bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 12:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Mikroskobik Canlılar Nelerdir-Mikroskobik Canlılar Nelerdir İsimleri Nedir Kaça Ayrılır

Prokaryotlar


.Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler Mikroskobik Canlılar Nelerdir mavi-yeşil algler Mikroskobik Canlılar Nelerdir riketsiyalar Mikroskobik Canlılar Nelerdir aktinomisetler Mikroskobik Canlılar Nelerdir ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan Mikroskobik Canlılar Nelerdir fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar Mikroskobik Canlılar Nelerdir hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler Mikroskobik Canlılar Nelerdir mantarlar Mikroskobik Canlılar Nelerdir protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler Mikroskobik Canlılar Nelerdir viroidler Mikroskobik Canlılar Nelerdir prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

Bakteriler

Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır Mikroskobik Canlılar Nelerdir kimi küresel Mikroskobik Canlılar Nelerdir kimi spiral şekilli Mikroskobik Canlılar Nelerdir kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta Mikroskobik Canlılar Nelerdir deniz suyunda Mikroskobik Canlılar Nelerdir okyanusun derinliklerinde Mikroskobik Canlılar Nelerdir yer kabuğunda Mikroskobik Canlılar Nelerdir deride Mikroskobik Canlılar Nelerdir hayvanların bağırsaklarında Mikroskobik Canlılar Nelerdir asitli sıcak su kaynaklarında Mikroskobik Canlılar Nelerdir radyoaktif atıklarda[22] büyüyebilen tipleri vardır. Tipik olarak bir gram toprakta bulunan bakteri hücrelerinin sayısı 40 milyon Mikroskobik Canlılar Nelerdir bir mililitre tatlı suda ise bir milyondur; toplu olarak dünyada beş nonilyon (5×1030) bakteri bulunmaktadır Mikroskobik Canlılar Nelerdir[23] bunlar dünyadan biyokütlenin çoğunu oluşturur.[24] Bakteriler gıdaların geri dönüşümü için hayati bir öneme sahiptirler ve gıda döngülerindeki çoğu önemli adım Mikroskobik Canlılar Nelerdir atmosferden azot fiksasyonu gibi Mikroskobik Canlılar Nelerdir bakterilere bağlıdır. Ancak bu bakterilerin çoğu henüz tanımlanmamıştır ve bakteri şubelerininlaboratuvarda kültürlenebilen türlere sahiptir.[25] Bakterilerin araştırıldığı bilim bakteriyolojidir Mikroskobik Canlılar Nelerdir bu Mikroskobik Canlılar Nelerdir mikrobiyolojinin bir dalıdır.


Arkea

Arkeler Mikroskobik Canlılar Nelerdir Arkea (Yunanca αρχαία Mikroskobik Canlılar Nelerdir "eskiler" 'den türetme; tekil olarak Arkaeum Mikroskobik Canlılar Nelerdir Arkaean Mikroskobik Canlılar Nelerdir veya Arkaeon) Mikroskobik Canlılar Nelerdir veya Arkebakteriler Mikroskobik Canlılar Nelerdir canlı organizmaların bir ana bölümüdür.


Yabancı literatürde bu gruptaki canlılar Archaea veya Archaebacteria Mikroskobik Canlılar Nelerdir grubun tek bir üyesi ise tekil olarak Archaeum Mikroskobik Canlılar Nelerdir Archaean Mikroskobik Canlılar Nelerdir veya Archaeon olarak adlandırılır


Arkeler Mikroskobik Canlılar Nelerdir Ökaryotlar ve Bakteriler Mikroskobik Canlılar Nelerdir üç-saha sisteminin (İngilizce three domain system) temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır Mikroskobik Canlılar Nelerdir yani prokaryotlardır (prokaryotlar altı-alemli sınıflandırmada Monera olarak adlandırılırlar). İlk tanımlanan arkaeler aşırı ortamlarda bulunmuş olmalarına rağmen sonradan hemen her habitatta raslanmışlardır.


Bu üst krallığa ait tek bir organizma "arkeli" (Arkea'ye ait anlamında; İngilizce archaean) olarak adlandırılır Mikroskobik Canlılar Nelerdir bu sözcük sıfat olarak da kullanılır.

Ökaryotlar

Ökaryotlar Mikroskobik Canlılar Nelerdir hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar Mikroskobik Canlılar Nelerdir Bakteriler ve Arkeler Mikroskobik Canlılar Nelerdir tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.


Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu Mikroskobik Canlılar Nelerdir gerçek ve karyon Mikroskobik Canlılar Nelerdir çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro- Mikroskobik Canlılar Nelerdir evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra Mikroskobik Canlılar Nelerdir ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır Mikroskobik Canlılar Nelerdir bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.


Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların Mikroskobik Canlılar Nelerdir prokaryotlara kıyasla Mikroskobik Canlılar Nelerdir arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

Protistler

Protistler (Protista Mikroskobik Canlılar Nelerdir bazen Protoctista) Mikroskobik Canlılar Nelerdir ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan Mikroskobik Canlılar Nelerdir bitkimantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil Mikroskobik Canlılar Nelerdir kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur. ya da


Beslenmeleri fotosentez Mikroskobik Canlılar Nelerdir absorbsiyon ya da fagositoz ile Mikroskobik Canlılar Nelerdir çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi Mikroskobik Canlılar Nelerdir kamçı Mikroskobik Canlılar Nelerdir siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan Mikroskobik Canlılar Nelerdir 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.


Protistalar canlılar dünyasının ökaryot hücreli en ilkel organizma grubudur. Çoğunlukla tek hücre halinde yaşamakla birlikte koloni halinde yaşayanları da vardır. Protistalar kamçılılar Mikroskobik Canlılar Nelerdir silliler Mikroskobik Canlılar Nelerdir kökayaklılar Mikroskobik Canlılar Nelerdir sporlular Mikroskobik Canlılar Nelerdir cıvık mantarlar ve algler olmak üzere gruplara ayrılırlar.

Mikro Hayvanlar


Mantar

Mantarlar (Fungi) Mikroskobik Canlılar Nelerdir çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.


Halk arasında küf Mikroskobik Canlılar Nelerdir pas Mikroskobik Canlılar Nelerdir rastık Mikroskobik Canlılar Nelerdir maya Mikroskobik Canlılar Nelerdir mildiyö Mikroskobik Canlılar Nelerdir şapkalı mantar Mikroskobik Canlılar Nelerdir kav mantarı Mikroskobik Canlılar Nelerdir puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar Mikroskobik Canlılar Nelerdir mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. LatinceFungi mantarlar Mikroskobik Canlılar Nelerdir Fungus ise mantar anlamındadır.


Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1 Mikroskobik Canlılar Nelerdir5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan Mikroskobik Canlılar Nelerdir mantarların bitki olduğunu düşünmektedir Mikroskobik Canlılar Nelerdir ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü Mikroskobik Canlılar Nelerdir mantarlar kendi besinlerini üretemezler.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Mikroskobik Canlılar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mikroskobik canlılar nedir, mikroskobik canlılar nelerdir, mikroskobik canlı nedir, mikroskobik canlılar hakkında bilgi, mikroskobik canlılar vikipedi, mantarlar ve mikroskobik canlılar vikipedi, mikroskobik canlıların şekilleri, mikroskobik hayvanlar, mikroskobik canlıların isimleri, mikroskobik canlıların özellikleri nelerdir, mikroskobik canlilari arastir, mikroskobik canlılar nelerdir isimleri, mikroskobik canlıların isimleri nelerdir, mikroskobik arkea nedir, mikrobisik canlilar mantar hakkinda bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mikroskobik Canlılar Neler Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 55 10-04-2017 04:59
Eşeyli Üreme Yapan Canlılar Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 1 16-03-2017 03:42
Mikroskobik Canlıların İsimleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 1 24-03-2016 05:04
Mikroskobik Canlılar Nelerdir? Я Soru Cevap 0 22-11-2012 12:48
Mikroskobik canlılar hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.