Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111589-kapadokya-nin-yuzey-sekilleri.html)

elif 11-02-2013 03:02

Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri
 
Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri -Kapadokya Nın Geçim Kaynakları

Kapadokya dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hem coğrafi yapısıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hem de tarihihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu diyarı masallar alemine çevirir. Ben Kapadokya’da Ürgüphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Göreme ve Avanos üçgeninin dışına da çıkmayı severim.

Otuz milyon yıl önce Erciyeshttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Hasan ve Melendiz Dağları’nın volkanik patlamaları sonunda ortaya çıkan Kapadokya’nın anlamı Hitit dilinde "Güzel atlar ülkesi" ama güzel atlar mı doğanın yarattığı güzel sanatlar ülkesi mi insan bir türlü karar veremiyor. Güneşinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg rüzgarınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg donunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg zamanınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanın elbirliğiyle oluşmuş olan volkanik tufa kökenli şekillerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg verimli topraklara da mineralleriyle katkıda bulunmuşlar ve bağcılık ile meyvacılık bölgenin binlerce yıldır geçim kaynağı olmuş. Bahardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Avcılar’daki manzara noktasında duruphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg aşağıdaki Göreme’ye baktığınızda menekşe ve zambakların arkasındaki vadi hayaller aleminden çıkmış bir kare gibi görünüyor. Sabah erken kalkmayı sevmeseniz bile Kapadokya’yı güneş doğarken bir balonun sepetinden seyretmek çok keyifli. Mevsim kışsahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg beyaz örtü Kapadokya’ya öyle yakışır kihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ta Erciyes’ten Hasan Dağı’na bir öyküye kahraman olur tüm bölge. O yüzden bir sabah güneşi gökyüzünde karşılayın. Gecesinde ise yerin altına kazılmış bir mağarada neyin büyüleyici sesi eşliğinde dönen semazenleri seyredin. Onlar yerini folklorculara bırakırkenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg "Yaşadıklarım acaba gerçek mi?" sorusu kafanızı kurcalayıp duracak.

Ben Kapadokya’da Ürgüphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Göreme ve Avanos üçgeninin dışına da çıkmayı severim. Sinasos’taki Old Greek House Oteli ve ev yemeklerine bayılırım. Mübadele öncesi kasabanın en zengini olan Rum ailenin duvarındaki resmin bir benzerini daha önce New York’taki Metropolitan Müzesi’nde görmüş olmak şaşırtır beni. "Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye" atasözündekihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Bor’un yanından geçerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Tyana’ya (Kemerhisar) giderim. O tarihi su kemerleri ve onlarla bağlantılı olan 3. yüzyıldan kalma orijinal Roma havuzunun asırlardan sonra hálá çok iyi durumda olması şaşırtır beni.

Bir köy evinin sıcaklığına sığınmak istediğimdehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Tyana Guest House’da gecelerim. Eski adı Nahita olan Niğde’de güzel bir otel vardır. şehirdeki restoranlarda karnımı doyururhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kaleye çıkarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg camileri ve müzeyi gezerim. Niğde yakınındaki Gümüşler Manastırı çok az insanın paylaştığı bir sır gibidir. Uçhisar’ın ilerisindeki Kılıçlar vadisinden ya da Kızıl Çukur’dan Çavuşin’e tarihin içinden yürürüm. Kayalara kazılan inanç ve yaşama dair izler bana medeniyetin bazen geçmişte kaldığını düşündürtür. Her daim büyülendiğim Ihlara vadisinde kar çamur demez yürürümhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Belisırma dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Selime de kayalara yazılmış tarihle bütünleşirimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Tanrının bu ülkeyi kayırdığına ve olağanüstü bir coğrafyaya oturttuğuna inanırım.

Güzelyurt’un adı üstündedirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sokakları tarih kokar ve ne gariptir ki insanlar bu Güzelyurt’un bu güzelliklerinden habersiz yaşarlar. Trekking için ideal olan Ortahisar Kapadokya’nın adeta bir özeti gibidir. Ben Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kalabalık yerine biraz daha gerisinde bulunanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Turist Hotel’in yanından sapılarak gidilen Aşk Vadisi’ni tercih ederimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg o kocaman peri bacalarının arasında kaybolurum. Buradahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kendini dünya nimetlerinden arındırıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dine adayan inanç sahiplerini düşünürüm.

ANATOLIAN HOUSES

Mağaraları mesken tutmuş oteller Göreme’yi daha da cazip hale getiriyor. Bu ilçede çok kısa bir süre sonra dünyanın en iyi dizayn otellerinden biri olacak bir tesis var. Anatolian Houses isimli otelhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg beş peri bacasına serpiştirilmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg birbirinden farklı döşenmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir kısmı 70 metrekare olanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 19 suitten oluşuyor. Odalardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg otelin koleksiyoner sahibininhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bazıları 5000 yıllık olanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Hititlerden Romalılarahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çok farklı medeniyetlere ait tarihi eserlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yerlerde ise ışıklandırılmış camekanlar içinde transparan ipek halılar var. Her odadahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg plazma tvhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kocaman bir jakuzihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg iki duş ve iki lavabo bulunuyor. Mekanda ışıklandırma özel olarak ledlerle sağlanmışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yemekler ise bir harikahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tam hedonistlere göre. Oteldeki odalardan bazıları dört bölümden oluşuyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hepsinde koskocaman jakuziler varhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bazılarında da bir peri bacasının altına jakuzileri yerleştirmişlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ambians olağanüstü. Bahçedeki çeşmelerden ise şarap akıyor. Otelin sahibi Hasan Kalcı çocukken eşekle turist gezdirip bu işlere girmiş bir Kapadokyalı ama benim diyen mimara taş çıkartır. Daha önce açtığı otel dünyanın en iyi 50 dizayn otelinden biri seçilmişti. 0-384-2712463..anatolianhouses.com

Kapadokya’da nerelere gitmeli

UÇHİSAR

Kayseri’den Kapadokya’ya gelirkenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu eski ticaret yolu üzerinde karşınıza önce 1249 yılında yapılan ve şu anda Mevlevi gösterileri için kullanılan Sarıhan çıkıyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ardından Avanos’u geride bırakarak ay yüzeyini hatırlatan Kapadokya’ya giriyorsunuzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eğer Nevşehir üzerinden geliyorsanız önce Uçhisar karşılayıp aklınızı başınızdan alıyor. Adı üzerinde tam uçta yer alan bir kale bu. Aşağıdan bakıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kameralarınıza hapsediyorsunuz milyonlarca yılın yarattığı eseri. Tavsiyemhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kaleye çıkıp günü batırmak. Altınızda olağanüstü yer şekilleri ve güneşin giderayak yaptığı ışık oyunlarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg elinizde bir kadeh Kapadokya şarabıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yaşamın güzelliğine için.

GÖREME

Göremehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg UNESCO’nun dünya kültürel mirası listesinde yer alan Kapadokya’nın en hareketli ilçesi. Otellerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg pansiyonlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg restoranlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg otantik dükkanlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg aradığınız her şey burada mevcut. Göreme Açık Hava Müzesi’ne en yakın yerleşim olduğundan 1980’lerden sonra turizm alanında bu ilçede büyük gelişmeler olmuş. Dünyevi işleri bir yana bırakıp kendilerini dine adayıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg inzivaya çekilen ilk Hıristiyanlar Kapadokya’yı merkez seçiphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yüzlerce kaya parçasını oyarak kilise ve manastırlarını yaratmışlar. 1923’deki nüfus mübadelesine kadar bölgede yaşayan Anadolu Hıristiyanlarının kiliseleri Kapadokya’nın dört bir köşesine yayılmış durumda. Göreme Açık Hava Müzesi’nin en görkemlisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg müzeyle otopark arasında yer alan Tokalı kilise.

ÜRGÜP

1923 yılındaki nüfus mübadelesine kadar ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı ilçede bir kısmı turistik işletme haline çevrilmiş çok güzel eski taş binalar var. Eskiden insanların yaşadığı ve uzun zamandır boş olan mağara evlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şimdi restore edilip turizmin hizmetine sunuluyor. 700 metrelik tünelden geçerekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ilçenin üzerinde yer alan Temenni tepesine çıkıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

AVANOS

Ürgüp’ten Avanos’a giderken geçilen Derbent vadisi ilginç şekillerle dolu. Deveye benzeyen kaya parçası ise en çok fotoğrafı çekilen şekillerden biri. Biraz ilerideki Zelve vadisi Göreme Açık Hava Müzesi kadar ilginç olmasa da kilisehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg manastır ve bir camiye ev sahipliği yapıyor. Zelve’ye gidersenizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Direklihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Balıklıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg üzümlü ve Geyikli kiliseleri görmeyi ihmal etmeyin. Hemen yakınındaki Paşabağları ya da eski adıyla Rahipler vadisi ilginç peri bacalarıyla dolu. Yanındaki tepeye çıktığınızdahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kameranızla çok güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Paşabağları’ndan ana yola çıktığınızda sola saparsanızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Vaftizci Yahya kilisesinin olduğu Çavuşin’e varıyorsunuz. 5. yüzyıldan kalma yapıdahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg daha sonraki döneme ait çok güzel freskler var.

YERALTI ŞEHİRLERİ

Kapadokyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bazıları 20 bin kişi alabilecek büyüklüktehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 40 civarında yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bulunan arkeolojik eserler bu şehirlerin ilk olarak Hititler zamanında düşmanlardan korunmak maksadıyla kullanıldığını gösteriyor. Yeraltı şehirlerindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg oturmahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yatak ve erzak odalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şarap üretim bölümlerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dini eğitim verilen okullarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kiliselerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg havalandırma boşluklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ahırlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mutfaklar var. Havalandırma boşluklarından kafanızı uzattığınızdahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeraltında ne kadar derine indiklerini görüphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eski zaman insanlarına hayranlık duyuyorsunuz. Yeraltı şehirlerinde yürürken belli yerlerde tüneller çok darhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eğer klostrofobiniz ve eğilerek yürüme probleminiz varsahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sadece ilk katına bir giriphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gördüğünüzle yetinin. Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinden en gözde olanlar Kaymaklı ve Derinkuyu. Kaymaklı Nevşehir’e daha yakınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ondan dokuz kilometre daha uzakta bulunan Derinkuyu ise daha büyük. Derinkuyu sekiz katlı ve 55 metre derinliğe kadar iniyor.

NEREDE KALINIR

Museum Otel Adı üzerinde bir müze esintileri taşıyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg manzarası müthişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tüm bölgeye tepeden bakıyor. Kadınlar yönetimi ele geçirmişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hepsinde güleryüzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ellerinden geleni yapıyorlar. Otantik dekorasyonlu odaların bir kısmı mağaralardan oluşuyor. 0-384-2192220 Lykia Lodge Bölgenin eskilerinden ama hálá bir klasikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg açık büfesi harika. 0-384-2139945

Karlık Evi Sıcak bir ortama ve güzel bir manzaraya sahip. Sanatsever sahibiyle sohbet ayrı bir keyif. 0-384-2192995

Fairy Chimney Inn Bir Alman antropoloğun sahibi olduğu harika bir peri bacası. 0-384-2712655 Göreme House şirin mi şirinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ev havasında 13 odalı bir tesis. Kahvaltısı ve manzarası muhteşem. 0-384-2712060 Sacred House Kapadokya mimarisi ve ortaçağ şatolarının inanılmaz kombinasyonu. 0-384-3417102 Esbelli Evi Zevkli döşenmiş eski evlerlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg taşa oyulmuş evlerin güzel bir örneği. 0-384-3413395 Alkabris Ortahisar’da sıcak mı sıcak bir mekanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sahibi profesyonel rehber Sait Kazuk’la sohbet çok keyifli. 0-384-3433433 Grand Hotel Niğde 0-388-2327000

Tyana Guest House Kemerhisarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 0-388-3293065.

NE YENİR?

Belisırma Restaurant Ihlara vadisinde suyun kenarından yürürken Belisırma köyünde karşınıza çıkıyor. Fırında alabalık yerken ayaklarınızı Melendiz ırmağında serinletmek ister misiniz? 0-382-4573057 Saruhan Restaurant Niğde 0-388-2322172 Elai Restaurant Eski bir Kapadokya evihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg harika yemeklerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg önde ise görkemli bir Kapadokya ve Erciyes manzarası. 0-384-2193181. şömine Restaurant Servis de fiyatlar da iyi. Testi kebabı bölgenin ve restoranın spesiyalitesi. Restoranın sahibi Argeus seyahat acentası aynı zamanda bölgede her türlü başarılı tutistik organizasyona imzasını atıyor. 0-384-3418442 Old Grek House Ürgüp yakınındaki Sinasos’da bulunan bu restoran aynı zamanda ufak bir otel. Ev yemekleri çok lezzetli.0-384-3535306


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:03 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.