bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-02-2013, 05:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu

Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının OluşumuDil
Türkler Göktürk Uygur Araplar (halk)Arap Mani Brahmi Süryani Grek İbrani Kiril Latin alfabelerini kullandılar. Türkiye''de 1928''den beri Latin alfabesi kullanılmaktadır. Türk dili zengin bir sanat geleneğine sahiptir ancak son yüzyıldaki kültür değişmesiyle Batı dillerinin etkisi altındadır. Küreselleşme dünya kültürlerine Amerikan kültürü''nü hayat tarzı olarak en küçük köylere kadar benimsetmekte ulusal kültür unsurları yabancı kültürüyle ikilik içinde yaşamaktadır. Türk dilinin zengin atasözleri ve deyimleri dahi dublaj diline feda edilmektedir.

Sanat

Mimaride dini yapılar anıtsaldır. Yakınçağa kadar temel üslup Koca Sinan''da belirginleşmiştir. Resimde ve heykelde din kültürünün etkisiyle gelişme olmamıştır ancak minyatür ve süsleme sanatlarında olmuştur. Türk sanatı çini hat ebru ve seramikte tezhip ve halıcılıkta gelişmiştir.
Müzik gerek sivil gerek askeri müzikte sanat müziğinden hafif müziğe evrilir. Dini müzik Türk müziğinin önemli unsurudur. Halk müziği klasik ve arabesk özelliktedir. Türk sanat müziği çağdaş bir sesle hafif müzik klasik ve pop müzikle gelişmektedir.

Türk edebiyatı şiir hikâye roman deneme mizah eleştiri dallarında eski ve yeni formatlarda dünya dillerine çevrilen eserler üretmektedir. Sözlü edebiyat geleneği dini edebiyat formunda yaygındır ve en meşhuru kandillerde okunan mevliddir. Halk edebiyatında dünya kültürüne Nasreddin Hoca tanıtılmış halk danslarıyla ve seyirlik sanatlarla tarihi kültür yapıları yaşatılmıştır.

Geleneksel Türk sanatları Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Türk kültürünün bir kısmını meydana getiren sanat ve sanat uslupları. Geleneksel Türk sanatlarının bir kısmı İslam öncesi dönemden kaynaklanır. Bir kısmı ise İslam ile birlikte gelişmiştir.Bu sanatların başında Minyatür gelmektedir

İslam sonrası gelişen sanatlar
Türkler İslam dinini kabul ettikten sonra doğal olarak sanat alanında Türk-İslam sentezi sanatlar ortaya çıkmış oldu. Tezyîni Sanatlar Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Türk Musikisi Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Türk Mutfağı Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Mimari Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Temaşa Sanatları bu sentezin etkisinde kaldı.

Tezyîni Sanatları olarak Bezeme Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Hat sanatı (Hüsn-i Hat) Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Tezhib Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Yaprak Üzerine Hüsn-i Hat Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Tuğra Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Ferman Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Ebrû Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Gravür Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Kat'ı Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu Çini Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu ve Kalemişi Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının OluşumuSeramik örnek gösterebiliriz.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu

Türk Kültürünün Sanat Ve Estetik Anlayışının Oluşumu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türklerde sanat anlayışı, eski türklerde sanat anlayışı, bolu estetik anlayışı, türklerde estetik anlayışı, turklerde sanat anlayisi, eski türklerde sanat, ilk türklerde sanat anlayışı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Sanat Müziği Enstrümanları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:30
Türk kültürünün tarih boyunca etkilendiği kültürler Я Soru Cevap 0 23-11-2012 07:46
Türk sanat müziği ne demektir? elif Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2012 09:34
Türk sanat müzigi ile ilgili yazı Я Soru Cevap 0 21-02-2012 09:06
İlk Türk Devletlerinde Bilim ve Sanat Nasıldır? Я Tarih 0 12-04-2010 03:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.