bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 03:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi

Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi


Şanlıurfa İli Tarihi Yerleri - Urfanın tarihi yerleri
Urfa Müzesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kurtuluş Müzesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Fırfırlı Camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Selahattin Eyyübi Camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Cevahir Konuk Evi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Halepli Bahçe Mozaikleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Halil’ür Rahman Gölü (Balıklı göl) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Ayn Zeliha Gölü Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Urfa Kalesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Mevlid-i Halil Mağarası (Hz. İbrahim’in Doğduğu Makam) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Sipahi Pazarı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kazaz Pazarı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Gümrük Hanı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hüseyniye Çarşıları
Bakırcılar Çarşısı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Dabakhane Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Meclis Evi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Mevlevihane Camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Tarihi Urfa Sokakları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 58 Meydanı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Reji Kilisesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Nimetullah Camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Yorgancı Sokak Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Yıldız Sarayı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Ulu Camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Güzel Sanatlar Galerisi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kültür Bahçesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Göbekli Tepe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi

Mozaikler Şehri Urfa - Haleplibahçe Mozaikleri

Şanlıurfa merkezdeki Halil’ür-Rahman Gölü’nün yanı başında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi gecekondular altında kalan Antik Edessa Kentinin Grek kültür kalıntılarından en önemlisi çok renkli ve usta bir üslûpla yapılan Halepli Bahçede mozaiklerdir. Edessa Kenti Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi arkeolojik araştırmaları beklemektedir. Grek imparatorluk mozaik geleneği Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. 132-M.S. 244 yılları arasında hüküm süren Osrhoene Krallığı döneminde yerel bir üslupla devam etmiştir.
Bu antik kentin sınırları içerisindeki Halepli Bahçede Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 2007 yılında yapılan kazılarda Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi günümüzden 3000 yıl önce Egeden Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Karadeniz’e ve Anadolu’nun içlerine uzanan kültür havzasında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi erkek egemenliğine karşı savaşan kadınların av sahnesi mozaiği bulundu.
Halepli Bahçe Mozaiklerinde “Savaşçı Amazon Kraliçelerinin Mozaiğe Resmedilmiş Dünyadaki İlk Örnekleri”ne rastlanılmıştır. Uzmanlar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Halepli Bahçe Mozaiklerini mozaik tekniği Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi sanatı ve 4 mm2 ebadında Fırat Nehri’nin orijinal taşlarından yapılması ve benzeri özelliklerinden dolayı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlamaktadırlar.
Halepli Bahçe’de Şanlıurfa Valiliği imkânlarıyla Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Başkanlığında ve arkeologlarımızın nezaretinde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ilk etapta 100 m2’lik mozaik gün ışığına çıkarılmıştır. Alanın tamamında tarama yapılıp varsa diğer mozaikler de ortaya çıkarılacak ve belki de buluntu yerinde koruma altına alıp sergilenecektir. Av sahnesi mozaiğinin kenar bordürlerinde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi geometrik motifler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi bitki desenleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi güvercin Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kanatsız Eros Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi sincap Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ördek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kaplan Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi keklik Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ceylan ve tazı figürlerine yer verilmiştir.
Haleplibahçe’de yapılan kazı çalışmaları sonucu farklı mozaikler de ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri Truva Savaşı’nın kahramanlarından Akileus(Aşil)’dir. Alanda Aşil’in hayat hikâyesini konu alan taban mozaiği Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şanlıurfa Müzesi arkeologları tarafından ortaya çıkarılmıştır.
Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve Roma dönemine tarihlenen yer ısıtmalı hamam da alanın nedenli önemli bir yerleşim yeri olduğunu gözler önüne sermektedir.
Halil-Ür Rahman Camii

Cami Halil-Ür Rahman Gölü’nün(Balıklıgöl) hemen yanında yer almaktadır. Selahattin Eyyubi’nin Yeğeni El Melik’ül Eşref Muzafferüddin Musa tarafından 1211–1212 yıllarında inşa ettirilmiştir. Cami halk arasında “Döşeme Camisi” ve ya “Makam Camisi” olarak ta isimlendirilmektedir. Harap durumda olan cami Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyubi mimari özelliklerini 1810 yılında yapılan kapsamlı onarımdan sonra büyük ölçüde yitirmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde bu camiden İbrahim Halil Tekkesi olarak bahsetmektedir.

Hasan Padişah Camii

Balıklıgöl civarında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Akarbaşı mevkiinde bulunmaktadır. Kesin yapım tarihi bilinmeyen Hasan Padişah Camisi 15.yy’nin ikinci yarısına tarihlenmektedir. Şeyh Abdurrahman oğlu Hacı Yakub tarafından yaptırılmıştır. 1927 yılına ait kayıtlarda Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan adına yaptırıldığı belirtilmektedir. Caminin isminin de Uzun Hasan’ın adını taşıdığı söylenmektedir.
Cami 1796 Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 1874 ve 1968 yıllarında; minaresi ise Halil Bey tarafından 1859 yılında onarılmıştır. Halil’ür Rahman Gölü’nden gelen su Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi bu caminin avlusundan geçer.
Şanlıurfa Kalesi

Urfa Kalesi’nin M.Ö. 9500 yıllarına ait neolitik bir yerleşim höyüğü üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 11.500 yılık Balıklıgöl Heykeli kale dâhil Balıklıgöl havzasının tarihini bilimsel olarak vermektedir. Kalenin üzerindeki korinth başlıklı iki sütun Edessa Karalı IX. MANU döneminde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır. Kaledeki iki sütunun arası 14 m. olup Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yükseklikleri 17.25 m. sütunların çevresi ise 4.60 metredir. Doğudaki sütunun kente bakan yüzünün 3 metre yukarısındaki Süryanice kitabede: "Ben askeri komutan Barşamaş (Güneşin oğlu)'in oğlu Aftuha. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli veliaht Prens Manu kızı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kral Manu eşi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi hanımefendim ve velinimetim kraliçe Şalmeth için yaptım" yazılıdır. Kalenin sütün hariç diğer kısımları M.S. 814 yılında Abbasiler döneminde yeniden restore edilmiştir. Urfa Kalesi’nin Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi üç tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kuzey tarafı ise sarp kayalıktır. Urfa Kalesi’nde yapılacak bir arkeolojik kazıda M.Ö. 9500 yılından Osmanlı Dönemine birçok uygarlığa ait kültürel varlık ve bu uygarlıklara ait yapı kalıntıları bulunacaktır.

Gümrük Hanı

Haşimiye Meydanı yakınındadır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde "Yetmiş Hanı" olarak anılan Gümrük Hanı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şanlıurfa'daki hanların en güzel ve anıtsal örneklerindendir. Dış cepheleri kaplayan iki renkli kesme taşlardan dolayı “Alaca Han” adıyla da bilinir. Avlusundan Halil-ür Rahman Gölü'nün suyu geçmektedir. İki katlı bu hanın üst katındaki odalarda terziler çalışmakta Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi avlusunda çayhaneler bulunmaktadır.
Hanın kare avlusunun etrafını çevreleyen dükkânların üzerinde ön kısımları revaklı ikinci kat odaları yer almaktadır. Giriş eyvanının üzeri mescit olarak değerlendirilmiştir. 2001 yılında Rızvaniye Vakfı'nın katkılarıyla Şanlıurfa Kültür Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından restore edilmiştir.

Hüseyniye Çarşıları (Bakırcılar Çarşısı)

Çadırcı Pazarı ile Kazancı Pazarı arasında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kuzey güney yönünde birbirine paralel olarak uzanan ve her biri 15'er çapraz tonozla örtülü iki kapalı çarşıdır. Çarşı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi1887 yılında Hartavizâde Hafız Muhammet Selim Efendinin oğlu Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çarşılarda sağlı sollu dükkânların kapılarının üzerinde karşılıklı olarak aydınlatma pencereleri yer alır. Düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir. İnşa edildiği yıllarda Halı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kilim Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Keçe ve benzeri yaygıların satıldığı yer olarak kullanılmıştır. Bir ara Yemenici Pazarı olarak kullanılmış ve son olarak Bakırcı esnafına tahsis edilmiştir. Çarşılardan biri Bakırcılar diğeri ise Beyaz eşya satıcıları tarafından kullanılmaktadır.
Meclis Evi (Şahap Bakır Evi – İsa Beden Evi)

Arabizade Reşit Efendi evi olarak ta bilinen bu ev Pınarbaşı Mahallesi Köleler sokaktadır. Bu eve bir tetirbe (Çıkmaz Sokak) sonundaki kapıdan girilir. Kapısı geleneksel Urfa evlerinin birçoğunda olduğu gibi çift çenetlidir (çift kanatlı). Kapı üzerindeki madalyon şeklindeki kitabede yer alan H 1192 (M1778 tarihi) büyük olasılıkla evin yapılış tarihidir. Haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşan tarihi ev kapı arası Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi hayat Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi havuz Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi çiçeklik Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi zerzembe (kiler) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi tandırlık Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi camhane (Duvara gömme nişler) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi eyvan Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi haremlikle selamlık arasında yemek servisini sağlayan dönme dolap gibi Urfa evlerinin tüm unsurlarını taşımaktadır. Şanlıurfa Merkezde mülkiyeti Özel İdare’ye ait olan 2 katlı ve 2 bölümden oluşan Meclis Evi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Valilik Makamının uygun görüşü ile İlimizde oluşturulan “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu”na tahsis edilmiştir.
Mevlevihane Camii

Haşimiye Meydanı'nın doğusunda bulunan yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 18. Yüzyılda Mevlevilerin zikir yapmak üzere toplanması amaçlı Mevlevihane olarak inşa edilmiştir. Kubbesinin dış üst tarafında "Mevlevi Sikkesi" mevcut olup Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi tekkelerin kapatılmasından sonra cami olarak ibadete açılmıştır. Bu yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan bir proje dâhilinde restore edilmiştir.
Cami kare planlı ve üzeri tek kubbe ile örtülüdür. Yapının batı cephesine bitişik olan çarşı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi daha önce kasaplar çarşısı olarak hizmet vermekteyken son dönemlerde yapılan kamulaştırma Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yenileme ve çevre düzenlemeleri çalışmalarından sonra hediyelik eşyaların satıldığı bir çarşıya dönüştürülmüştür.

Ellisekiz Meydanı

Nimetullah Mahallesindeki Osmanlı Dönemine ait dört sokağa açılan tarihi yapıların yoğunlaştığı önemli bir meydandır. Bu meydanın güneyinde Kurtuluş İlköğretim Okulu (Numune Mektebi- XIX. Yy. sonları) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi doğusunda Şeyh Saffet Tekkesi(1892) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şeyh Saffet Çeşmesi (1891) ve Muhammet Muhyiddin Türbesi (1795) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kuzeyinde Reji Kilisesi (1861) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kuzeybatısında ise XV. yy’a ait Nimetullah Caminin yer aldığı bu meydan adeta bir “Hoşgörü Meydanı” görünümündedir.
Reji Kilisesi (Aziz Petrus Ve Aziz Paulus Kilisesi)

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi olarak kayıtlara geçen yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Ellisekiz Meydanı'nın kuzeydoğusundadır. Yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 1861 yılında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi VI. yüzyıla ait bir kilise kalıntısının üzerine inşa edilmiştir. Kilise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. İsa’nın iki havarisinin anısına inşa edildiğinden onların ismini taşımaktadır. Yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 1924 yılına yani Urfalı Süryanilerin Halep'e(Suriye) göç edişlerine kadar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi aktif olar kullanılmıştır.
Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 1924 yılında Tütün Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Tütün Mamülleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. (TEKEL) İdaresine verilir. Tekel idaresi tarafından yapı önce tütün fabrikası sonra üzüm deposu olarak kullanır. Kilise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi halk tarafından Tekel kelimesinin Fransızca karşılığı olan Regie (Reji)'den dolayı "Reji Kilisesi" olarak isimlendirilmiştir. Kiliseden çıkarılan yazılı mezar taşları Urfa Müzesi'nde gönderilmiştir. Kilise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şanlıurfa Valiliği tarafından 1998 yılında restore edilerek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 24 Mayıs 2002 tarihinde “Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi” olarak hizmete girmiştir. Bugün hala çeşitli sosyal etkinlikler için kullanılmaktadır.
Dünyanın En Eski Arkeolojik Tapınağı Göbeklitepe

Göbeklitepe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. 10.000 yani günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen “Dünyanın En Eski Arkeolojik Tapınağı”’dır. 80 dönümlük alana sahip olan ören yeri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2005 yılında 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. İnsanoğlu ilk kez Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Neolitik dönemde avcılık ve toplayıcılık ile birlikte tarıma da yönelmiştir. Yabani şekilde yetişen buğday Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi arpa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi mercimek türü ürünleri deneme yanılma yoluyla ekmeye başlamış Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi zamanla en iyi ürünü bulmuştur. Yine bu dönemde hayvanların evcilleştirilmesi gerçekleşmiş Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ilk dini ve sivil mimari örnekleri ortaya çıkmaya başlamıştır.
Şanlıurfa İl Merkezi’nin 17 km doğusunda Örencik (Karaharabe) Köyü’nün 3 km kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi adını bölgede bulunan taş yatır mezardan (ziyaretten) almaktadır. İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin işbirliği ile hazırlanan “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Araştırma Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi İstanbul Üniversitesinden Prehistorya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halet ÇAMBEL ve Chicago Üniversitesinden Prof. Dr. Robert BRAIDWOOD tarafından keşfedilmiştir.
1995 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Arkeolog Harald Hauptmann’ın danışmanlığında yüzey araştırmaları yapılmış ve 1996 yılından 2006 yılına kadar Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Arkeolog Klaus Schmidt danışmanlığında kazı çalışmaları sürdürülmüştür.
Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları 2007 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Alman Arkeoloji Enstitüsünden Arkeolog Klaus Schmidt tarafından yürütülmektedir.
Göbeklitepe’de ortaya çıkarılan ilginç buluntular arasında çöl varanı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi sürüngen kabartmaları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ağzı açık ve dişleri korkunç bir şekilde betimlenen kurt kafaları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yaban domuzları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi turna Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi leylek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi tilki Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ceylan Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yabani eşek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yılan Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi akrep Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yabani koyun Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi aslan örümcek ve kafası olmayan insan kabartması Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi erkeklik organı abartılı olarak tasvir edilmiş erkek heykelleri vb. ortaya çıkan bulgular 12.000 yıl önce yerleşik hayata geçen bu dönem insanının inançlarını yansıtan önemli bulguları oluşturmaktadır.
Mimarlık tarihi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi insanoğlunun avcı ve toplayıcı toplumdan yerleşik topluma geçmesi ile başlar. Göbeklitepe’de bulunan 12.000 yıllık yapılar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi mimarlık tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. İnsanoğlunun tek tanrılı dinlerden önceki çok tanrılı döneme ait ilk tapınağı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. 5.000 yılına tarihlenen Malta Adası’ndaki tapınak olarak biliniyordu. Göbeklitepe yerleşiminin tespiti ile bu bilgiler geçerliliğini yitirmiş ve insanoğlunun ilk tapınağının günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen “Göbeklitepe Tapınağı” olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Bu tespit ile birlikte arkeoloji tarihi yeniden yazılmaya başlanmıştır.
Dünyada kabul gören arkeolojik görüşe göre insanoğlunu avcı ve toplayıcı yaşam biçiminden yerleşik hayata geçmesindeki en önemli faktörler; açlık korkusu ve korunma iç güdüsüdür. Ancak Göbeklitepe bu tabuyu yıkmıştır. Zira yapıldığı dönem göz önüne alındığında; yerleşik yaşama geçişte dinsel inanışların da etkinsin olabileceğini ispatlamıştır.
Harran Kalesi

Harran şehrinin güneydoğusunda şehir suruna bitişik olarak inşa edilen iç kale Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi dikdörtgen planlı olup Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi köşelerinde onikigen kuleleri mevcuttur. İslami kaynaklarda kalenin yerinde bir Sabii tapınağının bulunduğundan bahsedilir. Kuvvetli ihtimal İçkale Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi tabletlerde ve yazılı kaynaklarda adı geçen Sin Tapınağı üzerine yapılmıştır. Emevi halifesi II. Mervan'ın 10 milyon dirhem altın harcayarak yaptırdığı sarayın Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kalenin esasını oluşturduğu tahmin edilmektedir. 90x130 metre boyutlarındaki kale üç katlıdır. Düzensiz dikdörtgen planındaki kalenin dört köşesinde onikigen birer kule bulunmaktadır.
Harran Höyüğü

Arkeolog Dr. Nurettin Yardımcı başkanlığında 2003 yılından buyana höyükte yapılan kazı çalışmaları çeşitli devirlere ait eserler ortaya çıkarılmıştır. Höyükteki kazılarda Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. VI. bine Halaf devrine tarihlenen buluntuları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eski Tunç devrine ait figürin ve figürin başları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. 1.950 Eski Assur dönemine tarihlenen silindir mühürler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen Kral Nabuna’id’den ve Sin mabedinden bahseden çivi yazılı pişmiş toprak tablet ve adak kitabeleri bulunmuştur. Höyük ve çevresi tarih öncesi çağlardan beri Halaf Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Ubeyd Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Uruk Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Tunç Çağları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hitit Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hurri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Mitanni Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Assur Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Babil Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Helenistik Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Roma Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Bizans ve İslam devrinde de Emeviler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Abbasiler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Fatimiler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Zengiler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyubiler ve Selçuklular gibi önemli uygarlıkları sinesinde barındırmıştır. Kazılardan elde edilen eserler Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenmektedir. İslam Devrine ait şehir kalıntılarında ortaya çıkan mimari yapılar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi dar sokaklara açılan bitişik nizamlı ve avluya açılan odaları bulunan dikdörtgen ve kare planlı evlerden oluşmaktadır. Mimari kalıntılar arasında insan gücüyle döndürülen değirmenler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi zamanın öğütme sanayisi hakkında bilgi vermektedir. Açığa çıkarılan kent kalıntıları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ayrıca gelişmiş bir şehir planlamacılığı ve o devrin sosyo-ekonomik yaşam düzeyi hakkında da bilgi vermektedir.

Harran Ulu Camii

Harran Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.S. 640 yıllarında Halife Hz. Ömer zamanında İslam hâkimiyetine geçmiştir. Harran Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi İslam devrinde Emeviler döneminde son halife II. Mervan zamanında da bir süre başkent olmuştur. İslam Devri’nin önemli eserlerinden olan Ulu Cami veya Cennet Cami Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Harran höyüğünün kuzeydoğu eteğinde yer alır. Caminin doğu cephesi mihrabı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi şadırvanı ve minaresinin büyük bir bölümü korunmuştur. Türkiye’de İslam mimarisinde yapılmış en eski cami olan Harran Ulu Cami Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi M.S. 744-750 tarihleri arasında Emeviler devrinde Halife II. Mervan tarafından yaptırılmış ve daha sonra çeşitli zamanlarda onarımlar görmüştür. Ulu Cami 104x107 m. ebadında bir alanı kaplar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi minarenin zaman içinde yok olan ahşap merdivenleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi aslına uygun bir şekilde 105 basamaklı olarak yeniden yapılmıştır.

Harran Kümbet Evleri

Harran’la özdeşleşen Kümbet Evler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Kubbeli Evler veya Konik Evler diye üç isimle tanılan ve bilinen ilgi çeken Harran’a özgü evlerin büyük çoğunluğu hala mevcudiyetini korumaktadır. Bu evlerin benzerlerine Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şanlıurfa’ya bağlı Suruç ve Birecik kırsalındaki köylerde de rastlamak mümkündür. Ancak Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Harran’daki evlerin diğerlerinden ayrılan bariz farkı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kubbelerinde tuğla da kullanılmasıdır. Harran’daki evlerinin kubbe kısımlarının tuğla ile örtülmesinin iki sebebi vardır. Biri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi bölgenin çöl olmasından dolayı ağaç malzemenin bulunmayışı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi diğeri ise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Harran'da bol miktarda bulunan tuğla malzemedir. Evlerin yüksekliği içerden en çok 5 metreye varan kubbeler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 30–40 tuğla dizisi ile örülmüştür. Örgüleri düzensiz bir şekilde balçık sıva ile bağlanan kubbe ve duvarlar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi içerden ve dışarıdan yine bu harçla sıvanmıştır. Harran evleri bölge iklimine uyumlu olarak yazın serin kışın sıcaktır.
İmam Bakır (Hz.) Camii Ve Türbesi

Harran'ın 3 km. kuzeydoğusunda İmam Bakır Köyü'nde 12 İmamdan beşincisi olan Ebu Ca‘fer İmam Muhammet Bakır'a atfedilen bir türbe ve bitişiğinde onun adını taşıyan bir cami yer alır. Halife Hz.Ömer zamanında (miladi 639'da) Urfa ve Harran'ın fethi savaşına katılan Ebu Ca‘fer İmam Muhammet’in kopan bir parmağının buraya gömülerek üzerine türbenin yapıldığı ve köye "İmam Bakır" adı verildiği söylenilmektedir.
Han El-Ba’rur

Harran'ın 27 km. güneydoğusundaki Göktaş Köyü'nde bulunan Han El-Ba’rur Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyubiler dönemine tarihlenmektedir. Tektek Dağları olarak anılan dağlık bölgede Harran-Bağdat yolu güzergâhında bulunan kervansaray; mescit Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi muhafız odası Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ahırlar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi hamam ve yazlık odalardan oluşmaktadır. Yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Anadolu Selçuklu kervansaraylarının tüm özelliklerini taşımaktadır. 43.30x44.80 metre ölçülerinde kareye yakın bir avluyu çevreleyen kervansarayın biri kuzeyde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi diğeri de batıda olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre; kervansaray Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi İsa oğlu el-Hac Hüsameddin Ali Bey tarafından 1128-1129 tarihlerinde yaptırılmıştır. Hanın ismi olan "Ba‘rur" kelimesi Arapça'da "Keçi gübresi" anlamındadır. Rivâyete göre Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi hanı yaptıran kişi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi burayı kuru üzümle doldurmuş ve yoldan geçen veya kervansarayda konaklayan misafirlerine ikram edermiş. Geleceğe dönük olarak "Benden sonra gelenler burayı keçi gübresi ile dolduracaklardır." demiştir. Yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Moğol istilasından sonra harap hale gelmiş ve yerli halk tarafından uzun yıllar ahır olarak kullanılmıştır. Gerçektende keçi gübresi ile dolması düşündürücü ve bir o kadar da anlamlıdırŞuayb Antik Şehri

Şuayb Antik Kenti Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hanel Ba’rur’dan 11 km. sonradır. Harran’a ise 38 km uzaklıktadır. Şuayb Antik Kenti Geç Roma dönemine (M.S. 4-5. yüzyıl) tarihlenen bir yerleşim yeridir. Efes’i andıran mimarisinden dolayı Güneydoğu’nun Efes’i olarak da tanımlanır. Şuayb Peygamber’in buradaki bir mağarayı ev ve ibadethane olarak kullandığı rivayet edilir. Bu antik kent ismini bu rivayetten alır. Halen bölgedeki bir mağara Şuayb Peygamberin makamı olarak ziyaret edilmektedir. Bu yerleşim yerinde çeşitli tarihlerde bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu varılan ortak görüş Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şuayb Şehri isminin Arapçada “Eski İnsan Şehri” anlamına geldiği ve bu yerleşim içinde yer alan evlerin ise Harran Ovası’nda yaşayan insanların yazlıkları olduğu şeklindedir.
Bu evler tipik Roma evleri tarzında yapılmış olup üçgen alınlıklı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi çatılı ve etrafı duvarla çevrili bir avlu ve evin altında yer alan ana kayaya oyulmuş bir kilerden oluşmaktadır. Her evin içinde bir su kuyusu bulunmaktadır. Evlere girişler avlu duvarlarında yer alan kapılardan yapılmaktadır. Bu kapılar ise ızgara planlı sokaklara açılmaktadır. Şuayb Antik şehrinde bugüne kadar kapsamlı bir arkeolojik araştırma yapılmamıştır. Yapılacak arkeolojik çalışmalar bu antik kentin bilinmeyen gizemli yönlerini ortaya çıkaracaktır.
Soğmatar Antik Şehri

Şuayb Antik Kenti’nden 15 km. sonra Soğmatar Antik Kenti’ne varılır. Burası Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Harran’a ise 53 km. mesafededir. Roma dönemine (M.S. 2. yüzyıl) tarihlenen bölge Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Abgar Krallığı döneminde Harranlıların Tektek Dağları bölgesinde; ay ve gezegen tanrıları için tapındıkları bir kült merkezi olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. Soğmatar kült yerinde; Ay tanrısı Sin’e tapınılan bir mağara (Pognon Mağarası) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu bir tepe (Kutsal Tepe) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi 6 adet kare ve yuvarlak planlı mozole (Anıt Mezar) Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır. Sogmatar kült yeri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi özellikle M.S. 165 yıllarında Partların (İranlılar) Urfa bölgesine yaptıkları yoğun saldırılardan dolayı bölgeden kaçan halk tarafından kurulmuş ve İslam Dönemi’ne kadar kült merkezi özelliğini korumuştur. Şuayb Şehri yerleşimindeki insanların Soğmatar’ı mezarlık ve ibadet yeri olarak kullandıkları Sogmatar’da bulunan bazı dinsel motiflerin bulunmasından anlaşılmaktadır. Sogmatar’da Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şuayb Şehri gibi su ihtiyacını karşılamak için ana kayaya oyulmuş su kuyuları bulunmaktadır. Soğmatar Antik Kentindeki tarihi kuyunun Hz. Musa Kuyusu olduğu rivayet edilir. Soğmatardan sonra devam eden yol 27 km. sonra sizi Urfa-Viranşehir yol kavşağına çıkarır. Bu yoldan doğuya Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Viranşehir istikametine 29 km gidilince Eyyub Nebi Beldesi yol ayrımı karşınıza çıkar. Yol ayrımından 16 km. sonra ise Sabrın Sultanı Hz. Eyyub Peygamberin defnedildiği mukaddes beldeye varırsınız Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyubnebi Beldesi…

Eyyubnebi Beldesi - Hz. Eyyub Türbesi

Hz. Eyyûb (a.s) hayatının bir evresinde tüm peygamberlerde olduğu gibi hicretle şereflenmiştir. Filistin’den başlayarak Şam diyarını kapsayan ve Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Eyyüpnebi Beldesi’nde noktalanan bu hicretle ilgili olarak Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyubnebi Beldesi ve Şanlıurfa merkez eksenli hayat hikâyesi üç dinin de yazılı kaynaklarında tafsilatlı olarak anlatılır. Urfa-Mardin karayolunun 85 km.sinden sapan 16 km.lik asfalt yolun sonunda Şanlıurfa Merkez ilçeye 100 km. olan Eyyüpnebi Beldesi’nde Hz. Eyyûb’un ve eşi Hz. Rahme’nin türbeleri ve Hz. Eyyûb’u görmeye gelen Hz. Elyesa Peygamberin makamları Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. Eyyûb’un güneşlenirken sırtını dayadığı taş bulunmaktadır.
Bu beldenin 400 yıldan beri Eyyüb Nebi adıyla anıldığı vakfiyesinden anlaşılmaktadır. Bağdat seferi sırasında bu köye uğrayarak mezarları ziyaret eden Osmanlı padişahı IV. Murat Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi çevredeki 17 köyün gelirini bu türbelerin bakımı için vakfetmiştir. Yüzlerce yıldır bilhassa dini bayramlarda ve arife günlerinde bu mezarlar binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Efsaneye göre Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. Eyyub'un otururken sırtını dayadığına inanılan büyük bir bazalt taş "Sabır Taşı" ise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi türbesinin batısındadır ve ziyaret edilir. Hz. Eyyûb şifa bulduktan sonra geldiği köye Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yani Eyyûbnebi Beldesi’ne geri dönmüştür. Burada uzun süre yaşamış mal Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi mülk ve evlat sahibi olmuştur. İmtihan öncesi sahip olduğu zenginliğe fazlasıyla sahip olmuştur. Hz. Eyyûb (a.s.)’un 93 Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi bir başka görüşe göre 164 yaşında vefat ettiği rivayet edilir. Hz. Eyyûb (a.s.) Eyyûbnebî Beldesi’ne defin edilmiştir.
Hz. Rahme Hatun Türbesi

Eyyûb Nebî köyü höyüğünün kuzey-batı yönünde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi höyüğe 50 metre mesafedeki makam Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. Eyyûb'un Hanımı Hz. Rahme'nin türb esi olarak ziyâret edilmektedir. Hz. Eyyûb hastalanınca ilk başlarda eşi Hz. Rahme O’na yeterli ilgiyi göstermemiş ve Hz. Eyyûb’u Çile Mağarası’nda tek başına bırakarak oradan ayrılmış ve köyüne geri gitmiştir. Hiç bırakmaması veya sık sık ziyaret etmesi gerekirken ne yazık ki O’nu ihmal etmiştir. Hanımını çok seven Eyyûb’u bu durum çok üzmüştür ve O Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Rabbi’ne sığınmıştır. Hz. Eyyûb hastalığında karısı tarafından ihmal edilince ona: “Eğer Allah beni şu hastalıktan kurtarırsa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi sana yüz değnek vururum!” diye yemin etmişti. Hastalıktan şifa bulunca Cenâb-ı Hakk Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi bu yeminden Hz. Eyyûb'a bir kurtuluş yolu gösterdi. Kurân-ı Kerîm'de me’âlen şöyle buyrulur: “Ey Eyyûb! eline yüz daldan destelenmiş bir demet al da onunla hanımına vur ve yemininde hânis olma!” dedik. Doğrusu biz onu sabırlı bulmuştuk. Ne iyi kuldu; muhakkak ki o Allah'a yönelirdi. (Sâd: 44)
Hz. Elyesa (A.S.) Türbesi

Hz. Elyesa (a.s.) Hz. Eyyûb’un çağdaşıdır. Hz. Elyasa (a.s)’da diğer peygamberler gibi hep hicret etmiştir. Şam diyarından göç ederek Hz. Eyyûb (a.s)’u görmeye gelen Hz. Elyesa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Eyyûbnebi Köyü’ne vardığında yoluna şeytan çıkar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yaşlı bir insan kılığında Hz Elyesa’ya görünür ve O’na musallat olarak “Ey yaşlı insan boşuna yorulma Eyyûb’u bulamasın O buralardan göç etti çok uzaklara gitti bu yaşlı halinle O’nu bulman mümkün değil” diyerek Hz. Elyesa’yı kandırır. Hz. Elyesa artık yaşlanmıştır yürüyecek gücü kalmamıştır Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi hemen oracıkta Rabbine sığınarak ruhunu teslim almasını niyaz eyler. Rivayet edilir ki Hz. Elyesa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. Eyyûb’la buluşmaya ramak kala oracıkta ruhunu Rahman’a teslim eder. Bir diğer rivayete göre Hz. Elyesa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. İdris Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Hz. İsa gibi o noktada Rabbi tarafından göğe çekilmiştir. Hz. Eyyûb (a.s.) türbesinin güneybatısında köye 500 metre kadar mesafedeki makam Hz. Elyesa (a.s.) türbesi olarak bilinmekte ve asırlardır Hz. Elyesa makamı olarak ziyaret edilmektedir.
Keloşk-Deyr Şebek
Birecik İlçemizin İnceler Köyü sınırları içinde yer alan Deyr Şebek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi yöre halkı tarafından “Kalecik’’ anlamına gelen “Keloşk’’ olarak bilinmektedir. Roma Dönemine tarihlenen alanda iki yapı kalıntısı ve bir kaya mezarlığı yer almaktadır. Alanda çevreyi gözetleyecek bir konumda inşa edilmiş olan yapının ‘Keçiburcu’ ve ‘Harapsor’ kalıntıları gibi Roma Dönemine ait bir karakol olduğu tahmin edilmektedir.
Saklı Cennet Halfeti

Şanlıurfa merkez ilçesine 112 km mesafede olan ilçenin 2007 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 40.800 kişidir.1954 yılında ilçe olan Halfeti’nin yüzölçümü 646 km² olup Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ilçenin idari yapısı merkez belediye dışında bir belde belediyesi ile 35 köy ve 34 mezradan oluşmaktadır. Batısında Gaziantep iline bağlı Araban Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Yavuzeli ve Nizip ilçeleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kuzeyinde Adıyaman iline bağlı Besni ilçesi Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi doğusunda Bozova Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi güneyinde ise Birecik ilçesi bulunan Halfeti’nin denizden yüksekliği 525 metredir. İlçe merkezinin Fırat sahili yeşil bir kıyı şeridi şeklindedir. İlçe merkezi bu kıyı şeridi üzerinde ve sarp kayalıkların yamacında kurulmuştur. İlçe de hububat Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi fıstık ve üzüm üretimi önemli bir yer kaplamaktadır. Halfeti arazisindeki ekilebilir alanlar dışındaki taşlık ve kıraç araziler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi halkı küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yöneltmektedir. İlçenin iklimi Fırat Nehrinin etkisiyle Akdeniz iklimi karakteristiği gösterir.
İlçe M.Ö. 855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman "Şitamrat" adını taşıyordu. Yunanlılar bunu değiştirerek "Urima" adını vermişlerdir. Süryaniler ise Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ilçe için "Kal‘a Rhomeyta" ve "Hesna d'Romaye" adlarını kullanmışlardır. Arapların eline geçtikten sonra "Kal‘at-ül Rum" adı takılmıştır. XI. Yüzyılda Bizanslıların eline geçince bu kez "Romaion Koyla" adını almıştır. 1290 yılında Memluk Sultanı Eşref tarafından fethedilen ilçeye "Kal‘at-ül Müslimin" adı verildi. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlılara egemenliğine geçen ilçe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi günümüzde de kullanılan "Urumgala" ve "Rumkale" adlarını almıştır.
İlçenin büyük bir kısmı Birecik Barajı'nın göl suları altında kalmıştır. Yeni yerleşim yeri olarak ilçe merkezine 7 km. mesafedeki Karaotlak mevkii seçilmiş ve yerleşime açılmıştır. Kentin simgesi haline gelen ‘siyah gül’ yerli yabancı tüm konukların ilgisini çekmekte Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi önemli bir ticaret potansiyeli içermektedir. İl Özel İdaresi tarafından satın alınan teknelerle Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Aziz Nerses Kilisesi’nin Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Barsavma Manastırı’nın ve daha birçok tarihi yapının yer aldığı Rumkale’ye Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi kaya kilisesinin yer aldığı tarihi Savaşan köyüne ulaşım olanaklı hale gelmiştir.
Rumkale

Rumkale Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Birecik Ovası'nın ve Halfeti'nin kuzeyinde Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Fırat Nehri'nin kıyı kesiminin doğusunda Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Şanlıurfa yoluna bakan bir tepe üzerindedir ve Birecik'i kuzeyinden ve kuzeydoğusundan sınırlar. XX. yüzyılın başlarında bir kaza halinde idi ve kazanın merkezi de Halfeti kasabası idi. Rumkale Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Asurlular döneminde Şitamrat ismiyle tanınmıştır. Daha sonra Urima adını almış ve XII. yüzyılda Ermeni Piskoposluğu'nun merkezi haline gelmiştir. 1292 yılında Memluklu Sultanı Melik el-Eşref tarafından ele geçirilmiştir. 1516 yılında Mercidabık Savaşı'ndan sonra Osmanlı egemenliğine giren Rumkale Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Halep Eyaletine bağlanmıştır. 1737 yılında eyalet haline getirilerek Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi derebeyleri ve yerel yöneticiler tarafından idare edilir. XX.yüzyılın başlarında kazanın nüfusunu Kürtler ve Türkler Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi köylerin nüfusunu ise Ermeniler ve Yezidiler oluşturmaktaydı. Rumkale'de bugün gezilip görülebilecek eserler şunlardır: Kale harabeleri Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Aziz Nerses Kilisesi harabeleri ve Barşavma Manastırı harabeleri.

Feyzullah Efendi Konağı

Halfeti yöresinin ileri gelenlerinden Feyzullah Efendi tarafından 1901 yılında(H. 1319) inşa edilmiştir. İnşaatı iki yıl sürmüştür. 1000 m2 bir alan üzerinde iki katlı olarak yapılmış olan bina Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ilk katta 10 Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi ikinci katta ise 4 oda olmak üzere toplam 14 odalıdır. Birecik barajı suları altında kalacağından dolayı Harran üniversitesi tarafından Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi taşları numaralandırılarak yapılmakta olan Osman Bey Kampüsü’ne taşınmış ve aslına uygun olarak inşa edilmiştir.
Birecik Kalesi

İlçe merkezinde Fırat nehrinin doğu yamacında doğal Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi sert kalker kayalık tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin ilk inşa tarihi hakkında farklı görüşler vardır. Üzerinde inşa edildiği beyaz kalker tepeden dolayı Beyaz Kale (Kal'etül Beyza/Beyda ) denilen yapının 13. yüzyılda inşa edildiği kabul edilir. Birecik kalesi Romalılar Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi(M.Ö.30- M.S.395) Franklar(MS 1098- 1150) ve Memluklar dönemi (1277-1484) olmak üzere üç defa onarım görmüştür.

Şeyh Mes‘Ud Türbesi

Şanlıurfa'daki türbelerin en eski tarihlisi olan bu yapı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi aslında dört eyvanlı kapalı Selçuklu medrese¬leri tarzında inşa edilmiş bir medrese yapısıdır. Doğudaki eyvanın alt kısmındaki odada Şeyh Mesut’un mezarı Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi eyvan içersinde de sandukası bulunmaktadır. Hoca Ahmet Yesevi’nin halifelerinden biri olduğu sanılmaktadır. Nişabur’dan Anadolu’ya gelerek halka İslamiyeti öğretmekle görevlendirilmiştir. Uzun yıllar Urfa’da Müslümanlığa hizmet etmiş evliyadandır. Yapının 100 metre kadar batısında bulunan bir sarnıcın yanındaki kaya üzerine yazılmış Arapça kitabede şunlar yazılıdır: "Bu sarnıc Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Nişaburlu Said Hengel'in oğlu Mes‘ud tarafından 10 Receb 579 (m. 30 Ekim 1183) tarihinde oyulmuştur. Kim Allah'ı yardıma çağırırsa Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi Allah ona ve bütün Müslümanlara yardım ve merhamet etsin."
Şeyh Müslüm Türbesi (Ziyaret Köyü Şeyh Müslüm Külliyesi)

Suruç ilçesinin 5 km güneydoğusunda yer alan cami Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi iki türbe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi minare vb. çeşitli birimlerden oluşan bir yapı topluluğudur. İnşa kitabesi bulunmayan yapının camii Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi zaviye tekke ile birlikte 1168–1169 yılında inşa edildiği kabul edilir. Külliyenin türbesinde gömülü olduğuna inanılan Şeyh Müslim ya da Şeyh Mesleme Bin Name es-Serucin hakkında bilinenler söylencelere dayanmaktadır. Birçok hastalık için Şifa dağıttığına inanılan türbe Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi daha çok çocuğu olmayan kadınlar ve akıl sağlığını yitirenlerin getirildiği bir ziyaretgâhtır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi

Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: urfanin turistik tanitimi kisaca, ksaca anlurfann tarihi eserleri, şurfa nın tarihi ve turistik yerleri, şanliurfanin turistlik ve kültürel yerlerini araştirin, şanlıurfa nın tarihi yerleri kısaca, şanlıurfa nın tarihi ve turistik yerleri, urfanin turistik yerleri, şanlıurfa turistik yerleri, numune mektebi urfa, şanlıurfa daki tarihi camiler, şanlıurfa nın turistik özellikleri, urfa tarihi yerleri ve isimleri, şanlıurfanın tarihi yerleri ve anlamları, şanlıurfadaki tarihi mimari eserler nelerdir, urfa nın tarihi eserleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi elif Soru Cevap 1 21-10-2015 06:38
Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 02-11-2013 04:21
Edirne'nin Tarihi ve Turistik Mekanları‎-Edirne'nin Tarihi elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:48
İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:47
İngiltere'nin Tarihi ve Turistik Yerleri elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats