bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 02:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler

Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler


Bütün enerjilerin kaynağı Güneş’tir. Hiçbir canlı Güneş’in ışık enerjisini doğrudan kullanamaz; ancak onu başka enerji şekillerine dönüştürerek Güneş’in ışık enerjisinden yararlanabilir. Biyosferin en önemli enerji dönüşümü fotosentezle gerçekleştirilir. Dünyamıza ulaşan Güneş ışığı bitkiler tarafından emilerek fotosentezde kullanılır. Klorofil gibi özel pigmentlere sahip bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler algler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bakteriler Güneş enerjisini tutarak hücrelerin yararlanabileceği enerji şekline dönüştürür. Yeşil bitkilerin Güneş enerjisini kullanarak inorganik maddelerden organik besin maddesi sentezlemesi olayına fotosentez denir.Foto: ışık; sentez ise birleşme anlamına gelir.

Fotosentezle ilgili ilk çalışmalar 1772 yılında Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Joseph Priestley (Yosef Prestliy) tarafından yapılmıştır. Priestley Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fanus içinde yanan bir mumun kirlettiği havayı aynı yerdeki bitkinin temizlediğini göstermiştir.

Bitkilerin büyük çoğunluğu ototroftur; bulunduğu ortamdan su Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler mineral tuzlar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler karbondioksit gibi maddeleri doğrudan alıp Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez yardımıyla organik besin maddelerine dönüştürerek yaşamını sürdürebilir. Fotosentez Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler üstün yapılı bitkilerde genellikle yapraklarda gerçekleştirilmekle birlikte Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kaktüs gibi yaprağı az bitkilerde sap bölümünde de gerçekleştirilebilir. “Bitkinin kimya fabrikası” olan yapraklar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler görevlerine uygun özellikler taşır. Yaprakların yüzeylerinin geniş olması Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez için gerekli gaz alışverişlerine uygun ortam yaratır. Yaprağın yassı biçimi Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler tüm hücrelerin dış ortamayakınolmasını sağlar; böylece gaz alışverişi kolaylaşır ve Güneş ışığı fotosentez yapan bütün hücrelere ulaşabilir. Ayrıca yaprakların birçok gözeneğe sahip olması gaz alışverişini kolaylaştırır. Bitki büyürken Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yaprakları fotosentez yapmaya uygun biçimde düzenlenir. Evlerimizdeki çiçeklerinyapraklarını pencereye doğru çevirdiğini görmüşüzdür. İşte bunun sebebi; bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için gerekli olan Güneş ışığını alabilmeleridir.

Yaprakların birçok işlevi vardır. Yaprakların geniş olan yüzeyleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Güneş ışığından kaynaklanan fazla ısının atılmasını sağlar. Su kaybını önlemek için Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yaprakların Güneş’e dönük olan üst yüzü çoğunlukla “kutikula” adı verilen bir tür su geçirmez Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler koruyucu cilayla örtülüdür. Yaprakların alt yüzünde ise gaz alışverişini sağlamakla görevli özel deri hücreleri olan gözeneklerbulunur. Gözeneklerin açılıp kapanması Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler karbondioksit alıp oksijen vermeye yetecek; ancak su kaybına yol açmayacak biçimde bitki tarafından düzenlenir.


Besin Kaynağı Harikası Yaprak

Bitkilerde gövde ve dallara bağlı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yeşil renkli Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez yapan ve yüzeyi geniş olan bitki organıdır. İletim demetleri açısından zengindirler.
İmage004.jpg


Yaprağın Kısımları :

a) Yaprak sapı : Yaprağı bitkiye bağlayan kısımdır. Besin Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler su ve mineral maddeleri taşıyan iletim demetleri bulundurur. Bazı bitkilerin yaprak sapı yoktur. Bunlara örnek olarak; soğan Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler buğday ve pırasa verilebilir.

b) Yaprak kını : Yaprak sapının dala bağlandığı şişkinleşmiş kısımdır.

c) Yaprak ayası : Yaprağın geniş ve yassı kısmıdır. Üzerinde iletim damarları Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler gözenekler (stomalar) Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kloroplastlı hücreler bulunur. Yaprağın şekli yaşadığı yer ve iklim şartlarına göre değişir.

Stomalar : Fotosentez için gerekli olan karbondioksiti alır ve üretilen oksijeni dışarı atar. Solunum için gerekli oksijeni alır ve oluşan karbondioksiti

dışarı atar. Terleme sonucu oluşan suyu dışarı atarak Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler topraktan su ve mineral madde alınmasını sağlar.

Damarlar : Yaprak ayasında yayılan borucuklar sistemidir. Gövde ile yaprak arasında madde alışverişini sağlar.

Yaprak Çeşitleri :

a) Ayalarına göre yapraklar

1) Basit yaprak : Yaprak ayası tek parçadan oluşur. Örneğin; elma Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler armut.

2) Bileşik yaprak : Yaprak ayası birden çok parçadan oluşur. Örneğin; akasya Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler at kestanesi.

b) Damar şekline göre yapraklar :

vTüysü damarlı yaprak: Erik Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kiraz Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler elma.

vEl ayası damarlı yaprak: Asma Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler çınar.

vParalel damarlı yaprak: Mısır Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler buğday.

c) Ayalarının kenarlarına göre yapraklar :

vDüz kenarlı yaprak

vDişli yaprak

vBölümlü yaprak

vParçalı yaprak

Yaprakların şekli fotosentezi etkiler. Geniş yapraklı bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Güneş ışığından daha çok yararlanma olanağına sahiptirler.

Yaprağın Görevleri :

a) Solunum yapmak : Yapraklar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler sahip oldukları stomalar sayesinde oksijen alır ve yaprak hücrelerindeki mitokondrilerde Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ürettikleri glikozu kullanarak solunumu meydana getirirler.

b) Fotosentez yapmak

c) Terleme yapmak: Yaprakta solunum ve fotosentez sonucu artan ısının azaltılması amacıyla Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ısının fazlasının suyun buharlaşması sonucu dışarıya atılmasıdır. Bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler solunumu sürekli gerçekleştirdiklerinden sürekli terleme yaparlar. Terleme hızını; yaprak ayasının büyüklüğü Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler stoma sayısı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler nem Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler sıcaklık gibi faktörler etkiler. Kaktüs gibi bazı bitkilerde Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler terlemenin azaltılması için yapraklar diken şeklindedir.

YAPRAĞIN İÇİNDE NELER OLUYOR?

Birkaç milimetre kalınlığındaki herhangi bir yaprak Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bir fabrika kadar büyütülseydi ve biz de onun içinde dolaşabilseydik Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler gördüklerimiz karşısında şaşkınlığa düşerdik. Örneğin; küçük bir maydanoz yaprağının içinde dahi çok gelişmiş ve her tarafı sarmış bir boru ağı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yirmiden fazla kimyasal madde üreten ve bunları depolayan kimya merkezleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Güneş enerjisini hiç durmadan

besine çeviren enerji santralleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bu işi başlatan güneş kolektörleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler her noktada karşımıza çıkan hava kontrol merkezleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler çok güçlü bir güvenlik ve haberleşme sistemi ve daha ne işe yaradığını bilim adamlarının da anlayamadığı pek çok bölümü içeren dev bir kimyasal tesisle karşılaşırdık.


Yapraklarda her an gerçekleşen işlemler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler en son teknoloji kullanılarak kurulan dev tesislerde bile gerçekleştirilemeyecek kadar komplekstir.

Burada çalışanları durdurup bilgi almak ise mümkün değildir. Çünkü yağ Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler karbon ve hidrojen gibi maddelerden oluşmuş işçilerin ne konuşacak ağızları Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ne bizi görecek gözleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ne söylediklerimizi kavrayıp anlayacak beyinleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ne de durup bize cevap verecek vakitleri vardır. İlk bakışta hiçbir tereddüte yer bırakmadan anlaşılan ise bu sistemin mükemmel bir şekilde işlediğidir.

Bu sistemi kontrol eden bir beyin yoktur. Bu yüzden bitkinin her parçası bir diğerinden bağımsız olarak gelişir Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler buna rağmen her parça ve her doku inanılmaz bir uyum ve işbirliği sergilemektedir. Bitki içinde hücrelerin nasıl haberleştiği Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler hücrelerin neden farklı dokular oluşturduğu henüz tam olarak

çözülememiştir. Bu farklı yapıları oluştururken ortaya çıkan emir komuta zinciri ise bir sır olmaya devam etmektedir.

Yaprakta görülen kusursuz tasarımın temel elemanları hücrelerdir. Aslında biz bitkinin özelliklerinden ve faaliyetlerinden söz ederken Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bitki hücrelerinin özellik ve faaliyetlerini anlatırız. Bitkinin yapısını oluşturanlar da hücrelerdir. Bitkiyi meydana getiren bu hücreler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Nelerzamanı geldiğindefarklı dokular oluşturmaya başlarlar. Bazıları bir araya gelerek yaprak ve yaprak damarlarını Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bazıları bitkiyi ayakta tutan odunsu yapıyı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bazıları ise kimyasal işlemleri gerçekleştiren dokuları oluştururlar. Her doku belirli bir tasarıma Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler belirli bir göreve ve yapıya sahiptir.

Yaprağı oluşturan dokular güneş ışığını maksimum toplayacak Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler her türlü dış etkiye dayanabilecek Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler en az malzemeyle en fazla işlem yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yaprak bir kağıt inceliğinde olmasına rağmen içine sığdırılmış olan milyonlarca özel hücreyi koruyacak ve içindeki kompleks ve yoğun trafiği kontrol edecek yapılarla donatılmıştır.

FOTOSENTEZ NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Yeşil bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler topraktan aldıkları madensel tuz ve suyu odun borularıyla yapraklara kadar taşır. Yapraklardaki klorofiller Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Güneş ışığını emerler ve kloroplastlarda fotosentez reaksiyonları gerçekleşir. Bu reaksiyonlar sonucunda besin (glikoz) oluşur ve oksijen açığa çıkar. Bu olay aşağıdaki şekilde gösterilir :


Fotosentez İçin Gerekli Olanlar

İçeride Üretilenler


Dışarıdan Alınanlar

Enzim

KlorofilKarbondioksit

Su

Işık

Madensel tuzlar


Bu kimyasal fabrikada her şey olup biterken Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler işlemler sırasında kullanılacak enerjinin özellikleri de ayrıca tespit edilmiştir. Fotosentez işlemi bu yönüyle incelendiğinde de Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler gerçekleşen işlemlerin ne kadar büyük bir hassasiyetle tasarlanmış olduğu görülecektir. Çünkü Güneş’ten gelen ışığın enerjisinin özellikleri Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler tam olarak kloroplastın kimyasal tepkimeye girmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaktadır.


Güneş'in ışığı fotosentez için özel olarak mı ayarlanmıştır? Yoksa bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler gelen ışık ne olursa olsun Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bu ışığı değerlendirip ona göre fotosentez yapabilecek bir esnekliğe mi sahiptirler?


Bitkiler hücrelerindeki klorofil maddelerinin ışık enerjisine karşı duyarlı olmaları sayesinde fotosentez yapabilirler. Buradaki önemli nokta klorofil maddelerinin çok belirli bir dalga boyundaki ışınları kullanmalarıdır. Güneş tam da klorofilin kullandığı bu ışınları yayar. Yani güneş ışığı ile klorofil arasında tam anlamıyla bir uyum vardır :


Fotosentezi gerçekleştiren molekül Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler klorofildir... Fotosentez mekanizması Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bir klorofil molekülünün Güneş ışığını absorbe etmesiyle (emmesiyle) başlar.

Ama bunun gerçekleşebilmesi için Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ışığın doğru renkte olması gerekir. Yanlış renkteki ışık Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler işe yaramayacaktır. Bu konuda örnek olarak televizyonu verebiliriz : Televizyonun bir kanalın yayınını yakalayabilmesi için Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler doğru frekansa ayarlanmış olması gerekir. Kanalı başka bir frekansa ayarlayın Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler görüntü elde edemezsiniz. Aynı şey fotosentez için de geçerlidir. Güneş'i televizyon yayını yapan istasyon olarak kabul ederseniz Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler klorofil molekülünü de

televizyona benzetebilirsiniz. Eğer bu molekül ve Güneş birbirlerine uyumlu olarak ayarlanmış olmasalar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez oluşmaz.


FOTOSENTEZİ ETKİLEYEN ETMENLER

Fotosentezi etkileyen etmenler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler çevresel ve genetik faktörler olmak üzere ikiye ayrılır.

1) Çevresel Faktörler : Karbondioksit miktarı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ışık şiddeti Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler sıcaklık ve mineral tuzları.

2) Genetik Faktörler : Kloroplast sayısı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler su miktarı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yaprak genişliği Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler stomaların yapısı ve sayısı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kutikula kalınlığı ve enzim miktarı.


1) Çevresel Faktörler:

ØKarbondioksit miktarı : Karbondioksit miktarı artınca fotosentez hızı belli bir seviyeye kadar artmakta Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler sonra sabit kalmaktadır.

ØIşık şiddeti : Işık şiddeti arttıkça Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez hızı da bir süre artar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler sonra sabit kalır. Karbondioksit ve ışığın etkisi birlikte incelenirse daha farklı bir durum ortaya çıkar. Düşük karbondioksit yoğunluğunda Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentezin hızını yalnız karbondioksit belirlerken Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler karbondioksit bol olduğu zaman fotosentezin hızı Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ışık şiddetine göre değişir. Fotosentez Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler mavi-mor ışıkta en hızlı; yeşil ışıkta en yavaş gerçekleşir. Bu olay Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler klorofilin ışığı alma oranının farklı ışıklarda Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler farklı olmasından kaynaklanır.

ØSıcaklık : Sıcaklık Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Nelerfotosentezde görev yapan enzimleri etkilediğinden önemlidir. Sıcaklık Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler 40C’nin üzerine çıkarsa fotosentez hızı düşer.

ØMineral tuzları: Bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler mineral tuzlarını suda çözünmüş olarak topraktan alırlar. Bu tuzların eksikliği klorofil eksikliğine yol açar. Klorofil eksikliği de fotosentez hızını düşürür.

2) Genetik Faktörler :

ØKloroplast sayısı : Bitki hücrelerindeki kloroplast sayısı 20-100 arasında değişir. Fotosentezi gerçekleştiren bu organellerin sayısı arttıkça Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez hızı da artar. Yaprağı koyu yeşil olan bitkilerde kloroplast çok Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler açık yeşil olanlarda azdır.

ØSu miktarı : Su Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentezin ham maddesidir. Bitkide su miktarı %18’in altına düşerse fotosentez durur.

ØYaprak genişliği : Yeşil bitkilerin yaprak yüzeyi ne kadar genişse Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ışıktan yararlanma oranı o kadar fazla olur. Yaprak sayısı arttıkça fotosentez hızı da artar.

ØStomaların yapısı ve sayısı : Bitkideki stoma ne kadar fazla olursa fotosentez de o kadar hızlı gerçekleşecektir.

ØKutikula kalınlığı : Kutikula kalınlığı fazla olan bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler ışıktan daha az yararlanacağı için fotosentez daha az gerçekleşecektir.

ØEnzim miktarı : Fotosentez enzimleri ne kadar fazla ise Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler fotosentez de o kadar fazla olacaktır.FOTOSENTEZİN YERYÜZÜNDEKİ HAYAT İÇİN ÖNEMİ

Fotosentez Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yaprak Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler çiçek Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler tohum Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler meyve gibi ölen organların yenilenmesini Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bitki kütlesinin artmasını ve hayvanlarla insanların tükettiği besin maddelerinin oluşumunu sağlar. Hayvan ve insanlarca tüketilen besinler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bitki için bir kayıp olsa da Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler hayatın devamı açısından çok önemlidir. Ekosistemde var olan bütün canlıların kökeninde yeşil bitkilerin ürettiği besin maddeleri vardır.

Bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler Güneş’ten aldığı enerji ile besin üretir. Ürettikleri besinden elde ettikleri enerjinin bir kısmını Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kendi hayatsal faaliyetleri için kullanır. Geri kalanını depo eder. Bitkilerle beslenen hayvanlar (otçullar) bu depo edilmiş enerjiden faydalanırlar. Otçullar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler enerjinin bir kısmını harcarken Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bir kısmını da hücrelerinde depo eder. Otçullarla beslenen etçiller Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler bu depo edilmiş enerjiden faydalanır. Yani Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler canlılığın devamı için Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yeşil bitkilerin fotosentezle besin üretmeleri şarttır.Yeşil bitkilerin bütün canlıların beslenmesindeki rolünün yanı sıra Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler yeşil bitkiler Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler petrol Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler kömür Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler doğal gazın da kaynağını oluşturur. Kireç taşlarının yapısına dolaylı olarak katkıda bulunur ve özellikle tüm canlıların solunumu için vazgeçilmez olan “oksijeni” üretir. Milyonlarca yıldan beri bütün canlılar Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler solunum için oksijen alıp Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler karbondioksit verir. Buna karşın atmosferde bulunan gaz oranlarında büyük değişimler gerçekleşmemiştir. Bu oranların sabit kalmasını sağlayan bitkilerdir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler

Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler- Fotosentezde Suyun Üstlendiği Görevler Neler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fotosentezde suyun önemi, fotosentezde suyun görevi, fotosentezde suyun görevleri, suyun fotosentezdeki görevi, fotosentezde kullanılan suyun önemi, fotosentez için suyun önemi, suyun fotosentezdeki önemi, suyun fotosentez için önemi, fotosentez icin suyun onemi, fotosentezde suyun üstlendiği görevler, fotosentezde su neden önemlidir, fotosentez de suyun önemi, suyun fotosentezdeki gorevi, fotosentezde suyun gorevi, fotosentezde suyun önemi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Suyun Bilinçsizce Kullanımı - Suyun Bilinçsizce Kullanımı Hakkında gizem Soru Cevap 2 07-12-2015 04:37
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? - Alkali Suyun Yararları Nelerdir? elif Sağlığımız 4 03-12-2013 02:49
Daha Güçlü Bir Türkiye İçin Üzerimize Düşen Görevler elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:42
Atatürk'ün Bize bıraktığı Emanetin Korunması İçin Üzerimize Düşen Görevler elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 03:19
Ev yapımında belediyeye düşen görevler Я Soru Cevap 0 08-03-2012 09:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.