bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 02:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir

Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir


Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kinetik Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ısı Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ışık Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir elektrik Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kimyasal Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

POTANSİYEL ENERJİ

Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

KİNETİK ENERJİ
Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.

ISI ENERJİSİ
Cisimlerin sıcaklıkları yüzünden sahip olduğu enerjidir. Sıcaklığı yüksek ya da düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır. Örnek verecek olursak: ampul Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir elektrik sobası Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir jeotermal enerji Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ısıtıcılar

ELEKTRİK ENERJİSİ

Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buraya basın.

IŞIK ENERJİSİ
Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür. Zaten adı üstünde. Yanan odun Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ampul Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir Güneş Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir lamba vb. şeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine çevirir.

KİMYASAL ENERJİ
Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu ortaya çıkar. Yanma Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir Yakma ve benzeri olaylar bir enerji sonucu olur ve onlar da bir enerji açığa cıkartır.

NÜKLEER ENERJİ

Fisyon veya füzyon sonucu meydana gelir. Nükleer santrallerden bu şekilde elektrik elde eder. (Bir şemasını görmek için buraya tıklayın.) SES ENERJİSİ Sesin enerjisi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Şu örnekle açılanabilir: Camın kırılması. Hani o yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları anımsayın. Bunlar sesin enerjisi yüzündendir. Zilin kinetik enerjisi ses ve biraz da ısı enerjisine dönüşür. Yani kol zile vurdukça sesin çıkması enerji dönüşümüdür.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

Daha önce de bahsedildiği gibi hiçbir enerji kaybolmaz. Sadece dönüşüm sonucu başka bir enerji türü olur. Yani Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir evrendeki enerji toplamı değişmez. Buna enerjinin korunumu denir. Bu kısmı daha çok şekiller vasıtasıyla anlatmak istiyorum. Şekilleri görmek için başlıklara basın. İlk örneğimiz hidroelektrik santrali. Kademe kademe anlatmakta yarar görüyorum. Nehirlerden gelen suyun kinetik enerjisi barajda potansiyel enerjiye dönüşür. Bu potansiyel enerji kapaklardan akarak doğrusal hareketle bir kinetik enerjiye dönüşür. Buradan da türbin görevi devralır. O doğrusal hareketi dairesel harekete çevirir; ama hâlen kinetik enerjidir. Jeneratör türbinden aldığı bu enerjiyi elektrik enerjisine çevirir ve trafolara gönderir. Bundan sonra uzun bir yolculuk sonrası evinize gelen elektrik fırınlarda ısı enerjisine Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir saç kurutma makinelerinde ısı enerjisine ve kinetik enerjiye Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ampulde ise ışık enerjisine dönüşür. Böylece 5 kademe atlatmış olan kinetik enerji sonunda bizim yararımıza çalışmış olur.

ARABANIN ANİ FREN YAPMASI
Bu hidroelektrik santralinin işleyişinden daha basittir; ama sonuç olarak enerji dönüşümü olduğu için yazmak istedim. Arabadaki yakıtın yanması (kimyasal enerji) basınç yaratarak pistonu aşağı iter ve bu enerjisini (kinetik Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir doğrusal) krank miline iletir. Krank mili alığı bu enerjiyi doğrusaldan dairesele çevirir ve tekerleklere iletir. Tekerlek aldığı bu dairesel hareketi doğrusal harekete çevirir ve araba hareket etmeye başlar. Hızlandıktan sonra sürücü önüne bir şey çıkınca durmaya kalarsa arabanın hareketi yavaşlar Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir yani kinetik enerjisi de azalır. Bu enerji kaybolmaz Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir sadece ses ve ısı enerjisine dönüşür. Fren balatalarının disklere sürtmesi sonucu ses ile ısı ve lastiğin sürtünmesi sonucu da yine ısı ortaya çıkar.

POTANSİYEL ENERJİ

Potansiyel enerji belli bir yükseklik ya da gerginliği olancisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Biz aşağıda sadece yükseklik bahsini işleyeceğiz. Yüksekliği olan her şeyin potansiyel enerjisi de vardır. Bu enerji gerektiğinde kullanılarak başka enerjilere dönüşebilir (örneğin bir kitabı yüksekte tutarken bırakırsak potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.)

POTANSİYEL ENERJİYİ HESAPLAMA

Potansiyel enerji 3 şeye bağlıdır: cismin kütlesi Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir cismin yerden yüksekliği ve yerçekimi. Bunların hepsiyle doğru orantılıdır Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir yani biri arttığında potansiyel enerji de artar. Yukarıda verilen bilgilere de dayanarak potansiyel enerjinin fomülünü vermek istiyorum. Hatırlarsanız Enerjiyi ?E? Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir potansiyel enerjiyi de ?EP" olarak gösteriyorduk. EP=kütle x yerçekimi x yükseklik yani EP=m x g x h Örnek Kütlesi 10 kg olan bir taş yerden 5 m yüksekte duruyor. Bu taşın sahip olduğu potansiyel enerji kaç Joule?dür? (g=10N/s2) EP=m.g.h EP=10kg . 10 m/s2 . 5 m EP=10kg m2/s2 EP=10 J

KİNETİK ENERJİ

Bir cismin kinetik enerjisinin 0?dan büyük olması bize o cismin hareket ettiğini anlatır. Yani kinetik enerji sadece hareketlilerde mevcuttur ve bu enerjiyi cismin hereket ettiği için sahip olduğu enerji? diye tanımlarız. Bu enerji elektrik üretmede kullanılabilir.

KİNETİK ENERJİYİ HESAPLAMA

Kinetik enerji Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir potansiyel enerjiden farklı olarak 2 şeye bağlıdır: cismin kütlesi ve cismin hızı. Bunların ikisiyle de doğru orantılıdır. Kinetik enerjinin fomülü şu şekildedir. Hatırlarsanız Enerjiyi "E" Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kinetik enerjiyi de "EK" olarak gösteriyorduk. EK=½ x m x v2 Örnek 2 saniyede 520 m yol alan ve 300 000 kg kütleye sahip olan bir Boeing 747?nin sahip olduğu kinetik enerji tam hız giderken kaç Joule?dür? EK = ½ . 260 .260 . 300 000 EK = 2602. 150 000 EK =10 140 000 000 J

Enerjinin Dönüşümü Hareket halinde bulunan bir otomobilin Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir hareket etmek için benzine ya da benzer bir yakıta ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliriz. Bu yakıt ya benzindir Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ya mazottur ya da otogazdır. Ancak ne olursa olsun aracın hareketi için bir tüketimin yapılması gerekmektedir. Netice itibari ile de şu kanun aklımıza gelmektedir:'Madde vardan yok Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir yoktan var olmaz.' Hakeza Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir enerjinin korunumu yasası da burada devamı mahiyetinde ifade edilmektedir:Enerji vardan yok Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir yoktan var olmaz. Termodinamiğin ikinci yasası der ki:'Uzayda yer alan enerji miktarı sabittir Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir sadece dönüşüm vardır.' Burada durağan bir olaydan bahsedilmemektedir. Aksine Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir devamlı dinamiği olan bir dize hareketten bahsedilmektedir. Madde-enerji ve enerji-madde dönüşümü sürekli olmakta ve bu olay büyük bir denge içerisinde devam etmektedir. Sizin vücudunuzdan yayılan ya da bir tüpten yayılan alevin ısısı hiçbir zaman kaybolmamakta ve uzayın derin köşelerinde entropi dağılımına ön ayak olmaktadır. Enerjinin vardan yok Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir yoktan var olmayacağı gerçeği ile enerjinin şekil değiştirme ilkeleri birleştiği zaman Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kainat efsanesinin çalışma dizesi hakkında bilgi sahibi oluruz. İlk başta verdiğim otomobil örneğinde benzinin içerisinde bulunan kimyasal enerji Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir 4 zamanlı bir motor sayesinde hareket enerjisine çevrilmektedir. Burada ki dönüşüm ise Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kimyasal bağların koparılması sonucu oluşan ısının harekete çevrilmesi şeklinde bir dize akımı sergilemektedir. İfade tarzı ile de Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kimyasal bağları bulunan ve birer karbon ürünü olan benzin yakılarak ısıya ve bu ısıda harekete çevrilmektedir. Siz diyebilirsiniz ki; nasıl olurda ısı harekete çevrilebilinir? Ocağınızda kaynayan ve buhar vermeye başlayan bir çaydanlığa rüzgar gülünü yaklaştırdığınız zaman; buharın etkisi ile döndüğünü fark edersiniz. Burada ısının harekete çevrilmesine basit bir örnek vermiş bulunmaktayız. Bu örnekleri ise binlere ve hatta milyonlara çıkarmamız mümkündür. Peki Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir bir işin yapılabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyuluyorda Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir insanların yaptıkları işler için nasıl bir enerji şekli kullanılmaktadır? Bu sorunun cevabı ilköğretimden başlayıp neredeyse hayatımızın tamamını kapsayacak şekilde bizleri meşgul etmektedir. Bizler yaşamak için yiyecekler yer ve su içeriz Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir aynı zamanda havayı soluruz. İşte Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir işin özü burada yatmaktadır. Nasıl ki karbon ve hidrojen ürünü fazla olan ve petrol polimeri olan benzin yakıldığında hareket sağlanıyor Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir bizim yediğimiz yiyeceklerde büyük bir yanma reaksiyonu gerçekleştirerek enerji elde etmektedir. Bu arada oluşan ısı düzeyi de hem proteinlerin ve hemde vücudun diğer fonksiyonlarının düzgün çalışması için kullanılmaktadır. Entropi olarak dağılan vücut ısısı Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir uzayın entropi düzeyininde dengede tutulmasında rol oynamaktadır. Belki size son söylediğim garip gelmiştir Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ancak bu dediğim doğrudur.Bizler çoğalırken aslında Dünya'nın ağırlığı artmamaktadır. Doğada var olan maddeler bir araya gelmekte ve netice itibari ile de onikisentrilyon ton olan dünya kütlesi korunmaktadır. Aynı biçimde Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kainatın kütlesi korunmakta Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir bunun yanında kainatın enerji düzeyi de korunmaktadır. Big-bang teoremi doğrudur Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ancak benim kastetiğim nokta Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir uzayın büyümediği değil Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kütle ve enerjinin korunduğu prensibidir. Kainatta var olan atom molekülü ile Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir var olan joule ifadesi ile ifade edebileceğimiz enerji hep denge altındadır. Odun yandığında hiçbir şey kaybolmamakta Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir bir miktar enerji ile beraber gaz ve kül çıkmaktadır. Eğer kimya bilimi çok ileri düzeylere ulaşsa ve bu çıkan şeyler bir araya getirilse yine odunu oluşturabiliriz. Odun yandı Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir o zaman madde miktarı azaldı mı? Hayır Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir maddenin bir kısmı kızılötesi ışınlar halinde entropi dönüşümüne katıldı; yani yoktan var olmadı Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir vardan yok. Nasıl ki fission olayı ile madenin parçalanması sağlanıyor ise Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir füzyon olayı ile de birleştirme sağlanabilmektedir. Eğer yakılan odunun çıkan artıkları Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir karbon düzeyine erişmiş bir süpernova tiplemesinde olduğu gibi bir araya getirilebilse; yani füzyon reaksiyonuna uğratılabilse Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir tekrar odunu oluşturmamız mümkündür. Nasıl ki biz odunu yakıp bir miktar enerji elde ettik Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir ömrünü bitiren yıldızlarda enerji denklemlerini bozarak yeni maddeler oluşturmakatdır. Burada kaybolan odun yerine bu yıldızlarda yeni madde tiplemeleri oluşmaktadır. Karbona ve hatta demire varıncaya kadar sıkışma meydana gelmekte ve bizim burada yakıp kül ettiğimiz odunda bu şekilde kainatta tekrar oluşturulmaktadır. lütfi şahin.. Enerji dönüşümlerine örnekler; - Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su serbest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür. -Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz zaman silginin ısındığını farkederiz. Burada hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür. -Bisikletlerde yer alan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan ufak bir ampülü yakar. Bu durumda hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür. - Kaydırakta kayan çocuklar kaydırağın tepesine çıktıklarında yere göre bir potansiyel enerjiye sahip olurlar. Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani hareket enerjisine dönüşüyordur. -Elektrik enerjisi Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir farklı araç-gereçlerin yardımıyla diğer enerji türlerine dönüştürülebilir. Örneğin Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir serinlemek amacıyla kullandığımız vantilatörde hareket Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir. -Güneş Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebiliryerküreyi ısıtan bir enerji kaynağıdır.yeryüzüne ulaşan güneş ışınları ısı enerjisine dönüşürler.mesela binaların çatılarında bulunan su depoları güneş enerjisini depo ederek suyun ısınmasına neden olurlar; yani güneş enerjisi ısı enerjisine dönüşmüş olur ve suyu sıcak bir şekilde kullanmış oluruz . -Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir kullanım aşamasında elektrik enerjisine dönüşür. Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-02-2013, 11:41   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ses hangi enerji türüne dönüşür


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir

Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bir enerji çeşidi olan elektrik enerjisi başka enerji çeşitlerine dönüşebilir mi, güneş enerjisi hangi enerjilere dönüşür, gunes enerjisi hangi tur enerjilere donusur, güneş enerjisi hangi enerjiye dönüşür, ışık enerjisi hangi enerjilere dönüşür, güneş enerjisi hangi enerji türlerine dönüşür, güneş enerjisi hangi enerji çeşitlerine dönüşebilir, güneş ışığı hangi enerjilere dönüştürülebilir, güneş enerjisi hangi enerjilere dönüşebilir, güneş enerjisi hangi enerji türlerine dönüşebilir, ses hangi enerji türlerine dönüşür, güneş arabası hangi enerjiye dönüşür, güneş enerjisinin dönüştüğü enerjiler, güneş ışığı hangi enerjilere dönüşür, güneş enerjisi hangi tür enerjilere dönüşür maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneş enerjisi ile su nasıl ısıtılır? Я Soru Cevap 40 29-03-2017 08:48
ısı enerjisi harekat enerjisine dönüşebilir mi? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 12-10-2012 04:04
Güneş enerjisi nerelerde kullanılır? Я Soru Cevap 0 22-02-2012 12:18
Güneş Enerjisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:15
Güneş Enerjisi İle Çalışan Cep Telefonu Я Cep Telefonu Merkezi 0 21-04-2010 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats