bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 02:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎


Ülke İsmi
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ United Kingdom İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ UK
Devlet Başkanı
2.Kraliçe ELIZABETH (Queen ELIZABETH II)
Hükümet Başkanı
Başbakan Anthony C. L. (Tony) BLAIR
Yönetim Şekli
Anayasal Monarşi
Başkent
Londra (London)
Coğrafi Konum
Batı Avrupa İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Fransanın kuzeybatısı Avrupa'nın en batı ucunda yer alan ada ülkesi(Manş denizinde yapılan tünelle ada Fransa'ya bağlanmıştır. Bu sayede İngiltere bir ada olmaktan çıkıp İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Avrupa'ya karayoluyla bağladır denilebilir.) Türkçe'de İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ İngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında Büyük Britanya adasıdır. İNGİLTERE İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Büyük Britanya'nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. Büyük Britanya adasını oluşturan diğer bölgeler İSKOÇYA İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ KUZEY-İRLANDA ve GALLERDİR.

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎

245.000 kilometrekare (Türkiye'nin 3'te birinden biraz daha küçük bir ülkedir)
Nüfus
59 İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎5 milyondur. Nüfus Artma Oranı ise 0.25% dir.
Etnik Gruplar
İngiliz 81.5% İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ İskoçyalı 9.6% İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ İrlandalı 2.4% İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Galli 1.9% İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Ulsterli 1.8% İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Hindistanlı İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Pakistanlı ve diğerleri 2.8%
Hukuk Sistemi
Roma hukukundan kalma sistem geliştirilerek gelenek-selleşmiş ve yazılı olmayan bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.
Ekonomi
Kapitalist bir ülkedir. Hizmet sektöründe özellikle de bankacılık İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ sigorta ve benzeri finansal kurumlarda oldukça ileridir Yıllık büyüme hızı %1.9 olup enflasyon oranı da yıllık %2.3 civarındadır. İngiltere'nin para birimi 'pound sterlindir. 1 pound 100 pence (okunuşu pens) 'den oluşur.
Bankacılık
İngiliz bankalarında hesap açtırmak İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Türkiye'deki gibi kolay değildir. Cebinizde on binlerce Sterlininiz dahi olsa hesap açtırmak için çok sayıda banka dolaşabilir İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ birçok evraklar hazırlamak zorunda kalabilirsiniz. Bir kaç ay süreyle hesap açmak için uğraşmanız gerekebilir. Burada bankada hesap açtırmak için ne tür evrakların hazırlanması gerektiğine dair kesin bir liste yoktur İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ çünkü her banka farklı evraklar talep edebiliyor.
Çalışma Koşulları
Göçmen ofisinin çıkardığı son yasayla İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ 6 aydan fazla kalan Türk öğrencileri Britanya'ya vardıklarında haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Hükümetin belirlediği asgari saat ücreti 4.10 Pound'tur. Hiçbir iş yeri resmi olarak bu ücretin altında kimseyi çalıştıramaz. Ama bireylerin aldığı sorumluluğa ve yaptığı işe göre saat ücreti yüksek olabilir.
Türkiye'den para havalesi İngiltere'de hesap açtığınız bankanın SORT CODE ve Account Number ile Türkiye'deki aileniz İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Türkiye'deki herhangi bir banka aracılığıyla size para havalesi gönderebilir. Türkiye'deki aileniz Türk bankasına havale ücreti öderken İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ havalenin hesabınıza girmesi esnasında İngiltere'deki banka da gelen havale miktarından 6-12 sterlin arası bir kesinti yapabilir. ATM kartınız ile İngiltere'deki herhangi bir bankamatikten hesabınızdaki parayı çekmeniz mümkündür.
Sağlık sistemi
İngiltere'de oturum izni olan herkes gibi ülkede Au-Pair veya 6 aydan daha uzun süreli öğrenci olarak bulunanlar da Ulusal Sağlık Sigortası (NHS) kapsamındadır.Ülkede turist olarak bulunanların sadece acil durumlarda hastanede yaptıracakları ayakta tedaviler ücretsizdir. İngiltere'de Au Pair veya öğrenci olan T.C. vatandaşları acil durumlarda hastaneye giriş yaparken Au-Pair veya öğrenci olduklarını söylemeleri bu sigortadan yararlanmaları için yeterlidir.
Din
Nüfusun yüzde 40'ı İngiliz kilisesine bağlı Protestanlardan oluşmaktadır. Yüzde 12 civarında Katolik İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ yüzde 6 oranında sih ve Hindu İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ yüzde 1 oranında Müslüman İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ yüzde 3 oranında Yahudi bulunmakla birlikte nüfusun yüzde 38'inin dini inancı bilinmemektedir. Dini inançlarına saygı gösterilir ve herkes dinini İngilterenin herhangi bir yerinde rahatça icra edebilir.
Şehirleşme
Nüfusun %92'si İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ kırsal alan olarak adlandırılabilecek şehirleşmiş ya da şehir merkezlerine yakın küçük yerleşim merkezlerinde oturur. Londra ve Birmingham dışında kalan tüm şehirlerin nüfusu 1.000.000'un altındadır. İngilizler hala eski stil yıkılmaya yüz tutmuş gibi görünen evlerde yaşamaktadır.Apartman yaşamı neredeyse yoktur ve tüm evler küçük veya büyük bahçeli müstakil veya paylaşım katlı veya ortak kullanımlıdır. İngilizler için oturdukları ev ne kadar tarihi ve eski ise bu o kadar gurur verilecek bir şeydir. Bir çok aile 300-400 yıllık evlerde yaşıyor olduklarını övünerek söylerler.
Trafik
İngiltere'de araba kullanmak durumunda kalırsanız İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ trafiğin ters yönde işlediğini unutmamanız ve çok dikkatli araba kullanmanız gerekir. İngiltere'de yaya geçitlerinde her zaman yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Araba kiralamak istiyorsanız İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ günlük 25 Sterlin'e araba kiralamanız mümkündür. Araç satın almak ise daha kolaydır. 10 yaşında orta halli bir aracı 500-600 sterline satın alabilirsiniz. Ancak aldığınız arabayı kullanabilmek için en az arabaya harcadığınız kadar sigorta masrafı edeceğinizi de belirtmeliyiz.
İngiltere'de otomobil kullanmak İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ ters trafik akışına rağmen oldukça kolaydır. Yeter ki kuralları bilin ve iyi uygulayın. Tüm yollarda istisnasız işaretlendirme son derece kaliteli ve sürücünün işine kolaylaştıracak şekildedir.
Yaya yollarında kesin geçiş hakkı Türkiye'nin aksine dünyanın her yerinde yayaya aittir.
Kent içinde hız limitiniz saatte 30 mildir. Bu hızı geçmemeye çalışın. .
İngiltere içi ulaşım
Uçak İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ tren ve otomobil gibi birçok ulaşım aracı kullanarak İngiltereye varmak ve İngiltereyi dolaşmak yani İngilterenin altını üstüne getirmek çok kolaydır.
İngilterenin her bölgesi kara İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ deniz İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ hava ve demir yollarıyla çevrilidir.
Otobüs; demiryollarına göre otobüsle yapılan yolculuklar daha ucuz olmasına rağmen daha çok zaman alır. Gençler (16-25) öğrenci kartlarıyla bir yıl süreyle indirimli ücret tarifesinden yararlanır
Eğlence
Eğlence anlayışı insandan insana değişir. Ancak özellikle İngiltere'de eğlence anlayışınız ne olursa olsun ilgi alanınıza uygun yapacak bir şeyler bulacağınızdan emin olun.
Konuşmaktan sohbet etmekten zevk alıyorsanız yaşlı insanlarla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Unutmayın İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ yaşlı insanlar kendilerini yalnız hissederler ve mümkün olduğunca bu yalnızlıklarından bir az olsun sıyrılmak için sohbet edecekleri insan ararlar. Onların çok konuşması sizi sıkmasın İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ tam tersine onları ilgiyle dinleyin. Duyacağınız her farklı kelime İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ size yeni bir kavram öğretecektir.
Eğer sanata düşkünseniz; müzeleri İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ sanat merkezlerini İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ tiyatroları ziyaret edebilirsiniz.
Parklar İngilizlerin gururudur. Muhteşem güzellikteki ve büyüklükteki İngiliz parklarını mutlaka görmelisiniz. Buralar İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ kendi başınıza dinlenebileceğiniz arzu ederseniz spor yapabileceğiniz yerlerdir.
İngiltere'nin şurası turistik demek İngiltereye haksızlık olur. Tarihin bu kadar çok korunduğu bir başka ülkeye rastlamak oldukça zordur. Dolayısıyla ister kuzeyde küçük bir köye gidin ister en büyük kenti Londra'ya İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ çevrenizde yaşayan tarihi göreceksiniz.
Yemek
İngiliz yemek kültürü İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Avrupa`nın en zayıf mutfaklarından birisi olarak kabul edilir. Ancak İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ denizaşırı ülkelerden gelen göçmen mutfaklarının etkisi ile birlikte İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ içeriği ve teknikleri ile modern İngiliz mutfağı renklenmiştir. İngilizler genelde dışarıda yemek yemeyi severler. Evlerde pişen yemekler genelde Türklerin damak tadına pek uygun değildir. Ancak İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ birkaç haftanın sonunda İngiliz yemeklerine alışabilirsiniz.
Kültür
Herkesin bildiği gibi İngiltere kültür ve tarih açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. İngiltere'de her büyük şehirde dünyaca meşhur opera evleri İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ müzeleri ve sanat galerileri vardır. Londra'daki British Museum İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ National Gallery İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Edinburgdaki İskoçya Kraliyet Müzesi İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Belfasttaki İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ Cardiff Uluslararası Arena'sı ve Ulster Müzesi sadece bunlardan birkaçı.
Konukseverlik
İngiltere İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ ziyaretçilerine karşı konukseverdir ve onlara güvenli bir ortam sağlar. Bu güvenli ortamın koruyucuları olan polisler hala silah taşıma zorunluluğu duymaz ki bu da insanlarının şiddetle daha az karşı kaşıya geleceğini gösteriyor. İngiltere çok değişik milletlerden insanların oluşturduğu bir toplumdur. Hiç kimse İngilterede kendisini yabancı hissetmez ve kendisini çok kültürlü bu toplumun bir parçası olarak görür.Dünya genelinde İngilizlerin çok fazla konuksever olmadığı düşünülür ve soğuk insanlar olarak görülür. Bu önyargının doğruluğu olmasına rağmen genellememek gerekir. İngilizler ilk defa tanıştıkları insanlara biraz soğuk davranabilirler İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ bu aslında soğukluktan çok karşıdaki insanı tanımak amacıyla yapılan ve onu tahlil etmeye yönelik bir davranıştır. İngilizlerle bir süre vakit geçirdikten sonra görürsünüz ki kendileri çok nazik İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ seviyeli ve ince bir mizah yeteneğine sahiptirler. İngilizler özel yaşamlarında çok fazla açık olmayabilirler. İngilizlerin özel yaşamı kolay kolay anlaşılmaz bu nedenle. İngilizlerle ne kadar samimi olursanız olun özel yaşamlarıyla ilgili konularda biz dikkatli olmalısınız.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ingiltere nin sanat kültürü, ingiltere nin tarihi, ingiltere spor sanat kültürü tarihi hakkında kısa bilgi, ingiltere nin coğrafyası, ingiltere nin sanatspor ve kültürü, ingiltere nin tarihçesi, ingilterenin sanatı sporu kültürleri, ingiltere nin tarihsel ve kültürel özellikleri, ingiltere ninkültürü yerleri, ingiltere kültürü, ingiltere nin kısaca tarihi, britanya kültürü, ingilterenin tarihi yerleri, ingilterenin corafi vekültürel zellikleri, ingiltere nin,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İngiltere'nin Tarihi ve Turistik Yerleri elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:41
Proje Ödevi Kapakları‎ elif Eğitim ve Öğretim 0 03-03-2012 04:15
Akdeniz Bölgesinin Coğrafyası gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 08:57
Aşık Garip Coğrafyası - Hüsrev HATEMİ nimlahza Şiir 0 06-06-2011 10:31
Türkiye'nin Musul'u almak istemesi üzerine İngiltere'nin uyguladığı strateji nedir? Я Tarih 0 03-05-2010 11:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats