bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 05:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Resmi Mektup Nasıl Yazılır?

Resmi Mektup Nasıl Yazılır?

Resmi Mektup Nasıl Yazılır?


a) Resmî Mektuplar:

Resmî dairelerin ve tüzel kişilik taşıyan kuruluşların birbirlerine yazdıkları resmî yazılarla; bunların Resmi Mektup Nasıl Yazılır? vatandaşların başvurularına verdikleri yazılı cevaplara resmi mektup denir. İş mektuplarına benzerler.

Bu mektupların hitap başlığı Resmi Mektup Nasıl Yazılır? yazılan dairenin ya da tüzel kişilik sahibi kuruluşun kanun ve tüzüklerdeki tam adıdır. Bu mektuplarda tarih ile birlikte mektubun sıra numarası ve konusu belirtilir. Mektup Resmi Mektup Nasıl Yazılır? cevap mahiyetinde ise "ilgi" hanesine cevabı olduğu mektubun sayı ve tarihi Resmi Mektup Nasıl Yazılır? "konu" hanesine de kısaca amaç yazılır. Bu yapıldıktan sonra iki ya da üç satır aralığı bırakılarak mektup yazılır.

Resmî mektuplarda açık Resmi Mektup Nasıl Yazılır? kesin Resmi Mektup Nasıl Yazılır? anlaşılır bir dil kullanılır. Mektubun sonu Resmi Mektup Nasıl Yazılır? alt makama yazılıyorsa "... rica ederim." Resmi Mektup Nasıl Yazılır? üst makama yazılıyorsa "... arz ederim." şeklinde biter. Mektup metninin sağ altında ise mektubu yazanın makamı Resmi Mektup Nasıl Yazılır? adı ve soyadı ile imzası bulunur.

b) İş Mektupları:

Özel kişilerle iş kurumları ve iş kurumlarının kendi arasında Resmi Mektup Nasıl Yazılır? işle ilgili olarak yazılan mektuplara iş mektubu denir. Bu mektuplarda konusu ne olursa olsun bir iş ya da hizmet söz konusudur. Bu bir sipariş Resmi Mektup Nasıl Yazılır? satış Resmi Mektup Nasıl Yazılır? şikâyet Resmi Mektup Nasıl Yazılır? borç alıp verme isteği Resmi Mektup Nasıl Yazılır? tavsiye ya da bilgi isteme olabilir.

İş mektuplarını Resmi Mektup Nasıl Yazılır? konularına göre altı başlık altında inceleyebiliriz:
-Sipariş mektupları
-Satış mektupları
-Şikâyet mektupları
-Alacak mektupları
-Tavsiye mektupları
-Başvuru mektupları vb.

İş mektuplarına Resmi Mektup Nasıl Yazılır? kendisine mektup yazılan kişi ya da kurumun ad ve adresi ile başlanır. Kâğıdın sağ tarafına tarih yazılır. Adres ve tarihten sonra uygun bir aralık bırakılır Resmi Mektup Nasıl Yazılır? paragraf yapılarak doğrudan istek yazılır. Son bölüme saygı ifade eden bir söz eklenerek mektup bitirilir. Mektup metninin sağ altında mektubu yazanın adı ve soyadı ile imzası yer alır.

İş mektuplarında şekil birliğini sağlamak için Resmi Mektup Nasıl Yazılır? son zamanlarda satır başı yapılmamakta Resmi Mektup Nasıl Yazılır? satır başları Resmi Mektup Nasıl Yazılır? satır aralıkları daha da açılarak gösterilmektedir. Böylece yazı Resmi Mektup Nasıl Yazılır? sol ve sağ yanlardan bir blok hâlinde ve aynı ölçüler içinde kalmaktadır.

Resmî ve iş mektuplarında dikkat edilecek özellikler şunlardır:

ı) Mektup yazılacak kâğıt şekil yönünden düzenli ve temiz olmalıdır.
ıı) Bu tür mektuplar Resmi Mektup Nasıl Yazılır? mümkünse daktilo ya da bilgisayarla yazılmalıdır. Mümkün değilse Resmi Mektup Nasıl Yazılır? özel mektuplarda olduğu gibi siyah mürekkep ya da tükenmez kalemle yazılmalıdır.
ııı) Resmî mektuplarda yazının çıktığı kurumun adı Resmi Mektup Nasıl Yazılır? kâğıdın üstüne ortalanarak büyük harflerle yazılmalıdır.
ıv) Kâğıdın sağ üst köşesine tarih yazılmalıdır.
v) Mektubun gideceği makamın adı ve yeri ise kağıdın orta üst yerine ortalanarak yazılmalıdır.
vı) Yazı metnine başlamadan hangi tarih ve sayılı yazının cevabı olduğu yazılmalıdır.
vıı) Mektubun giriş paragrafında sorun ya da konu kısaca belirtilmelidir. Gelişme paragraflarında ise konu ve sorun açılmalıdır. Sonuçta ise Resmi Mektup Nasıl Yazılır? arz / rica ifadelerine yer verilmelidir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Resmi Mektup Nasıl Yazılır?

Resmi Mektup Nasıl Yazılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: resmi mektup nasıl yazılır, mektup nasıl yazılır, resmi mektup nasil yazilir, rapor nasıl yazılır, resmi kurumlara mektup nasıl yazılır, mektup nasil baslanir, resmi kuruma mektup nasıl yazılır, resmi mektup, mektup nasil yazilir, mektuba nasıl başlanır, resmi mektup nasil baslanir, bir kuruma mektup nasıl yazılır, resmi mektuplar nasıl yazılır, resmi bir mektup nasil yazilir, kuruma mektup nasıl yazılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sayılar Nasıl Yazılır? elif Türkçe ve Edebiyat 31 07-12-2016 10:33
Mektup nasıl yazılır? Я Soru Cevap 1 08-11-2014 03:15
Ki Eki Nasıl Yazılır?-Ki Eki Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 5 16-07-2012 02:41
Dilekçe nasıl yazılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-10-2011 11:45
Rapor Nasıl Yazılır? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.