bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 03:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri-Medyanın toplum üzerindeki olumsuz etkisi


OLUMSUZ ETKİLERİ


“Baudrillard Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Mills gibi düşünürler ile Frankfurt Okulu temsilcilerinin kitle iletişim araçlarına yaklaşımları eleştirel gelenek içerisinde değerlendirilir. Genel olarak belirtilirse Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bu düşünürlere göre kitle iletişim araçları ve özellikle de televizyon Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri insan yaşamında bir sorundur.
Kitle iletişim araçları Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bireyler arası ilişki ve etkileşimi son derece azaltmış ve zayıflatmıştır. Özellikle televizyon Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bireylerin boş zamanlarında birbirleriyle iletişim kurmalarına ve fikir alış verişinde bulunmalarına olanak bırakmaz. Ayrıca Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri kitle iletişim araçlarının iyi bir eğitim aracı olmadığı Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bireye özel sorunları karşısında umutlu ve umutsuz olduğu alanlarda yol gösterici olmak yerine Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri aldatıcı Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri kandırıcı Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri oyalayıcı bir mekanizma durumuna geldiği vurgulanır. Bireyin kendi sorunlarına ilişkin çözümler bulmasını engeller. Böylece kitle iletişim araçları bireye hiçbir zaman elde edemeyeceği ölçüde ayrıntılı bilgi ve haber verir. Fakat Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bu ayrıntılı haber ve bilgiler verilirken Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bunlar arasında gerçek bir bağlantının bulunup bulunmadığı hakkında açıklamalar getirmez. Bireylerin bunalım ve gerilimleri karşısında rasyonel bir bakış açısı da sunmaz. Aksine Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bu gibi sunumlarda bireye ya şiddet ya da hiçbir şeyi ciddiye almaması telkin edilir veya önerilir ( Mills’den alıntı Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Baran 1997: 99-100).OLUMLU ETKİLERİ

“Genel olarak Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri kitle iletişim araçlarının işlevlerinin belirtilmesinden sonra Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bunların en bilineni ve ilki olan “bilgi aktarma” işlevini baz alarak Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri televizyonu Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri birey ve toplum sorunlarının çözüm kaynağı olarak gören düşünürlerden biri Mc. Luhan’dır.
Mc. Luhan’a göre Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri “mesaj aracın kendisidir”. Bir iletişim eyleminde belirleyici olan şey iletilmek istenen mesajın içeriği değil Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bu mesajı iletmek için kullanılan mesajın kendisidir. İnsanların ilişki ve eylem ölçülerini biçimleyen ve belirleyen şey kullanılan araçlardır (Özkök Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri 1985:163). Yani Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri her iletişim tekniği ya da belli iletişim teknikleri grubu belli bir kültürü ortaya çıkarırlar. Bu düşünüre göre Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri toplumların evrensel gelişim sürecinde temel unsur iletişim teknikleri ve bunların farklılaşmasıdır. Bu şekilde yaptığı sınıflandırmasında Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri insanlığın geçirdiği ilk dönem olarak yazının bulunuşundan önceki uygarlıkları belirtmiştir (kabile dönemi). Bu dönemde egemen iletişim biçimi sözlü anlatım ve işitsel algılamadır. Bu dönemde düşünce özgür bir biçimde yayılır ve insan bütün duygularını aynı anda ve uyumlu bir biçimde kullanır (Özkök Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri 1985: 164). Daha sonra Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri yazının bulunması ile gelişen ve gutenberg galaksisi dediği dönem gelmektedir. Mc. Luhan’a göre yazının bulunuşuyla insanoğlunun birinci dönemdeki sakin yaşamı da köklü bir değişmeye uğramıştır. Birinci dönemde egemen olan işitme duyusu yerini yavaş yavaş “göz”ün egemen olduğu bir iletişime bırakacaktır.


İletişimde egemen olan duyunun değişmesi ile birlikte düşünce örgütlenmesi ve uygarlık da değişecektir (Özkök Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri 1985: 165). Yazının egemen olmaya başladığı bu tarihsel dönemde ortaya çıkan en önemli kavramlar olarak bireycilik Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri merkeziyetçilik ve milliyetçiliktir. Yazının egemen oluşu ile birlikte okumanın artması Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bireyler arası iletişimi azaltmış ve bireyciliği getirmiştir. Ayrıca Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri yazının yayılmaya başlaması Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri ülkelerin yönetiminin merkezi nitelikte olmasına yol açarak Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri totaliter yönetimlerin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Tüm bu gelişmeler Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri aynı zamanda milliyetçiliği de beraberinde getirmiştir. Yazı Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri nasıl ki bireyler arasındaki iletişimi azaltıyorsa Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri milliyetçilik de toplumlar arası iletişimi azaltan bir unsurdur. Görüldüğü gibi Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri tüm bu gelişmeler Mc. Luhan tarafından iletişimin kopukluğu bağlamında bir sorun olarak görülmektedir. Bu sorunun çözüm kaynağı olarak Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bilgi bakımından yoksul ancak katılma sağlama açısından güçlü bir araç olan televizyon gündeme gelmektedir.


Televizyon ile birlikte görme duyusunun egemenliği ve basılı yazının oluşturduğu uygarlık artık aşılmaktadır. Bu araç sayesinde Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri insanlar artık “evrensel bir köy”de yaşamaktadırlar. Dış dünyayı algılamada Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Gutenberg Galaksisi’nin buyrukçu özellikleri silinmekte Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri daha önceki doğallığa (kabile dönemine) dönüş başlamaktadır. Gerek Mc. Luhan Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri gerekse liberal gelenek içerisindeki diğer düşünürler tarafından Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri televizyona böyle bir anlam yüklenilmesinin arkasında yatan en önemli sebep Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri 19.yy. aydınlanma çağının bilim ve akla yüklediği anlamdır. “Bilgi Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri güçtür anlayışı” Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri bu güce sahip olunması ile gerek bireysel gerek toplumsal sorunların çözülebileceğine olan inancı da beraberinde getirmiştir. Mc. Luhan’ın sözünü ettiği dönemlerden sonuncusu olan elektronik dönemin aracı televizyonun Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri hem işitsel hem görsel olarak alıcısına ulaşması ve bu sayede Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri çok farklı kültürler hakkında bilgilerin edinilmesini sağlaması Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri sorunların çözüm kaynağı olarak niçin bu aracın düşünüldüğünün göstergesidir. Kısaca belirtilirse Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri televizyon Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri insanlığı “küresel bir köy”e götürmektedir. Televizyon sayesinde dünya küçülecek Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri kültürler birbirine benzeyecek ve bu durum toplumlardaki sorunların çözülmesine sebep olacaktır”
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri, medyanın olumsuz etkileri, medyanın kişi ve toplum üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, medyanın toplum üzerindeki olumsuz etkileri, medyanın toplum üzerindeki olumlu etkileri, medyanın olumsuz yönleri, medyanın olumlu ve olumsuz yönleri kısaca, medyanın toplum üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, medyanın olumlu yönleri, medyanın toplum üzerindeki olumsuz etkisi, medyanın olumsuz yanları, medyanın olumlu etkileri nelerdir, medyanın olumlu etkileri, medyanın insan üzerindeki olumlu etkileri, medyanın insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sera gazlarının ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 30 01-06-2014 08:22
Güneşin olumsuz etkileri nelerdir? elif Güzellik Önerileri 4 17-04-2014 09:16
Teknolojinin Olumsuz Etkileri elif Eğitim ve Öğretim 0 23-02-2012 03:07
Kuvvetin Varlıklar Üzerindeki Etkileri elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:25
Güneşin İnsanlar Üzerindeki Zararlı Etkileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.