bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 02:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır

Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır


Betimleme/Tasvir etme (Detay)
Betimleme bir varlığın ya da manzaranın göz önünde canlanacak biçimde kendine özgü yönlerini belirterek söz ya da yazıyla anlatılmasıdır. Neler betimlenir Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır tasvir edilir? Gözle görebildiğimiz ya da hayalimizde canlandırabileceğimiz her şey... Elimize aldığımız bir kitap ya da kalem Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır oturduğumuz oda Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır pencereden bakınca dışarıda gördüklerimiz Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bulunduğumuz semt Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yaşa*dığımız kent Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gökyüzü Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bulutlar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır dünya Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır evren... betim*lenebilir.

Betimleme görülenlerin Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gözlemlerin sözcüklerle anlatılmasıdır bir bakıma. Betimlemede mutlaka görsellik vardır. Varlığı gözle algılanan ayrıntılardan söz edilebilir. Yani betimleme gözleme dayanır. Yazar bir varlığı ya da manzarayı betimlerken niteleyici sözcüklerden yararlanır:

"Son derece sakin Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır sinek uçsa sesi duyulacak kadar sessiz bir odadayız."

"Gözümüzün önünde uzayıp giden uçsuz bucaksız masmavi deniz ve çam ağaçlarına şarkı söyleten rüzgâr insana yaşama sevinci veriyordu."

Betimleme bir anın Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bir durumun bir grup insanın fotoğrafının çekilmesidir. "Fotoğraf" betimlemeyi baş*ka tekniklerden -özellikle öykülemeden- ayırmak için anahtar kavramdır. Bir sınıf düşünelim Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır o sınıfın bütün sınıfa hâkim bir noktadan fotoğrafını çekelim. Fotoğ*rafta görünenlerin anlatılması betimlemedir. Bir öğren*ci defterine bir şeyler yazıyor Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır biri arkasına dönmüş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bir başkası dışarı bakıyor olabilir. Bunları anlatan cüm*leler betimlemeyi oluşturur.

Betimleme tekniğinde sanatlı anlatım söz konusudur. Yazar sözcükleri mecaz anlamda kullanabilir. Betim*lediği durumla ilgili duygularını Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır beğenisini ortaya koya*bilir. Yazar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır anlatım sırasında değişik söz sanatların*dan yararlanabilir.

Örnek:
"Bulunduğumuz yer denizden bin beş yüz metre kadar yüksekte idi. Akcedil; ay iskelesinin önünde du*ran kayıklar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ağaçların arasındaki seyrek binalar iğne topuzu kadar ufaktı. Karşıda Burhaniye'nin arkasında yatan Madra dağları şekilsiz bir yığından ibaretti. Güneşin altında göz kamaştırıcı pırıltılarla yanan deniz Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ta uzaklarda açıklı koyulu gölgelere bürünen Midilli Adası'na kadar uzanıyor Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bunun sağ yanından geçerek Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ufukta sisler içinde gökle birleşiyordu. Kazdağı'nın körfeze kadar yaklaşan eteklerini sayılamayacak kadar çok Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır her biri başka renk ve biçimde Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır irili ufaklı dağlar ve tepeler çevi*riyordu. Arkamızda Sarıkız Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bu dağların en yüksek tepesi Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ağaçsız başını beyaz bulutlara uzatıyordu." (Sabahattin Ali)

Yazar bulunduğu yüksek yerden bakınca gördüklerini betimlemiş. Eğer aynı yeri bir başka yazar betimleseydi farklı bir betimleme ortaya çıkardı. Yazar gözlemle*rine duygularını katarak betimleme yapıyor. Söz sanatlarından (benzetme Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kişileştirme Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır abartma) yarar*lanıyor. Anlattıklarının okurun gözünde canlanmasın sağlamaya çalışıyor.

Betimleme Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yazarın anlatımına ve duygularını katıp katmamasına göre ikiye ayrılır:

a) İzlenimsel Betimleme
Duyguların Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır öznelliğin ağır bastığı betimleme türüdür. Anlatılanlar kişiye göre değişen nitelikler ve ayrın*tılardır. "Sınıfın insanın içini karartan bir havası vardı." cümlesinde kişiden kişiye değişen bir yargı söz konusudur. Aynı sınıfı bir başkası farklı biçimde algılayabilir. Yukarıda S. Ali'den alınan parça da bir izlenimsel betimleme örneğidir.

Edebi yazılardaki betimlemeler genellikle izlenimsel betimleme örneğidir. Çünkü yazar gördüklerini duygu*larına bağlı olarak anlatır Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır anlatıma duygularını da katar.

Aşağıdaki paragrafı okuyalım:

"Yeşil Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yumuşak çimenlerin üzerine oturmuş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır göz*lerinden birbiri ardı sıra yuvarlanan gözyaşları arasından bana bakıyor. Oturduğu yerdeki çimen*lerin sarı Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yeşil parıltısı gözlerimi kamaştırdı. Gerideki bahçe duvarını gözden saklayan mor ley*laklardan etrafa hafif Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır serin bir koku yayılıyordu." (Tektaş AĞAOĞLU)

Yazar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır karşısındaki kişiyi ve oturduğu yeri kendi bakış açısı ile anlatıyor. Bu paragraf duyguların ön plana çık*tığı bir öznel betimleme örneğidir. .

ÖRNEK SORU:

Kenar mahalleler... Birbirine geçmiş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yaslanmış tahta evler... Kiminin kaplamaları biraz daha kararmış Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kiminin balkonu biraz daha öne eğilmiş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kimi biraz daha çömelmiştir. Hepsi hastadır; onları seviyorum; çünkü onlarda kendimi buluyorum.

Bu parçanın anlatım biçimi Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır aşağıdakilerden hangi*sine bir örnektir?
A) Betimleme (tasvir) B) Tartışma
C) Açıklama D) Öyküleme (hikâye etme)
E) Örnekleme(1987/ÖYS)

ÇÖZÜM:
Yazar bu kısa parçada kendisine yakın bulduğu kenar semtlerin evlerini tasvir ediyor. Evler için "çömelmiş" demesi Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır evlerin hasta olduğunu söylemesi duyguların etkisiyle söylenen ayrıntılardır. Kısacası bu kısa para*graf güzel bir öznel (izlenimsel) betimleme örneğidir.(Cevap A)

b) Açıklayıcı Betimleme
Yazarın Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır anlatıma duygularını katmadan gözlemlerini nesnel biçimde anlattığı betimleme türüdür. Açıklayıcı betimlemenin örneği olan yazılarda yazar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır alabildiğine nesnel davranır Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gözlemlerini anlatırken kendinden bir şeyler katmamaya özen gösterir.

Aşağıdaki paragrafı gözden geçirelim:

"Bu küçük yerleşim merkezindeki tüm caddeler Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır merkezinde hükümet konağının bulunduğu mey*dana çıkıyordu. Hükümet konağı en azından yüz yıllık bir taş yapı idi. Onun tam karşısında Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır hükümet konağına göre çok yeni sayılabilecek belediye binası yer alıyordu. Belediye binası ile Şehir Parkı birbirine bitişikti. Parkın içinde Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yaz - kış yeşilliğini koruyan elliye yakın büyük çam ağacı vardı. İlçede*ki iki bankanın reklam amaçlı koyduğu banklar bu ağaçların altında duruyordu..."

Bu parçada öznel olarak nitelendirilecek hiçbir ayrıntı yok. Anlatımda kesin Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır objektif bilgilere yer verilmiş. Anlatılanların kişiye göre değişen bir yanı yok.

Şimdi de bir coğrafya kitabından alınan aşağıdaki parçayı inceleyelim:
"İstanbul'da beklenmeyen bir şekilde nüfusun art*ması ve buna bağlı olarak gecekonduların çoğal*ması altyapının kurulmasını zorlaştırmakta Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır su Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yol gibi sorunlar çözümsüz kalmaktadır. Kentlerin dokusunda önemli değişmeler görülmektedir. İstan*bul'un eski semtleri olan Beyoğlu Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Sirkeci Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Emi*nönü ve Beyazıt'ta taş ve ara sokaklarda ahşap binalar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır birbirlerini kesen dar sokak ve caddeler yer almaktadır. Bakırköy Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Caddebostan Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Etiler Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Nişantaşı Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Levent gibi yeni semtlerde çoğu kez doğrusal uzanış gösteren ve birbirlerini dik olarak kesen cadde ve sokaklar vardır. Ataköy Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Bahçeşehir gibi planlı olarak kurulan semtlerde daha düzenli caddeler yer almakta Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır çok katlı binalar ya*pılmaktadır." (Prof. Dr. ibrahim ATALAY)

Yazar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır istanbul'la ilgili gözlemlerini kendi alanı açısın*dan duygusallıktan uzak bir anlatımla ortaya koymuş*tur. Yazar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kendi bakış açısı ile ama öznel olmayan bir üslupla betimleme yapıyor. Oldukça yalın Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gerçeğe uygun Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır sanatl söyleyişlere başvurulmayan bir anlatım söz konusu.

İnsanla Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kişi tasvirleri ile ilgili betimlemelere "portre" denir. Portre Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır fiziksel (tensel) portre ve ruhsal (tinsel) portre olarak ikiye ayrılır. Fiziksel portrede kişinin görünümü boyu Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yüzü Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır saçı Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır giyimi anlatılır. Ruhsal portrede ise kişilik özellikleri; karakteri Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır içtenliği Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır zevk*leri anlatılır. Ruhsal portrede Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır varlığı göz ile anlaşılan görsel ayrıntılar bulunmayabilir.

"Cana yakın biri olduğu Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır sıcacık ses tonundan anlaşılırdı." cümlesi ruhsal portre ile ilgili bir ayrıntıdır Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bu ayrıntıda gözlem söz konusu değildir.

ÖRNEK SORU:

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde betimleme yoktur?

A)Söylenenleri hiç duymuyormuşçasına dalgın Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılırdüşünceli bir tavırla işini yapmayı sürdürdü.
B)Artık bahar geldi derken birdenbire hava bozmuş;damlar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır sokaklar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır kırlar Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır karla örtülmüştü.
C)Az konuşan Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır doğruyu söyleyen Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır söylediğini tartan bir insandı.
D)İçli Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır çok duygulu bir adamdı Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır konuşurken hem ağlar hem ağlatırdı.
E)Benim gibi babamın da dedemin de çocukluk ve ilk gençlik günleri bu konakta geçmişti.(1993/ÖYS)

ÇÖZÜM:
B seçeneğindeki cümlede dış dünya betimlenmiştir. A Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır C ve D'deki cümleler kişi betimlemesi (portre) ile ilgilidir. C ve D seçeneklerindeki cümleler özellikle ruh*sal portre ile ilgilidir. Bu seçeneklerde yer alan ayrın*tılar görsel değildir. A'da görsellik vardır; dalgın ve düşünceli olması görerek fark edilir. E seçeneğindeki cümlede betimleme yoktur. Betimleme olması için sözü edilen kişilerin ya da konağın niteliklerinin sıra*lanması gerekir.(Cevap E)

Kedi Betimlemesi

“Küçük yüzü pek sevimli idi: Pırıldayan Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır genç Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır hemen hemen çocuk gözleri ve pembe burnunun ucu görünüyordu. Vücudu Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ipek gibi Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır tertemiz Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır sıcacık Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır güzel kokulu Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır dokunulması ve öpülmesi zevkli bir küme Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır Ankara yapağısı içinde kayboluyordu. Kulaklarının arasında canlı gözler üzerine bir kurdele gibi dümdüz yerleştirilmiş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır siyah bir takke omuzlara atılıvermiş kısa Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır siyah bir pelerin ve en son Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bir yelpaze gibi kımıldanıp duran sorguca benzer siyah bir kuyruk. İşte yeni kedimiz.”
Piyer Loti


Horoz Betimlemesi
Sırtında sanki kanla Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır altınla işlenmiş ağır Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır parıl parıl bir manto! Başında vahşi ruhunun timsali gibi balta şeklinde kıpkırmızı tacı! Yerde hançer gibi keskin bir gaga! Sonra Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır ayaklarındaki mahmuz dediğimiz sivri süngüleri! Dikkat ederdim: Tavukların hiçbirini sevmezdi.

Yerde bir şey bulup “gıt gıt” diye çağırması Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır beni hiddetlendiren bir yalandı. Yiyecek bir şey buldu mu kendi yutardı. Yenmeyecek Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır yutulmayacak bir taş Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır bir kum parçası buldu mu hemen tavuğa ikram:
- Gıt Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gıt Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır gıt!.

Ömer Seyfettin
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır

Hayvan Betimlemesi- Hayvan betimlemesi nasıl yapılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hayvan betimlemesi, hayvan betimlemeleri, hayvan betimleme örnekleri, hayvan betimleme, hayvan betimlemesi örnekleri, bir hayvan betimlemesi, kedi betimlemesi, bir hayvanı betimleyen paragraf, hayvan betimlemesi örneği, hayvanlarla ilgili betimleme örnekleri, betimleme örnekleri, bir hayvanı betimleme, betimleme nasıl yazılır, hayvanların betimlemesi, kedi betimlemesi örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Pet hayvan isimleri iloss Sizin Hayvanlarınız 5 17-02-2016 06:04
Hayvan ısırmalarında ilkyardım nasıl yapılmalıdır? daywest İlkyardım 1 24-11-2015 12:59
Garip hayvan resimleri-Garip hayvan fotoğrafları gizem Hayvan Resimleri 1 07-02-2010 04:48
Beyaz renkli hayvan resimleri-Beyaz renkli hayvan fotoğrafları gizem Hayvan Resimleri 0 21-06-2009 03:43
siyah beyaz hayvan resimleri-siyah beyaz hayvan fotoğrafları gizem Hayvan Resimleri 0 21-06-2009 02:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.