Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Teğmen Nasıl Olunur-Teğmen Olma Şartları (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111404-tegmen-nasil-olunur-tegmen-olma-sartlari.html)

elif 09-02-2013 04:29

Teğmen Nasıl Olunur-Teğmen Olma Şartları
 
Teğmen Nasıl Olunur-Teğmen Olma Şartları


ASTSUBAYLARA TEĞMENLİK YOLU

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak astsubayların haklarında yapılan iyileştirmelerle ilgili olarak subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını astsubayların TSK hizmet tazminatlarının yüzde 25 oranında artırılması ayrıca emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanmasına yönelik teklifin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

Haftalık basın toplantısında yakın dönemde sonuçlandırılan ve halen üzerinde çalışılmaya devam edilen bazı önemli çalışmaları anlatan Tuğgeneral Gürak bu çerçevede yapılan değişiklik ile subaylık sınavını kazanan astsubayların sınıf okulu eğitimine başlamadan önce teğmenliğe nasbedilmelerine olanak sağlandığını bildirdi.

Astsubayların daha önceden sicil verebilmek için gerekli olan asgari teğmen rütbesinde bulunma şartının kaldırıldığını başçavuş ve kıdemli başçavuşların da astlarına sicil verebilmelerine imkan sağlandığını bildiren Tuğgeneral Gürak ayrıca astsubaylara uzman erbaşların ikinci sicil üstü olabilmeleri yetkisi de verildiğini ifade etti.

Halen sadece müfrez görevlerde bulunan astsubayların astlarına ceza verme yetkisi bulunmadığına işaret eden Tuğgeneral Gürak sicil amirliği yetkisi bulunan astsubaylara ceza yetkisinin de verilmesi hakkındaki kanun değişiklik teklifinin Milli Savunma Bakanlığına gönderildiğini bildirdi.

MALİ KONULARDAKİ İYİLEŞTİRME

Mali konulardaki iyileştirme teklifleri kapsamında ise Tuğgeneral Gürak lise mezunu emekli astsubaylara 2 Yıllık Yüksek Okul mezunu olarak intibak yapılmasına yönelik teklifin Milli Savunma Bakanlığına gönderildiğini belirtti.

Görevdeki astsubayların TSK hizmet tazminatlarının yüzde 25 oranında artırılması ayrıca emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanmasına yönelik teklifin Başbakanlığa gönderildiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak ikinci dereceden emekli olan astsubayların emekli aylıklarının 158 TL iyileştirilmesine yönelik ek göstergelerin düzenlenmesi hakkındaki teklifin de Milli Savunma Bakanlığı'na gönderildiğini kaydetti.

Üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlukta 3'er yıl olan rütbe bekleme sürelerinin 6'şar yıla çıkarılması ve buna bağlı olarak tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesine yönelik hazırlanan kanun teklifinin halen TBMM gündeminde olduğunu hatırlatan Tuğgeneral Gürak astsubayların daha genç rütbelerde subaylığa geçişlerine olanak sağlamak maksadıyla hazırlanan ve subaylığa müracaat yılının 7'nci hizmet yılından 5'inci hizmet yılına çekilmesini öngören kanun değişiklik teklifinin TBMM gündeminde olduğunu belirtti.

Tuğgeneral Gürak lisansüstü öğrenim yapan astsubaylara kadro ihtiyacı nispetinde kıdem verilmesi ile ilgili bir çalışma başlatıldığını da bildirdi.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:36 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.