bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 03:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İç Anadolu Bölgesi'nin Yer Üstü Zenginlikleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesi'nin Yer Üstü Zenginlikleri Nelerdir?-Türkiye nin yerüstü zenginlikleri- Yerüstü kaynakları

Akarsu ve gölleri

İç Anadolu Bölgesi'nin en önemli akarsuları Kızılırmak Sakarya Nehri Porsuk ve Delice çaylarıdır. Bu bölge akarsuları kapalı havzada akan sel rejimli akarsulardır. İlkbahar yağışlarıyla taşar yazın kuruyacak hale gelir. yazın buharlaşıp kışın tekrar dolarlar.

İç Anadolu Bölgesi'nin güney kesimleri sularını denizlere gönderemez. Bu nedenle kapalı havzalar geniş bir alan kaplar. Kapalı havzaların geniş olanları Konya Ovası Tuz Gölü ve Akşehir - Eber gölleri çevresinde yer alır. Seyfe Gölü Sultan Sazlığı (Yaygölü) gibi küçük kapalı havzalar da bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi'nin büyük bir bölümü sularını Kızılırmak Sakarya ve Yeşilırmak'ın kolu olan Çekerek suyu sayesinde Karadeniz'e gönderir. Güneydoğusundaki Uzunyayla yöresi sularını Seyhan'ın kolu olan Zamantı suyu sayesinde Akdeniz'e gönderir. Sel rejimli akarsuların en fazla bulunduğu bölgedir.

Bölgenin en büyük gölü Tuz Gölü'dür. Bu göl buharlaşmanın etkisiyle yazın büyük ölçüde kurumakta*dır. Tuz Gölü tektonik oluşumludur. Derinliği fazla değildir. Gölün alanı kışın ve ilkbaharda fazla alan kapladığı halde yazın buharlaşma ve beslenme yetersizliğinden dolayı kapladığı alan azalır. Tuz ihtiyacımızın %30'unu karşılar. Diğer önemli gölleri ise Akşehir Eber Ilgın (Çavuşçu) Tuzla Seyfe Mogan ve Sultanısalak-i mekip gölleridir. Sakarya nehri üzerinde ise Sarıyar ve Gökçekaya barajları bulunur.

Bölgenin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan denizlerin nemli ılıman havası bölgeye sokulamaz bu nedenle bölgede yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim hakimdir. Bölgede doğuya doğru gidildikçe yüksekliğin artmasına bağlı olarak karasallık derecesi artar ve kış sıcaklıkları çok düşük değerlere ulaşır.

İç Anadolu ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Ortalama yağış 400 mm civarındadır. Bölge en fazla yağışı ilkbahar aylarında sağanak halinde alır. En kurak mevsim yazdır. Yazların kurak olması ve yaz kuraklığının erken başlaması sebze türü bitkiler üzerinde olumsuz etki yapar. Bölgenin ve ülkemizin en az yağışlı yeri Tuz Gölü çevresidir (320 mm).

Yağışların azlığı bölgenin deniz etkisine kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Denizden gelen nemli hava kütlesi nemini dağların denize bakan yamaçlarında yağış halinde bırakır. İç Anadolu Bölgesi'ne doğru eserken artık kurudur.

Bölgede görülen yağışlar konveksiyonel ve cephesel kökenlidir. Kırkikindi adı da verilen konveksiyonel yağışlar İlkbaharda yaygındır.

Bölgenin tabii bitki örtüsü bozkırdır. Bozkır ilkbahar yağmurlarıyla yeşeren birkaç ay yeşil kalan yaz sıcaklığı ile sararan ot topluluğudur.

İç Anadolu Bölgesi ülkemiz ormanlarının %7 sini kaplayarak bölgeler arasında 6. sırada yer alır. Ovaları şunlardır: Kayseri Konya Ereğli Aksaray Sakarya Eskişehir Ankara Develi Nevşehir Kırşehir Sivas. En büyük ovası Konya ovasıdır.

Tarım ve hayvancılık

Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır ekili - dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır.
İklimin yarı kurak karakterine rağmen çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağlamaktadır.

Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kapla*ması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.

Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya Ankara Eskişehir Kayseri ve Niğ*de gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.

İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye'nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının geniş olmasına yol açmıştır. Bölgede buğday nadas yöntemiyle yetiştirilir. Alan bakımından nadasa bırakılan toprakların en fazla olduğu bölgemizdir. Bu bölgemiz en büyük 2. bölgemizdir.

Yeraltı zenginlikleri

Bölgenin önemli yeraltı zenginlikleri linyit krom lületaşı tuz ve bor mineralleridir.
 • Krom : Sivas Eskişehir ve Kayseri'de çıkarılır.
 • Kayatuzu : Kırşehir ve Çankırı dolaylarında çıkarılır.
 • Linyit: Sivas'ta çıkarılır.
 • Çinko ve Demir: Sivas ve Ereğli'de çıkartılır.
 • Civa: Konya Sarayönü'nde çıkartılır.
 • Tuz:Tuz Gölü'nden elde edilir. Ayrıca: Sivas dolaylarında çıkartılır.
 • Lületaşı:Eskişehir'de çıkarılmaktadır. Hediyelik eşya yapımında kullanılır.
 • Bor mineralleri:Neredeyse bütün bölgede çıkartılmaktadır.


Sanayi
 • Sivas'ta: Lokomotif besin motor çimento ve inşaat malzemeleri sanayii ile devlet demir yollarının tren vagon imalatı yapan TÜDEMŞAŞ fabrikası vardır.
 • Ankara'da : Dokuma besin tarım araçları çimento ve mobilya sanayii
 • Konya'da : Tarım araçları besin motor çimento süt ürünleri ve inşaat malzemeleri sanayi Çumra Şeker Fabrikası ve konya şeker fabrikası bulunmaktadır.(tam teşekküllü)
 • Kayseri'de : Halıcılık meyve suyu pamuklu dokuma pastırma ve sucuk üretim merkezleri
 • Kırıkkale'de : Orta Anadolu petrol rafinerisi silah fabrikası demir -çelik endüstrisi
 • Eskişehir'de : Besin yem çimento endüstrisi ile devlet demir yollarının bakım tesisleri bulunur
 • Karaman' da : Bisküvi Un ve Çikolata Mamülleri Hububat ve yem üretim tesisleri yaygındır.Nüfus ve yerleşme


İç Anadolu Bölgesi 1997 nüfus sayımına göre yaklaşık 03 milyon kişilik nüfus büyüklüğüyle Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırayı alır. Bu bölgenin nüfus yoğunluğu 64 kişi/km² dir. (1997 yılına göre Türkiye'nin ortalama nüfus yoğunluğu 81 kişi/km²) İç nüfusu bölgenin doğal koşullarının etkisine bağlı olarak daha çok komşu bölgelere yakın yerlerdeki dağ eteklerinde yoğunlaşır. Bunun nedeni sözü edilen kesimlerin daha yağışlı olması ve su kaynaklarının bol olmasıdır.

Bölgedeki ovaların aldığı yağışın az olması nüfuslanma ve yerleşmeyi engellemiştir. Düz ovalık ke*simde nüfus yoğunluğu dağ eteklerine göre azdır. Toplu köy niteliğindeki kırsal yerleşme birimleri ile kentler dağ etekleri boyunca dizilidir. Bölge nüfusunun %62'si nüfusu 10.000'den fazla olan ve kent sayılan yerleşme birimlerinde yaşamaktadır. Tarım alanları geniş olmasına karşın nüfusun %3844'ü kırsal kesimde yaşar. Tarım alanlarının geniş olması tarımsal nüfus yoğunluğunun düşük olmasına yol açar.

Bölgede en fazla nüfuslanmış bölüm Orta Kızılırmak'tır. Bu bölümün yoğun nüfuslanmasında endüstri faaliyetleri ile önemli rol oynar. Konya ve Tuz Gölü civarları nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerdir.bunlar iç anadolu bölgesinin özellikleridir îç

İç Anadolu Bölgesi'nin EN'leri

En fazla nadasa bırakılan bölgedir. En büyük kapalı havzamız buradadır (Tuz Gölü) En tuzlu gölümüz %o ile Tuz Gölüdür. Lüle taşının tek çıkarıldığı yer Eskişehirdir. Karstik şekillere en çok rastlanan 2.bölgemizdir. (Sivas Çankiri) İklimden dolayı kerpiç en çok kullanılan yapı malzemesidir. ulaşımı yeryüzü şekilleri sayesinde çok uygundur. En az yağış alan bölgemizdir Ortalama yükseltisi 1000 metredir. En yüksek yeri Erciyes Dagidir. Küçükbaş hayvan sayısı en fazla olan bölgedir. Nüfus bakımından 2. olmasına rağmen alanı büyük olduğu için yoğunluk azdır. Tek uçak fabrikamız Eskişehir'dedir. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. İklimi sert ve karasaldır. Kentleme oranı düşük kırsal yerleşme topludur. Yaz kuraklığının erken başlaması sebze üretimini olumsuz yönde etkiler. Bölgede endüstri bitkilerinden şekerpancari tahıllardan buğday çok yetiştirilir. En uzun akar suyumuz Kızılırmak nehrinin büyük kısmı bölgededir.

En fazla buğday ve şeker pancarı üretimi En fazla koyunun yetiştirildiği En fazla tiftik keçisinin yetiştirildiği En fazla kapalı havzanın bulunduğu bölge En az yağış alan yerlerin bulunduğu bölge En çok sel rejimli akarsuların bulunduğu En geniş nadas alanlarının bulunduğu En fazla küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Tek lületaşı üretim alanı olan bölgedir. En turistik yerleri Nevşehir Ürgüp Göreme'dir. En soğuk yeri Yukarı Kızılırmak Bölümü'dür. En yoğun nüfuslu yeriSakarya Bölümü'dür En seyrek nüfuslu yeri Konya Bölümü'dür Ekonomiye en büyük katkısı tarım alanındadır.


İç Anadolu Bölgesi'nin ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım alanlarının en geniş olduğu bölgemizdir. Yaygın olarak tahıl tarımı yapılır. Buğday arpa çavdar şeker pancarı patates yeşil mercimek nohut armut ve elmanın en fazla yetiştirildiği bölgedir. Yağış miktarının az olması bölgede nadas yönteminin yaygın olarak kullanılmasında etkili olmuştur. Toplam hayvan sayısının en fazla (% 25) olduğu bu bölgemizde özellikle koyun yetiştiriciliği yaygındır. Bölge madenler açısından fazla zengin sayılmaz. Endüstri kuruluşlarının Marmara ve Ege Bölgesi'nden sonra en yoğun olduğu bölgemizdir. Endüstri kuruluşları Ankara Kırıkkale Eskişehir Konya ve Kayseri'de yoğunlaşır. İç Anadolu turizmin en fazla geliştiği dördüncü bölgedir. Ankara Konya Niğde ve Kayseri bölgede turizmin canlı olduğu yerlerdir. Sağlık turizmi de yaygındır. Ancak bölgedeki birçok kaplıca ve ılıca çevresinde tesis yoktur. Haymana Ayaş Kozaklı Balıklıçermik Yozgat Eskişehir ve Kırşehir kaplıcaları her yıl birçok insanın tedavi için uğradıkları yerdir ve çok rağbet görür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-12-2013, 09:30   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu sitede benim aradıklarım yokkk çok kötüü


 

Alt 21-12-2013, 12:45   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

İç Anadolu bölgesinin yer üstü zenginlikleri ile ilgili bu bilgiler için sizlerden çok teşekkür ederim.


 
Alt 29-12-2013, 06:36   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

malesef bulamadım


 
Alt 01-01-2014, 06:48   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47

konya'nın yerüstü kaynakları nelerdir?


 
Alt 13-01-2017, 07:29   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face7

çok güzel tavsiye ederim teşekkürler


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İç Anadolu Bölgesi'nin Yer Üstü Zenginlikleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesi'nin Yer Üstü Zenginlikleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iç anadolu bölgesinin yeraltı ve yerüstü kaynakları, iç anadolu bölgesi yeraltı ve yerüstü kaynakları, iç anadolu yeraltı ve yerüstü kaynakları, ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, iç anadolu bölgesindeki yeraltı ve yerüstü kaynakları, yurdumuzun yer üstü zenginlikleri, iç anadolu bölgesi yer üstü kaynakları, yurdumuzun yeraltı ve yerüstü zenginlikleri nelerdir, iç anadolu bölgesi dogal zenginlikleri, kayserinin yeraltı ve yerüstü kaynakları, iç anadoludaki yer altı ve yer üstü kaynakları, kayseri yeraltı ve yerüstü kaynakları, iç anadolu bölgesinin yer üstü kaynakları, ankara zenginlikleri nelerdir, türkiye nin yeryüzü ve yeraltı zenginlikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 26-02-2017 12:39
Marmara Bölgesi'nin Yeryüzü Şekilleri Nasıldır? elif Soru Cevap 1 22-04-2012 08:53
Marmara Bölgesi'nin Gelir Kaynakları gizem Soru Cevap 0 26-02-2012 06:30
Marmara bölgesinin yeraltı zenginlikleri Я Soru Cevap 0 23-02-2012 05:28
İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 11-12-2011 03:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats