Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Adalet Nedir?-Adalet Hakkında (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111469-adalet-nedir-adalet-hakkinda.html)

elif 10-02-2013 02:54

Adalet Nedir?-Adalet Hakkında
 
Adalet Nedir?-Adalet Hakkında


"Adl" kökünden gelen "adalet" kavramı sözlükte; "insaflı ve doğru olmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg doğru davranmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg zulmetmemekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eşit olmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eşit tutmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg her şeye hakkını vermekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düzeltmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mutedil olmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg her şeyi yerli yerinde yapmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg istikamet ve hakkâniyet" anlamlarına gelir. "Adl" kökü Arapça'da "an" harfi cerri ile kullanıldığında doğruluktan ve yoldan sapmak ve meyletmek; (ilâ) edatı ile kullanıldığında dönmek; (be) edatı ile kullanıldığında denk ve eşit tutmak anlamına gelir.

"Adl" kavramı meyletmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sapmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hak yoldan ayrılmak anlamına da gelir. Dolayısıyla bu kökün birbirine zıt iki anlamı vardır. Biri doğruhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düzgün olmayahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg diğeri de eğri olmaya delalet eder. Bu iki zıt anlam; tevhîd (Allah'ı birlemek) ve şirk (Allah'a ortak koşmak) şeklinde Kur'ân'da da kullanılmıştır (Nahlhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 16/90; En'âmhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 6/1).

"Adl" ve "adâlet" kavramı dinî birer terim olarak; ifrat ve tefrit arasında orta yolu takip etmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hak yol üzere dosdoğru olmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dinen haram kılınan şeyleri terk etmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg farzları yapmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg içi ve dışıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sözühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fiil ve davranışları eşit olmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg haklıya hakkınıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg haksıza cezasını vermekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg suç ve cezada eşit davranmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şirkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg küfürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nifak ve zulmü terk etmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg anlamlarına gelir. Adalet genellikle verilen ile hak edilen arasındaki dengeyi ifade eder.

Adalet kavramı Kur'ân'da;


anlamlarında kullanılmıştır.
Sözde (En'âmhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 6/152)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şahitlikte (Mâidehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 5/8)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yargıda (Nisâhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 4/58)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg barışın sağlanmasında (Hücurâthttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 49/9)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg borçlanmalardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg senet tanzîminde (Bakarahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 2/282) ve aile hayatında (Nisâhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 4/3http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 129) âdil olunması emredilmiştir. Adâlet kavramının zıddıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cevr ve zulümdür. (İ.K.)
Hadis terimi olarak "adalet"; bir râvînin rivâyetinin kabul edilebilmesi için gerekli şartlardan birisi oluphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg her türlü günahtan ve mürüvvete aykırı durumlardan kaçınması demektir. Mürüvvethttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanî ve örfî meziyetlerdir. Adalet vasfını taşıyan kimseye "âdil" veya "adl" denir. Bunların çoğulu "udûl" dür. Râvînin adaletli kabul edilebilmesi için; akıllı ve müslüman olmasıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg büyük günah işlememesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg küçük günahlarda ısrar etmemesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanî ve örfî meziyetlere aykırı söz ve davranışlardan kaçınması gerekir.
Herhangi bir râvînin adaletihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cerh ve ta'dîl bilginleri veya muhaddislerden birinin tezkiyesiyle bilinir. (bk. Cerh ve Ta'dil)


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:50 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.