bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 03:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir?

Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Batı Müziği Enstrümanları Aleti Nelerdir-klasik batı müziği çalgıları
Nefesli Çalgılar

Piccolo
Piccolo Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? normal flütünün 1 oktav üzerinde olacak şekilde ayarlanmış bir tür yan flüttür. 3 oktava yakın ses genişliğiyle günümüz orkestrasında en tiz seslere ulaşan enstrümandır. Genellikle orkestralarda özel efekt amacıyla kullanılmakla beraber marş topluluklarında da kendine geniş yer bulmaktadır. Flütün yerini alacak şekilde çalınır.


Korno
Korno Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? obua ailesinin bir üyesidir. 1.5 oktav daha tiz olduğu için alto obua da denmektedir. Şekli genellikle obuaya benzer olup Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? orkestra’da 3. obuacı tarafından çalınmaktadır.


Obua

Obua Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? en küçük ve en geniş oktavlı enstrümanlardan biridir. Silindirik ahşap bir gövdesi ve gövdesi boyunca tuşları vardır. 3 oktav ses aralığıyla çalması çok zor bir enstrümandır. Çok nefes isteyen ve doğru nefes tekniklerine sahip olunmasını gerektirir.

Klarnet
Ahşap nefesli çalgılar ailesinin bir üyesi olan Klarnet Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? bir ucunda ağızlık olan diğer ucu da çan şeklinde olan bir uzun tüpten ibaretttir. Çoğunlukla ahşaptan yapılan klarnetin üzerinde Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? küçük metal tuşlar bulunan delikler vardır. Dil titredikçe Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? dolu ve zengin bir ton elde edilir.. Tuşlara basıp bırakarak tonlama yapılır Klarnet 4 nota da imal edilir ve en çok kullanılan düz-si klarnettir. Bu klarnetin 3.5 oktav kadar ses genişliği vardır.


Fagot
Fagot iki dilli bir enstrümandır. Toplamda 2.5 metreye yakın silindirik ahşap tüpten yapılmıştır. 4 bağlantı parçasından oluşur: Bass parça Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? tenor parça Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? çift parça ve çan parça olmak üzere. Çan parça olarak adlandırılan kısım bass kısma alttan bağlı olup kıvrıktır. Bu grup tenor kısma sonra topluca çift parçaya bağlıdırlar. Çift dilli ağızlık tenor parçaya bir başka parçayla bağlıdır. Bassoon üzerinde 8 delik ve 10 tuş bulunur. Müzisyen dilli parçadan üfleyerek ve tuşlarla ton değiştirerek enstrümanı çalar.


Saksafon
Saksafon dil sesli nefesli çalgılardan birisidir. Yapısında Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? klarnet’in tek dilli ağızlığı Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? metal bir gövde Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? obuanın konik kısmına benzeyen bir kısım bulunur. Çoğu saksafonun alt kısmı eğiktir ve bu şekliye bass klarneti andırır. Çok azı Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? örn: soprano saksafon Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? düzdür ve klarnete benzer. Saksafonun üzerinde 12 tuş ve delik bulunur. 6 çiviye basıp bırakılarak gruplar halinde açılıp kapatılmak suretiyle değişik tonlar elde edilir. Aletin üzerinde Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? normal sesinin bir oktav altında veya üstünde ses çıkartmaya yardımcı olan 2 de fazladan delik vardır. En çok kullanılan saksafon türleri olan Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? soprano Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? alto ve tenor saksafonun 2.5 oktavlık bir ses genişliği vardır.


Yaylı Çalgılar

Keman
Muhtemelen en tanınmış orkestra çalgısı olan keman Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine sahip olan üyesi olan kemanın yanında bu ailenin diğer üyeleri Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? viola Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? çello ve kontrbasdır. Keman bir kaç ana parçadan oluşur. Ön kısım Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? omurga Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? boyun Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? perdeler Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? akort anahtarları Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? gövde Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? köprü Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? kuyruk ve F- delikleri. Üst Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? göbek veya ses tahtası olarak da anılan ön kısım genelde iyi kurutulmuş ladin Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? arkatarafı ise akağaçtan yapılır. Keman imal edilirken Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? ön Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? arka kısımlar ve omurga Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? perdelerden uzanıp Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? akort anahtarlarına bağlanır. Anahtarla vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir. Müzisyen Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? tellerin üzerinde yayı doğru açıyla sürtünce ses elde edilir. Bu yay Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? pernambuco ’dan yapılıp Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? 75 santim uzunluğundadır ve telleri at kılındandır. Kemanın en önemli özellikleri Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? sahip olduğu ses aralığı ve hem lirik hem de hızlı ve parlak kullanıma elverişli olmasıdır. Kemancılar aşağıdaki teknikleri kullanarak özel sesler de elde ederler: pizzicato (telleri çekerek) Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? tremelo (yayı hızlı hızlı telin üzernde hareket ettirmek) Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? sul ponticello (yayı köprüye çok yakın sürterek ince bir ses elde etme) Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? collegno (yayın teli yerine ahşap kısmını kulanarak) ve glissando (yayların üzerinde parmakları gezdirmekle çıkan ses).


Viola
Viola Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? keman ailesinin 2. en geniş ses aralığındaki elemanıdır. C Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir?G Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir?D ve A notalarına yarlı 4 teli vardır. Viola için yazılan parçalar Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? alto anahtarında yazılır. Viola’nın boyutları değişmekle beraber genelde kemandan büyük ve daha kalın sese ayarlanmıştır. Haydn ve Mozart eserlerinde Violaya yer vermişlerdir. Solo repertuarı sınırlı olmasına rağmen Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? viola semfonilerde önemli bir yere sahiptir. Hector Berlioz Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Johannes Brahms ve Robert Schumann gibi besteciler eserlerinde violaya geniş yer vermişlerdir.

Çello
Viyolonsel olarak da bilinen çello Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? keman ailesinin üyesi olan bir yaylı çalgıdır. Kemandakine benzeyen bir yayla çalınır. Keman şeklinde olmakla beraber daha büyüktür. Yaklaşık 1.20 m uzunlukta ve en geniş yerinde 40 cm civarında olan çello bu boyutları yüzünden oturarak çalınır. Yere dayanan bir çubuk üzerinde duran çello müzisyenin bacakları arasına alınıp bir yayla çalınır. Keman gibi dört yay sahiptir ve müzisyenin ellerinin perdeler üzerinde gezmesiyle değişik tonlar elde edilir. Bu yüzden çello’nun ses genişliği 4 oktavdan fazladır. Rostropoviç Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Pablo Cassals Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Jacquelin de Pera Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Misch Maisky Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? William Lloyd Weber ünlü violonsel solistleri arasındadır.


Yaylı Bas (Kontrbas)
Çift bas (yaylı bas veya bas keman veya kontrbas ) olarak tanınan bu enstrüman Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? keman ailesinin en büyük ve en pes sesleri veren üyesidir. Genelde 1 Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir?80 m boyunda olup 4 teli vardır. Bazılarında bir telin uzatılıp tonu tizleştiren bir düzenek vardır. Ses çıkarmak için müzisyen bir eliyle perdelerde dolaşırken diğeriyle telleri çeker veya üzerinde yay gezdirir. Bottesini bu saz için görkemli konçertolar bestelemiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-04-2014, 06:27   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

vurmalı çalgılar neler


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir?

Batı Müziğinde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: batı müziği çalgıları, batı müziğinde kullanılan telli ve tuşlu çalgılar, batı müziği enstrümanları nelerdir, batı müziği tuşlu çalgılar, klasik batı müziği çalgıları nelerdir, batı müziği enstrümanları, batı müziğinde telli çalgılar nelerdir, tuşlu çalgılar nelerdir, bati muzigi calgilari, vurmalı batı müziği çalgıları nelerdir, batı müziği çalgıları isimleri, batı müzigi çalgıları, batı müziğinde tahta nefesli calgılar nelerdir, batı müziği tuşlu çalgıları, tuşlu çalgılar nelerdir ve özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İngilizcede çok kullanılan fiiller nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:40
batı cephesindeki olaylar nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-02-2012 02:07
Fablda kullanılan sanatlar nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 03-12-2011 02:25
En çok kullanılan Atasözleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:09
Günümüzde Kullanılan Dezenfektanlar Nelerdir? elif Sağlığımız 0 28-04-2011 03:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats