bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 02:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi

Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi


Anıtkabir: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi inkılâpların yaratıcısı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kahraman asker Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî istirahatgâhının bulunduğu Anıtkabir Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Rasattepe’ de inşa edilmiştir.
Mimarları Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda’dır. 1944 yılında yapımına başlanan anıt Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi 1953′te tamamlanmıştır. Aynı yıl Ata Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden büyük bir törenle buraya nakledilmiştir.
Anıtkabir kompleksi içindeki üniteler ;İstiklâl Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hürriyet Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Aslanlı Yol Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Müdafaa-i Hukuk Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Mehmetçik Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Zafer Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Barış Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi 23 Nisan Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Misak-ı Milli Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi İnkılâp Kulesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Zafer Kabartmaları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Mozole – Şeref Holüdür.
Örenyerleri
Gordion – Polatlı/Yassıhöyük:Frigya Krallığı’nın başkenti Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi ünlü Gordion şehrinin kalıntıları; Ankara-Eskişehir karayolunun yakınında Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Sakarya (Sangarios) ve Porsuk nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Polatlı’nın 21 km. kuzeybatısında Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’dan 90 km. uzaklıkta Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Yassıhöyük köyündedir.
Gordion’ un tarihi M.Ö. 3000 yılma (Eski Tunç Çağı) kadar dayanmaktadır. Asur Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hitit (M.Ö. 1950 – M.Ö. 1180) ve Frigya (M.Ö. 900 -M.Ö.620) nın önemli bir yerleşme yeri idi. Frigya Devletine başkentlik yapmıştır. Gordios adlı (Frig başkenti kurucusu) kralın adını almıştır. Kral Gordios tarafından bağlanan ünlü düğüm Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Büyük İskender tarafından M.Ö. 333 yılında kışı geçirdiği Gordion’da kesilmiştir. Gordion’da Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi bu tarihten sonra Büyük İskender Dönemi (M.Ö. 300-100) başlamış Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi sonra Roma Dönemi (M.Ö. 1.- M.S.4. yy.) Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi daha sonra Selçuklu (M.S.11.-13. yy.) dönemi sürmüştür.
Roma Hamamı – Ankara/Merkez:Ulus Meydanından Yıldırım Bayazıt Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi caddeden 2.5 metreye kadar yükseklikteki bir platform üzerinde bulunmaktadır. Hamamın bulunduğu yüksek platformun höyük olduğu bilinmektedir.
Hamam Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Caracalla (M.S. 212-217) devrine tarihlenir. Caracalla Hamamının Çankırı Caddesindeki girişi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi palaestraya yani bir güreş sahasına açılır. Bu revaklı avlunun bir kenarında 32 sütun olmak üzere bütün yüzünde 128 mermer sütun bulunmaktadır. Hamam binaları paleastra kısmının hemen arkasında yer alır. Bu yapılar ender rastlanan bir büyüklükte olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi her zaman olduğu gibi Apoditerium (soyunma kısmı) Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Frigidarium (soğukluk kısmı) Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Tepidarium (ılık kısım) ve Caldarium (sıcak Kısım) bölümlerinden oluşur.
Gavurkale Örenyeri – Ankara/Haymana:Ankara’nın 60 kilometre güneybatısındadır. Yanında akmakta olan Babayakup Deresinin tabanından 60 metre yüksekte olan tepe Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi uzun süren bir yerleşmeye sahne olmuştur. Tepeye buradaki eski yıkık duvarlar nedeniyle Gavurkale adı verilmiştir.
Gavurkale Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi bir tepe üzerindeki dik kayaların güneye bakan yüzünde yer alan; birbiri ardına yürüyen iki tanrı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi karşılarında oturan bir tanrıça kabartması ve bu kayalığın çevresindeki iri bloklardan oluşan duvarlar ile dikkati çekmiştir. Söz konusu kaya kabartmaları Hititlere özgü eserlerden olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Anadolu’nun değişik yerlerinde bulunan benzer anıtlardan sadece birisidir.
Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda buranın surlarla çevrili önemli bir merkez olduğu anlaşılmıştır. Önceleri yalnızca Hititlerin ibadet yeri olarak bilinen Gavurkale’ de önemli Frig yerleşiminin olduğu da anlaşılmış Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi burası 1930 yılındaki çalışmalar sırasında bizzat Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir. Daha sonraki yıllarda çevresinde çeşitli yüzey araştırmaları yapılmış olan Gavurkale’de 1998 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi Başkanlığında kazı çalışmalarına da başlanmıştır.
Karalar Köyü Örenyeri – Ankara/Kazan
Karahöyük Harabesi – Hacıtuğrul Köyü
Etnografya Müzesi
Ogüst Mabedi – Ankara/Altındağ
Ahlatlıbel :Ahlatlıbel Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’nın 14 kilometre güneybatısında Taşpınar Köyü – Gavurkale -Haymana eski yolu üzerindedir. Ankara’ya çok yakın olan bu Eski Tunç Çağı istasyonu Anadolu için önemli bir düz yerleşme birimidir.
Bitik : Bitik Höyüğü Ankara’nın 42 kilometre kuzeybatısındadır. Yukarıdan aşağıya doğru M.Ö. V. yüzyılda başlayan bir Klasik Çağ iskânı ile kalın bir Eski Tunç Çağ iskânı meydana çıkarılmıştır. Bitik’ teki Eski Tunç Çağı kalıntıları bölgenin Doğu ve Batı Anadolu ile ilgisini belgeler.
Etiyokuşu :Ankara’nın 5 kilometre kuzeyinde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Çubuk Çayı kıyısındadır. Buradaki kazı Prof. Şevket Aziz Kansu tarafından 1937 yılında Türk Tarih Kurumu adına yapılmıştır. En alt katta Eski Taş Devri tipte aletler ele geçmiştir. Onun üstündeki Eski Tunç Çağı kültürü Ahlatlıbel kültürü ile benzerlik gösterir. En üstte ise çeşitli devirlere ait büyük bir sarayın kalıntılarına rastlanmıştır.
Augustus Tapınağı :Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğindedir. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmıştır. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmıştır.
Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi pencereler açılarak kilise haline getirilmiştir. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halindedir. Etrafını çevreleyen uzunluğuna on beşer Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi enine altışar adet kırk iki Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi tapınağın kapısı önünde dört Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi arkada iki adet sütunun yerleri bulunmaktadır. Yalnız iki yan duvarı ile kenarları işlemeli olan kapı kısmı eski hali ile ayakta durmaktadır. Aslı Roma Tapınağında bulunan ve Augustus’un başardığı işleri gösteren vasiyetnamesi bir yazıt ile bu tapınağın türbeye bitişik duvarına konulmuştur.
Julianus Sütunu :Defterdarlık ve valilik binası arasındaki havuzun kenarında bulunmaktadır. Hiçbir yazıtı yoktur. Gövdesinde birçok halka olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi yüksekliği on beş metre kadardır. Sütunun İmparator Julianus’ un (M.S. 361)
Ankara Roma Tiyatrosu : Hisar Caddesi ile Pınar Sokak arasında yer alır. İlk defa 1982 yılı sonunda bulunmuş Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kurtarma kazılarına 15 Mart 1983′te Müzeler Genel Müdürlüğünce başlanmıştır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü de kazılan 1986 yılı sonuna kadar sürdürmüştür. Sonuçta M.S. II. asrın başına tarihlenen tipik bir Roma Tiyatrosunun kalıntıları çıkarılmıştır. Bunlar arasında tonozlu parados binaları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi döşemeli orkestra Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi seyirci oturma yerleri (kavea) Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi sahne odası (scene)’ndan artakalan temel ve duvarların yanı sıra birçok heykel ve parçalan bulunmuştur.
Akköprü :Varlık Mahallesi önünde ve Ankara Çayı üzerinde olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’nın en eski köprüsüdür. 1222 yılında Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından Ankara Valisi Kızılbey zamanında yaptırılmıştır.
Höyük ve Tümülüsler
Beştepeler Tümülüsü : Anıtkabir alanındaki tümülüslerde ilk kazı 1926 yılında Makridi tarafından yapılmıştır. 1945 yılında Anıtkabir alanında yapılan toprak düzeltmesi sırasında birkaç tümülüsün kaldırılması gerekmiş Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi iki tümülüs açılmış ve burada Friglere ait birçok çanak çömlek ile beraber aletler de ele geçmiştir. Uzmanlar bu tümülüslerin Gordion Frig mezarlarıyla çağdaş olduğunu meydana çıkarmışlardır.
Yumurtatepe (Demetevler) Tümülüsü: Çiftlik – Demetevler Kavşağında Demetevlere giden yolun sol tarafında yer alır. 1986 ve 1987 kazı mevsimlerinde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğünce kazılmıştır. Yapılan kazılar sonucunda Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi tümülüsün tepesinde Eski Tunç Çağına ait küçük ve yuvarlak tek bir yapı ve içinde pişmiş toprak eserler ele geçirilmiştir.
Kül Höyük : Oyaca Kasabası sınırları içerisinde olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara-Haymana karayolunun yaklaşık 50. kilometresinde sola ayrılan Boyalık Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Culuk Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Çalış ve Durupınar yolundan 1.5 km gittikten sonra yolun sağında ve 150 metre mesafededir. Orta büyüklükte höyüklerden olan Külhöyük’te Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Anadolu Medeniyetleri Müdürlüğü Başkanlığında kazı çalışmaları yapılmaktadır.
Karaoğlan :Karaoğlan Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’nın 25 km. güneyinde ve Ankara-Konya yolu üzerindedir. Höyükte Kalkolitikten itibaren tüm uygarlık katları görülmektedir. Ankara Gölbaşı bölgesinde Hitit ve Frig katlarına sahip en önemli istasyonlardan birisidir.
Ankaradaki Müzeler
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Etnografya Müzesi
Ankara’da Atatürk Evi
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ”Oyuncak Müzesi”
Atatürk’ün Mekanı Müze Köşk
Beypazarı Kültür ve Tarih Müzesi
Eğit-Der Eğitim Özel Müzesi
Gordion Müzesi
Mehmet Akif Ersoy Evi
MTA Tabiat Tarihi Müzesi
ODTÜ’de Arkeoloji ve Müze
Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu Müzesi
TRT Müzesi ve Ulusal Kurtuluş Sergisi
100. Yıl Kız Teknik Öğretim Müzesi
Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi
T.C. Ziraat Bankası Müzesi
Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi
Kaleler
Ankara Kalesi: Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü olmuştur. Ankara Kalesi’nin tarihi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kentin tarihi kadar eskidir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygındır.
Selçuklular tarafından onartılıp genişletilmiştir. Kurulduğu tepe yanında akan (Hatip Çayı) Bentderesinden 110 metre yüksektedir.
Kale Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdır. Yirmiden fazla kulesi vardır. Dış kale eski Ankara şehrini yürek biçiminde çevirir. Dört katlı olan iç kale kısmen Ankara taşından kısmen de toplama (spoliyen) taşlarla yapılmıştır. İç kalenin iki büyük kapısı olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi birisi dış kapı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi diğeri hisar kapı adını taşır. İç kaledeki kulelerin yüksekliği 14 ile 16 m. arasında değişmektedir. Bugün kale içinde Osmanlı Ankara’sının XVII. Yüzyıldan itibaren ayakta kalmış bir çok Ankara evi bulunmaktadır.
Kalecik Kalesi :Kalecik Kalesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Çankırı’ya giden yol üzerinde Ankara’dan 78 km. uzaklıktadır. Modern kasabaya hakim olan simetrik koni biçimli bir tepenin üzerine kurulmuştur. Güneybatısındaki dağlara bir sırtla bağlanır ve Kızılırmak’ a doğru uzanan ovada tek başına yükselir.
Ankaradaki Camiler
Şehrin bazı önemli camileri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ağaç Ayak Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ahi Elvan Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ahi Yakup Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Alaaddin Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın TarihiÇiçekçioğlu Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Direkli Cami Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Eskicioğlu Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hacettepe Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hacı Arap Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hacı Bayram Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi İbadullah Cami Karacabey Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kocatepe Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kurşunlu Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Tabakhane Camii Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Tacettin Camii ve Zincirli Cami’dir.
Ankaradaki Türbeler
Ahi Şerafettin Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Azimi (İsmail Paşazade Hacı Esad) Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Cenab-ı Ahmet Paşa Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Hacıbayram Veli Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
İsmail Fazıl Paşa Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Karacabey Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Karyağdı Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Kesikbaş Türbesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi
Yörük Dede (Doğan Bey) Türbesi.
Ankaradaki Kiliseler
Katolik Kilisesi (St. Paul Kilisesi)
Katolik Kilisesi (St. Theres Kilisesi)
Anglikan Kilisesi (St. Nicolas Kilisesi)
Sinagog (Museviler Cemiyeti)
Ankaradaki Hanlar
Çengel Han:Kale altında ve Atpazarı Meydanı Sefa Sokakta bulunmaktadır. Kitabesinin 1522 tarihinde yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.
Kurşunlu Han:Ankara Kalesine giden yol üzerinde bulunan ve Fatih’in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından 1421 yılında yaptırılmış olan eser Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi tipik Osmanlı şehir içi hanlarındandır.
Mahmut Paşa Bedesteni: Kale yolu üzerinde ve Kurşunlu Hanın bitişiğindedir. 1421 – 1459 yılları arasında han ile birlikte Sadrazam Mahmut Paşa tarafından yaptırılmıştır.
Doğu – Batı istikametinde boyuna uzanan büyük ve muntazam dikdörtgen plânda olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi on adet büyük kubbe ile örtülü bedesten ve bedesten dışında meydana gelmiş olan arasta ile birlikte iki kısımdan ibarettir. Anılan bedesten bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.
Sulu Han: Hacı Doğan Mahallesi Tekneciler Sokağı ile Sulu Han Sokağı arasında bulunmaktadır. 1685 tarihinde Şeyhülislâm Cevvar Zade Mehmet Emin Bey tarafından Zincirli Camiye vakıf olarak yaptırılmış olduğu ileri sürülen Sulu Hana Hasan Paşa Hanı da denilmektedir. Fakat 1141 tarihli vakfiyede Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hanın Abdülkerimzade Mehmet Emin Bey tarafından vakfedildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır.
Zağfiran (Safran) Hanı: At Pazarındadır. Aslen Kayserili olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’ya yerleşen Hacı İbrahim Bin Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Vakfiyesi 1512 tarihlerinde düzenlendiğine göre bu tarihlerde yapılmış olmalıdır. Hanın yarısı mülk Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi yansı vakıfın ruhuna cüz-i şerif okumak Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Lütfi Han kapısındaki musluğa bakmak için vakfedilmiştir. İçinde bir mescit yer almaktadır.
Ankaradaki Hamamlar
Eski Hamam: Eski Hamam Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Gazi Lisesinin tam karşısında yer almaktadır. Oldukça harap durumda olan hamamın soyunmalığı tamamen yıkılmış olmasına mukabil Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi soğukluk ve sıcaklık Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi külhan dahil olmak üzere ayakta durmaktadır. Eserin mimari yapısı ve tekniği itibariyle XV. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir.
Karacabey Hamamı: Karacabey Hamamı Talat Paşa Bulvarı üzerinde olup 1444 tarihinde yapılmıştır. Çifte hamam olarak teşkil olunmuş Karacabey Hamamı batı kısmında birbirine bitişik soyunmalıkları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi doğu kısmında ise batıdakilere göre daha değişik inşa tarzı gösteren sıcaklık ve halvetleriyle birlikte bütünü kareye yakın büyük bir dikdörtgen meydana getirmektedir Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi birleşmektedir.
Şengül Hamamı: İstiklâl Mahallesi Acı Çeşme sokakta bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler kısmı olmak üzere çifte hamam halinde yapılmış olan Şengül Hamamının bugün İstiklâl Caddesi üzerindeki erkekler kısmı evvelce kadınlara ait idi. Yan yana olan iki kısmın da soyunmalıklarının inşa tekniği ve malzemesinden Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi XIX. yüzyılda yapıldığı anlaşılmaktadır.
Anıtlar
Mimar Sinan Anıtı: Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinin önündedir. 1956 yılında Türkiye Emlâk Kredi Bankası tarafından heykeltıraş Hüseyin Anka’ya yaptırılmıştır. En büyük mimarımız Mimar Sinan (1409-1588)’ın ayakta duran Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kendine has giysileriyle mermer heykeli bulunmaktadır.
Güvenlik Anıtı: Kızılay’da Güven Park içerisindedir. 1935 yılında Ankara taşından yapılmıştır. Türk Ulusunun polis ve jandarmaya bir armağanı olduğundan dolayı Emniyet Anıtı da denilmektedir.
Mithat Paşa Anıtı: Ulus’ta T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü binasının yanındadır. 1966 yılında T.C. Ziraat Bankası tarafından İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyelerinden Heykeltıraş Prof. Hüseyin Anka’ya yaptırılmıştır.
Ulus Cumhuriyet Anıtı: Ulus Meydanındadır. Anıt Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kurtuluş Savaşı kahramanlarına Türk Ulusu’ nun bir armağanı olarak 1927 yılında dikilmiştir.
Zafer Anıtı: Yenişehir’de Atatürk Bulvarı üzerinde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ordu Evi önündedir. Atatürk’ün ayakta ve kılıcına dayanmış halde üniformalı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi tunçtan yapılmış bir heykelidir.
Zübeyde Hanım Büstü:İsmet Paşa Kız Enstitüsü binasının önündedir. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ ın büstü Türk Kadınlar Birliği Merkezi tarafından Türk analarının en büyüğüne armağan olmak üzere 31 Mart 1964 tarihinde dikilmiştir.
Gezi ve Mesire Yerleri
Altınpark: Altınpark Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi İrfan Baştuğ Caddesi Aydınlıkevler’de Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi 640 bin m2′lik alanda hizmet vermektedir. Park alanında Uluslararası Fuar Merkezi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Bilim Merkezi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kültür Merkezi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kapalı ve Açık Spor Alanları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Açık ve Yan Açık Gösteri Anfileri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Türk Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi İtalyan ve Çin Lokantaları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Türk Sokağı ve Tepe hanından oluşan bölüm Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Gölet ve bahçeler Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Üretim seraları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Olimpik Yüzme Havuzu Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Mini Golf Sahası ve At Tavlası halkın ziyaretine sunulmuştur.
Atakule: Atakule Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi varlığı ile modern Ankara görünümüne önemli bir katkıda bulunmaktadır. Yüksekliği 125 metre olan kulenin tepe rakımı 118.2 metredir. 115.6 metredeki görsel ve işitsel cihazların kullanımına uygun çok amaçlı kokteyl salonu (nikâh töreni Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi seminer Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi konferans vb.) 600 metrekarelik bir alana sahiptir. Saatte bir tur atan döner lokanta 111.8 metrededir. Her gün 09.30 – 23.00 arası açık olan seyir terası Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi 103.8 metrededir. 99.8 metrede ise cafe – bar bulunmaktadır.
Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk tarafından kurulan çiftlik Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi günümüzde gazinoları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi parkları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi piknik yerleri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi hayvanat bahçesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi çeşitli ürünleri ve doğası ile Ankaralılar tarafından çok ziyaret edilen bir gezi ve mesire yeridir. Ulaşım belediye otobüsleri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi dolmuş ve banliyö treni ile mümkündür.
Gençlik Parkı: İstasyon – Opera binaları arasında yer alır. Lunaparkı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi çay bahçeleri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi gazinoları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi yaz aylarında faaliyet gösteren tiyatroları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kayık ve su bisikletiyle içinde dolaşılan büyük havuzuyla Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi restoran ve çeşitli eğlence yerleriyle halkın yazın rağbet ettiği önemli bir gezi ve eğlence merkezidir.
Bayındır Barajı:Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Samsun Yolu üzerindedir. Tabii güzelliği Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi gazinosu Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kamp yeri ve bir de yüzme havuzu olan baraj Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi yabancıların da beğenisini toplayan bir gezi ve mesire yeridir. Ulaşım Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi otobüs ve minibüsle mümkündür.
Çankaya Sırtları:Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Atatürk Müzesinin bulunduğu yerdir. Yaz aylarının sıcak günlerinde nispeten serin olan Çankaya’da pastaneler ve geniş park alanı içinde kır kahveleri de mevcut olup Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’nın bir tablo gibi seyredilebileceği en güzel yerdir.
Çubuk Barajı: Ankara’ya 12 kilometre uzaklıktadır. Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi piknik yerleri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi yürüyüş alanları ve kır kahveleri vardır. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkündür.
Gölbaşı:Ankara’nın 25 kilometre güneybatısında ve Konya Yolu üzerinde olan Mogan Gölü’nün kıyısında plaj ve gazinoların yanı sıra restoran ve kahveler vardır. Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi ve mesire yeridir. Kıyısında bir yüzme havuzu olan göl Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kayık gezileri için elverişlidir. Ulaşım Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi belediye otobüsü ile sağlanmaktadır.
Diğer Mesire yerleri: MTA Gül Bahçesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kurtboğazı arajı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Sarıyar Barajı Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Beynam Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Çamkoru Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Güven – Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Hoşebe Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Sorgun Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Söğütözü Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Tekkedağı Orman İçi Dinlenme Yeri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Uluhan Orman İçi Dinlenme Yeridir.
Milli Parklar
Soğuksu Millî Parkı
Ankaradaki Mağaralar
Ankara ili Güdül ilçesinde Bizans döneminden kalma mağaralar bulunmaktadır.
Ankara Mağaraları(Mağara Turizmi)
Ankaradaki Kaplıcalar
İlin önemli kaplıcaları Kızılcahamam-Sey Hamamı Kaplıcası( link ) Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ayaş Karakaya Kaplıcası Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Beypazarı-Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kapullu Kaplıcası Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Çubuk Melikşah Kaplıcası ve Haymana Kaplıcasıdır.
Ankara Kaplıcaları (Sağlık Turizmi)
Sportif Etkinlikler
Kış Sporları: Ankara’ya 26 Km. uzaklıktaki Elmadağ Kayak Merkezinde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kar kalınlığı 30-40 cm’ yi bulan kış aylarında kayak yapma imkanı mevcuttur. Elmadağ Kayak Merkezinde bulunan tesisler hizmet vermektedir. Ayrıca Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’da biri kurtuluş Parkı içinde Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi diğeri Bahçelievler Sondurakta olmak üzere iki adet buz pateni sahası bulunmaktadır.
Elmadağ Kayak Merkezi (Kış Turizmi)
Ankarada Sanat Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Kültür ve Eğlence
Ankara siyasal açıdan olduğu gibi kültürel ve sanatsal açıdan da Türkiye’nin başkenti durumundadır. Devlet Tiyatroları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi özel ve amatör tiyatrolar Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Devlet Opera ve Balesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Devlet Resim ve Heykel Müzesi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi çok sayıda resim galerisi Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi amatör müzik grupları Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi kültür merkezleri başkentlilerin yararlandıkları etkinliklerdir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yarım yüzyılı aşan Devlet Tiyatrosu Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’da en güzel oyunları sergilemekle kalmamış Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi bilinçli ve son derece ince zevkli bir tiyatro seyircisi de yetiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 40 yılı aşan balesi Ankara’da filizlenmiştir. Bu sanat dalı da Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi tıpkı tiyatro gibi seyircisini de birlikte yaratmış ve geliştirmiştir. Her yıl ekim ayında perdelerini açan tiyatro Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi opera ve bale sahneleri mayıs sonuna kadar yerli ve yabancı eserlerin seçkin örneklerini sunar. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da konserleri ile Ankara kültür sanat yaşamına renk katar.
1988′de başlayan “Ankara Uluslararası Film Festivali” Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi 1984′ten bu yana süregelen ”Uluslararası Ankara Sanat Festivali” Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara’da yapılan önemli etkinliklerdendir. Ayrıca Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara Uluslararası Çizgi Film Festivali Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Asya – Avrupa Sanat Bienali ilgi çekici sanatsal etkinliklerdir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 21-10-2015, 05:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağolun


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi

Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ankaranın tarihi ve turistik yerlerinin isimleri, ankaranın tarihi ve turistik yerleri resimli, ankara nın tarihi turistik yerleri, ankaranın turistik yerlerinin isimleri, ankaranın tarihi ve turistik yerleri, ankara nın tarihi ve turistik yerleri, polatlı nın tarihi ve turistik yerleri, ankarada tarihi yerlerin isimleri, ankaranın tarihi ve turistik yerleri sırasıyla, ankaranın tarihi ve turisti, ankaranin tarihi yerleri isimleri ve resimleri, ankaranın tarihi yerleri ve isimleri, ankaranin sembolu olmus tarihi ve turistlik yerleri, ankaranıntarihiyerleri, ankara ata kulesi yapılış tarihi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 02-11-2013 03:21
Edirne'nin Tarihi ve Turistik Mekanları‎-Edirne'nin Tarihi elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:48
İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:47
İngiltere'nin Tarihi ve Turistik Yerleri elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:41
Ankara'nın Eğitim Kampüsü 2012 elif Eğitim ve Öğretim 0 17-01-2012 03:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats