bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 03:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu

Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu


Gezi Gözlem Yöntemi
Gözlem yöntemi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu her çocukta var olan araştırmaya eğiliminin değerlendirilmesi olarak ortaya çıkmıştır. Eğitim-öğretimde gözlem Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu varlık ve olayların kendi doğal ortamlarında plânlı ve amaçlı olarak incelenmesi demektir.
Psikoloji bilimi gözlemi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu dikkatin dış dünyadaki olay ve varlıklara yönelmesi olarak tanımlamaktadır.
Gözlem yöntemi genelde eğitsel ders gezileri olarak da adlandırılır. Çünkü çoğu kez öğrencileri fabrika Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu müze Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu kütüphane Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu çeşitli devlet kurumları Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu dağ Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu orman Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu göl gibi yerlere götürerek oralarda doğrudan gözlem yaptırılarak bilgi toplanabilir. Bunun yanında gözlem sınıflarda da yapılabilir. Sınıfa getirilecek bir kuş Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir maden parçası Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir model Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir tablo Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu film vs. incelendikten sonra gözlem sonuçları alınabilir.

Öğretimde daha fazla duyuyu etkileyen yöntem daha iyi olduğuna göre Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu yapılacak gözlemlerin öğrencilerin daha fazla duyusuna hitap etmesi sağlanmalıdır. Bu itibarla -yöntemin adı gözlem olmasına rağmen - göz yanında başka duyularla da bilgi sağlanmaya çalışılmalı; göze Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu kulağa Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu koku almaya ve dokunmaya yönelik gözlemlere de önem vermelidir. Daha çok duyuyu etkileyen gözlemin Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlemcilerin daha fazla ilgisini çektiği ve daha kalıcı öğrenme yaşantısı sağladığı bilinmelidir. En sağlam ve unutulmayan bilgilerin doğrudan doğruya nesnelerden ve olaylardan sağlandığı unutulmamalıdır. Gözlem yoluyla öğrenciler Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu olay ve nesneleri gerçek biçimleriyle doğru olarak öğrenirler.

Gözlem Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu öğretimi kitaba bağımlılıktan ve sınıf ortamından kurtarmakta Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu daha kalıcı yaşantılar sağlamaktadır. Gözleme katılan duyu organlarının fazlalığı nispetinde Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu öğrenme yaşantısının kalıcılık oranı da yüksek olacaktır.

Gezi-gözlem yöntemini çok az sayıda öğretmenimizin kullanmasının nedenleri;
· Gezi için izin almanın çok zor olması ve masraflarının devlet tarafından karşılanmaması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu
· Öğretmenlerin geziye katılan öğrencilerden sorumlu tutulmaları Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu
· Eğitim-öğretim işi planlı ve programlı bir istir. Gezi-gözlem yöntemi ile gerçekleştirilecek bir alan araştırmasının hangi konu ile bağlantılı olarak gerçekleştirileceğinin programda belirtilmemiş olması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu başka bir deyişle eğitim amaçlı geziler için programda ayrılan bir zaman yoktur. Bu duruma bağlı olarak da öğretmenler gezi- gözlem yöntemini uygulamakla kendilerini yükümlü hissetmemektedirler.
Gözlem Çeşitleri:

Gözlemler; "doğal gözlem" Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu "kontrollü gözlem" olarak iki tür olarak sınıflanabileceği gibi; "sürekli gözlem" Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu "bir kez yapılan gözlem"; "basit gözlem" Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu "sistematik gözlem" gibi çeşitli şekillerde sınıflanabilmektedir. Süresine Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu yapıldığı yere Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu sayısına ve araç-gereç kullanma ihtiyacına göre de sınıflandırma yapılabilir.

Doğal gözlemde: Bir olay nesne veya varlık Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu kendi ortamında oluşu esnasında incelenir.


Kontrollü gözlemde: Gözlemcinin müdahalesi söz konusu olup Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu buna "deney" de denir.

Sürekli gözlem: Düzenli kontroller olarak tanımlanabilir. Bir olay veya varlık belirli zamanlarda sürekli olarak izlenmekte ve bundan sonuç çıkarılmaktadır. Örneğin Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu meteorolojik gözlemler Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bitki gelişiminin incelendiği gözlemler bu tasnife girmektedir. Bu türde gözlem konusu olan durum hakkında genel yargıya varabilmek için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu düzenli olarak yapılan sürekli gözlemlerden hareket edilmekte Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu toplanan bu bilgilerin ışığında genel yargıya varılmaktadır. Bir kez yapılan gözlemde ise Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlem konusu olan durum veya varlık bir kez incelenmektedir. Örneğin Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu hücrenin yapısını incelemek Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu fabrika gezisi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu baraj incelemesi gibi etkinlikler bu türe özgü gözlemlerdir. Bazı olaylar sık sık meydana gelmediği için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu örneğin bir ay veya güneş tutulması gözlemi de bu gruba girebilir.
Basıt Gözlem: Rastlantılara dayalı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu tekrarlanması aynı koşullarda gerçekleşmeyebilen ve standart bir tekniği bulunmayan gözlemler basit gözlemlerdir. Bu tür gözlemler özellikle sosyal bilimciler tarafından sosyolojik araştırmalarda kullanılmaktadır. Bu tür gözlemde Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlemin güvenliği açısından Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu araştırmacının gözlem yaptığını hissettirmemesi şarttır. Aksi durumda gözlenen olaydaki kişilerin davranışlarında samimi olmamaları ve taraflı davranma söz konusu olabilmektedir. Bu tür bir gözleme araştırmacının kendinin katılması durumunda Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu kimliğini gizlemesi veya kendinin katılmaması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu dışarıdan izlemesi gereklidir.

Sistematik gözlemde: Standart araçlarla toplanan bilgiler değerlendirilmektedir. Bu tür gözlem basit gözlemden daha geçerli ve güvenilirdir. Çünkü gözlemcinin elinde araştırmaya başlamadan hangi noktaları inceleyeceğine dair bir yol gösterici bulunmaktadır. Sosyal araştırmalarda kullanılan "monografi"ler sistematik gözlem sayılmaktadır. Gözlem birey olarak yapılabileceği gibi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu küme çalışması veya büyük grup çalışması olarak da yapılabilir. Büyük grup çalışması olarak plânlanan gözlemler daha kapsamlı olup Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir ders gezisi veya gösteri yöntemiyle birlikte düşünülebilir. Bireysel gözlem yapabilecek kişinin bağımsız olarak iş yapabilme gücünün ve plânlı programlı çalışabilme becerisinin olması gerekmektedir. Sınıf olarak yapılan bazı gözlemlere "eğitici gezi" de denilmektedir.

Aslında gözlem Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu deney Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gösteri Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu yaparak-yaşayarak öğrenme yöntemleri iç içe girmiş bulunmaktadır.


Gözlem Metodunun Faydaları

  1. Öğrencilerin kapalı kapılar ardından Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu sınıfın sıkıcı havasından kurtuldukları için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu sevinerek katıldıkları ve doğrudan bilgi ve tecrübeye ulaştıkları bir eğitim ortamıdır.
  2. Öğrencinin birçok duyu organı devreye sokulduğu için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu daha sağlam ve kalıcı bilgiler oluşturulur.
  3. Kullanım alanı çok geniştir; hemen her derste gezi ve gözlem metodu ile işlenecek birçok konular bulunmaktadır.
  4. Bu yöntem kullanıldıkça Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu okul-çevre ilişkisi daha iyi gelişir. Çevredeki birçok insan okul ve öğrencinin faaliyetlerini tanır. Okulun öğrencileri da çevrelerini daha iyi gezme Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözleme ve öğrenme fırsatı bulurlar.

Gözlem Metodunun Sınırlılıkları


  • Bazı durumlarda gözlem gezisi yapılacak yerler için ilgili makamlardan izin almalıdır. Üstelik eğer o bölgede tehlikeli durumlar varsa Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gerekli güvenlik önlemlerinin de alınması gerekebilir. Gözlem yerine gidiş-geliş konusunun da önceden ayarlanması gerekir. Bazen uzun öğrenci kuyruklarıyla şehir içinde bir takım yerlere gidilmesi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu istasyonda dolaşılması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu kırlara çıkılması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir takım fabrikaların gezilmesi bir dizi önlemin alınmasını gerektirebilir.
  • Öğrencilerin gidiş gelişleri ve gözlemleri sırasında kargaşa çıkmaması için çok ayrıntılı bir organizasyonun yapılması gerekir. Eğer bu yapılmazsa Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu faaliyetin pedagojik değeri sıfıra inebilir.
  • Gözlem yeteneği Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu öğrencinin yaşı arttıkça gelişir. Gözlemde algı ve dikkatin gelişmesi çok önemlidir. Bunu geliştirmek için yazma Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu çizme vs. Şeklide sürekli alıştırmalar yapılmalı; öğrenciler gözleme kişisel olarak da hazırlanmalıdır. Öğretim düzeyi arttıkça gözlem ve gözlemle yapılacak işlerde ayrıntıya gidilebilir Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu yorumlar yaptırılabilir.
  • Gidiş gelişler de zaman alacağı için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bu metodu kullanacak öğretmenin çok ince bir plânlama yapması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu zamanı çok dikkatli kullanması gerekir. Bunun için Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gezi yapılacak yer veya konu hakkında önceden ayrıntılı bilgi sahibi olunmalı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu hatta önceden bir kez görülmeli Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlem sırasında gerekli ses ve fotoğraf kayıtları alınmalı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu mümkünse numuneler toplanmalı ve bunlar daha sonra sınıfta yeniden değerlendirilmelidir.

Gözlem Yönteminin Daha İyi Kullanımı İçin İlkeler
Gözlem yapılırken şunlara dikkat edilmelidir:
Gözlenecek varlık veya olay kendi şartlarında olmalıdır. Gözlemin amaç veya amaçları olmalıdır. Gözlem plânlı yapılmalıdır. Plânsız gözlemin bilgi oluşturması çok zordur. Büyük bilimsel buluşlarda plânlı gözlemin yeri büyüktür.
ü Gözlem plânının öğrencilerle ve hatta velilerle birlikte yapılması Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu plâna öğrencinin ve velisinin katkısının sağlanması gereklidir. Öğrenci katılımı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu öğretmenin ilgisinden çok öğrencilerin ilgilerine yönelmeyi sağlayacak ve öğretmenin önemsiz gördüğü fakat öğrenciler için anlamlı olan birçok ayrıntının ele alınmasına yarayacaktır.
ü Gözlemin plânlama aşamasında öğrencilerin gözlem konusuna ilgisinin çekilmesi şarttır. İlgi çekmeyen öğrenmelerin kalıcı olmadığı biliniyor. Plânlama esnasında Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlemin hangi aşamasına daha çok dikkat edileceği belirtilmelidir. Öğretmenlerin yapılacak gözlemle ilgili ön araştırmalar yapmaları Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu hatta öğrencilere yaptırmadan kendilerinin önceden bir kez gözlem yapmaları faydalıdır.

Bir Gözlem Plânında: Gözlem tarihi ve süresi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlem yeri Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözlemin amacı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu neyin veya nelerin gözleneceği Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu -gözlem gezisi ise- hangi vasıta ile gidilip - gelineceği Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gözleme kimlerin katılacağı ve gözlemin nasıl yapılacağı gibi hususların bulunması gereklidir.
ü Gözlemin bir gezi ile birlikte olmasının gerektiği durumlarda Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu amacın dışına çıkılmaması gereklidir. Gezi içeren gözlemlerde disiplin problemleri olabilir. Bu sebeple organizasyonun çok iyi yapılması gereklidir. Uzak mesafe gözlemlerinin maddî külfetinin bulunması da ayrı bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple geziye dayalı gözlemlerde zamanlama ve plânlama diğer gözlemlerden daha dikkatli yapılmalıdır.
ü Gözlem gezisi için başta okul idaresinden izin alarak Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu velilere o gün... Yere gözlem gezisine gidileceği bildirilerek Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bunun için gerekli âlet-edevat ve gerektiğinde giysiler bile hazırlanarak Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu geziye gidilecek yerdeki yetkililere haber verip onların
ü Danışmanlar görevlendirmeleri sağlanarak v.s. çok sağlam bir şekilde işe başlamalıdır.
ü Öğrenciler Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu gittikleri yerlerde neye dikkat edeceklerini Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu neyi gözleyeceklerini iyi bilmelidirler. Yoksa gözlem gezisi alelade bir gezi Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu bir zaman kaybı şekline de dönüşebilir.
ü Gözlem sonunda gözlem sonuçlarını görmeye yönelik bir değerlendirmenin yapılması esastır. Bu yapılırken gözlem sırasında tutulan notlar Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu toplanan materyaller Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu alınan fotoğraf veya filmler Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu ses kayıtları v.s. ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Gözlem sırasında öğrencilere not tutturma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Böylelikle sınıf değerlendirmesinde öğrenci unuttuklarını hatırlar Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu görmediği hayal unsuru şeyler eklemez.
Bu değerlendirme sırasında öğrencilere gezi-gözlemi anlattırma Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu yazdırma Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu resmini yaptırma Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu modelini Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu haritasını çizme v.s. yaptırılabilir.

KAYNAKÇA
·
Özyürek Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu L. Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu Öğretmenlere Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programlarının Etkiliği Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem MetoduAÜ.Eğitim Bilimleri Fakültesi Yayınları Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem MetoduAnkara. 1981.
· Ali Özdaş. Öğretim İlke Ve Yöntemleri. İstanbul 1997.
· Hızal Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu A Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu Programlı Öğretim Yöntemlerinin Etkinliği: Karşılaştırmalı Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu Uygulamalı Araştırma. AÜ Eğitim Bilimleri Yayınları.No.189 Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu Ankara. 1992.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu

Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gezi gözlem yöntemi müze,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gezi-Gözlem metodu Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:56
Sınıf Gözlem Raporu Nedir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 01:42
Öğretmen Gözlem Formu Nedir elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 06:26
Nitel Gözlem ve Nicel Gözlem Nedir? Я Biyoloji 0 17-10-2010 11:20
Gezi Yazısı Nedir?-Gezi Yazısı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.