bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-02-2013, 10:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir?

Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir?

Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir?

Yemeklik Endemik Bitkiler

Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir?

İnsanlığın beslenmesinde kilit rol oynayan tarla bitkilerinin % 30'u Anadolu'dan köken almıştır (Örneğin: kiraz Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? badem Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? kayısı Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? buğday Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? nohut Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? mercimek Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? incir Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? lale Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? kardelen ve çiğdem).Ülkemiz endemik bitkilerinden bazıları kültür bitkilerini içermekte Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? kültür bitkileri olmayan bazı yabani bitkiler de kültür bitkileriyle birlikte yemek malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Türk mutfağının zenginleşmesi ve rakipsiz olması açısından bu bitkiler önem arz etmektedir.

Orkide :
Ülkemizde endemik orkide çeşitleri vardır. Bunlardan sahlep yapılabilmekte Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? K. Maraş ilinde ise dondurmalara katılmaktadır. Maraş Dondurmasının meşhur olmasının kaynağında orkidelerden elde edilen sahlep önemli rol oynamaktadır. Nitekim bu ilimizde endemik olarak Cephalanthera kotschyana Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Dactylorhiza Osmanica (Osmaniye orkidesi) orkideleri yetişmektedir.

Badem:
Ülkemizde endemik badem ağaçları bulunmakta olup Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? bunlar Elazığ Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Hakkari Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Mersin Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Maraş ve Van'da yetişmektedirler.

Tere:
Salatalarda kullanılan terenin ülkemizde birkaç endemik çeşidi olup Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? bu türler ülkemizin Adana Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Bitlis Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Hakkari Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Kastamonu Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Konya Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Maraş Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Niğde ve Van illerinin endemik bitkilerindendir.

Kuşkonmaz:
Önemli bir besin maddesi olan kuşkonmaz sebzesinin ise 3 ilimizde endemik olarak bulunduğu bilinmektedir. Antalya'da Asparagus Lycicus (Likya kuşkonmazı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Konya ve Mersin'de Asparagus Coodei Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Yine Konya'da Konya'nın antik dönemdeki ismiyle adlandırılan Asparagus Lycaonicus (Likonya veya Konya Kuşkonmazı)

Pancar:
Ülkemize endemik olan iki adet pancar bitkisi vardır ve isimleri bulundukları bölgelerle ilgilidir. Adanada Beta Adanensis (Adana pancarı) ve Çanakkalede Beta Trojana (Troya Pancarı).

Kiraz:
Ülkemiz kiraz çeşitleri açısından da endemik bitkilere sahiptir. Örneğin Amasya Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Erzurum Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Kayseri Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Niğde ve Tokat illerinde Cerasus İncana Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Erzincanda Cerasus Erzincanica (Erzincan kirazı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Sivas'ta Cerasus hippophaeoides türleri ülkemizin endemik kirazlarını oluşturmaktadırlar.

Nohut:
Antalya'da Cicer İsauricum Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Mardinde Cicer reticulatum ülkemizin endemik nohutlarıdır.

Keten:
Dokumacılık ve yemek sektöründe yararlanılan keten bitkisinin endemik çeşitleri açısından ülkemiz oldukça zengindir. Birçok ilimizde bu bitkinin birkaç tane endemik olanı görülmektedir. Örneğin Adanada Linum Pseudanatolicum Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Amasyada (4 adet endemik) Linum ..anatolicum (Anadolu keteni) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Ankarada (3 tane) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Antalya'da (3 tane) Linum Pamphlyicum (Pamfilya keteni) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Denizli (3 adet ) örnekleri verilebilir.

Kekik:
Endemikkekik türleri açısından da ülkemiz çok zengindir. Örnek olarak; Adanada Origanum amanum (Amanos kekiği) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Afyonda Origanum Sipyleum (Spil kekiği) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Tuncelide Origanum munzurensis (Munzur kekiği) sayılabilir.

Madımak:
Kırsal kesim insanlarımızda önemli bir yiyecek maddesi olan Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? hatta türkülerde bile adı geçen madımak bitkisinin ülkemizde zengin endemik türleri olduğu görülmektedir. Örneğin Afyonda Polygonum Afyonicum (Afyon madımağı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Antalyada P. salebrosum Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Kayseride Polygonum cappadocicum (Kapadokya madımağı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Muğlada P. Karacae Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Samsunda Polygonum Samsunicum Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? (Samsun madımağı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Sivasda Polygonum Sivasicum (Sivas Madımağı) verilebilecek örneklerdir.

Armut:
Ülkemizin endemik armut çeşitleri açısından da zengin olduğu görülmektedir. Örneğin; Antalyada Pyrus boisseriana... crenulata Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Bingölde Pyrus yaltirikii Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Bitlis Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Diyarbakır Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Samsun ve Elazığda Pyrus Syriaca Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Hakkaride Pyrus Hakkairica ve P. Solicifolia (Hakkari 3 adet armut çeşidi ile en zengin ilimiz) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Uşak'ta Pyrus Anatolica örnekleri verilebilir.

Çavdar:
Ülkemizde bir tane endemik çavdar bitkisi vardır (Secale cereale ...ancestrale). Bu bitkimiz Ağrı Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Bingöl Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Gümüşhane Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Kars Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Kayseri Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Mardin Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Muş; Nevşehir Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Tunceli ve Van illerinde doğal olarak yetişmektedir.

Çemen:
Çemenin zengin endemik türleri Anadoluda bulunmaktadır. Örneğin Ankara Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Bilecik Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Muğla ve Urfada trigonella Cretica Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Antalyada Trigonella Lycica (Likya çemeni) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Mersin'de Trigonella cilicica (Kilikya çemeni) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Muğla ve Bursada T. Sirjaevii örnek gösterilebilir.

Üvez:
Türkiyenin tek endemik üvez çeşidi Rize ilinde bulunmaktadır: Sorbus caucasica var. yaltirikii. Ancak bu üvez türünün korunması gerekmekte olup yok olma tehlikesi altındadır.

Adaçayı:
Ülkemiz endemik adaçayı türleri açısından çok zengindir. Bir çok ilimizde birden fazla endemik adaçayı türleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Adanada Salvia cilicica (Kilikya adaçayı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Afyonda Salvia Pisidica (Pisidya adaçayı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Aydın ve İzmirde Salvia Smyrnaea (İzmir adaçayı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Malatyada Salvia... euphratica (Fırat adaçayı) Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Yozgatta Salvia Yosgadensis (Yozgat adaçayı) ilginç isimli adaçaylarıdır.

Safran:
Literatürdeki ismi Crocus(Çiğdem) olan safran bitkisi Safranbolu'da yetişmektedir. Safran Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? yöresel bir yemek olan Zerde Tatlısı ve pilavlarda kullanılmaktadır. Safranbolu ve çevresi de endemik Çiğdem çeşitleri açısından zengindir (Crocus Ancyrensis Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Crocus Biflorus Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Crocus Danfordae Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Crocus Abantensis Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? Crocus Pastolazzae).

Turp:
icotia carnosula adlı turpgiller ailesine mensup endemik bir bitki Antalya ve Muğla'da yetişmekte Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? yöre insanı bu bitkiyi taze veya pişirerek yemektedir.

Türkiye'deki Relikt Bitkiler

Relikt
Jeolojik dönemler boyunca geniş bir yayılma alanına sahipken Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? dünyanın geçirdiği evreler nedeniyle yok olan bitki taksonlarına karşınbulabildiği uygun ekolojik faktörlerin devamına bağlı olarak günümüzde dünyanın bazı köşelerinde yaşamını sürdürebilen bitkiler (Gingleo biloba gibi).
Örnek: Gingko biloba / Mamut Ağacı

Sequiadendron (Gerçek Mamut Ağacı -Dev Sekoya) Sequiadendron Giganteum
Bir çok türünün fosillerine rastlanmıştır. Bugün dünya üzerinde yanlızca bir türü yaşamaktadır.
Kuzey Amerika' da Kalifornia / Sierra Nevada dağlarında yetişen görkemli bir ağaçtır.
Vatanında 80-90 metre boy Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? 10-16 metre gövde çapı serbest durumda geniş/dar konik tepe (8-15 metre) Gövde uca doğru daralır; gövde kabuğu kalın Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? açık kırmızı-kahve renklidir. Yaşlı gövdelerin kabuğu çok kalın (25-30 cm.) boyuna derin çatlaklı Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? oluklu Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? yumuşak lifli ve tarçın kırmızısı rengindedir. Ana sürgünler üzerindeki iğne yapraklar 1-2 cm. uzunluğunda Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? biz gibi sivri ve üç köşeli olup Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? sürgüne yatık değildir. Yan ve alt dallar üzerindeki yapraklar ise 6 mm. uzunluğunda Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? üçgenimsi ve sürgünlere yatıktır; üst yüzlerinde iki stoma bandı bulunur. Mavimtrak yeşil renkli yapraklar Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? ikinci ve üçüncü seneden sonra Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? kahverengiye dönüşmekte ve fakat uzun yıllar sürgün üzerinde kalabilmektedir. Ovalimsi kozalakları iki yılda olgunlaşır; 2-5 cm. uzunluğunda ve 2-4 cm. genişliğinde Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? açık sarı/sarımsı kahverenklidir. Oldukça geniş Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? yayılan bir kök sistemine sahiptir.
Üretimi tohumla ve çelikle yapılır. Ilıman deniz ikliminin ağacıdır. Bol güneşli - yarı gölge yerlerde ve normal verimli topraklarda yetişir; nemli Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? derin ve geçirgen Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? humuslu Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? balçıklı toprakları toprakları ister. Rüzgâra ve fırtınaya Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? kış soğuklarına dayanır. Gençlikte yavaş büyür Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? bu dönemde korumaya gereksinimi vardır. 10 dan fazla kültür formu elde edilmiştir Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? ama bu çeşitlerinden az yararlanılmaktadır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 14-04-2016, 06:59   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok işimi yaradı çok tşk


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir?

Türkiye'deki Endemik Ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: endemik ve relikt bitkiler, türkiyedeki endemik bitkiler, relikt bitki örnekleri, türkiye deki endemik ve relikt bitkiler, türkiyedeki endemik ve relikt bitki türleri, kayseri ve çevresindeki relikt, relikt ve endemik bitkiler, relikt bitkiler, endemik ve relikt bitki türleri, kayseri ve çevresi relikt bitkiler, türkiyedeki endemik bitkiler nelerdir, endemik bitkiler, endemik ve relikt bitki nedir, relikt ve endemik bitki türleri, relikt bitki türleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kocaeli'ne Ait Bitki Türleri Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-05-2012 03:08
Adananın Bitki Türleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 05:04
Endemik bitkilerin özellikleri nelerdir elif Coğrafya 0 12-12-2011 11:44
Türkiye'deki Ağaç Türleri elif Coğrafya 0 03-02-2011 05:08
Türkiye'deki Başlıca Bitki Türleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 03-02-2011 05:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats