlayacağız?
Program öğrencilerin sınırsız düşünme becerilerinin geliştirilmesi felsefesinden yola çıktığından öğrenciler problemlere çözüm bulma yeteneklerinin geliştirilmesi noktasında sınırlanmayacaklardır.

İkinci kuşakta sınır olmayacak ancak ilk kuşakta çoğalabilen birimler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular üçüncü kuşakta ise yapılabilirlik ve maliyet sınırlılıkları oluşturacak.

5. Bu derse hangi öğretmenler girecek?
Talim ve Terbiye Kurulunun 14.07.2005 tarih ve 192 sayılı kararı gereği Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular Teknoloji ve Tasarım dersini Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular İş Eğitimi branşına atanmış olan öğretmenler yürütür. Ancak 119 sayılı yönetmelikte yapılan değişiklikle atama branşı bu ders olan öğretmenlerin ve bu alana öğretmen yetiştiren okullara bu yıl kaydolan öğrencilerin hakları korunmakla birlikte dersin öğretmen kaynakları yeniden belirlenmiştir.

6. Yıllık öğretim planlaması nasıl olacak?
Teknoloji ve tasarım dersi yıllık planı zümre öğretmenleri tarafından öğrencilerin öğrenme düzeyleri ve çevresel faktörler dikkate alınarak yapılır. Kuşakların sıralaması değiştirilmez. Öğrencilerin tasarımlarını gerçekleştirmeleri için yeterli süre verilir. Kuşaklar için azami süreler öğretim yılı başında belirlenir. Düzen ve kurgu kuşağı etkinlikleri 1. dönem Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapım kuşağı etkinlikleri ise 2 dönemde gerçekleştirilir. Ayrıca kuşak içinde öğrencilerin bireysel etkinliklerini gerçekleştirmede kaydedecekleri aşamaların süreleri de planlanır. Öğrencilerin çalışmaları bu planlama doğrultusunda takip edilir.

7. Öğrenciler yıl içinde kaç tane bireysel etkinlik yapacaklardır?
Öğrenciler kuşaklarda yer alan her odak noktası için az bir bireysel etkinlik gerçekleştireceklerdir. Yeterli sürenin kaldığı durumlarda öğrenciler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular daha fazla tasarım etkinliği yapmaları için teşvik edilir

8. Kuşak kavramı nedir? (Birbirini takip eden konuları mı gösteriyor?)
Hayır Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular birbirini takip eden konuları göstermiyor ayrı (fakat ilişkili) öğrenme alanlarını gösteriyor.

Kuşaklar birbiriyle ilişkili odak noktaları ile beceri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kavram ve değerlerin bir bütün olarak görülebildiği Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öğrenmeyi organize eden yapıdır. Bu yapı örneğin; bir bütünü tamamlayan ve üç farklı renkten oluşan gökkuşağına benzetilebilir.

9. Düzen kuşağında neler öğretilecek?
Benzer malzemelerden yola çıkarak farklı düzenlerin ortaya çıkabileceğini görerek olaylara farklı bakış ve çözüm önerileri geliştirme Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular düşünmeyi öğrenme Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular olayları değerlendirme becerileri geliştirirken; mekân Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yüzey Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular birim Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tekrar Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ritim Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular düzen Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular uyum Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bütünlük Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular estetik Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular topluluk kavramlarını Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular gözlem Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular arama Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorgulama Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular deneme metotlarını öğrenirler.

10. Düzen kuşağında neden yalnız 6. sınıfın ilk etkinliği ayrıntılı verilmiş?
Kavram yanılgıları olmaması Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kavram kargaşaları yaşanmaması amacıyla Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular görsel tasarımla ilgili temel ve konuya özel bilgiler gerektirdiğinden yalnızca bu etkinlik ayrıntılı olarak verilmiştir.

11. Öğrencilere Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular birinci kuşağın etkinlikleri için malzeme seçiminde nelere dikkat etmeleri önerilecek?
Birinci kuşakta öğrenciler sağlık Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular güvenlik vb. problemlere yol açmayacak şekilde pipet Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular makara rulosu Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular çeşitli su kapları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular çeşitli reklâm broşürleri vb. artık malzemeleri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tehlikeli olmayacak kesme ve yapıştırma araçlarını kullanmaları önerilecek.

12. Düzen kuşağında bir birim oluşturup Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tekrarlamalarla bütüne ulaşmaları istenen öğrenciler tekrarlayan bir birim oluşturmazlarsa ne yapacaklar?
Neredeyse sınırsız sayıda olan tekrarlanabilir birimlerden birine ulaşıncaya kadar denemeye devam edecekler.

13. Kurgu kuşağında neler öğretilecek?
Öğrenciler hayatlarında merak ve hayal ettikleri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular değiştirmeyi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular geliştirmeyi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kolaylaştırmayı düşündüklerini ifade ederler. Bunların çözümüne yönelik fikirleri ortaya çıkaran grup çalışması yaparlar. Ortaya çıkardıkları fikirleri kurgularlar. Düşündüklerini kâğıt üzerine aktararak başkaları ile paylaşırken eleştirilere açık olurlar. Anlaşılabilir çizim yapma becerileri gelişir. Düşüncelerin yasal koruma altına alınmasının Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öneminin farkına varırlar.


14. Yapım kuşağında neler öğretilecek?
Öğrenciler yapım kuşağında Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular gözlem yaparak sorunları belirlemeyi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular araştırmayı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular planlamayı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorunlara çözüm getirmeyi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bir ürünü tasarım sürecini uygulayarak yapmayı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular geliştirmeyi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tanıtmayı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ürünün pazarlanabilirliğini artırmayı ( inovasyon) öğrenecekler.


15. Yapım kuşağında proje hangi aşamalardan geçecek?
Yapım kuşağındaki projelerin gerçekleştirilmesinde tasarım süreci takip edilecek. Program Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapım kuşağı için Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sorunların araştırılmasıyla başlayan bir süreç öneriyor. Bir sorun belirlenip incelendikten sonra çözüm önerileri yapılır ve biri seçilir. Bu aşamada çözümün tüm özellikleri listelenerek “taslak tasarım önerisinin özellikleri “ listelenir ve öğrenci tasarımı için araştırma yapmaya başlar. Araştırma sonucunda tasarımının yapısını belirleyen öğrenci uygulayacağı yöntemleri de belirler.

Daha sonra tasarımının taslak resmini çizip yapımı planlar ve tasarımını gerçekleştirir. Bundan sonra tasarımın “taslak tasarım önerisinin özellikleri “ne göre değerlendirilmesi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular geliştirilmesi ve gerekiyorsa inovasyon yapılması adımları gelir. Tüm aşamalar ise tasarım günlüğüne aktarılır.


16. Program içindeki ana başlıklar neleri anlatıyor?
Program: Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programını Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Sınıf: Dersin okutulacağı 6 Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular 7 veya 8. sınıfı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Kuşak: Birbiriyle ilişkili odak noktalarının Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular beceri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kavram ve değerlerin bir bütün olarak görülebildiği özgün yapıları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Odak noktası: Bir kuşak içinde o etkinlikte özellikle vurgulanacak konuyu Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Kazanım: Etkinlikler sayesinde öğrencide görülmesi beklenen bilgi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular beceri ve tutumları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Etkinlik: Kuşak içinde bireysel veya grup olarak uygulanacak bir faaliyeti Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular
Açıklama: Etkinliğin uygulanmasında nelere dikkat edileceğini ifade eder.

17. “Odak noktası” kavramı nedir?
Aynı kuşağın farklı sınıflarda sınıf seviyelerine göre değişiklik ve aşamalılık gösteren ilgili kavram ve becerilerin bir arada verildiği anlamlı bütünlerdir.

18. Odak noktalarının sınıf ve kuşaklara göre dağılımı nasıl?
6. sınıf düzen kuşağında "Düşünmeye İlk Adım" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kurgu kuşağında "Düşünelim Çözelim" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapım kuşağında "Nasıl Üretelim"
7. sınıf düzen kuşağında "Birimden Bütüne" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kurgu kuşağında "Düşüncelerimizdeki Değişim ve Gelişim" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapım kuşağında "Üretiyoruz"
8. sınıf düzen kuşağında "Bütünde Farklılık Oluşturalım" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kurgu kuşağında "Düşüncelerimizi Koruyalım" Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapım kuşağında "Üretelim Tanıtalım"

19. İki saatlik dersi birer saat olarak haftanın farklı günlerine bölebilir miyiz?
Hayır Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular haftada bir gün ardışık ikişer saat olarak işlenmesi gerekir.

20. Hangi ders kitabı okutulacak?
Bu ders için ders kitabı hazırlanmayacaktır. Öğrencileri kopyacılık ve ezberciliğe teşvik etmemek için örnek projelerden ve hazır çizimlerden yararlanılması da tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte öğrencinin Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular araştırmak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bilgi edinmek Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular projenin yapım sürecinde destek almak amacıyla farklı kaynakları araştırıp incelemesi beklenmektedir.

Teknoloji ve tasarım dersi için herhangi bir ders kitabı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kaynak kitap vb. kullanılmayacaktır. Özelikle öğrencilerin tasarım etkinlikleri için önceden kurgulanmış örnek projelerin yer aldığı kaynak kitapların kullanılması ve öğrencilerin bu projeleri hiçbir sorgulama yapmadan gerçekleştirilmesi öğretim programının beklentilerini karşılamayacaktır. Öğrencilerin birikimi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular araştırmaları ve hayal güçleri sonucu ortaya çıkan projeler uygulanacak. Uygulama sürecini ise grup etkinliklerinde öğrenecekler. Öğretmenlere öğretim programının uygulanmasında yardımcı olmak için kılavuz hazırlanacaktır.

21. Sınıflar gruplara ayrılacak mı?
Sınıflar Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı’nın hedeflenen amaçlara ulaşması için bu derste gruplara ayrılır. Bu ders için öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar sayıca 20 kişiyi geçmeyen eşit gruplara ayrılır. Her gruptan bir alan öğretmeni sorumlu olur ve yılsonuna kadar dönüşüm yapılmaz. Gruplarda eş zamanlı olarak aynı öğretim programı yürütülür. Her grup öğretimini bağımsız mekânlarda yürütür. İşlikler dönüşümlü olarak kullanılır. Kız ve erkek öğrenciler gruplara dengeli olarak dağıtılır. Gruplardaki öğrencilerin sayısal dağılımı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular birbirine eşit veya denk olur.22. Kuşaklar içinde yer alan etkinlikler nasıl ve nerede gerçekleştirilecek?
Her kuşağın bireysel etkinliklerine geçmeden önce Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sınıf içi grup etkinlikleri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular programın öngördüğü şekilde yapılacaktır.

Düzen kuşağındaki bireysel etkinlikler sınıf içinde yapılacaktır. Öğrencilerin tasarımlarını evde yapmasına izin verilmeyecektir. Kurgu kuşağındaki bireysel etkinliklerde yapılan çalışmalar sınıfça paylaşılacak ve ürünler teknoloji ve tasarım panosunda sergilenecektir.

Yapım kuşağında öğrencilere tasarım sürecindeki aşamaları gerçekleştirmede rehberlik yapılır. Tasarımlarını gerçekleştirmede işlikteki imkânlardan müşterek yararlanılır. Tasarımının yapımında öngördüğü özel işlemler için çevrenin imkânlarından faydalanabilir.

Öğrenciler bireysel etkinliklerinde yaşadıkları süreci tasarım günlüklerine kaydederler. Günlükler haftalık olarak takip edilir.

23. Tasarım günlüğü nedir?
Öğrencilerin etkinliklerini gerçekleştirmede yaşadıkları süreci yazdıkları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular defter Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular dosya vb. içerikli eşyadır. Öğrenciler haftalık olarak yaptıkları çalışmaları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular düşüncelerini Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular duygularını kısaca ifade ederler. Ayrıca ulaştıkları kaynaklardan elde ettikleri verileri buraya kaydedebilirler veya fotoğraflarını yansıtabilirler. Öğrenciler günlüklerini okul dışında da doldurabilirler. Tasarım günlüğü öğrencilerin etkinlik süreçlerinin değerlendirilmesinde ve gözlemlenmesinde önemli ipucu verir ayrıca tasarımının ortaya çıkmasındaki hikâyeyi yansıtır.


24. Öğrenciler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tasarımlarını gerçekleştirirken gerekli bilgilere nasıl ulaşacak?
İnternet Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular okul kütüphanesi Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular TÜBİTAK Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular Türk Patent Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular KOSGEB Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ders kitapları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular diğer derslerin öğretmenleri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ilgili meslek uzmanları ve velilerin yardımıyla ulaşacaklar.

Bu dersin öğretim programında öğretmenden beklentiler açıklanmıştır. Öğretmen bireysel etkinliklerde öğrencilere bilgilere ulaşmada rehberlik edecektir. Öğrenci ihtiyaç duyduğu bilgiyi öğretmenlerinin rehberliğinde kendisi inşa edecektir. Bu amaçla öğrenciler; internet Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular TÜBİTAK yayınları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular TPE Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular KOSGEP Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular iş yeri gezileri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular diğer zümre öğretmenleri Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ilgili meslek uzmanları ve öğretmenlerinin vereceği bilgi kaynaklarından yararlanacaktır.


25. Beyin fırtınası nedir Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular özellikleri nelerdir?
Katılımcıların bir konuyla ilgili her türlü düşüncelerini ifade etmesi ve bunların not alınmasıdır. Dikkat edilecek nokta fikirlerin katılımcılar tarafından serbestçe ifade edilmesi ve katılımcıların birbirlerini eleştirmemesi gerektiğidir.


26. İnovasyon nedir?
Farklı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular değişik Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. Üretimi yapılan bir ürünü yenileştirip geliştirerek pazarlanabilir hale getirmektir.


27. Grup etkinlikleri ne amaçla yapılıyor?
Grup etkinlikleri her kuşağın başında grup çalışmasına alıştırma Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular uygulanacak kuşağın özelliklerini tanıtma ve daha sonra yapılacak bireysel etkinliklerde kolaylık sağlamak için yapılan etkinliklerdir.


28. Teknoloji şenliği ne zaman yapılacak?
Teknoloji şenliği yılsonunda zümre öğretmenlerince belirlenen bir tarihte yapılacak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öğrenciler seçtikleri birer ürünleriyle katılacaklar. Bu etkinliğe öğrencilerin Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular velilerin Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular okul yakın çevresinin ve okul yönetiminin katkıda bulunması sağlanmalıdır.


29. Kısa etkinlikler (Yaratıcılığı tetikleyen etkinlikler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bilim adamlarının biyografisi ve tasarım ve buluş hikayeleri) ne zaman uygulanacak?
Ders başlarında yaklaşık 10 dakika Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular “yaratıcı düşünceyi uyaran teknikler” Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular “bilim adamlarının biyografileri” ve “buluş ve tasarım hikâyeleri”ne ayrılarak öğrencilerin derse ısınmaları veya yeni düşüncelere ulaşmaları sağlanarak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular bir noktada takılmaları engellenecek.

Program ekinde yer alan bu bilgiler dersin ve öğrencilerin durumu dikkate alınarak ders içinde istenilen bir zaman diliminde öğrencilerle paylaşılacaktır. Amaç öğrencilerin öz güvenlerini arttırmak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ben de yapabilirim duygusunu tetiklemektir. Ayrıca çözüme yönelik düşüncelerin gelmediği durumlarda bu kısa süreli etkinlikler yapılır. Bu bilgilerin öğrenimiyle ilgili öğrencilerin bir sorumluluğu yoktur.


30. Öğretmenin yapacağı işler nelerdir?
+ Değişik materyallere yönlendirir.
+ Bu materyallerin özelliklerini Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kullanılış şekillerini Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular güvenlik kurallarını anlatır.
+ Etkinliklerin sürelerini zümre ile birlikte planlar.
+ Velilerle toplantı düzenler.
+ Velilere Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular dersi ve beklenen katkıları anlatan bir mektup yazar.
+ Teknoloji şenliğini koordine eder.
+ Her hafta tasarım günlüklerini inceler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular işaretler.
+ Ürün dosyalarının hazırlanmasına rehberlik eder.
+ Yıllık plan hazırlar.31. Öğretmenin göstermesi beklenen davranışlar nelerdir?
+ Olumlu Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular kıymet veren
+ Soruları dinleyen Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular soru sorma fırsatı veren
+ Öğrencilere bilgilendirici geri bildirimler sağlayan
+ Farklı çözümleri destekleyen
+ Öğrenme Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tartışma Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sergileme Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ortamlarını hazırlayan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yönlendiren

32. Öğretmenin yapmaması gereken davranışlar nelerdir?
+ Öğrencileri kıyaslamaz.
+ Etkinlikleri kendi başlatmaz (öğrenciye başlatır).
+ Etkinlikleri yalnız birkaç öğrenciyle yürütmez.
+ Değerlendirmede tek bir araca bağlı kalmaz.
+ Atık Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sağlıklı ve güvenli olmayan malzemeleri kullandırmaz.
+ Çalışmaları işlikle sınırlandırmaz.
+ Öğrencilerden her etkinlikte aynı başarıyı beklemez.
+ Olumsuz eleştiride bulunmaz.
+ Olumsuz eleştiri yapılmasına fırsat vermez33. Velilerin göstermesi beklenen davranışlar?
+ Öğrencinin ortaya koyduğu düşüncelere olumlu yaklaşmalı.
+ Öğrenciyi kısıtlayıcı tutum ve ifadelerden kaçınmalı.
+ Öğrenciye gözlem/inceleme/araştırma/görüşme etkinliklerini gerçekleştirmede yardımcı olmalı.
+ Öğrenci yerine fikir üretmemeli Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular ürünü gerçekleştirme işini üstlenmemeli Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular iş okulda yapılmalı.
+ Teknoloji şenliği organizasyonuna ulaşım/ maddi destek/ düzenlemeye ve izlemeye katılma yoluyla destek olmalı.


34. Teknoloji ve tasarım dersinin değerlendirilmesi nasıl olacak?
Teknoloji ve Tasarım Dersi’nde öğrenci başarısını belirlemek üzere “öğrenci ürün dosyası ve gözlem formları” kullanılır. Her kuşak için hazırlanan öğrenci ürün dosyaları Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular “dereceli puanlama anahtarı” ile puana dönüştürülür. Öğrencinin ürün dosyalarından alacağı puanlar ile sınıf içi etkinliklerdeki performansını yansıtan puanlar “öğretmen not çizelgesi”ne işlenir.

Bu çizelge yardımı ile aritmetik ortalamaya dönüştürülen puan Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular nota çevrilerek öğrenci başarısı belirlenir. Öğrencinin sınıf içi etkinliklerdeki performansını puana dönüştürmek amacı ile “gözlem formları” kullanılabilir. Bir dönem için öğrencinin sınıf içi etkinliklerdeki performansını yansıtan en az bir puan verilir.


35. Özürlü öğrenciler nasıl değerlendirilecek?
Değerlendirme hem süreç hem ürün tabanlı yapıldığından yapabildikleri çalışmalar ile değerlendirilecekler: Sözlü veya yazılı anlatımlar Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular çizimler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular araştırmalar vb. değerlendirilirken öğrencilerin durumları dikkate alınacak.


36. Yazılı sınav olacak mı?
Hayır Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yazılı veya sözlü sınav yapılmayacak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yapılacak görüşmeler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular gözlemler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular sözlü sunumlar ve gözlenen performans (somut ürün) değerlendirme amacıyla kullanılacak.

37. Öğrenci ürün dosyası nedir?
Öğrenciler her kuşak için bir dosya hazırlar. Öğrenci kuşak içinde birden fazla bireysel etkinlik gerçekleştirmişse değerlendirmek üzere en iyi etkinliğini kendisi belirler. Dosyanın içine bu etkinlik için düzenlediği tasarım günlüklerini Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular tasarımı için kullandığı ve günlüğüne kaydedemediği diğer kanıtlarını Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öz değerlendirme formları ve ürünü koyar.

38. Değerlendirmede hangi araçlar kullanılacak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular neler dikkate alınacak?
Değerlendirmede hem süreç hem de ürün değerlendirilecek bu amaçla kullanılacak araçlar ve kullanım yerleri şu şekildedir:

Gözlem: Alınan cevapların Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular katılımın Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yerine getirilen görevlerin gözlenmesi olup Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular serbest değerlendirilebilir veya gözlem formu kullanılabilir.

Görüşme: Öğrenciyle yapılan görüşmeler olup geliştirme veya değerlendirme amacıyla kullanılabilir.

Sözlü sunum: Yapılan sunumlar Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular dereceli puanlama anahtarı Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öz değerlendirme formu ve akran değerlendirme formu kullanılarak değerlendirilmelidir.

Gözlenebilen performans (somut bir ürün):Bu amaçla öğrencinin hazırladığı ürün dosyası değerlendirilir.

Ürün dosyası içeriği Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular öz değerlendirme formu Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular akran değerlendirme formu ve dereceli puanlama anahtarı kullanılarak değerlendirilebilir.

39. Yapılan değerlendirmeler Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular yıl sonlarında nasıl nota çevrilecek?
İlk dönem notunu belirlerken; "Düzen kuşağı"na ait somut bir ürünün değerlendirmesi bir not olarak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular "Kurgu kuşağı"na ait somut bir ürünün değerlendirmesi bir not olarak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular "Gözlem Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular görüşme ve sözlü sunumlar"a ait değerlendirme bir veya daha fazla performans notu olarak kullanılacaktır.

İkinci dönem notunu belirlerken; "Yapım kuşağı"na ait somut bir ürünün değerlendirmesi bir not olarak Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular "Gözlem Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular görüşme ve sözlü sunumlar"a ait değerlendirme bir veya daha fazla performans notu olarak kullanılacaktır.


40. Yılsonu geçme notu nasıl belirlenecek?
Birinci ve ikinci dönem yukarıda belirtilen notlar yılsonu başarı notunu oluşturacaktır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular

Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: teknolojik ürünlerle ilgili sorular, teknoloji tasarım dersi ile ilgili sorunlar, kurgu kuşağı ile ilgili sorunlar, 7sınıf teknoloji tasarım dersi üretiyorum etkinliği, teknoloji tasarım dersi ile ilgili sorunlar ve çözümleri, üretiyoruz etkinliği ile ilgili buluşlar, 7sınıf teknoloji tasarım dersi üretiyorum la ilgili sorunlar, tasarım dersi için çevre sorunları 10 tane, anything, teknoloji tasarım dersi sorunlar ve çözümleri, 7sınıf teknoloji tasarım ile ilgili sorunlar, teknoloji tasarım dersi ile ilgili sorunlar ve çözümler, teknoloji tasarım sorunlar ve çözümleri, teknolojik ürünler ile ilgili sorular, teknoloji tasarım kurgu kuşağı ile ilgili 10 sorun ve çözümleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teknoloji Tasarım Dersi İçin İcatları Я Soru Cevap 14 10-03-2015 07:12
Teknoloji Tasarım Yapım Kuşağı elif Eğitim ve Öğretim 4 06-01-2013 08:29
en kolay teknoloji tasarım dersiyle ilgili icatlar ve yapılışları Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 25-02-2012 10:26
Teknoloji tasarım projeleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 10:29
Teknoloji Tasarım Örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 01:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.