bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 04:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı

Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı-Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Nedir


THK Cumhuriyet'in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925'de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emirleriyle "Türk Tayyare Cemiyeti" adıyla kuruldu.

Cemiyet'in kuruluş amacı; Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı ekonomik Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı sosyal ve siyasal önemini anlatmak; askeri Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı sivil Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak; bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak; personeli yetiştirmek ve UÇAN BİR TÜRK GENÇLİĞİ yaratmaktır.

Türk Hava Kurumu bu amacını gerçekleştirmek için 23 Nisan 1926'da Türk Havacılığının gereksinimi olan teknik personelin eğitilmesi amacıyla "Tayyare Makinist Mektebi"ni hizmete açtı. Aynı yıl Alman Junkers Tayyare Fabrikasıyla işbirliği yaparak "Kayseri Uçak Fabrikası'nı" kurdu. Alman Junkers lisansıyla A-19 ve A-20 uçaklarını üretti ve bu uçakların bakım ve onarımlarını yaptı. Fabrika Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1929 yılında Milli Savunma Bakanlığı 'na devredildi.

Türk Hava Kurumu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı uzun süren bir Kurtulus Savaşı'ndan yeni çıkmış Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı yorgun ve yoksul bir halkın Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Türk Halkı'nın inanılmaz büyüklükteki maddi-manevi desteğiyle can buldu. Bu destekle ilk 10 yıl içinde 351 uçak satın alarak Türk Silahli Kuvvetleri'ne bağışladı.

Türk Hava Kurumu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1927 yılında Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı havacılık faaliyetlerinin dünya çapında gelişmesini sağlayan ve sportif havacılık konusunda uluslararası boyutta en üst düzeyde organ olan Uluslararası Havacılık Federasyonu'na (FAI) üye olmak için başvurdu. 2 yıllık bir uğraşıdan sonra 1929'da FAI'ye tam üye oldu. Kurum o günden beri ülkemizi Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı hava sporları konusunda Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil etmektedir.

1931 yılında Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Pilot Vecihi Hürkuş kendi atölyesinde ürettiği uçakla Ankara'dan havalanarak küçük bir Türkiye turu yapmayı başardı. 1932 yılında Cemiyet'in yurt dışında eğittiği mühendislerden Selahattin Reşit Bey ve ekibi motor ve pervanesi dışında tüm parçaları Türk malı olan ilk ulusal tipteki uçağımızın (MMV-1) prototipini üretti. Bu üretim bütün yurtta çok büyük heyacan yarattı.

1935'de alınan kongre (Genel Kurul) kararıyla Cemiyet'in ismi "Türk Hava Kurumu" (THK) olarak değiştirildi.

" İSTİKBAL GÖKLERDEDİR ! "
Bu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı o yılların coşkusu içinde söylenen sadece bir çift güzel söz değil Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne konulan bir hedef oldu. Bu amaçla 3 Mayıs 1935'de Türkkuşu kuruldu. Atatürk'ün yıllar boyu her gittiği yerde konuşmalar yaparak gençliğe vermek istediği havacılık aşkı Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı havacılık coşkusu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı kısa sürede sonuca ulaştı ve gençler akın akın Türkkuşu'na koşmaya başladı. Kurum Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Vatan göklerine aralarında Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha GÖKÇEN'in de bulunduğu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı birçok değerli eleman yetiştirdi.

Pespeşe açılan paraşüt Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı planör Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı motorlu uçuş ve model uçak okulları Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 10 Temmuz 1936'da hizmete giren İnönü Planör Kampı Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1937'de açılan Etimesgut Motorlu Uçuş Kampı ve aynı yıl yapılan Ankara ve İzmir Paraşüt kuleleri Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı binlerce gencimizi biraraya getirdi. Havacılık öyle bir hızla gelişti ki Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Türkkuşu Öğretmenlerinden pilot E.Âli Yıldız Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 12 Haziran 1938 günü 14 saat 20 dakika süren bir planör uçuşuyla dünya rekoru kırdı. Öğrencisi Ziya Aydoğan isimli pilotumuz THK'nun İnönü Eğitim Merkezi'nden Kayseri'ye kadar Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 466 Km.lik bir mesafeyi planörle uçtu.

THK'nin planör eğitimleri için gerekli olan planörler Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Kurum'un Akköprü Atölyesi'nden sağlanıyordu. Bu atölyede 1940 yılına kadar yüzlerce planör üretimi Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı motor ve planör onarımları yapıldı. 1940 yılı sonlarında ise Akköprü'de sınırlı bir kadroyla çalışan atölye fabrika haline getirildi ve burada İngiliz Miles Magister eğitim uçaklarının seri montajına başlandı.

1939-1941 yılları arasında 2nci Dünya Savaşı öncesinde Genelkurmay Başkanlığı'nın da isteğiyle Etimesgut Uçak Fabrikası kuruldu. 1944 yılında üretime başlayan ve çok geniş kapsamlı bir girişim olan Etimesgut Uçak Fabrikası'nda Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Magister uçaklarının yanısıra Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı THK-1 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 3 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 4 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 7 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 9 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 13 planörleri ile THK-2 Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 5 ve 10 tiplerinde eğitim Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı sağlık ve nakliye uçakları üretildi.

Ülkemizde küçük atölyelerin yaptığı motor imalat denemeleri bir tarafa bırakılırsa Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı ilk motor fabrikasının THK tarafından Gazi Orman Çiftliği'nde kurulduğunu söyleyebiliriz. Bu fabrikanın çalışmaları 1951 yılına kadar sürdü ve dönemin getirdiği koşullar nedeniyle aynı yıl Makina ve Kimya Endüstrisi'ne devredildi. Bu fabrika 1952'de tamamen kapatıldı Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı halen Türk Traktör Fabrikası olarak işletilmekte ve traktör üretimiyle ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

THK'nin 1925'ten bu yana havacılığın çeşitli dallarında yetiştirdiği Türk gençler sadece sportif faaliyetlere katılmakla kalmadı Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı yurt savunmasında da etkin rol aldı. Bunun en canlı örneğini 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda görüldü. Hava İndirme Harekatına Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı o dönemde askerlik görevini parasütçü olarak yapan kurumun yetiştirdiği gençler teşkil ediyordu. Harekat esnasında kurumun uçak ve pilotlarına da önemli görevler verildi.

Özellikle 1980'li yıllardan sonra THK sportif havacılık konusunda Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1990 yılından sonra da uluslararası ilişkilerde büyük gelişmeler kaydetti. FAI Genel Kurul ve Komisyon toplantılarında etkili bir politika izlenerek THK ve Türkiye ön plana çıkarıldı. Mevcut olan planör Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı paraşüt Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı uçuş okulu ve model uçak okuluna ilave olarak 1996 yılında bünyesinde balon Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı yelkenkanat ve yamaçparaşütünün bulunduğu Çok Hafif Hava Araçları Okulu kuruldu.

1995'de Dünya Paraşüt Şampiyonası Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1996'da 1.Dünya Hava Oyunları Test Yarışmaları Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı 1997'de 61 ülkeden 3200 sporcu Türk Hava Kurumunun Açılış Amacıhakem ve jüri üyesi ile yöneticilerin katıldığı 7 ayrı bölgede 16 havacılık dalında yapılan 1 nci Dünya Hava Oyunları başarı ile yapıldı.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı

Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı Nedir? Я Soru Cevap 0 05-12-2012 12:06
Türk Tarih Kurumunun Süreli Yayınları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 06:57
Türk Dil Kurumunun Görevleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 06:55
Türk Dil Kurumunun Yayınları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 06:54
Türk Dil Kurumunun Çalışmaları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 04:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.