bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-02-2013, 12:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk Hakları Nelerdir

Çocuk Hakları Nelerdir -Çocuk Hakları hakkındaMadde 1: 18 yaşına kadar her insan çocuktur.

Madde 2: Hakların hepsi ayrım yapılmaksızın tüm çocuklar için geçerlidir.

Madde 3: Çocukları ilgilendiren bütün girişimlerde “Çocuğun Yüksek Yararı” temel düşüncedir.

Madde 4: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir bu sözleşmede tanınan hakların uygulanması amacıyla tüm imkanları kullanmalıdır.

Madde 5: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir anne babaların çocuğun yeteneklerinin geliştirilmesi yönünde uygun biçimde yönlendiricilik yapma hak ve sorumluluğuna saygı gösterir.

Madde 6: Her çocuk temel yaşama hakkına sahiptir. Devlet Çocuk Hakları Nelerdir yaşama hakkını güvence altına almak ve geliştirmekle yükümlüdür.

Madde 7: Çocuk Çocuk Hakları Nelerdir doğuştan itibaren bir isim alma Çocuk Hakları Nelerdir vatandaşlık edinme Çocuk Hakları Nelerdir anne-babasını tanıyıp bilme ve onlar tarafından bakılma hakkına sahiptir.

Madde 8: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun tabiiyetine Çocuk Hakları Nelerdir isim ve aile bağlarına saygı göstermek ve bunları korumakla yükümlüdür.

Madde 9: Çocuk kendi anne babasıyla yaşama hakkına sahiptir; herhangi bir ayrılık durumunda ayrıldığı kişilerle temas çocuğun hakkıdır.

Madde 10: Ayrı ülkelerde yaşayan anne baba ve çocukların birlikte yaşamaları için her türlü kolaylık gösterilir.

Madde 11: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocukların ülke dışına kaçırılıp Çocuk Hakları Nelerdir alıkonulması ile mücadele için önlemler alır.

Madde 12: Her çocuk kendisini ilgilendiren herhangi bir konu ya da işlem sırasında Çocuk Hakları Nelerdir görüşlerini serbestçe ifade etme Çocuk Hakları Nelerdir görüşlerinin dikkate alınmasını isteme ve katılma hakkına sahiptir.

Madde 13: Çocuk Çocuk Hakları Nelerdir isteklerini ve düşüncelerini seçtiği bir yolla özgürce açıklama hakkına sahiptir.

Madde 14: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun düşünce Çocuk Hakları Nelerdir vicdan ve din özgürlüğü haklarına Çocuk Hakları Nelerdir anne babanın uygun yol göstericiliğine bağlı olarak saygı gösterir.

Madde 15: Çocuklar Çocuk Hakları Nelerdir başkalarıyla bir araya gelme Çocuk Hakları Nelerdir dernek kurma ve kurulu derneklere katılma hakkına sahiptirler.

Madde 16: Çocuklar onurlu ve saygın birer insandır. Hiç kimse onların onurlarını kıramaz Çocuk Hakları Nelerdir onları küçük düşüremez. Yaşadığı konut ve kurumdaki özel yaşantısına karışamaz.

Madde 17: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun toplumsal Çocuk Hakları Nelerdir ruhsal Çocuk Hakları Nelerdir ahlaki Çocuk Hakları Nelerdir bedensel ve zihinsel gelişimi için ulusal ve uluslararası her türlü kaynaktan bilgi ve belge edinmesini ve bunları yaymasını destekler. Çocuğun bir azınlık gruba ya da yerli bir halka üye oluşundan doğan dil gereksinimlerinin karşılanması için kitle iletişim araçlarını teşvik eder. (**)

Madde 18: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun yetiştirilmesinden sorumlu olanlara gerekli desteği verir.

Madde 19: Çocuğun yetiştirilmesinden sorumlu olanlar Çocuk Hakları Nelerdir haklarını çocuklara zarar verecek şekilde kullanmazlar.

Madde 20: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir uygun aile ortamından yoksun çocuğu özel olarak korumak ve bu amaçla çocuğun kültürel kimliğine saygı gösterecek uygun çözümler bularak bakımını sağlamakla yükümlüdür.

Madde 21: Çocuğun evlat edinilmesi Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun yüksek yararı göz önüne alınarak gerçekleştirilir.

Madde 22: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir mülteci çocuklara özel koruma ve yardım sağlamakla yükümlüdür.

Madde 23: Engelli çocuklar Çocuk Hakları Nelerdir devlet tarafından özel olarak korunurlar Çocuk Hakları Nelerdir kendilerine yeten birer insan olmaları için bakımları Çocuk Hakları Nelerdir eğitimleri ve iş bulmaları sağlanır.

Madde 24: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir her çocuğun sağlığını güvence altına almakla yükümlüdür.

Madde 25: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuklarla ilgili her türlü kurumun çocuk haklarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ile yükümlüdür.

Madde 26: Her çocuk Çocuk Hakları Nelerdir sosyal sigorta dahil Çocuk Hakları Nelerdir sağlık Çocuk Hakları Nelerdir bakım ve eğitim imkanlarından yararlanma hakkına sahiptir.

Madde 27: Her çocuk Çocuk Hakları Nelerdir fiziksel Çocuk Hakları Nelerdir zihinsel Çocuk Hakları Nelerdir ruhsal Çocuk Hakları Nelerdir ahlaki ve sosyal gelişmesi açısından yeterli yaşam standardına ulaşma hakkına sahiptir. Çocuğun yeterli yaşam standardına sahip olmasını sağlamak Çocuk Hakları Nelerdir en başta anne babaların sorumluluğudur. Devlet Çocuk Hakları Nelerdir gerekirse anne babalara maddi yardımı da kapsayan her türlü imkanı sağlamakla yükümlüdür.

Madde 28: Çocuk Çocuk Hakları Nelerdir eğitim hakkına sahiptir. Devletin görevi Çocuk Hakları Nelerdir ilköğretimin zorunlu ve parasız olmasını sağlamak Çocuk Hakları Nelerdir her çocuğu yararlanabileceği çeşitli orta ve yüksek eğitim imkanlarına kavuşturmaktır. Okul disiplini Çocuk Hakları Nelerdir çocuğun haklarına ve saygınlığına uyumlu olmalıdır.

Madde 29: Her çocuk Çocuk Hakları Nelerdir cinsler Çocuk Hakları Nelerdir dinler Çocuk Hakları Nelerdir ırklar ve etnik kökenler arası eşitlik Çocuk Hakları Nelerdir barış ve hoşgörü anlayışı ile insan haklarına ve temel özgürlüklere Çocuk Hakları Nelerdir farklı kültür ve değerlere saygılı bir eğitim görme hakkına sahiptir. (**)

Madde 30: Bir azınlık grubuna ya da yerel halka üye bir çocuk Çocuk Hakları Nelerdir bu topluluğun üyeleri ile birlikte kendi kültüründen yararlanma Çocuk Hakları Nelerdir kendi dinine inanma ve uygulama ile kendi dilini kullanma hakkına sahiptir. (**)

Madde 31: Çocuk Çocuk Hakları Nelerdir dinlenme Çocuk Hakları Nelerdir boş zaman değerlendirme Çocuk Hakları Nelerdir oyun oynama Çocuk Hakları Nelerdir kültürel ve sanatsal etkinliklere katılma hakkına sahiptir.

Madde 32: Çocuk Çocuk Hakları Nelerdir sağlığına Çocuk Hakları Nelerdir eğitimine ve gelişmesine zarar verecek her türlü işe karşı korunma hakkına sahiptir. Devlet Çocuk Hakları Nelerdir işe kabul için yaş sınırı tespit etmek ve uygun çalışma koşullarını düzenlemek zorundadır.

Madde 33: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocukları; bağımlılık yaratan zararlı maddelerin kullanımından Çocuk Hakları Nelerdir üretimine ve kaçakçılığına alet olmaktan korumalıdır.

Madde 34: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir fuhuş ve pornografi dahil Çocuk Hakları Nelerdir cinsel sömürü ve kötüye kullanımdan korumakla ve bu amaçla gereken her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

Madde 35: Çocukların satışa Çocuk Hakları Nelerdir kaçırmaya ve fuhuşa konu olmalarını önlemek üzere her tür çabayı göstermek devletin görevidir.

Madde 36: Taraf devletler Çocuk Hakları Nelerdir çocuğu esenliğine zarar verebilecek başka her türlü sömürüye karşı korurlar.

Madde 37: Hiçbir çocuk Çocuk Hakları Nelerdir işkenceye Çocuk Hakları Nelerdir zalimce davranışlara ya da cezaya Çocuk Hakları Nelerdir yasa dışı tutuklamaya tabi tutulamayacak ve keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılamayacaktır.

Madde 38: Devlet Çocuk Hakları Nelerdir 15 yaşından küçük hiçbir çocuğu askere alamaz ve çocukların savaştan korunmaları için her türlü önlemi alır.

Madde 39: Devlet; ihmal Çocuk Hakları Nelerdir sömürü Çocuk Hakları Nelerdir işkence Çocuk Hakları Nelerdir her türlü zalimce Çocuk Hakları Nelerdir insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele Çocuk Hakları Nelerdir ceza uygulaması ya da savaş nedeniyle mağdur olan çocukların sağlıklarına yeniden kavuşturulmaları ve toplumla bütünleşmelerini sağlama amacı ile uygun önlemler almakla yükümlüdür.

Madde 40: Ceza yasasını ihlal ettiği öne sürülen ve bu nedenle suçlanan ya da yasayı ihlal ettiği kabul edilen her çocuk saygınlık ve değer anlayışını geliştiren Çocuk Hakları Nelerdir yaş durumunu gözeten ve toplumla yeniden bütünleşmesini hedefleyen tarzda muamele görme hakkına sahiptir. Devlet Çocuk Hakları Nelerdir çocuğa temel güvencelerin yanı sıra Çocuk Hakları Nelerdir kendini savunması için her türlü yardımı ve konunun adil bir duruşma ile gecikmeksizin karara bağlanmasını sağlayacaktır.

Madde 41: Eğer devletin yürürlükteki yasa hükümleri Çocuk Hakları Nelerdir çocuk haklarının gerçekleştirilmesi bakımından bu sözleşmede yer alanlardan daha üstün standartlara sahipse Çocuk Hakları Nelerdir o hükümler geçerli olacaktır.

Madde 42: Devletin bu sözleşmede yer alan hakların Çocuk Hakları Nelerdir uygun ve etkili araçlarla yetişkinler ve çocuklar tarafından yaygın biçimde bilinmesini sağlama yükümlülüğü vardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-10-2013, 08:42   #2 (permalink)
gülay_470
Avatar Yok
 
Face21 kısa olsaydı keşkeee

kısa istiodum ama bu kadar da olmaz yani biraz kısa olsaydı keşke daha iyii olurdu bence


 

Alt 24-10-2013, 08:27   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkür


 
Alt 23-11-2013, 03:21   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

işime yaramaz


 
Alt 23-11-2013, 03:23   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs down :(

yaramadı ne yapıyım
hem bunlar burda böyleyse başka bir kaynakta değişik nedense


 
Alt 03-12-2013, 09:17   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

cok teşekürler


 
Alt 12-12-2013, 08:55   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekürler


 
Alt 30-12-2013, 12:20   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Keşke çook kısa olsa


 
Alt 19-01-2014, 04:36   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Beğenmeyen beğenmez canişkom ama bira kısa olsa iyi olurdu yani


 
Alt 19-02-2014, 07:46   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

cok begendim canlarim


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk Hakları Nelerdir

Çocuk Hakları Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuk hakları nelerdir, çoçuk hakları nelerdir maddeler halinde, cocuk haklari nelerdir, çoçuk hakları nelerdir maddeler halinde kısaca, cocuk haklari neler olmalidir, çocuk hakları nedir, çoçuk hakları nelerdir, cocuk hakları nelerdir, çocuk hakları neler olmalıdır, çocuk haklari nelerdir, çoçuk hakları nedir kısaca, cocuk hakları nelerdır, çocuk haklari nedir, çocuk hakları neler, çocuk hakları neler olmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk hakları ve İhlalleri Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 09-10-2015 11:11
çocuk hakları sözleşmesini imzalayan ülkeler hangileridir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 29-12-2011 11:56
Çocuk Hakları Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 05:09
Çocuk Hakları Sözleşmesi elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 05:08
İnsan Hakları Konulu Çocuk Şiiri elif Çocuk Şiirleri 0 16-06-2009 02:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats