bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 02:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları

Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları


Fiziki coğrafya ve beşeri coğrafyadır. Fiziki coğrafya yeryüzünün fiziksel özellikleri (yer Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları su Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları hava ve canlılar) ile ilgilenirken beşeri coğrafya bu fiziksel özelliklere göre şekillenmiş insan yaşayışı Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları ekonomisi gibi toplumsal konularla ilgilenmektedir.

Vikipedi Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları özgür ansiklopediCoğrafya Biliminin Yararlandığı Diğer Bilim Dalları :
1. Astronomi : Uzay bilimi
2. Jeoloji : Yer Bilimi
3. Jeofizik : Dünyanın iç yapısının inceleyen bilim dalı
4. Hidroloji : Sular bilimi
5. Meteoroloji: Atmosfer olaylarını inceleyen bilim dalı
6. Kartografya :Harita bilimi
7. Zooloji : Hayvan bilimi
8. Botanik : Bitki bilimi
9. Antropoloji : İnsan bilimi
10.Etnoloji : İnsan ırklarını inceleyen bilim dalı
11.Sosyoloji : Toplum inceleyen bilim dalı
12.Demografi : Nüfus bilimi
COĞRAFYANIN BÖLÜMLERİ
Coğrafya incelemiş olduğu konuları göre iki bölüme ayrılmaktadır :
1. Genel Coğrafya
A. Fiziki Coğrafya
a) Jeomorfoloji
b) Klimatoloji
c) Biyocoğrafya
d) Hidrografya
B. Beşeri Coğrafya
C. Ekonomik Coğrafya
2. Yerel Coğrafya
A) Bölge Coğrafyası
B) Ülke Coğrafyası
C) Kıta coğrafyası

1. GENEL COĞRAFYA : Fiziki beşeri ve ekonomik olayların yeryüzünün tamamında ayrı ayrı ele almaktadır. Olayların meydana geliş nedenleri ve dağılışları incelenmektedir. Gözlem ve karşılaştırma yapılarak olaylar bir sınıflandırmaya çalışmaktadır. Genel coğrafya incelemiş olduğu konular bakımından üç bölüme ayrılmaktadır.

A) Fiziki Coğrafya : Yüzey şekilleri başta olmak üzere okyanuslar denizler göller ve akarsular gibi su küreyi oluşturan unsurlar da inceleme alanına girmektedir. Fiziki coğrafya denizlince yeryüzünün dış görünümü aklımıza gelmelidir.
Jeomorfoloji ( Yüzey şekilleri bilimi ) : Yeryüzü şekillerinin oluşumlarını araştırır. bunları sınıflandırır. Örneğin Depremlerin meydana gelmesi . akarsuların oluşturmuş olduğu şekiller Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları buzul ve rüzgarların meydana getirdiği yer şekilleri jeomorfolojinin inceleme alanına girmektedir.

Klimatoloji( İklim Bilgisi ): Yeryüzündeki iklim tiplerini ve bu iklim tiplerinin coğrafi dağılımını incelemektedir. Örnek vermek gerekirse Tropikal iklimi meydana getiren şartlar ve bu iklimin görüldüğü yerler klimatoloji biliminin kapsamı alanına girmektedir.
Biyocoğrafya( Canlılar coğrafyası ) : İnsan hariç yeryüzündeki diğer canlıların ( hayvan ve bitki ) coğrafi dağılışını ve bu bu dağılışı etkileyen fiziki şartları incelemektedir. Örneğin küçük baş hayvanların dağılım alanları ve bu dağılımda etkili olan iklim koşulları ve yer şekillerinin etkisi biyocoğrafyanın konusudur.
Hidrografya ( sular coğrafyası ) : Denizler Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları göller Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları akarsular ile yeraltı sularının özelliklerini inceler dağılışlarını açıklar .

B) Beşeri Coğrafya : Yeryüzündeki insan topluluklarının doğal ortamla olan ilişkilerini incelemektedir.
İnsanlara ait tüm özellikler beşeri coğrafyanın konusu içerisinde yer almaktadır. Örneğin İnsanların sayısı Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları yıldan yıla değişimi bu değişimde etkili olan faktörler Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları İnsanların yaş cinsiyet Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları medeni durum Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları çalışma koşulları Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları eğitim seviyesi gibi özellikleri beşeri coğrafyanın kapsamı içerisinde yer almaktadır .

C) Ekonomik Coğrafya : İnsanların yapmış olduğu faaliyetler ekonomik coğrafyanın kapsamı içerisinde yer almaktadır. Tarımı etkileyen şartlar Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları tarım ürünlerinin yetişme şartları Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları tarım ürünlerinin coğrafi dağılışı yine aynı sanayi Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları ulaşım Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları ticaret ve turizmi etkileyen olaylar da ekonomik coğrafyanın kapsamı içerisinde yer almaktadır.

2. YEREL COĞRAFYA : Genel coğrafyanın incelemiş olduğu tüm konular yerel coğrafyanın konuları arasında yer almaktadır. Ancak yerel coğrafya olayları incelerken bir sınır belirtmektedir ve olayları daha dar bir çerçeve de incelemektedir. Örneğin rüzgar oluşumuna neden olan faktörler genel coğrafyanın klimatoloji biliminin kapsamı içerisindedir. Ancak Türkiye'de etkili olan rüzgarlar yerel rüzgarlar yerel coğrafyanın konusuna girer.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları

Coğrafyanın Doğal Sistemlerle İlgilenen Dalları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cografyanın dogal sistemlerle ilgilenen dalları, coğrafyanın doğal sistemlerle ilgilenen dalları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atomla İlgilenen Türk Bilim Adamları Kimlerdir? elif Soru Cevap 2 21-12-2012 03:48
sindirim sistemi hangi sistemlerle ortak çalışır ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 18-10-2011 11:49
Coğrafyanın Yararlandığı Diğer Bilimler Nelerdir? elif Coğrafya 0 04-02-2011 05:08
Coğrafyanın Bilinmeyenleri daywest Coğrafya 0 09-05-2010 08:36
Coğrafyanın tanımı, konusu ve bölümleri daywest Coğrafya 0 02-05-2010 12:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.