bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 02:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri

Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri -Kapadokya Nın Geçim Kaynakları

Kapadokya dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdir Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri hem coğrafi yapısı Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri hem de tarihi Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bu diyarı masallar alemine çevirir. Ben Kapadokya’da Ürgüp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Göreme ve Avanos üçgeninin dışına da çıkmayı severim.

Otuz milyon yıl önce Erciyes Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Hasan ve Melendiz Dağları’nın volkanik patlamaları sonunda ortaya çıkan Kapadokya’nın anlamı Hitit dilinde "Güzel atlar ülkesi" ama güzel atlar mı doğanın yarattığı güzel sanatlar ülkesi mi insan bir türlü karar veremiyor. Güneşin Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri rüzgarın Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri karın Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri donun Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri zamanın Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri insanın elbirliğiyle oluşmuş olan volkanik tufa kökenli şekiller Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri verimli topraklara da mineralleriyle katkıda bulunmuşlar ve bağcılık ile meyvacılık bölgenin binlerce yıldır geçim kaynağı olmuş. Baharda Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Avcılar’daki manzara noktasında durup Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri aşağıdaki Göreme’ye baktığınızda menekşe ve zambakların arkasındaki vadi hayaller aleminden çıkmış bir kare gibi görünüyor. Sabah erken kalkmayı sevmeseniz bile Kapadokya’yı güneş doğarken bir balonun sepetinden seyretmek çok keyifli. Mevsim kışsa Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri beyaz örtü Kapadokya’ya öyle yakışır ki Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ta Erciyes’ten Hasan Dağı’na bir öyküye kahraman olur tüm bölge. O yüzden bir sabah güneşi gökyüzünde karşılayın. Gecesinde ise yerin altına kazılmış bir mağarada neyin büyüleyici sesi eşliğinde dönen semazenleri seyredin. Onlar yerini folklorculara bırakırken Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri "Yaşadıklarım acaba gerçek mi?" sorusu kafanızı kurcalayıp duracak.

Ben Kapadokya’da Ürgüp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Göreme ve Avanos üçgeninin dışına da çıkmayı severim. Sinasos’taki Old Greek House Oteli ve ev yemeklerine bayılırım. Mübadele öncesi kasabanın en zengini olan Rum ailenin duvarındaki resmin bir benzerini daha önce New York’taki Metropolitan Müzesi’nde görmüş olmak şaşırtır beni. "Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye" atasözündeki Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Bor’un yanından geçer Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Tyana’ya (Kemerhisar) giderim. O tarihi su kemerleri ve onlarla bağlantılı olan 3. yüzyıldan kalma orijinal Roma havuzunun asırlardan sonra hálá çok iyi durumda olması şaşırtır beni.

Bir köy evinin sıcaklığına sığınmak istediğimde Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Tyana Guest House’da gecelerim. Eski adı Nahita olan Niğde’de güzel bir otel vardır. şehirdeki restoranlarda karnımı doyurur Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kaleye çıkar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri camileri ve müzeyi gezerim. Niğde yakınındaki Gümüşler Manastırı çok az insanın paylaştığı bir sır gibidir. Uçhisar’ın ilerisindeki Kılıçlar vadisinden ya da Kızıl Çukur’dan Çavuşin’e tarihin içinden yürürüm. Kayalara kazılan inanç ve yaşama dair izler bana medeniyetin bazen geçmişte kaldığını düşündürtür. Her daim büyülendiğim Ihlara vadisinde kar çamur demez yürürüm Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Belisırma da Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Selime de kayalara yazılmış tarihle bütünleşirim Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Tanrının bu ülkeyi kayırdığına ve olağanüstü bir coğrafyaya oturttuğuna inanırım.

Güzelyurt’un adı üstündedir Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri sokakları tarih kokar ve ne gariptir ki insanlar bu Güzelyurt’un bu güzelliklerinden habersiz yaşarlar. Trekking için ideal olan Ortahisar Kapadokya’nın adeta bir özeti gibidir. Ben Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kalabalık yerine biraz daha gerisinde bulunan Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Turist Hotel’in yanından sapılarak gidilen Aşk Vadisi’ni tercih ederim Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri o kocaman peri bacalarının arasında kaybolurum. Burada Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kendini dünya nimetlerinden arındırıp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri dine adayan inanç sahiplerini düşünürüm.

ANATOLIAN HOUSES

Mağaraları mesken tutmuş oteller Göreme’yi daha da cazip hale getiriyor. Bu ilçede çok kısa bir süre sonra dünyanın en iyi dizayn otellerinden biri olacak bir tesis var. Anatolian Houses isimli otel Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri beş peri bacasına serpiştirilmiş Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri birbirinden farklı döşenmiş Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bir kısmı 70 metrekare olan Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri 19 suitten oluşuyor. Odalarda Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri otelin koleksiyoner sahibinin Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bazıları 5000 yıllık olan Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Hititlerden Romalılara Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri çok farklı medeniyetlere ait tarihi eserler Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yerlerde ise ışıklandırılmış camekanlar içinde transparan ipek halılar var. Her odada Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri plazma tv Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kocaman bir jakuzi Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri iki duş ve iki lavabo bulunuyor. Mekanda ışıklandırma özel olarak ledlerle sağlanmış Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yemekler ise bir harika Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri tam hedonistlere göre. Oteldeki odalardan bazıları dört bölümden oluşuyor Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri hepsinde koskocaman jakuziler var Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bazılarında da bir peri bacasının altına jakuzileri yerleştirmişler Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ambians olağanüstü. Bahçedeki çeşmelerden ise şarap akıyor. Otelin sahibi Hasan Kalcı çocukken eşekle turist gezdirip bu işlere girmiş bir Kapadokyalı ama benim diyen mimara taş çıkartır. Daha önce açtığı otel dünyanın en iyi 50 dizayn otelinden biri seçilmişti. 0-384-2712463..anatolianhouses.com

Kapadokya’da nerelere gitmeli

UÇHİSAR

Kayseri’den Kapadokya’ya gelirken Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bu eski ticaret yolu üzerinde karşınıza önce 1249 yılında yapılan ve şu anda Mevlevi gösterileri için kullanılan Sarıhan çıkıyor Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ardından Avanos’u geride bırakarak ay yüzeyini hatırlatan Kapadokya’ya giriyorsunuz Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri eğer Nevşehir üzerinden geliyorsanız önce Uçhisar karşılayıp aklınızı başınızdan alıyor. Adı üzerinde tam uçta yer alan bir kale bu. Aşağıdan bakıp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kameralarınıza hapsediyorsunuz milyonlarca yılın yarattığı eseri. Tavsiyem Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kaleye çıkıp günü batırmak. Altınızda olağanüstü yer şekilleri ve güneşin giderayak yaptığı ışık oyunları Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri elinizde bir kadeh Kapadokya şarabı Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yaşamın güzelliğine için.

GÖREME

Göreme Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri UNESCO’nun dünya kültürel mirası listesinde yer alan Kapadokya’nın en hareketli ilçesi. Oteller Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri pansiyonlar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri restoranlar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri otantik dükkanlar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri aradığınız her şey burada mevcut. Göreme Açık Hava Müzesi’ne en yakın yerleşim olduğundan 1980’lerden sonra turizm alanında bu ilçede büyük gelişmeler olmuş. Dünyevi işleri bir yana bırakıp kendilerini dine adayıp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri inzivaya çekilen ilk Hıristiyanlar Kapadokya’yı merkez seçip Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yüzlerce kaya parçasını oyarak kilise ve manastırlarını yaratmışlar. 1923’deki nüfus mübadelesine kadar bölgede yaşayan Anadolu Hıristiyanlarının kiliseleri Kapadokya’nın dört bir köşesine yayılmış durumda. Göreme Açık Hava Müzesi’nin en görkemlisi Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri müzeyle otopark arasında yer alan Tokalı kilise.

ÜRGÜP

1923 yılındaki nüfus mübadelesine kadar ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı ilçede bir kısmı turistik işletme haline çevrilmiş çok güzel eski taş binalar var. Eskiden insanların yaşadığı ve uzun zamandır boş olan mağara evler Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri şimdi restore edilip turizmin hizmetine sunuluyor. 700 metrelik tünelden geçerek Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ilçenin üzerinde yer alan Temenni tepesine çıkıp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

AVANOS

Ürgüp’ten Avanos’a giderken geçilen Derbent vadisi ilginç şekillerle dolu. Deveye benzeyen kaya parçası ise en çok fotoğrafı çekilen şekillerden biri. Biraz ilerideki Zelve vadisi Göreme Açık Hava Müzesi kadar ilginç olmasa da kilise Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri manastır ve bir camiye ev sahipliği yapıyor. Zelve’ye giderseniz Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Direkli Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Balıklı Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri üzümlü ve Geyikli kiliseleri görmeyi ihmal etmeyin. Hemen yakınındaki Paşabağları ya da eski adıyla Rahipler vadisi ilginç peri bacalarıyla dolu. Yanındaki tepeye çıktığınızda Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kameranızla çok güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Paşabağları’ndan ana yola çıktığınızda sola saparsanız Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri Vaftizci Yahya kilisesinin olduğu Çavuşin’e varıyorsunuz. 5. yüzyıldan kalma yapıda Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri daha sonraki döneme ait çok güzel freskler var.

YERALTI ŞEHİRLERİ

Kapadokya Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri bazıları 20 bin kişi alabilecek büyüklükte Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri 40 civarında yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bulunan arkeolojik eserler bu şehirlerin ilk olarak Hititler zamanında düşmanlardan korunmak maksadıyla kullanıldığını gösteriyor. Yeraltı şehirlerinde Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri oturma Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yatak ve erzak odaları Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri şarap üretim bölümleri Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri dini eğitim verilen okullar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri kiliseler Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri havalandırma boşlukları Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ahırlar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri mutfaklar var. Havalandırma boşluklarından kafanızı uzattığınızda Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri yeraltında ne kadar derine indiklerini görüp Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri eski zaman insanlarına hayranlık duyuyorsunuz. Yeraltı şehirlerinde yürürken belli yerlerde tüneller çok dar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri eğer klostrofobiniz ve eğilerek yürüme probleminiz varsa Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri sadece ilk katına bir girip Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri gördüğünüzle yetinin. Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinden en gözde olanlar Kaymaklı ve Derinkuyu. Kaymaklı Nevşehir’e daha yakın Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ondan dokuz kilometre daha uzakta bulunan Derinkuyu ise daha büyük. Derinkuyu sekiz katlı ve 55 metre derinliğe kadar iniyor.

NEREDE KALINIR

Museum Otel Adı üzerinde bir müze esintileri taşıyor Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri manzarası müthiş Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri tüm bölgeye tepeden bakıyor. Kadınlar yönetimi ele geçirmiş Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri hepsinde güleryüz Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ellerinden geleni yapıyorlar. Otantik dekorasyonlu odaların bir kısmı mağaralardan oluşuyor. 0-384-2192220 Lykia Lodge Bölgenin eskilerinden ama hálá bir klasik Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri açık büfesi harika. 0-384-2139945

Karlık Evi Sıcak bir ortama ve güzel bir manzaraya sahip. Sanatsever sahibiyle sohbet ayrı bir keyif. 0-384-2192995

Fairy Chimney Inn Bir Alman antropoloğun sahibi olduğu harika bir peri bacası. 0-384-2712655 Göreme House şirin mi şirin Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri ev havasında 13 odalı bir tesis. Kahvaltısı ve manzarası muhteşem. 0-384-2712060 Sacred House Kapadokya mimarisi ve ortaçağ şatolarının inanılmaz kombinasyonu. 0-384-3417102 Esbelli Evi Zevkli döşenmiş eski evlerle Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri taşa oyulmuş evlerin güzel bir örneği. 0-384-3413395 Alkabris Ortahisar’da sıcak mı sıcak bir mekan Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri sahibi profesyonel rehber Sait Kazuk’la sohbet çok keyifli. 0-384-3433433 Grand Hotel Niğde 0-388-2327000

Tyana Guest House Kemerhisar Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri 0-388-3293065.

NE YENİR?

Belisırma Restaurant Ihlara vadisinde suyun kenarından yürürken Belisırma köyünde karşınıza çıkıyor. Fırında alabalık yerken ayaklarınızı Melendiz ırmağında serinletmek ister misiniz? 0-382-4573057 Saruhan Restaurant Niğde 0-388-2322172 Elai Restaurant Eski bir Kapadokya evi Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri harika yemekler Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri önde ise görkemli bir Kapadokya ve Erciyes manzarası. 0-384-2193181. şömine Restaurant Servis de fiyatlar da iyi. Testi kebabı bölgenin ve restoranın spesiyalitesi. Restoranın sahibi Argeus seyahat acentası aynı zamanda bölgede her türlü başarılı tutistik organizasyona imzasını atıyor. 0-384-3418442 Old Grek House Ürgüp yakınındaki Sinasos’da bulunan bu restoran aynı zamanda ufak bir otel. Ev yemekleri çok lezzetli.0-384-3535306
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri

Kapadokya Nın Yüzey Şekilleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ürgüp yüzey şekilleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yüzey Şekilleri Я Coğrafya 14 27-12-2016 06:05
Ege Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 18-02-2012 06:51
Akdeniz Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 04:09
Kompozisyon Anlatım Şekilleri Nelerdir?-Kompozisyonda Anlatım Şekilleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:12
Kapadokya incitanesi Adım adım Türkiye 3 30-04-2009 11:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.