bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-02-2013, 03:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir

Depremde Binalar Neden Zarar GörmektedirÖzellikle İstanbul'daki binaların birçoğu için problem Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir bu binaların yeni 1998 Deprem Şartnamesinden önceki 1975 şartnamesine göre ve elle hesaplanmış olmalarıdır.

1975 şartnamesinde İstanbul deprem bölgesi 2 iken şimdi 1'dir yani en kritik deprem bölgesi olarak değiştirilmiştir. Her iki şartname arasındaki farklar nedeniyle binaya etkiyen deprem yükü birçok eski bina için 2 kat oranında artmıştır. Þimdi öncek bölümden tekrar hatırlayalım:
mühendis en iyi ihtimalle %85 yaklaşıklıkla depremin etkisini tesbit edebiliyor Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir yani %15 hata payı olabilir.
Bina hesaplarında güvenlik sınırı olarak olası yükler ortalama %50 oranında fazla alınır. Bu güvenlik oranı sayesinde %15-20 lik bir hata payına karşı dahi %30 civarı bir güvenlik sınırı kalacaktır.
Yeni şartnameye göre deprem yükünün 100% arttığını düşünürsek Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir proje mühendisi de hiç hata yapmamış olsa bile %50 güvenlik çıkarıldığında geriye en az %50 'lik bir yük artımı söz konusu olabilir. Bunun anlamı şudur:

Binanız eski deprem şartnamesine göre projelendirme aşamasında "lineer-elastik" sınırlar içinde belli bir güvenlikle tasarlanmış. Yeni şartnameye göre en az %50 daha fazla deprem yükü gelecektir. Bu fazladan deprem yükü binanızın "nonlineer-plastik" davranışa girmesine neden olacaktır. %99 ihtimalle bina proje hesapları yapılırken bu davranış incelenmemiştir. Yani "nonlineer-plastik" davranış ile binada ne tür etkiler ve hasarlar olacağı incelenmemiştir. Büyük bir deprem anında binanıza ne olacağı artık tamamen şanstır. Bu şans Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir şu faktörlerden etkilenecektir:

Bina Projesinde önemli mühendislik kusurları bulunmaması:Yanda bina kesitinde gösterildiği gibi düşeyde kolonlar aynı hat üzerinde değilse Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir yani konsol bir kirişle üst kat kolonu dışarıya alınmışsa (Bunlara mühendislikte düşeyde düzensiz yapılar deriz). Yurdumuzda bir zamanlar sık görülen bir yaklaşımdı. Üst katlarda iç mekanı büyütmek üzere dışarıya doğru 1.5 -2 metrelik çıkmalar çok sık görülür. Bunların bazılarında iç mekanda kolon ortalıkta görünmesin diye dış duvar içine almak üzere üst kat kolonu bu şekilde yerleştirilir.
Bu tür yapılar özellikle Marmara depremi gibi düşey etkisi önemli depremlerde ciddi hasarlar görebilir.
Bina bir yatay yönde güçlü kirişlere sahipken diğer yönde zayıf kalmışsaBina kolon aplikasyon sisteminde düzenleme hataları: mesela 70 cm x 30 cm'lik kolonlar kullanılıyor ama yandaki şekilde olduğu gibi tüm kolonlar bir aks doğrultusunda aynı yönde yerleştirilmiş. Bu durum o aks doğrultusunu deprem açısından güçlü kılarken diğer aks doğrultusunun zayıf kalmasına neden olabilir. Bu nedenle diğer doğrultu için bazı kolonların 90 derece döndürülmesi faydalı olacaktır.Bina planında düşey elemanlara bakıldığında kolonlar ve perdeler kullanılmış olabilir. Perde'de aslında bir yönde boyu diğer yöne göre 5-7 kat daha büyük olan bir kolondur. Yani 170 cm x 30 cm lik bir kolona perde deriz. Ancak sadece bir aks doğrultusunda perde kullanmak ta iyi bir yöntem değildir. Her iki doğrultuda da perde sistemi olması daha doğrudur.Bazı durumlarda Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir arsa planı yüzünden bina planları dikdörtgen kesitli değil de daha çok yamuk bir kesitte projelendirilmek zorunda kalınabilir. Bu durumlarda bir kenarda kolonlar arası mesafe diğer uç kenardaki mesafeye göre oldukça artmış olabilir. Her iki uç kenarlardaki kolonların boyutları yandaki planda gösterildiği gibi aynı alınırsa; bu durumda bina taşıyıcı sisteminde bir düzensizlik oluşur ve deprem anında bina hiç te istenmeyen "burulma" kuvvetlerine maruz kalır.Bina bir yatay yönde güçlü kirişlere sahipken diğer yönde zayıf kalmışsa. Yanda bir yönde birçok kiriş görülürken diğer yönde daha az ve zayıf kiriş kullanılmış olabilir veya bazı durumlarda diğer yönde hiçbir kiriş te kullanılmamış olabilir. Bu durumlarda bina bir yönde deprem yüklerini rahatlıkla karşılarken Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir diğer yöndeki deprem yüklerine karşı çok zayıf kalabilir.Bina taşıyıcı sistemini oluşturan kolon ve kiriş elemanlarının sünek davranış gösterecek şekilde tasarlanmış olmaları:

Kolon-kiriş birleşim bölgelerinde etriyelerde sıklaştırma varsa Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir iyidir.
Betonarmedeki donatı oranı: eleman kesitinde kullanılan donatı en az ve en fazla olmak üzere belli oranlarda ve belli kaidelere göre yerleştirilmiş olmalıdır. Buna göre eleman sünek veya kırılgan davranabilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir

Depremde Binalar Neden Zarar Görmektedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: binalar neden dikdörtgen,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Google Depremde Kişi Bulma elif Teknoloji 0 26-10-2011 02:32
Istanbul tarihi binalar Mahperver Karışık Resimler & Fotoğraflar 0 08-01-2010 04:30
çamaşırlarıma zarar gelmesinde.... Bkmlyz Karikatürler 3 11-09-2008 11:05
Nasıl zarar veriyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 08-08-2008 08:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.