bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2013, 11:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi

Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi-Dünya iklimleri nelerdir vikipedi

Dünya'nın hemen her bölgesinin kendine özgü bir iklimi bulunmaktadır. Yüzlerce km² lik sahaları etkileyen büyük iklim gruplarına makroklima adı verilmektedir.

Makroklimalar içerisinde bölgesel farklılıklar gösteren Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi özel koşullu küçük iklim alanlarına da mikroklima denilmektedir. Yurdumuzda buna örnek: Iğdır’da pamuk tarımı yapılabilmesi ve Rize’de turunçgiller tarımı yapılabilmesidir.

A.SICAK İKLİMLER


EKVATORAL İKLİM


Görüldüğü yerler: 10 kuzey ve güney enlemleri arsında etkilidir.

Özellikle Amazon ve Kongo Havzaları ile Malezya Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Endonezya Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi

Filipinler ve Papua Yeni Gine’de etkilidir.

Özellikleri


• Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C’nin üstündedir.

• Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir (1-2 °C civarında). Sebepleri : Güneş ışınlarının bütün yıl dike yakın açıyla düşmesi ve nemliliğin fazla olmasıdır.

• Her mevsim düzenli yağış alır. Fakat en fazla yağış güneş ışınlarının Ekvatora dik geldiği tarihlerde görülür. Buharlaşma arttığı için.

• Yağışlar oluşum bakımından Konveksiyon yağışlarına örnektir.

• Yıllık yağış miktarı 2000 mm ‘nin üstündedir.

Bitki örtüsü bütün yıl yeşil kalan sık ve uzun boylu yağmur ormanlarıdır.

Yağışların fazla olması ve yüksek sıcaklık kimyasal çözülmeyi artırmıştır.

Topraklar fazla yıkandığı için verimi düşüktür ve kırmızı renkli Laterit topraklarıdır.

Ekvatoral bölgede 1000 m nin altındaki yerlerde sık orman örtüsü Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi bataklıklar Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi yüksek sıcaklık ve nem sebebiyle nüfus çok seyrektir.

YAZLARI YAĞIŞLI TROPİKAL( Subtropikal-Savan) İKLİMİ

Görüldüğü yerler: Ekvatoral iklim ile çöl iklimi arasında görülür (10-20° kuzey ve güney enlemleri arasında görülür)

Özellikleri


• Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşer. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi yağışlı Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kışlar kuraktır.

• Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C nin üstündedir.

• Yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm arasındadır.

Bitki örtüsü savandır. Savanlar uzun süre yeşil kalan Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içinde yer altı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında ormanlar görülür

MUSON İKLİMİ

Görüldüğü yerler: Muson rüzgarlarının etkili olduğu Güney Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi ve Güneydoğu etkilidir. Avustralya'nın kuzeyinde ve Doğu Afrika'da Madagaskar adasında etkilidir.

Özellikleri


• Muson rüzgarlarından dolayı bu iklimde yaz mevsimi yağışlı Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kışlar kuraktır. Bu yönüyle savan iklimi ile benzerlik gösterir.

• Sıcaklık ortalaması bütün yıl 10 °C nin üstündedir.

• Yıllık sıcaklık farkı Savan iklimine göre fazladır.

• Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm civarındadır. Ancak kıyı kesimlerde bu yağış miktarı çok daha fazla olabilmektedir. Örnek Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Çerapunçi 12000 mm yağış almaktadır (Dünyanın en fazla yağış alan yeridir).

Bitki örtüsü kışın yaprağını döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır.

ÇÖL İKLİMLERİ


Yıllık yağış miktarı 150 mm nin altında olan bölgelerde çöl iklimleri görülür.

Çöl iklimleri görüldüğü yere göre;

a-Sıcak Çöller ( Tropikal)

Dönenceler çevresinde görülür. Oluşmasında dünyanın günlük hareketinden kaynaklanan dinamik yüksek basınç etkilidir.

• Mutlak ve bağıl nem çok düşüktür. Bu sebeple günlük sıcaklık farkı en fazla olan iklimdir.

• Belirli bir yağış mevsimi yoktur.bazı yıllar hiç yağış olmayabilir.

• Mekanik çözülmenin en fazla olduğu iklimdir.

• Yıllık sıcaklık farkı günlük sıcaklık farkı kadar yüksek değildir. Çünkü güneş ışınları bu alanlara yıl boyunca dike yakın açıyla düşmektedir.

Bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. Cılız ot ve çalılıklarla kaktüs iklimin doğal bitki örtüsünü oluştururlar.

Çöllerde yer altı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu veya çıktığı yerler olan vahalar canlı yaşamı için elverişli yerleri oluşturur. Vahaların en önemli tarım ürünü hurmadır.

b- Karasal Çöller


Ilıman kuşak kara içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülür. Buralarda çöl özellikleri görülme sebebi yağış azlığıdır.

Görüldüğü yerler: Kızılkum (Özbekistan) Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Karakum (Türkmenistan) Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Gobi (Moğolistan) Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi

B-ILIMAN KUŞAK İKLİMLERİ

ILIMAN OKYANUS İKLİMİ

Görüldüğü yerler: Genel olarak Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi 30° - 60° enlemleri arasında Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi karaların batı kıyılarında görülür. Batı Rüzgarları ve sıcak su akıntıları etkisiyle oluşan iklim tipidir. Yurdumuzda Karadeniz kıyılarında bu iklime benzer iklim şartları görülür.

Özellikleri:

• Yazlar serin Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kışlar ılıktır. Her mevsim yağışlıdır.

• En sıcak ay ortalaması 24-25 °C Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi en soğuk ay ortalaması 5-7 °C dir. Yıllık ortalama 13-15 °C dir.

• Günlük ve yıllık sıcaklık farkı azdır. Nemlilik fazla olduğu için.

• Yıllık yağış miktarı 1500 mm civarındadır. Yükseltisi fazla olan yerlerde bu miktar artmaktadır.

• En fazla yağış Sonbaharda Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi en az yağış ilkbaharda görülür.

• Yağış oluşumu yamaç yağışı şeklindedir.

Bitki örtüsü yayvan ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde çayırlar bulunur.

AKDENİZ İKLİMİ

Görüldüğü yerler:

Genel olarak Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi 30° - 40° enlemleri arasında görülür.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ( Libya ve Mısır hariç. Buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.)

Avustralya’nın güneybatısı Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi G. Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir

Akdeniz iklimi yurdumuzda; Akdeniz Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri VikipediEge ve G.Marmara kıyıları ile G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında görülür.

Özellikleri
• Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır.

• Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır.

• En sıcak ay ortalaması 28-30°C Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18°C dir.

• Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür.

• En fazla yağış kışın Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi en az yağış yazın düşer.

• Kışın görülen yağışlar Cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.

• Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır.

Bitki örtüsü ; kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir. Makiler Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kısa boylu Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi sert yapraklı Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kuraklığa dayanıklı Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi bodur bitkilerdir. Mersin Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi defne Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kocayemiş Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedikeçiboynuzu Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi zakkum Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi zeytin Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi süpürge çalısı gibi bitkiler başlıca maki türleridir.

STEP İKLİMİ

Görüldüğü yerler: Sıcak ve ılıman kuşak kara içlerinde görülür. Yurdumuzda İç Anadolu Bölgesinde ve Ergene Bölümünde görülen karasal iklim buna örnektir. .

Özellikleri


• Yazlar sıcak ve kurak Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

• En sıcak ay ortalaması 20-25 °C dir. En soğuk ay ortalaması da 0- (-2) °C dir.

• En fazla yağış ilkbaharda Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi en az yağış yazın düşer.

• İlkbaharda görülen yağışlar genelde konveksiyon (Kırkikindi) yağışı şeklindedir.

• Yıllık yağış miktarı 300-500 mm civarındadır.

Bitki örtüsü ilkbahar yağışlarıyla yeşeren Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi yaz başlarında kuruyan küçük boylu ot topluluğudur. Buna step (bozkır) bitki örtüsü denir. Bozkır bitki örtüsü içinde geven Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi gelincik Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi çoban yastığı gibi bitkiler yer almaktadır.

Karasal iklimlerde ormanların ortadan kaldırılması sonucunda oluşan bozkırlara antropojen bozkır denir. Bu tür bozkırlar Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi ormanların tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıktığından yer yer orman ağacı topluluklarına rastlanır.

ORTA KUŞAK KARASAL İKLİM

Görüldüğü yerler: Deniz etkisinden uzak kara içlerinde ve ılıman kuşak karalarının doğu kıyılarında (soğuk su akıntısından dolayı) görülür. Yurdumuzda ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum –Kars Bölümünde görülen karasal iklim buna benzer.

Özellikleri:

• Kış erken gelir Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi çok soğuk olur. Kar ortalama 80-90 gün toprak üstünde kalır. Yaz da erken gelir ve çok sıcak olur. Karlar hızla erir.

• En sıcak ay ortalaması 20 °C civarındadır. Bazen sıcaklık 30 °C ye kadar çıkabilmektedir.

• En soğuk ay ortalaması –10 °C civarındadır. Bazı günler –40 °C ye kadar sıcaklığın düştüğü de gözlenebilmektedir.

• Yıllık sıcaklık ortalaması 3-5 °C dir.

• Yıllık sıcaklık farkı 40-50 °C ye kadar ulaşabilmektedir.

• En fazla yağış ilkbahar ve yaz dönemlerinde düşmektedir. Karasallık arttıkça yağışlar yaz mevsimine kaymaktadır. Ör. Erzurum –Kars bölümünde olduğu gibi.

• En az yağış kışın düşmektedir ve kışın düşen yağışlar kar şeklindedir.

• Yıllık yağış ortalaması 500-600 mm civarındadır.

Doğal bitki örtüsü bozkırdır (yaz yağışlarının fazlalığından dolayı alpin çayır şeklindedir.)

Yağışın fazla olduğu yerlerde iğne yapraklı ormanlar (Tayga) vardır.

Sibirya ve Kanada da iğne yapraklı ormanlara tayga ormanları adı verilir. Taygalar Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi

C- SOĞUK KUŞAK İKLİMLERİ

TUNDRA İKLİMİ

Görüldüğü yerler: Sibirya Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi İskandinavya Yarımadasının kuzeyinde Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Kanada’nın kuzeyinde Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi Grönland adasının kıyı kesimlerinde görülür.Özellikleri:

En sıcak ay ortalaması 10 °C yi geçmez. Kışın sıcaklık –30 Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi -40 °C'lara kadar iner.

Toprak yılın büyük bir kesiminde donmuş haldedir. Sadece yazın sıcaklığın artması ile toprağın üst kısmındaki buzlar erir ve bataklıklar oluşur.

Yıllık yağış miktarı 200-250 mm civarındadır Taklamakan (Çin) çölleridir. sürekli yeşil kalabilen deve dikeni Dünya ormanlarının % 15'ini oluştururlar.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi

Dünyadaki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Vikipedi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünyada görülen iklim tipleri ve özellikleri vikipedi, dünyadaki iklim çeşitleri vikipedi, dünyada görülen iklim çeşitleri vikipedi, ekvatoral iklim vikipedi, dünya iklimleri vikipedi, iklim tipleri vikipedi, dünyada görülen iklim tipleri vikipedi, dünyadaki iklimler ve özellikleri vikipedi, iklim çeşitleri ve özellikleri, dünya ikliminin ılık kalma nedeni nedir vikipedi, dünyanın iklimleri ve özellikleri vikipedi, iklim türleri vikipedi, türkmenistan iklim tipi, büyük iklim tipleri vikipedi, ığdır iklim özellikleri wikipedi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyedeki İklim Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:24
Akdeniz Bölgesinin İklim Özellikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 09-02-2012 11:17
Kemik Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:26
Ege Bölgesinin İklim Özellikleri Nasıldır? elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:45
Göller ,Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 05-02-2011 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.